logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilacz ATX zasilany 12V do płyty głównej miniITX

kozło 24 Maj 2013 23:51 34380 44
  • Zasilacz ATX zasilany 12V do płyty głównej miniITX
    Witam wszystkich,
    ze względu na posiadanie płyty głównej miniITX i zamontowanie jej w obudowie po starym tunerze satelitarnym zaistniała potrzeba zmieszczenia tam zasilacza. Jako że zasilacze na 12v do tanich nie należą a w większości w opisie widnieje zdanie: 'Zasilacz nie jest przeznaczony do zasilania dysków 3.5" i napędów optycznych 5.25".' na czym mi zależało wiec postanowiłem taki złożyć.

    Główne linie zasilania 5VSB, 3.3V, i 2 linie 5V złożyłem z czterech stabilizatorów impulsowych LM2576T-ADJ zgodnie z notą katalogową. Do odwrócenia polaryzacji zasilania -12V zbudowałem przetwornice z noty katalogowej mc34063. Załączanie linii 12V odbywa się za pomocą przekaźnika za pośrednictwem 2 tranzystorów. Do zbudowania układu kontroli napięcia posłużyłem się układem PST594C jest to układ resetu na napięcie 4.5V i o czasie opóźnienia 400ms.

    Widok płytki przedstawiają poniższe zdjęcia zarazie celowo nie dodaje płytki ani schematu jeżeli ktoś będzie zainteresowany uporządkuje je i dodam w późniejszym terminie.

    Zasilacz odpalił za pierwszym razem wymagał tylko regulacji napięcia. Co do kosztów kupiłem tylko cztery dławiki 68uH 3A po 1,40zł oraz cztery stabilizatory LM2576T-ADJ po 5.50zł wiec koszty znikome w porównaniu do kupnego zasilacza.


    Zasilacz ATX zasilany 12V do płyty głównej miniITX Zasilacz ATX zasilany 12V do płyty głównej miniITX


    Zgodnie z obietnicą dodaje schemat nie ma tam części odpowiedzialnej za generowanie sygnału PG ze względu ze raczej ciężko będzie dostać układ PST594C a jest z nim wykorzystany jeden opornik.

    Zasilacz ATX zasilany 12V do płyty głównej miniITX

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    kozło
    Poziom 10  
    Offline 
    kozło napisał 7 postów o ocenie 38. Mieszka w mieście radom. Jest z nami od 2010 roku.
  • #2 12342954
    LA72
    Poziom 41  
    Posty: 6590
    Pomógł: 646
    Ocena: 1652
    Czyli jest to tylko zasilacz do napędów nie do całego komputera.
    Z jakiego źródła jest pobierane napięcie?
  • #3 12343111
    N.E.M.O.
    Poziom 15  
    Posty: 88
    Pomógł: 4
    Ocena: 8
    Cytat:
    Czyli jest to tylko zasilacz do napędów nie do całego komputera.


    Ehh to po co powiedz mi jest -12V? :D W jakim napędzie jest wykorzystywane? :D

    To zasilacz do płyty z MOŻLIWOŚCIĄ podpięcia napędów i o to chodziło autorowi...
  • #4 12343151
    LA72
    Poziom 41  
    Posty: 6590
    Pomógł: 646
    Ocena: 1652
    kozło napisał:
    Główne linie zasilania 5VSB, 3.3V, i 2 linie 5V


    Jak rozwiązałeś zasilanie 12V?
  • #5 12343304
    tdx110
    Poziom 18  
    Posty: 393
    Pomógł: 6
    Projekt dość fajny, aczkolwiek jak się przyjrzeć to ścieżki na laminacie można było by dać radę poprowadzić tak aby nie robić na drugiej warstwie, albo nie wykonywać przelotek.
  • #6 12343437
    Demmo
    Poziom 16  
    Posty: 244
    Pomógł: 3
    Ocena: 16
    A o co chodzi z tymi "przelotkami", skoro laminat wygląda na jednostronny?
    Chyba że to otwory wentylacyjne, aby płytka puszczała strumień powietrza przez obudowę?
    Bo przy płytkach dwustronnych, gdzie jest potrzeba przejścia między warstwami dużym prądem, albo druga warstwa ma służyć jako dodatkowe odprowadzenie ciepła (otwory z metalizacją), to rozumiem.. ale tutaj? Co autor miał na myśli? :)
  • #7 12343454
    Rinho
    Poziom 19  
    Posty: 348
    Pomógł: 18
    Ocena: 52
    Demmo napisał:
    A o co chodzi z tymi "przelotkami", skoro laminat wygląda na jednostronny?
    Chyba że to otwory wentylacyjne, aby płytka puszczała strumień powietrza przez obudowę?
    Bo przy płytkach dwustronnych, gdzie jest potrzeba przejścia między warstwami dużym prądem, albo druga warstwa ma służyć jako dodatkowe odprowadzenie ciepła (otwory z metalizacją), to rozumiem.. ale tutaj? Co autor miał na myśli? :)


