logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

PC w samochodzie - sposoby bez 12V na 220V i z powrotem!

bartekpl 12 Cze 2005 11:53 2883 19
REKLAMA
  • #1 1570992
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Witajcie!

    Tyle tematów przeczytałem o tym na forum, że szok, jednak zawsze gadka taka sama, najpierw czepiają się poco mu to, potem proponują przetwornice 12V 220V. Znalazłem na allegro elektronika, który powiedział że zrobienie zasilacza do kompa by chodził z akumulatora (+12 0 na prąd +12, -12, +5, -5, i tam 3 volty jeszcze) nie jest prostą sprawą, zrobienie projektu poświęciło by setki godzin pracy i kosztowało kilka tysięcy. No dobra, ale czy musi być zasilacz idealnie zrobiony tak jak japońskie do kompa pod 230V?

    Czy to taki wielki problem zmniejszyć napięcia, pewnym układem zrobić ujemne napięcia, jakiś stabilizator i git.

    Inna sprawa to taka, że widziałem schematy na zagranicznych stronach, może ktoś by się wzioł za to i zrobił w końcu serje jakąś.

    I może wiecie czy jacyś producenci na świecie nie wykombinowali czasem takiego zasilacza do kompa pod 12Volt akumulatora... ?

    P.S. Prosze nie pytać że temat był już nie raz bo dobrze o tym wiem, jednak mój jest troche inny, ja stawiam na zrobienie tego bez przetwornicy na 220V... Czy w 21 wieku zrobienie głupiego zasilacza jest takie trudne? To co powiecie o zaawansowanych dziełach techniki...

    BTW: Co to jest te minusowe -12 napięcie, a w akumulatorze jest +12 i 0, co oznacza napięcie zerowe akumulatora. Jak podłączam dioda ne 12V do zasilacza od kompa zwykłego to plus daje do +12 minus do -5 i działa tak samo jakbym minus dał do -12.
  • REKLAMA
  • #2 1571022
    k4be
    Poziom 31  
    Posty: 2129
    Pomógł: 102
    Ocena: 332
    nie rób przetwornicy z 12V DC na 230V AC, tylko z 12V na 5V, 3.3V, -12V. Napięcie +12V uzyskasz przez 2 sztuki 78S12 równolegle z zasilania, a -5 używając 7905 podpiętego pod -12. Pozostaje tylko rozwiązać 5VSB, PG i PS-ON ale to żaden problem. Jesli chczesz zasilać płytę AT, nie potrzeba oczywiście +3.3V, PS-ON i 5VSB.

    Można też przerobić gotowy zasilacz do komputera - trzeba przekopać całą stronę pierwotną i przewinąć trafo.
  • REKLAMA
  • #3 1571028
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Płyta ATX mnie interesuje.

    http://www.qsl.net/ke5fx/cplayer.html - ten gość ma ATX płyte i jakieś schematy są na tej stronie!

    BTW: http://indashpc.org/ tutaj fajnie zrobili, kliknijcie na "Click here to view more>>" i wejście jest chyba na 12V z akumulatorka :)

    http://indashpc.org/hardware.html
    "Power supply( PSU ) and Power sequencer( power adapter )" - ZOBACZCIE

    Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

    http://www.itx-warehouse.co.uk/ProductSearch.aspx?Filter=Ituner
    http://www.computervisionen.de/shop/index.php?cPath=439_442
    http://www.mini-box.com/s.nl/sc.8/category.13/.f

    Widze że jednak są takie rzeczy tylko czy to działa z płytą ATX, bo piszą, że ATX wtyczka, a płyta ITX?
  • #5 1571321
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    jankolo, powiedz wprost, przesz nie bede czytać PDF'a całego, jeszcze z moim tak świetnym agnielskim.

