Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wybrac? Mikrokontroler.

THoTH 16 Sty 2004 13:50 145855 308
  • #1 16 Sty 2004 13:50
    THoTH
    Poziom 15  

:) Jestem bardzo poczatkujacym amatorem elektroniki, chcialbym zaczac zabawe z mikroprocesorami...

Zastanawiam sie od czego aczac, chcialbym aby procesor,
    ktory wybiore byl w miare latwy w adaptacji -

- czyli byl zasilany +5V
    - posiadal szyne rs232
    - byl tani !!
    - mial programowalna pamiec FLASH i Pamiec
    - zeby obslugiwal jezyk BASCOM !

oraz, zeby programator do niego, byl wzglednie prosty w budowie :

- umozliwial ustawienie bitu Fstart (w Atmelu np.)
    - byl kompatybilny z popularnymi programami....

Co moglibyscie mi doradzic - jaki procesor wybrac i jaki programator ?!
    slyszalem ze 51' sa niezle...
    a moze AT90S2313 ??

W związku z zamknięciem "Co kupić i gdzie kupić?" temat przenoszę [forestx]

0 29
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 16 Sty 2004 15:14
    tomba
    Poziom 17  

z 51' - 2051 lub tak jak wspomiałeś avr 2313 to jest dobre na początek oba proce szczegółowo opisywane w EdW i EP masa prog. zródłowych aplikacji itp.

0
  • #3 16 Sty 2004 15:52
    THoTH
    Poziom 15  

Chyba wybiore 2313 - chodzi mi jeszcze o programator - by zaprogramowac mu FSTART

0
  • #4 16 Sty 2004 20:58
    FXR
    Poziom 13  

Pierwsze pytanie - czy to przelotne zainteresowanie, czy "twardy" początek. Jezeli to drugie to zdecydowanie proponowałbym co najmniej 8535 zamiast 2313. Przy tak marnej minimalizacji jaką ma "bascom" zaraz braknie pamieci. A tak mozna pobawic sie juz ADC, za chwile moze wyswietlacz lcd, i2c lub dodatkowo spi czy 1-wire. Po prostu sugeruję - jezeli ma to byc zestaw edukacyjny - to lepiej pare groszy ......

0
  • #5 17 Sty 2004 12:08
    THoTH
    Poziom 15  

mam juz tego 2313 - kupilem go za 10 PLN i jestem nawet zadowolony - ju zrobilem pierwszy programik w BASCOMie - mruga diodami i po wcisnieciu mikroswitcha udaje bombe :p
    Fajna sprawa :]
    A jesli chodzi o procesory - to rzeczywiscie bym musial sie zaczac
    uczyc Asemblera, bo zdaje sobie sprawe, ze bascom strasznie ogranicza mozliwosci zarowno uzytkownika jak i procesora :/

Czy jest gdzies moze rzetelny i wartosciowy kurs Assemblera na
    jakiejs stronce ??

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #6 17 Sty 2004 13:21
    rejestr007
    Poziom 16  

To jest właśnie problem z AVR-ami Brak dobrej literatury po polsku. Ostatnio ukazała się książka "Mikrokontrolery AVR w Praktyce"
    wydawnictwa BTC
    Jest jeszcze cykl książek opisujących poszczególne mikrokontrolery AVR w tym także i 2313. Nie jest to kurs asemblera ale dość szczegółowe opisy mikrokontrolerów co też jest bardzo potrzebne. Nie pamiętam w tej chwili autora i wydawnictwa ale można je było kupić w sklepie AVT.
    Ja zaczynałem od 8051 gdyż łatwiej jest o literaturę.
    Pozdrawiam :P

0
  • #7 17 Sty 2004 15:17
    THoTH
    Poziom 15  

Rewelacja -ladna stronka :] nie ma co !!
    mysle ,ze zainwestuje jeszcze w 8051 jestem ciekawy co mi z tego wyjdzie :p

dziekuje :]

0
  • #8 18 Sty 2004 07:21
    genetix
    Poziom 24  

THoTH napisał:
    (...)
    - czyli byl zasilany +5V
    - posiadal szyne rs232
    - byl tani !!
    - mial programowalna pamiec FLASH i Pamiec
    - zeby obslugiwal jezyk BASCOM !