    Zapewne miejsce na nie wlutowane na zdjęciu przewody.
  • #8 12343462
    Svavo
    Poziom 23  
    Posty: 800
    Pomógł: 42
    Ocena: 30
    Rozumiem, że przewody są lutowane bezpośrednio do płytki. Jako, że jest to przetwornica impulsowa dobrze by było zrobić wylewkę masy.
    Czy zasilacz posiada zabezpieczenie nadnapięciowe, żeby w razie jego awarii nie wypalić MOBO/napędów?
    Czekamy na schemat i odpowiedź o źródło zasilania 12V.
  • #9 12343683
    tdx110
    Poziom 18  
    Posty: 393
    Pomógł: 6
    Miałem na myśli to, że są dwie warstwy na projekcie płytki.
    Tylko po co? Jeśli da się to na jednej warstwie na upartego zrobić.
  • #10 12343696
    Demmo
    Poziom 16  
    Posty: 244
    Pomógł: 3
    Ocena: 16
    Pytanie o przelotki było do autora i w sumie Rinho podsunął już odpowiedź w tym kontekście ;)
    Ale do tej masy aż tyle przewodów będzie szło? :) Swoją drogą część otworów jest zasłonięta (chyba) diodą ;)
  • #11 12343735
    Svavo
    Poziom 23  
    Posty: 800
    Pomógł: 42
    Ocena: 30
    Demmo napisał:
    Pytanie o przelotki było do autora i w sumie Rinho podsunął już odpowiedź w tym kontekście ;)
    Ale do tej masy aż tyle przewodów będzie szło? :) Swoją drogą część otworów jest zasłonięta (chyba) diodą ;)

    Takie przelotki stosuje się tam, gdzie przenoszony jest duży prąd między warstwami i/lub do wyrównania potencjałów na obu warstwach.
  • #12 12343756
    tdx110
    Poziom 18  
    Posty: 393
    Pomógł: 6
    Tylko proszę zauważyć że tamte ścieżki nie są aż tak grube.
    Można było by je o podobnej grubości zmieścić na jednej warstwie (przynajmniej jedną ścieżkę).
    Ale nie znam się aż tak bardzo na dużych prądach, więc uznaję tą odpowiedź i chylę czoła.
    Poza tym płytka według mnie i tak bardzo dobrze wykonana.
  • #13 12343758
    Demmo
    Poziom 16  
    Posty: 244
    Pomógł: 3
    Ocena: 16
    Svavo napisał:
    Demmo napisał:
    Pytanie o przelotki było do autora i w sumie Rinho podsunął już odpowiedź w tym kontekście ;)
    Ale do tej masy aż tyle przewodów będzie szło? :) Swoją drogą część otworów jest zasłonięta (chyba) diodą ;)

    Takie przelotki stosuje się tam, gdzie przenoszony jest duży prąd między warstwami i/lub do wyrównania potencjałów na obu warstwach.

    Przeczytaj mojego wcześniejszego posta (8 od góry) :D Hehehe ;) Już o tym pisałem, natomiast tutaj zdecydowanie nie ma to zastosowania, bo płytka jest jednostronna ;)
  • #14 12343782
    tdx110
    Poziom 18  
    Posty: 393
    Pomógł: 6
    Tylko tyle że widać "zworki" zrobione z drutów.
    Poprawiło by to w minimalnym stopniu estetykę i zaoszczędziło by czasu przy wlutowywaniu ich. :D
  • #15 12343792
    Svavo
    Poziom 23  
    Posty: 800
    Pomógł: 42
    Ocena: 30
    Demmo napisał:
    Svavo napisał:
    Demmo napisał:
    Pytanie o przelotki było do autora i w sumie Rinho podsunął już odpowiedź w tym kontekście ;)
    Ale do tej masy aż tyle przewodów będzie szło? :) Swoją drogą część otworów jest zasłonięta (chyba) diodą ;)

    Takie przelotki stosuje się tam, gdzie przenoszony jest duży prąd między warstwami i/lub do wyrównania potencjałów na obu warstwach.

