logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda

Zasilacz ATX zasilany 12V do płyty głównej miniITX

kozło  44 34383 Fajne? (+38)

Witam wszystkich,
ze względu na posiadanie płyty głównej miniITX i zamontowanie jej w obudowie po starym tunerze satelitarnym zaistniała potrzeba zmieszczenia tam zasilacza. Jako że zasilacze na 12v do tanich nie należą a w większości w opisie widnieje zdanie: 'Zasilacz nie jest przeznaczony do zasilania dysków 3.5" i napędów optycznych 5.25".' na czym mi zależało wiec postanowiłem taki złożyć.

Główne linie zasilania 5VSB, 3.3V, i 2 linie 5V złożyłem z czterech stabilizatorów impulsowych LM2576T-ADJ zgodnie z notą katalogową. Do odwrócenia polaryzacji zasilania -12V zbudowałem przetwornice z noty katalogowej mc34063. Załączanie linii 12V odbywa się za pomocą przekaźnika za pośrednictwem 2 tranzystorów. Do zbudowania układu kontroli napięcia posłużyłem się układem PST594C jest to układ resetu na napięcie 4.5V i o czasie opóźnienia 400ms.

Widok płytki przedstawiają poniższe zdjęcia zarazie celowo nie dodaje płytki ani schematu jeżeli ktoś będzie zainteresowany uporządkuje je i dodam w późniejszym terminie.

Zasilacz odpalił za pierwszym razem wymagał tylko regulacji napięcia. Co do kosztów kupiłem tylko cztery dławiki 68uH 3A po 1,40zł oraz cztery stabilizatory LM2576T-ADJ po 5.50zł wiec koszty znikome w porównaniu do kupnego zasilacza.





Zgodnie z obietnicą dodaje schemat nie ma tam części odpowiedzialnej za generowanie sygnału PG ze względu ze raczej ciężko będzie dostać układ PST594C a jest z nim wykorzystany jeden opornik.


O autorze
kozło napisał 7 postów o ocenie 38 . Mieszka w mieście radom. Jest z nami od 2010 roku.

Komentarze

LA72 25 Maj 2013 09:02

Czyli jest to tylko zasilacz do napędów nie do całego komputera. Z jakiego źródła jest pobierane napięcie? [Czytaj dalej]

N.E.M.O. 25 Maj 2013 09:59

Ehh to po co powiedz mi jest -12V? :D W jakim napędzie jest wykorzystywane? :D To zasilacz do płyty z MOŻLIWOŚCIĄ podpięcia napędów i o to chodziło autorowi... [Czytaj dalej]

LA72 25 Maj 2013 10:11

Jak rozwiązałeś zasilanie 12V? [Czytaj dalej]

tdx110 25 Maj 2013 10:59

Projekt dość fajny, aczkolwiek jak się przyjrzeć to ścieżki na laminacie można było by dać radę poprowadzić tak aby nie robić na drugiej warstwie, albo nie wykonywać przelotek. [Czytaj dalej]

Demmo 25 Maj 2013 11:44

A o co chodzi z tymi "przelotkami", skoro laminat wygląda na jednostronny? Chyba że to otwory wentylacyjne, aby płytka puszczała strumień powietrza przez obudowę? Bo przy płytkach dwustronnych, gdzie... [Czytaj dalej]

Rinho 25 Maj 2013 11:50

Zapewne miejsce na nie wlutowane na zdjęciu przewody. [Czytaj dalej]

Svavo 25 Maj 2013 11:52

Rozumiem, że przewody są lutowane bezpośrednio do płytki. Jako, że jest to przetwornica impulsowa dobrze by było zrobić wylewkę masy. Czy zasilacz posiada zabezpieczenie nadnapięciowe, żeby w razie jego... [Czytaj dalej]

tdx110 25 Maj 2013 13:02

Miałem na myśli to, że są dwie warstwy na projekcie płytki. Tylko po co? Jeśli da się to na jednej warstwie na upartego zrobić. [Czytaj dalej]

Demmo 25 Maj 2013 13:04

Pytanie o przelotki było do autora i w sumie Rinho podsunął już odpowiedź w tym kontekście ;) Ale do tej masy aż tyle przewodów będzie szło? :) Swoją drogą część otworów jest zasłonięta (chyba) diodą... [Czytaj dalej]

Svavo 25 Maj 2013 13:18

Takie przelotki stosuje się tam, gdzie przenoszony jest duży prąd między warstwami i/lub do wyrównania potencjałów na obu warstwach. [Czytaj dalej]

tdx110 25 Maj 2013 13:25

Tylko proszę zauważyć że tamte ścieżki nie są aż tak grube. Można było by je o podobnej grubości zmieścić na jednej warstwie (przynajmniej jedną ścieżkę). Ale nie znam się aż tak bardzo na dużych prądach,... [Czytaj dalej]

Demmo 25 Maj 2013 13:25

Przeczytaj mojego wcześniejszego posta (8 od góry) :D Hehehe ;) Już o tym pisałem, natomiast tutaj zdecydowanie nie ma to zastosowania, bo płytka jest jednostronna ;) [Czytaj dalej]

tdx110 25 Maj 2013 13:33

Tylko tyle że widać "zworki" zrobione z drutów. Poprawiło by to w minimalnym stopniu estetykę i zaoszczędziło by czasu przy wlutowywaniu ich. :D [Czytaj dalej]

Svavo 25 Maj 2013 13:36

No faktycznie racja w obu kwestiach! Dopiero teraz widzę na zdjęciu, że laminat jest 1-stronny ;). Dajmy szansę wytłumaczyć się autorowi. [Czytaj dalej]

Finemos7 25 Maj 2013 15:25

Ja tam na tej płytce przelotek nie widzę, proponuję się dokładniej przyjrzeć temu kiepskiej jakości zdjęciu i zauważycie że się po prostu tak światło odbiło od laminatu w miejscu otworów. [Czytaj dalej]

Svavo 25 Maj 2013 15:32

Żeby mówić o przelotkach (via), druk musiałby być (co najmniej) 2-stronny... A zwory widać, choć nie wszystkie. Tylko nie bardzo wiem, po co ta dyskusja ;). [Czytaj dalej]

willyvmm 25 Maj 2013 17:10

Fajna alternatywa dla PicoPSU. Schemat by się przydał :) [Czytaj dalej]

Anonymous 25 Maj 2013 18:09

Do RS232C. [Czytaj dalej]

tmf 25 Maj 2013 21:51

Raczej nie, chyba każdy RS ma obecnie transceiver, coś w stylu max232, z pompą ładunkową i -12V nie jest potrzebne (na nowych płytach zresztą już tego napięcia nie ma). Kiedyś, bardzo, bardzo dawno temu... [Czytaj dalej]

%}