- wiekszosc uC jest zasilanych z 5V
    - moze posiadac sprzetowy UART, ktory nie umozliwia bezposredniego podlaczenia np. z PC przez RS232 (roznica poziomow napiecia, poszedlby tylko przyslowiowy siwy dym) musisz dokupic konwerter np. MAX232
    - tani.. 2313 jest tani, ale wychodzi z porodukcji - lepiej bylo kupic ATtiny26 (chociazby dla ADC)
    - hehe, BASCOM. masz na mysli jezyk basic czy srodowisko bascom? jak to drugie to zostaje ci AVR i '51

THoTH napisał:
    oraz, zeby programator do niego, byl wzglednie prosty w budowie :

- umozliwial ustawienie bitu Fstart (w Atmelu np.)
    - byl kompatybilny z popularnymi programami....

bit FSTRT mozesz ustawic tylko w trybie programowania rownoleglego. jesli dopiero zabierasz sie za AVR'y olej go - zapewne nie bedzie ci potrzebny w pierwszych programach. lepiej zaczac od programowania w systemie. zrob sobie programator polecany przez BASCOM (STK200/300). jest to dobry programator, bo tani i dobry. ja takiego uzywam z kompilatorem 'C' CodeVision i jest OK.

a kursy masz tutaj:
    http://www.avrfreaks.net dzial Academy dostepny po zalogowaniu.

0
  • #9 18 Sty 2004 09:42
    goscu
    Poziom 16  

Jeśli chcesz zacząć też z 8051 a chcesz wykorzystać programator szeregowy(ISP taki jak do avr-ów), To Polecam AT89S8252. jest to rozbudowana wersja 51. Pozdrowienia.

0
  • #10 18 Sty 2004 15:54
    THoTH
    Poziom 15  

Cytat:
    - moze posiadac sprzetowy UART, ktory nie umozliwia bezposredniego podlaczenia np. z PC przez RS232 (roznica poziomow napiecia, poszedlby tylko przyslowiowy siwy dym) musisz dokupic konwerter np. MAX232
    - tani.. 2313 jest tani, ale wychodzi z porodukcji - lepiej bylo kupic ATtiny26 (chociazby dla ADC)

- pomyslalem i o tym, ze potrzebny bedzie max232-
    (mam go po nieudanych scesjach z kabelkiem do komorki :p)

-Ile kosztuje ATtiny 26, czy mozna go zaprogramowac "na prostaka"
    (zrobilem sobie taki kabelek do 2313 pod lpt tylko pare rezystorkow :] - z Bascom AVR -at2313 programuje zaskakujaco dobrze :p- czy to bedzie chodzic po malej modernizacji z ATtiny ??)
    - czy do tiny26 jest potrzebny jest jakis inny program niz do at2313?
    - co to jest ADC :roll: - bo na razie walkuje tylko 2313 !

0
  • #11 18 Sty 2004 16:12
    elektryk
    Poziom 42  

THoTH napisał:
    [- co to jest ADC :roll: - bo na razie walkuje tylko 2313 !
    Analog Digital Converter, przetwornik analogowo cyfrowy

0
  • #12 18 Sty 2004 17:11
    ozman
    Poziom 21  

tiny26 i at 2313 to też avr więc strukturalnie si nieróznią i programuje je się tym samym programatorem i narzędizem

0
  • #13 19 Sty 2004 17:06
    THoTH
    Poziom 15  

dzieki, w takim razie zaintersuje sie Tiny :]

0
  • #14 31 Sty 2004 04:22
    j.szymanowski
    Poziom 12  

Panowie - mam techniczne pytanie!
    Czy procka 89S51 można programować tak jak C51. W "Willemie" np. jest on podany w menu, ale "niedostępny". W/g atmela S51 ma dodanego watchdoga i złącze ISP, a po za tym to jest to samo co C51. No ale ja boję się go wkladać w programator!

Pozdrawiam
    J.Sz.