    Przeczytaj mojego wcześniejszego posta (8 od góry) :D Hehehe ;) Już o tym pisałem, natomiast tutaj zdecydowanie nie ma to zastosowania, bo płytka jest jednostronna ;)

    No faktycznie racja w obu kwestiach! Dopiero teraz widzę na zdjęciu, że laminat jest 1-stronny ;).
    Dajmy szansę wytłumaczyć się autorowi.
  • #16 12344152
    Finemos7
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 1
    Svavo napisał:
    Demmo napisał:
    Svavo napisał:
    Demmo napisał:
    Pytanie o przelotki było do autora i w sumie Rinho podsunął już odpowiedź w tym kontekście ;)
    Ale do tej masy aż tyle przewodów będzie szło? :) Swoją drogą część otworów jest zasłonięta (chyba) diodą ;)

    Takie przelotki stosuje się tam, gdzie przenoszony jest duży prąd między warstwami i/lub do wyrównania potencjałów na obu warstwach.

    Przeczytaj mojego wcześniejszego posta (8 od góry) :D Hehehe ;) Już o tym pisałem, natomiast tutaj zdecydowanie nie ma to zastosowania, bo płytka jest jednostronna ;)

    No faktycznie racja w obu kwestiach! Dopiero teraz widzę na zdjęciu, że laminat jest 1-stronny ;).
    Dajmy szansę wytłumaczyć się autorowi.


    Ja tam na tej płytce przelotek nie widzę, proponuję się dokładniej przyjrzeć temu kiepskiej jakości zdjęciu i zauważycie że się po prostu tak światło odbiło od laminatu w miejscu otworów.
  • #17 12344179
    Svavo
    Poziom 23  
    Posty: 800
    Pomógł: 42
    Ocena: 30
    Finemos7 napisał:
    Svavo napisał:
    Demmo napisał:
    Svavo napisał:
    Demmo napisał:
    Pytanie o przelotki było do autora i w sumie Rinho podsunął już odpowiedź w tym kontekście ;)
    Ale do tej masy aż tyle przewodów będzie szło? :) Swoją drogą część otworów jest zasłonięta (chyba) diodą ;)

    Takie przelotki stosuje się tam, gdzie przenoszony jest duży prąd między warstwami i/lub do wyrównania potencjałów na obu warstwach.

    Przeczytaj mojego wcześniejszego posta (8 od góry) :D Hehehe ;) Już o tym pisałem, natomiast tutaj zdecydowanie nie ma to zastosowania, bo płytka jest jednostronna ;)

    No faktycznie racja w obu kwestiach! Dopiero teraz widzę na zdjęciu, że laminat jest 1-stronny ;).
    Dajmy szansę wytłumaczyć się autorowi.


    Ja tam na tej płytce przelotek nie widzę, proponuję się dokładniej przyjrzeć temu kiepskiej jakości zdjęciu i zauważycie że się po prostu tak światło odbiło od laminatu w miejscu otworów.

    Żeby mówić o przelotkach (via), druk musiałby być (co najmniej) 2-stronny... A zwory widać, choć nie wszystkie. Tylko nie bardzo wiem, po co ta dyskusja ;).
  • #19 12344718
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #20 12345688
    tmf
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 14318
    Pomógł: 2090
    Ocena: 2203
    R-MIK napisał:
    N.E.M.O. napisał:

    Ehh to po co powiedz mi jest -12V? :D W jakim napędzie jest wykorzystywane? :D

    Do RS232C.


