Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Referat na temat działanie diory, tranzystora i mostka Gretz

Kostek7 11 Kwi 2008 13:24 3445 3
  • #1 11 Kwi 2008 13:24
    Kostek7
    Poziom 27  

Przeczytajcie i powiedzcie co na ten temat sądzicie (co poprawić). Referat dla klasy nieelektronicznej :_)
    (Dioda i mostek Gretza to banały ale tranzystor już nie)

Code:
    Tranzystor –trójelektrodowy elementy półprzewodnikowe do wzmacniania, generacji i przemiany drgań elektrycznych. Stanowiący element czynny układów elektronicznych. Pełnią funkcje wzmacniaczy, przełączników, detektorów, regulatorów itp. Ich budowa bardzo przypomina lampy elektronowe ale różni je sposób sterowania. Składają się z bazy- jest to elektroda sterująca oraz emitera E i kolektora tworzących obwód prądu sterowanego. W zależności od kierunku przepływu prądu w obwodzie sterującym rozróżniamy je na tranzystory p-n-p i n-p-n. Najprościej mówiąc tranzystor to układ dwóch połączonych diod krystalicznych. „Dioda” emiter- baza jest zawsze spolaryzowany w kierunku przewodzenia oraz „dioda” baza- kolektor spolaryzowany zawsze w kierunku zaporowym. Po włączeniu prądu w obwodzie emiter- kolektor tranzystora układ praktycznie nie przewodzi prądu przy polaryzacji plus na emiterze a minus na kolektorze dla elementów p-n-p. Dopiero po doprowadzeniu napięcia do bazy o znaku plus powoduje popłynięcie prądu w obwodzie emiter-kolektor. Napięcie pomiędzy emiterem a baza steruje przepływem prądu przez barierę pomiędzy bazą a kolektorem.      

0 3
  • #2 11 Kwi 2008 14:10
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Trochę poprawiłem styl (treść) chociaż i tak jest jakiś drętwy. :wink:

Referat na temat działanie diory, tranzystora i mostka Gretz

Pzdr.

0
  • #3 11 Kwi 2008 16:43
    Kostek7
    Poziom 27  

pisze jak profesor :_) Ale nie zauważyłeś błędów narury merytoryczne ?
    O to najbardziej się boję :_) I tak będę mówić własnymi słowami to ma mi pomódz kiedy będą próbować mnie zagiąć :_)

0
  • #4 11 Kwi 2008 18:04
    marekzi
    Poziom 38  

Kostek7 napisał:
    ....Ich budowa bardzo przypomina lampy elektronowe ale różni je sposób sterowania. [/code]

To jest błąd merytoryczny.
    Należałoby napisać: Ich działanie bardzo przypomina działanie lampy elektronowej, ale różnią się całkowicie inną budowa i sposobem sterowania.

W pozostałej części zbyt wiele wg mnie piszesz o polaryzacji, napięciach - klasa nieelektroniczna. Skup się na opisie ogólnym - np co jest ich zaletą (waga, rozmiary, zużycie enrgii...), że są podstawą mikroelektroniki (układy scalone0 - itp.
    W opisie zamiennie używasz liczby pojedynczej i mnogiej - to błąd.

0