    Bo ITX nie wymaga -12 i -5 ?
  • REKLAMA
  • #6 1571332
    jankolo
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 32197
    Pomógł: 1792
    Ocena: 584
    Brak napięć ujemnych oraz mały pobór mocy. Zasilacz Mini-ITX daje 47W.
  • #7 1571348
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    k4be powiedział że w lipcu postara się zrobić zasilacz do ATX, mówi że najlepiej będzie jak się przerobi zwykły zasilacz ATX by był na prąd 12V akumulatora.
  • #8 1571373
    jankolo
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 32197
    Pomógł: 1792
    Ocena: 584
    Zrobić można wszystko, problemem jest wyłącznie ekonomika przedsięwzięcia. Natomias jeżeli celem ma być możliwość słuchania mp3 w samochodzie, to informuję Cię, że jeden z moich kolegów kupił radio samochodowe z CD i możliwością odtwarzania mp3 za 200 zł w którymś hipermarkecie w promocji. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to markowy sprzęt, ale działa poprawnie i nie wymaga wożenia komputera w bagażniku.
  • #9 1571559
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    http://www.opussolutions.com - tutaj są super DC-DC nawet do ATX, jeśli ktoś ma kase to informuje! Mi się podoba ten 150WATT, ale zasilacz jest drogi!
  • #10 1571605
    jankolo
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 32197
    Pomógł: 1792
    Ocena: 584
    Przecież pisałem, że nie ma problemu technicznego, tylko jest problem finansowy! Natomiast te przetwornice nie nadają się do zasilania wielu płyt głównych, bo nie dają napięcia -5V.
  • #11 1571618
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    jankolo napisał:
    Zrobić można wszystko, problemem jest wyłącznie ekonomika przedsięwzięcia. Natomias jeżeli celem ma być możliwość słuchania mp3 w samochodzie, to informuję Cię, że jeden z moich kolegów kupił radio samochodowe z CD i możliwością odtwarzania mp3 za 200 zł w którymś hipermarkecie w promocji. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to markowy sprzęt, ale działa poprawnie i nie wymaga wożenia komputera w bagażniku.


    Smieszy mnie wypowiedź całkowicie.
    1. Dobre radio z mp3 kosztuje 2tys. i więcej.

    2. O jakości mp3 nawet nie wspomne - dobre dla głuchych.
    (usprawiedliwieni są ludzie, których niestać lub niechcą płacić za głupią płyte 20zł).

    3. Mam radio na CD za 3200zł.

    4. Czemu w tematach tego rodzaju pojawia się zmianka o MP3? Czy to takie niewiadomo co, przesz wiadomo, że nikt nie będzie wstawiać kompa tylko poto by MP3 słuchac.

    5. Mi PC przyda się do muzyki - prawda, ale to nie jest jeden argument, będzie można filmy oglądać, pisać programy w trasie no wszystko, internet, komputer jest jak ocean, niema ograniczeń wirtualnych.

    Dodano po 2 [minuty]:

    jankolo napisał:
    Przecież pisałem, że nie ma problemu technicznego, tylko jest problem finansowy! Natomiast te przetwornice nie nadają się do zasilania wielu płyt głównych, bo nie dają napięcia -5V.


    -5V nie mają, ale pisze jakieś +5, +5V STDBY, co to STDBY? Do włącznika, czy to jakieś napięcie do płyty głównej?
  • #12 1571659
    jankolo
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 32197
    Pomógł: 1792
    Ocena: 584
    bartekpl napisał:
    co to STDBY?

    STDBY = Stand By.
    Weź na przykład dokumentację swojej płyty głównej, zobacz jakie masz napięcia na złączu zasilania i porównuj to z różnymi zasilaczami "samochodowymi" które znajdziesz. I nie zapomnij o sprawdzeniu, jaki prąd jest potrzebny dla poszczególnych linii zasilających, a co dają Ci znalezione układy zasilania.
  • #13 1571866
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Zawsze można przejść na płyte ITX, nie są tanie, ale pamiętajmy że mają wbudowany procesor, graficzną i dźwiękową, 1 port PCI na dobrą karte dźwiękową (np. Audigy2 ZS), bo zintegrowanej chyba nie chcemy używać w samochodzie.