0
  • #15 31 Sty 2004 11:30
    W.K
    Poziom 14  

j.szymanowski napisał:
    Panowie - mam techniczne pytanie!
    Czy procka 89S51 można programować tak jak C51. W "Willemie" np. jest on podany w menu, ale "niedostępny". W/g atmela S51 ma dodanego watchdoga i złącze ISP, a po za tym to jest to samo co C51. No ale ja boję się go wkladać w programator!

Pozdrawiam
    J.Sz.

89S51 wymaga programatora isp z softem np.Atmel Microcontroller ISP Software.
    Dostępęny na stronie ATMELA.

0
  • #16 31 Sty 2004 12:22
    W.K
    Poziom 14  

Przepraszam ale Twoje pytanie zrozumiałem gdy zajrzałem na forum EP.
    W Willemie , którego posiadam0.98i nie ma na liście programowanych układów 89S51.Czytając noty katalogowe 89C51 i 89S51 można wysnuć wniosek ,że protokoły programowania równoległego są takie same,ale czy napewno tego nie wiem.

0
  • #17 31 Sty 2004 12:40
    Nemo
    Poziom 31  

Jeśli chodzi o architekturę MCS51, to na początek dobrze jest zacząć od AT89C2051 i podobnych. Sa dość mocne, jak na swoje rozmiary. Niedługo też na Elektrodzie będzie dla nich prościutki programatorek.
    Pozdrawiam.

0
  • #18 31 Sty 2004 15:04
    THoTH
    Poziom 15  

hm... panowie, cos mi sie ttu nie zgadza, slyszalem od kogos na forum, ze moj 2313 jest przestarzaly i wychodzi z uzytku :/
    poszedlem wiec zakupic sobie Tiny26 i ... 8O hm...
    Sprzedawca mi powiedzial, ze nikt tego nie kupuje i ze wogole nie bedzie go w prtzyszlosci :/ o co chodzi wogole...

mam pytanko:

mianowicie, chce skonstruowac samochodzik-robota, ktory by-stykajac sie z przeszkoda wyminac ja, badz pojechac do tylu, to jest looz,
    ale chodzi mi o wykorzystanie przetwornika A/C zeby sprawdzic jakie jest napiece na baterii,
    nie wiem nawet pod ktora nozke podlaczyc to - a programik w Bascomie bylby mile widziany !
    powiedzmy, gdy napiecie spadnie ponizej 4V to zapala sie Dioda !!

tylko nie wiem, czy przedtem mi procesorek nie siadzie bo w katalogu napisali ,ze dziala od 4,5-5,5V :)
    mam at2313

ja zrobilem sobie do niego najprostrzy programator pod sloncem ;P
    wtyk centronics25, kwarc, kondensatorki, rezystorki i podstawka pod procka :] razem : 2,50 PLN - czyli tanszy niz 1$ :wink:

Ale nie wiem, czemu ludzie tego nie uzywaja, tylko sie mecza z ISP :?:

0
  • #19 31 Sty 2004 16:22
    kuku
    Poziom 13  

jeśli zrobisz se w swoim samochodziku złącze isp to niebedziesz musiał nawet wyjmować swojego układu stamtąd - pewnie dlatego się z tym męczą

0
  • #20 31 Sty 2004 16:37
    THoTH
    Poziom 15  

hm... ciekawe rozwiazanie :]
    samochodzik programowany na ISP - hej - moze byc dobre!!!

moze by tak zrobic go na podczerwien- mam taki ukladzik z Girdera-przydalby sie na cos ??

jestem tak poczatkujacy, ze nie wiem od czego zaczac :roll:

0
  • #21 31 Sty 2004 19:30
    Arrow
    Poziom 12  

Ja nadal się nie moge zdecydować pic 16f84 czy jakiś avr. Zdecydowałem się na assembler.
    Aha i jeszcze jedno, czy oba rodzaje mikrokontrolerów mogę programować JDM ?

0
  • #22 31 Sty 2004 22:59
    genetix
    Poziom 24  

THoTH napisał:
    hm... panowie, cos mi się ttu nie zgadza, slyszalem od kogos na forum, ze moj 2313 jest przestarzaly i wychodzi z uzytku :/
    poszedlem wiec zakupic sobie Tiny26 i ... 8O hm...
    Sprzedawca mi powiedzial, ze nikt tego nie kupuje i ze wogole nie bedzie go w prtzyszlosci :/ o co chodzi wogole... (...)

faktycznie chodza sluchy, ze cala seria AT90SXXXX ma zniknac z rynku, lecz nie wiadomo kiedy konkretnie. 90S8515 i 90S1200 praktycznie juz znikły, wiec nie warto opierac na nich jakichs seryjnych wynalazkow.

natomiast co sie tyczy ATtiny26 to twoj sprzedawca jest w bledzie, gdyz seria tiny to stosunkowo nowa rodzina prockow i na pewno szybko nie zniknie. nikt go nie kupuje bo jeszcze nie jest tak popularny jak 2313. a nie bedzie go w przyszlosci bo twoj sprzedawca zapewne nie bedzie go sprowadzal. ot, tak dla zasady. moze lubi 2313??

THoTH napisał:
    ja zrobilem sobie do niego najprostrzy programator pod sloncem ;P
    wtyk centronics25, kwarc, kondensatorki, rezystorki i podstawka pod procka :] razem : 2,50 PLN - czyli tanszy niz 1$

Ale nie wiem, czemu ludzie tego nie uzywaja, tylko się mecza z ISP

no gdyby zamiast podstawki (zapewne nieprecyzyjnej, ani nie ZIF) zamontowac kabel, to twoj programatorek tez bylby interfejsem ISP. nie rozumiem pojecia "meczenia sie z ISP". wolisz przekladac tam i spowrotem procka miedzy ukladem a programatorem? a co bedzie, jak zaczniesz zabawe z procami SMD? ile takich przekladanek wytrzyma AVR? i czy masz wystarczajaco duzo cierpliwosci, aby za kazdym razem przekladac go z powodu jakiegos glupiego bledu wprogramie??
    ja osobiscie uzywam programatorka ISP kompatybilnego z Kanda STK 200/300, ktory ma wewnatrz bufor serii 74HCxxx zabezpieczajacy port LPT. bo jak sie cos zewrze na plytce testowej to sobie wymienie kostke za 2zl a nie plyte glowna :)

co sie tyczy pomiaru napiecia baterii:
    twoj procek (AT90S2313) nie ma przetwornika A/D. ale ma za to komparator, ktory z powodzeniem mozna do tego celu wykorzystac. tylko musisz wykombinowac jakies napiecie odniesienia niezalezne od baterii z ktorym bedziesz porownywal Ubat.

0
  • #23 01 Lut 2004 12:14
    THoTH
    Poziom 15  

:? no tak - znowu cos przeoczylem... rzeczywiscie ma komparator :} a nie przetwornik - jednak warto casem poczytac noty katalogowe :p
    a jak aimplementowac ISP do samochodzika ?- w sumie nie musze wyciagac procka, bo zamontowalem maly wtyk i przylaczam samochodzik do kompa - wyglada niezwykle profesjonalnie, chociaz jedyne co robi to swieci dioda :wink: raz to mi nawet zaczal zwiewac spod kompa ;/ takie niedociagniecie programu ;P

jesli chodzi o komparator- to w sumie moge uzyc go tak: wyprowadzcie mnie z bledu jakby co !!

mam swoje zasilanie - 4,5V - dla procka + bateria 9V na silniczek i podzespoly !

teraz musze zmniejszyc napiecie z 9V na mniejsze- podzielic je, zebym mogl je doprowadzic na komparator ?
    A jak to robic :?:

no i napisac programik - chyba w demo BASCOM AVR sa jakies
    przyklady na wykorystanie tego, wiec poszukam...

