Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik małej mocy

15 Sty 2004 15:19 4590 7
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,

Mam prośbę, próbuje skonstruowac falownik 3 fazowy małej mocy (12V) oparty o PWM.

Nie chce stosowac do ukladu mocy jakichs wymyślnych sterownikow Typu IR, chce to zrobic na elementach dyskretnych, i bez stosowania transoptorow.

Elementy mocy to MOSFETY IRFZ44N

Problem jest w sterowaniu napieciem na bramce mosfetow, zwlaszcza gornych QPA,QPB,QPC, bo plywa potencjał w punkcie miedzy tyrystorami (w miejscu podlaczenia wyjsc falownika).

Znalazlem schemat ukladu zalatwiajacego to tzw "bootstrap", ale cos nie dziala, przeprowadzalem symulacje i nic.

Schemat ukladu bootstrapu zalaczam ponizej.

Bardzo prosze o jakas pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam
    swego czasu robiłem na pracę dyplomową falownik 3-faz mocy ale sterowanie tranzystorami mocy rozwiązałem na optotraznystorach. Próbowałem zrobić to Twoim sposobem ale też mi nic nie wychodziło. Jesli znajdziesz coś jnterusującego to daj znac. Ja też postaram sie coś poszukać
  • Poziom 2  
    Udalo mi sie przesymulować pewien układ, i dziala, ale raczej on jest dla malych mocy, bo przy duzych mocach wrecz wymagana jest izolacja galwaniczna miedzy ukladem mocy a sterowaniem.

Na czym robiles ten falownik 3 faz. ??
    na jakims mikroporocesorze sterowanie robiles ?? czy wykorzystales jakis gotowy sterownik ??

Ja chce wykorzystac AVR ATmega128 16AI.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Zrabiłem go na at90s8535. Uważam avr sie do tego nadaje. Muszę sie bardziej wgryź w temat bo robiłem go 2 lata temu i to tak na szybkiego byle chodziło.
    Pozdrowienia!!!
  • Poziom 17  
    moze jako "górne" tranzystory coś z kanałem P ?
    nieelegancko może , ale łatwiejsze.
    o ile to ma być na małe prądy
    robiłem kiedyś wzmacniacz klasy D i też się głowiłem nad bootstrapem , nawet podobny układ znalazłem, ale też jakoś mi nie wyszło - skończyło się na IRF9540.
    chociaż ten Twój bootstrap wydaje się ciekawszy
  • Poziom 2  
    Ja szukajac ukladu bootstrapu znalazlem bardzo ciekwe artykuly o mosfetach i o wlasnie falownikach, niezla teoria. o ukladach sterowania, razem z cala teoria o zasadzie dzialania mosfetow triakow i innych :)

jak ktos chce obejrzec to prosze, pliki zalaczam do posta.

Naprawde polecam.

Pozdrawiam
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    Do sterowania polecam IR2130 z zabezpieczeniami niezbyt drogi około 35zł