    ITX: http://www.chip.pl/arts/kth/kth_133621.html

    Za 545 zł jest całkiem niezła płyta główna z prockiem, jedyny dylemat to wyjście z karty graficznej typowo analogowe, niewiem czy pod to znajdzie się zwykły LCD na zasilanie 12V (te typowo samochodowe monitory są dość drogie, a zwykły 15" LCD z zasilaczem na kablu byłby dobry).

    http://www.mini-box.com/s.nl/sc.8/category.13/.f

    PW-200-M (ok 147 PLN) - zasilacz 200WATT (troche zbędnej energii, ale by ładnie chodziło wszystko)
    PW70 (ok 105 PLN) - zasilacz 70WATT, z tego co czytałem dla ITX'a 70WATT to jest taka norma, jednak niewiem czy najnowsze płyty ITX z mocnymi procami by działały dobrze)

    Tak, więc cały sprzęt ITX kosztowałby nas tyle co sam zasilacz ATX 150WATT
    http://linitx.com/index.php?cPath=88_58_84

    Więc jeśli ktoś jest zapalonym maniakiem i ma kase może szaleć, jeśli mamy starszego kompa wystarczy że zakupimy zasilacz ATX.

    Mnie tylko ciekawi jakie monitory można podczepić pod ITX, ale chyba są jakieś przejściówki na zwykłe monitory bo widziałem fotki.

    UPDATE:
    Co do monitorów: jest normalne wyjście VGA! :)
  • REKLAMA
  • #14 1571887
    jankolo
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 32197
    Pomógł: 1792
    Ocena: 584
    bartekpl napisał:
    PW-200-M (ok 147 PLN) - zasilacz 200WATT (troche zbędnej energii, ale by ładnie chodziło wszystko)

    Nie wszystko, bo on też nie ma napięcia -5V. A do tych 200W musisz bardzo oszczędnie sprzet dobierać.
  • #15 1571895
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    jankolo napisał:
    bartekpl napisał:
    PW-200-M (ok 147 PLN) - zasilacz 200WATT (troche zbędnej energii, ale by ładnie chodziło wszystko)

    Nie wszystko, bo on też nie ma napięcia -5V. A do tych 200W musisz bardzo oszczędnie sprzet dobierać.


    LOOL!!! Od kiedy ITX wymagają ujemnych napięć? W ITX masz +12 +5 i GND! Była mowa o tym wyzej i nawet jest link PDF do dokumentacji. :)
  • #16 1572117
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3812
    Poza tym nie napisałem że nie można czy też się nie da tego wykonać ! Zresztą nie interesują mnie teorie na papierze tylko jestem realistą i tylko wykonany projekt ale poprawnie działający i przetestowany jest dla mnie odpowiedzią na dziesiątki podobnych w swych zamierzeniach postów . Jakich celem jest wykorzystywanie zasilaczy AT i ATX do różnego wtórnego zastosowania , a zapewnie się ze mną zgodzicie że jest i byłby to szczytny cel!
    Ponieważ wiele zasilaczy impulsowych jakie są nam potrzebne do różnych sprzętów jest szalenie drogie , a przecież tu można by zastosować te właśnie zasilacze jakie można wszędzie dostać za parę złotych .

    Do kolegi bartekpl !
    Sądzę że problem finansowy jest bardziej złożony . Zdecyduj się na jakąś konkretną płytę do niej odpowiedni zasilacz zapewne potrzebna będzie jeszcze jakaś obudowa , a te oryginalne do płyt Mini-ITX nie są też tanie do tego monitorek LCD i zapewnie kilka jeszcze drobiazgów i zastanów się czy nie jest może lepiej wymyślić coś innego np. Laptop + LCD .
    Ps. w ostatnim CHIP-ie jest na stronie nr. 66 coś nie coś na temat trzech płyt VIA Epia w cenach :545zł,645zł, 1000zł
  • #17 1572139
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Ubolewa mnie jednak to że w zasilaczu:
    http://www.opussolutions.com/modules.php?name=News&file=article&sid=23
    Niema -5, a jakby miał to by możnago stosować do wszystkich płyt, które polecą na 150WATT'ach! Tylko że jak przeglądam te zasilacze, które mogą jechać z ATX to tam nigdzie niema -5.

    ITX są drogie ale nie wymagają -12 i -5, a co z tym idzie do nich zasilacze są znacznie tańsze, pisałem w ostatnim swoim poscie.