Aha- mam naprawde wielka prosbie : !!
    NIE PISZCIE MI TYLKO ZEBYM SOBIE POSZUKAL I SKORZYSTAL Z TEGO WIELKIEGO PRZYCISKU NA GORZE EKRANU - takie cos nic nie wnosi do
    dyskusji, tylko ja opoznia-jesli ktos sie o cos pyta , znaczy to, ze nie
    rozumie czegos, a nie ,e jest az tak leniwy, zeby szuknac czegos 8O

takie male spostrzezenie to bylo ;P

pozdrawiam TH*TH

0
  • #24 01 Lut 2004 12:50
    Nemo
    Poziom 31  

Jeśli chcesz, aby wynik podawany z komparatora był wiarygodny, to musisz zastosować jakieś źródło napięcia wzorcowego np. LM385-2,5V lub 1,2V w zależności od potrzeb. Jeśli na oba wejścia komparatora podłączyć Vcc przez dzielniki, nic z tego nie będzie. Na jednym wejściu musi być stałe napięcie, niezależne od wahań Vcc. Stąd źródło wzorcowe.
    Pozdrawiam.

0
  • #25 01 Lut 2004 23:36
    THoTH
    Poziom 15  

oki - podlaczam jedno napiecie Vcc=5V - z jakiegos stabilizowanego zrodla - Vcc procka !? a drugie - osobne - niezalezne od Vcc uP przylaczam do komparatora - podzielone !!! - np 9V:2 = 4,5V !!? Jak to robic ?- nie wiem, a jak napisac do tego program to juz wogole... :?:

0
  • #26 11 Lut 2004 22:47
    radek.kaba
    Poziom 14  

Przestrzegam kolegów przed zbytnim ufaniem w tzw. "wzorzec" napięcia LM385. Przy dużych wachaniach Ucc (np. w trakcie załączania przekaźnika) Jego stabilność wydaje się problematyczna (nawet producent podaje 1% - szału nie robi). Do budowy sensownych przetworników ADC budowanych w oparciu o komparatory wbudowane w uC zabardzo sie nie nadaje, ale jako wprawka w konstrukcji i oprogranowaniu urządzeń z uC.

Jeżeli procesor nie posiada ADC najlepiej urzyć zewnętrznego przetwornika np. po I2C. A jeżeli już budować przetwoznik np. na 89CX051 i jego komparatorze to trzeba zastosować podwójne całkowanie, tak jak w "prawdziwych" przetwornikach (w lepszych nawet poczwórne całkowanie np. dla urządzeń medycznych).

0
  • #27 11 Lut 2004 23:44
    Telex
    Poziom 26  

Panwie, a moż Piecek. Prosty jak budowa cepa, tylko niecałe 4mA "żre", 35 instrukcju - fakt assembler, ale już są nakładki w C++. Co do Atmeli są dobre ale pożerają tyle prądu co nie miara. Co do wydajności, prawie ta sama. W Atmelaj podają że jeden cykl, ale tak nie jest.Picki na sam poczatek- nauczysz sie liczyć inaczej niż ośmiobitowo, o szesnastkowo.

0
  • #28 13 Lut 2004 00:03
    THoTH
    Poziom 15  

no nie wiem, z PIC'ami to jeszcze nie mialem do czynienia, chetnie bym poprobowal, czy jest jakas stronka zajmujaca sie tymi uP taka jak np. przy Atmelach www.avrfreaks.com , gdzie moglbym sprawdzic dane techniczne, srodowiska programowania itp. ? Tak, eby start z tymi procesorami byl oparty na jakiejs teorii... :]

0
  • #29 13 Lut 2004 00:38
    radek.kaba
    Poziom 14  

Do pisania programów w assemblerze na procesorach RISC : np. AVR i PIC, trzeba mieć inną filozofię i podejście do problemu, jeżeli ktoć długo pisał w asemblertze na 8051 lub Z80 to będzie mu się ciężko przestawić,
    ale jeżeli THoTH nie nabrał nawyków z procesorów CISC to powinno być bezboleśnie.
    Na PICusiach (małych) zrobiłem kilkanaście projektów (kilka nawet udanych) i bardzo mi się one spodobały (procesorki nie projekty), ale ciągnie wilka do lasu i od paru lat ciągle się kręcę w MCSach (wymogi rynku).

0
  • #30 14 Lut 2004 01:50
    Nemo
    Poziom 31  

Osobiście uważam, że AVR'y i MCS51 są dość podobne. To prawda, różnica teoretycznie jest spora, ale tak na chłopski rozum są zbliżone. Mimo wielu zalet AVR'ów nadal korzystam z MCS51, zależnie od potrzeby.
    Pozdrawiam.

0