Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Infotec 5221 DZ Ricoh 4622

21 Kwi 2008 21:51 2069 13
 • Poziom 19  
  Witam.
  Mam mały problem, pojechałem do klienta, zgłoszenie - do wymiany developer (inny serwis tak powiedział klientowi). Maszyna ma ponad 400 tys. kopii, nigdy jej wcześniej na oczy nie widziałem. Zrobiłem testówkę - kopia blada, brak czerni. Objawy jak po zużyciu developera - więc developer wymieniłem. Ustawiłem 2-214 sprawdziłem 2-220 - ustawiło się prawidłowo 2.5
  Czyli wszystko w porządku, kopia żyleta (bez przesady) ale była naprawdę dobra, jak na zużyty bęben.
  Klient zrobił około 500 kopii i problem wrócił. Kopia blada tak samo jak przed wymianą developera.
  Dosypałem toneru ręcznie (maszyna nie wskazuje braku toneru - nie kręci też tonerem gdy ustawiam 2-207) - czerń wróciła, dosypałem jeszcze trochę toneru i ponownie zrobiłem inicjalizację. Jak na razie jest ok, ale się obawiam że problem może wrócić. Pytanie gdzie szukać, czego. Może to już ktoś przerabiał.
  Pozdrawiam
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Witam

  Jak nie kręci tonerem w 2-207 to masz problem z napędem butli - możliwe że spinka od silniczka ew silniczek. Ale przy uwalonym napędzie butli maszyna w normalnych warunkach pokazywałaby brak toneru. Musisz sprawdzić czy prawidłowo zazębia się napęd mieszadeł, czy nie masz uwalonych zębatek wywoływaczki, zobacz czy maszyna sypie do nośnika toner z recyklingu.

  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Sprawdź, czy jak kręcisz kółkami dozownika (hoppera), to obraca się mieszadło- ślimak pobierający toner do wywoływaczki. Bywa tak, że urywa się z tyłu mieszadło i nie ciągnie tonera, Amaszyna nie pokazuje, że coś jest nie tak. Łatwo to sprawdzić też ciągnąc za kółka w wywoływaczce, jeżeli jedno luźno wyjdzie, to urwane mieszadło. Ja naprawiam to doraźnie w ten sposób, że wkręcam od zewnętrznej strony do osi kółka (na zewnątrz wywoływaczki) śrubkę M3 z dodatkową nakrętką(dystans) tak, aby kółko zębate było dopychane do wywoływaczki. Może też być brudny albo uszkodzony czujnik braku tonera na początku hoppera.
 • Poziom 19  
  Na moje oko i doświadczenie z maszynami wydaje mi się że gdyby był problem z dozowaniem toneru to powinna zaświecić się jego brak na panelu. A się nie świeci....
  Więc jakby był (przynajmniej maszyna go widzi - 2-220 wskazuje prawidłowe ustawienie).
  No a znowu przy 2-207 powinna coś kręcić, w końcu jest to wymuszone kręcenie tonerem.
  Dziwna sprawa.
 • Poziom 29  
  Witam

  Może być tak że masz kilka usterek naraz - problem z napedem butli (na wymuszeniu w kodach nie kręci), problem z przenoszeniem tonerka z hoppera do nośnika (jak ręcznie dosypiesz jest ok) no i problem z TD sensorem - (przy niskiej zawartości tonera w nośniku pokazuje jego prawidłowe stężenie).
  Wyczyść TD sensor ew wymień go, sprawdź mechanizm zasypywania świerzym tonerem nośnika. Jeśli ślimak od przenoszenia tonera nie pracuje to czujnik obecności tonera w hopperze będzie cały czas zasypany - nie pokaże jego braku w hopperze ale ten sam ślimak nie przeniesie tego tonera dalej - tu musi coś być.
  Dziwna sprawa. . .

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Dzięki za porady cefram.
  Każda jest cenna, tak jak piszesz może pare rzeczy naraz jest walnięte.
  Może ktoś coś jeszcze dorzuci od siebie.
  Pozdrówka
 • Poziom 25  
  Nie ma sensu sprawdzać napędu butli, gdyby nie nadążał pokazałoby na 100% brak tonera. Sprawdź różnicę między SP 2-215-1 i 2-215-2 jeżeli jest duża to proces kontroli dozowania jest ok, tylko hopper ma problem. No i sprawdź, czy nie mruga auto kontrast - jeżeli tak to maszyna przeszła w tryb dozowania "fixed". Wtedy sprawdź też odczyty z ID sensora i temperaturę wałka ładującego (2-802 o ile pamiętam) - jeżeli coś z tego nie działa, to maszyna przerzuca na "fixed supply mode".
 • Poziom 19  
  Auto kontrast nie miga.
  Pozatym sprawdzałem ustawienia dozowania - jest na 3 - detect suply mode. Czyli prawidłowo.
  Czyli możliwe że jednak ten nieszczęsny hopper.
  Na tym na razie sie skupie, jak sie klient zgłosi to sobie to obejrzę jeszcze raz.
 • Specjalista - kserokopiarki
  wg mnie to urwał ci się taki maly drut zgarniajacy toner z czujnika toneru zaraz przy wlocie toneru z butli na pierwsze nieszadło w wywoływaczce. Czujnik pokazuje cały czas że toner jest a kopie sa blade. Jak ręcznie dosypiesz to na ok 500 - 1000 kopii jest ok a potem zmowu blada. Usterka dosc typowa miałem ją parę razy
 • Specjalista - kserokopiarki
  Albo padł czujnik tonera. Czy wydaje z siebie takie pulsujące "piszczenie" po podłączeniu?

  C.
 • Poziom 19  
  jeśli Ci chodzi o takie piszczenie/gwizdanie
  po podłączeniu developerki to faktycznie ono jest
  ale to chyba dobry objaw z tego co wiem
 • Poziom 18  
  Miałem dwa przypadki o takich samych objawach: pierwszy z nich to uszkodzona płyta główna(brak napięcia sterującego silnikiem dozowania), oraz ukręcona mechanicznie zębatka od ślimaka tonera. Tylko z tego co pamiętam, u mnie chyba świecił brak tonera, ale głowy nie dam, bo było to jakiś czas temu.
 • Poziom 25  
  Tak, pulsujące piszczene powinno być.
  Nie twierdzę, że przełączyła się na fixed, ale co do ustawienia na "detect" to automatycznie przełącza się na fixed jeżeli zą złe odczyty z:
  1. ID Sensora
  2. TD sensora
  3. Czujnika temperatury - wtedy nie mruga auto kontrast
  Ale sprawdź najpierw, czy nie jest ukręcone mieszadło
 • Poziom 19  
  Witam
  Problem rozwiązałem, w sumie jakiś czas temu ale wolałem poczekać na efekt. Okazało się że poprzedni serwis chcąc chyba co nieco wyłudzić od klienta zakleił bezbarwną taśmą wylot toneru. Wszędzie szukałem ale na to wpadłem dopiero na końcu.
  Pozdrawiam, dziękuję za pomoc.
  Temat zamykam