    Nad Laptopem myślałem, ale doszłem do tego że to jest rzecz podręczna i teoretycznie można by ją klasc w samochodzie, potem do domu brac, a ja chce miec wbudownay w samochód sprzęt.

    Dodano po 8 [minuty]:

    Jeśli by zakupić ten zasilacz (podam link w razie czego jeszcze raz: http://www.opussolutions.com/modules.php?name=News&file=article&sid=23) to przy 150WATT jakiego proca moge odpalić na plycie ATX?
  • #18 1572171
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3812
    ... mając zasilacz bez -12V i -5V ale odpowiedniej mocy nie stanowi to juz jakiegoś większego problemu.
    Ponieważ wykonanie tych napięć jest proste przy użyciu stabilizatorów 7912 oraz 7905 ich moc wystarczy dla tych napięć!
    Ps . a w tym zasilaczu tylko dorobić -5V
  • #19 1572309
    bartekpl
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    -12 jest ale niema -5. moze niektóre plyty ATX nie wymagają -5, bo bo poco by robili takie zasilacze?

    P.S. Mówimy teraz o ATX nie o ITX bo jak jeszcze raz przypomne, dla tych co śledzą wątek od teraz że ITX nie wymaga ujemnych napięć.

    Dodano po 36 [minuty]:

    Znalazłem ITX, która wymaga dodatkowo -12 (bez -5), więc tamte zasilacze może mają dlatego -12 by pasowały do ITX, które dodatkowo wymagają -12
    http://www.viaembedded.com/product/3/4/EPIA-SP_v100.pdf - sprawdzcie sobie, strona 26, więc nowe ITX już wymagają -12...

    Dodano po 17 [minuty]:

    Hmm dziwne, starszą lukałem i też pisało że -12, a w linku jankola:
    http://www.linuxdevices.com/files/misc/Mini-ITX.pdf

    widać że w pin 12 jest pusty, na zapodanym przezemnie linku i na stronie via epia w innych płytach ITX pisze w pinie 12 wartość: -12

    tylko czy te tańsze zasilacze mają te -12 bo nie pisze tego np. ten:
    http://www.mini-box.com/s.nl/sc.8/category.13/it.A/id.300/.f
    pisze że kompatybilny z VIA EPIA M (http://www.viaembedded.com/product/epia_m_spec.jsp?motherboardId=81).

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu zasilania komputera PC w samochodzie bez użycia przetwornicy 12V DC na 230V AC. Proponowane jest bezpośrednie zasilanie z akumulatora 12V poprzez układy stabilizujące napięcia +12V, +5V, -12V i -5V, np. za pomocą stabilizatorów 78S12 i 7905. Wskazano, że przeróbka gotowego zasilacza ATX wymaga modyfikacji strony pierwotnej i przewinięcia transformatora. Zwrócono uwagę na różnice między płytami ATX a Mini-ITX, gdzie ITX nie wymaga napięć ujemnych (-5V, -12V) i ma mniejsze zapotrzebowanie na moc (ok. 47W), co ułatwia zasilanie z 12V. Podano linki do schematów i gotowych rozwiązań, m.in. strony indashpc.org oraz opussolutions.com oferującej przetwornice DC-DC do zasilania ATX z 12V, choć często bez linii -5V, co ogranicza kompatybilność z niektórymi płytami. Poruszono kwestie ekonomiczne – wykonanie idealnego zasilacza jest kosztowne i czasochłonne, a gotowe rozwiązania są drogie. Dyskutowano też o zastosowaniu płyt Mini-ITX z wbudowanym procesorem i kartą graficzną, które są droższe, ale prostsze w zasilaniu. Wspomniano o konieczności uwzględnienia napięć 5VSB (standby) i PS-ON do poprawnego uruchomienia płyty ATX. Podsumowując, technicznie możliwe jest zasilanie PC z akumulatora 12V bez konwersji na 230V, ale wymaga to odpowiednich stabilizatorów, modyfikacji zasilacza lub zastosowania płyt ITX o niższych wymaganiach zasilania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA