Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wolna sieć na Win XP Home

PawełT 19 Kwi 2008 20:57 2337 7
  • #1 19 Kwi 2008 20:57
    PawełT
    Poziom 9  

Witam

Stworzyłem domową sieć LAN (skrętka 5e) opartą o router podłączony radiowo do internetu. Podpięte są 2 komputery z systemem Windows XP Home Edition, rejestrator kamer i sterownik PLC. Komputery śmigają po internecie zgodnie z deklaracją providera i komunikują się z pozostałymi elementami sieci bez problemu. Wyjątkiem jest tylko komunikacja między dwoma PC.

Oba mają:
    1. Tą samą grupe roboczą
    2. Udostępnione zasoby
    3. Usunięte QoS (po lekturze forum)
    4. Dodany wpis w rejestrze - HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanserver\parameters
    nowy wpis typu dword o nazwie SizReqBuf i wartosci ffff (po lekturze forum)

Oczywiście widzą się i pingują do siebie (standardowe 32 bajty) ale mimo tego wszystkiego transfer jest na poziomie 40 kb/s (dostęp do internetu na obu około 480 kb/s).
    Co muszę jeszcze zrobić aby transfer plików między komputerami był na standardowym poziomie?

Pozdrawiam

0 7
  • #2 20 Kwi 2008 06:13
    To_masz_5
    Poziom 16  

Witam!
    Do przesyłania plików ( szczególnie dużych ) najlepiej jest postawić serwer ftp na jednym z komputerów. Stworzyć katalog, w którym umieścisz pliki do pobrania i do którego będziesz wysyłał pliki z innych komputerów. Katalog ten przypisujesz do serwera, aby wiedział skąd ma pliki wysyłać i gdzie umieszczać pobrane.
    Jaki program użyć do stworzenia serwera i jak go ustawić? Tego dowiesz się z internetu. Jest ich bardzo wiele i trudno mi teraz jakiś polecić.
    Pozdrawiam
    To_masz_5

0
  • #3 20 Kwi 2008 09:34
    PawełT
    Poziom 9  

Witam

Tego sposobu juz próbowałem. Niestety transfer jest na tym samym poziomie.

Pozdrawiam

0
  • #4 23 Kwi 2008 01:28
    To_masz_5
    Poziom 16  

PawełT napisał:
    Witam

Tego sposobu juz próbowałem. Niestety transfer jest na tym samym poziomie.

Pozdrawiam

To trochę dziwne. Uzyskiwałem transfer danych taki, jakbym kopiował pliki z jednej partycji na drugą ( a kopiowałem niemal cały dysk jednego, na drugi ). Komputery nie były nawet w tej samej grupie roboczej. Szczegółowych pomiarów nie wykonywałem ( nie było konieczności ).

W sieci lokalnej powinieneś mieć transfer przynajmniej na poziomie 10Mb/s.
    W jaki sposób dokonujesz pomiaru transferu?
    Może tu tkwi błąd ( błędny oddczyt ).
    Błąd może tkwić również w złym ustawieniu routera ( np. to samo IP obu komputerów, wyłączony serwer DHCP, niewłaściwie przypisany DNS itp. ).
    Więcej pomysłów na razie nie mam.

Zrób na każdym z komputerów ( w wierszu poleceń ) ipconfig /all i wklej (przepisz) do postu dane dotyczące karty Ethernet. Mając te dane, być może, będę mógł Ci lepiej pomóc.
    Pozdrawiam

0
  • #5 23 Kwi 2008 08:06
    PawełT
    Poziom 9  

Witam

Pomiar transferu dokonywałem zaglądając w przebieg ściągania FTP. Niemniej, jak plik 4MB ściaga się w 3 min. to i tak za dużo niezależnie od wartości transferu.
    Wszystkie ustawienia były ok. Przyczynę wykryłem łączac bezpośrednio najpierw komputery ze sobą (kablem krosowanym) a później każdy bezpośrednio do routera z pominięciem instalacji w ścianach. Za niski transfer odpowiedzialne były przewody łączące gniazdo naścienne z komputerem (zaciskane w domu). Być może wtyczki były niedopasowane do typu przewodu (drut/linka), a może przewód przełamany. Kupiłem kable z zalewanymi wtykami i wąskie gardło zniknęło.

Dziekuję za pomoc
    Pozdrawiam

0
  • #6 23 Kwi 2008 12:27
    Smigiel28
    Poziom 11  

Na przyszłość ->
    Nie ma wtyczek do kabla sieciowego typu drut, bo jest to kabel łączący gniazdko z gniazdkiem (lub panelem krosowniczym). Tak czy inaczej tam jest on zaszywany przy pomocy wbijaka. Od gniazda do karty sieciowej są kable patchcord - które są wykonane z linki i na lince powinno się zaciskać końcówki. Ja ogólnie preferuję patchcordy z zalewanymi końcówkami - fabryczne. Ale dzięki temu, że "domorośli" informatycy - monterzy sieci grzebią też przy sieciach w firmach - to ja mam pracę i chwała im za to :)
    Pozdr

P.S. Żeby się ktoś nie obraził : za "domorosłych" uważam osoby, które nie maja pojęcia co to jest EIA/TIA 586A i B oraz czemu na drucie nie zaciska się końcówek RJ45.

0
  • #7 24 Kwi 2008 17:36
    To_masz_5
    Poziom 16  

Z tymi przewodami, to tak prozaiczna sprawa, że nie śmiałem nawet o tym wspomnieć. Sądziłem, że stan połączeń już wcześniej sprawdziłeś.
    Do przesyłania plików używam serwera ftp. Ty robisz to inaczej. Mógłbyś mi powiedzieć jak to robisz? Ewentualnie jakieś linki.
    Pozdrawiam
    To_masz_5

0
  • #8 28 Kwi 2008 22:24
    PawełT
    Poziom 9  

Witam

Smigiel28 jeśli chodzi o zalewane patchcordy, to święta racja - odczułem na własnej skórze. Jednak czasami istnieje konieczność zaciśnięcia RJtki. W moim przypadku nie widziałem innego prostszego sposobu na połączenie kabli bięgnących z gniazdek pokojowych do kotłowni i tam łaczących się z routerem, który stanowi dostęp do internetu dla budynku. Kable wystające ze ściany zakończyłem wtykami RJ i wpiąłem. Napewno można by to zrobić bardziej profesjonalnie - zabudować w szafce i napchać tam różnych rzeczy ale po co? To jest rozwiązanie jak narazie dla czterech urządzeń.

To_masz_5 stan połączeń wydawał się być OK. Internet chodził zgodnie z deklaracją providera. Nie miałem powodów do podejrzeń.
    Do przesyłania plików uzywam zwykłego Eksploratora.

Pozdrawiam

0