    Raczej nie, chyba każdy RS ma obecnie transceiver, coś w stylu max232, z pompą ładunkową i -12V nie jest potrzebne (na nowych płytach zresztą już tego napięcia nie ma). Kiedyś, bardzo, bardzo dawno temu -12V było wykorzystywane do polaryzacji podłoża pamięci DRAM. Od ponad 20 lat nie jest :)
  • #21 12345971
    elektryku5
    Poziom 39  
    Posty: 6299
    Pomógł: 460
    Ocena: 1053
    Czyli w skrócie do płyty potrzeba PG, 12V, 5V, 3.3V i współczesna płyta (powiedzmy pod 775) ruszy?
    Fajnie by było rzeczywiście taki projekcik opanować, żeby zasilić sobie z jednego napięcia i mieć chociaż ze 100W.
  • #22 12348399
    kozło
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 38
    Witam laminat jest jednostronny (czerwone ścieżki to zworki) przeplotki to faktycznie są miejsca do przylutowania przewodów dioda miała być inna w obudowie to220 wyszła tak jak widać na zdjęciu. Zabezpieczenie nadnapięciowe ma być zrealizowane na elementach 1.5KE. Do posiadanej płyty głównej wymagane jest -12v wiec zbudowałem przetwornice do niektórych nie trzeba. Co do 12V jest dostarczane przez zasilacz i załączane przekaźnikiem z zewnątrz całość monitor LCD na 12V i komputer będzie zasilana z zasilacza 12.7V 23.5A taki posiadam. Schemat myślę że około środy dodam jak starczy czasu na poprawki bo sporo na pcb obrazu była robiona ręcznie.
  • #23 12349369
    kedzi1
    Poziom 18  
    Posty: 297
    Pomógł: 18
    Ocena: 9
    tdx110 napisał:
    Miałem na myśli to, że są dwie warstwy na projekcie płytki.
    Tylko po co? Jeśli da się to na jednej warstwie na upartego zrobić.


    Na siłę da się zrobić na jednej warstwie. Tylko po co?
    Zadaj sobie pytanie czy poprawiło by to stabilność i parametry zasilacza...
  • #24 12353456
    tomek10861
    Poziom 27  
    Posty: 1371
    Pomógł: 13
    Ocena: 199
    Sprytny zasilacz, fajna alternatywa dla zasilaczy budowanych od zera na bazie starych ATX z PCtów. Sam miałem od pewnego czasu zbudować zasilacz jednak na bazie TL-494. Ta konstrukcja jest znacznie uproszczona. Jakim prądem można maksymalnie obciążyć poszczególne linii, oraz jaka jest przybliżona sprawność zasilacza?
    Pozdrawiam
  • #25 12353499
    kozło
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 38
    tomek10861 napisał:
    Sprytny zasilacz, fajna alternatywa dla zasilaczy budowanych od zera na bazie starych ATX z PCtów. Sam miałem od pewnego czasu zbudować zasilacz jednak na bazie TL-494. Ta konstrukcja jest znacznie uproszczona. Jakim prądem można maksymalnie obciążyć poszczególne linii, oraz jaka jest przybliżona sprawność zasilacza?
    Pozdrawiam

    dla zastosowanych stabilizatorów 3A do mojej płyty wystarczy tylko zasilanie 4 portów USB i ps2 idzie z linii 5VSB :D . Jednak widziałem schemat gdzie przez dodatkowa cewkę były łączone równolegle stabilizatory nie wiem czy tak można? Ale są mocniejsze stabilizatory np. LM2679 prąd 5A. Co do sprawności nie sprawdzałem jednak po dobraniu rezystora na obciążenie ok 3A radiatorki jak na zdjęciu dają bez problemu radę.
  • #26 12353895
    kofi84
    Poziom 12  
    Posty: 41
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    LM2576 to stara konstrukcja, ma niską częstotliwość pracy co wymaga większych elementów na wyjściu. Pokusiłbyś się o znalezienie czegoś nowszego.
  • #28 12354980
    MrDoimer
    Poziom 38  
    Posty: 5691
    Pomógł: 271
    Ocena: 124
    Ponawiam pytanie kolegi :
    elektryku5 napisał:

    Czyli w skrócie do płyty potrzeba PG, 12V, 5V, 3.3V i współczesna płyta (powiedzmy pod 775) ruszy?
  • #29 12354989
    kozło
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 38
    kofi84 napisał:
    LM2576 to stara konstrukcja, ma niską częstotliwość pracy co wymaga większych elementów na wyjściu. Pokusiłbyś się o znalezienie czegoś nowszego.

    Wiem bez problemu można zamienić na LM2596 3 razy wyższa częstotliwość w miejscu które posiadałem zmieściłem elementy i mi to nie przeszkadza

    pier napisał:
    Ja tylko zapytam dlaczego tak dziwnie są wlutowane te LM-y

    Pomysł na takie wlutowanie wziął się z jakiejś płytki z demontażu wygodnie układa się wszystko poza tym nie przeszkadza ścieżka masy w niczym i jest dość gruba a footprint i tak sam tworzyłem żeby dopasować radiator.

    MrDoimer napisał:
    Ponawiam pytanie kolegi :
    elektryku5 napisał:

    Czyli w skrócie do płyty potrzeba PG, 12V, 5V, 3.3V i współczesna płyta (powiedzmy pod 775) ruszy?


    Na pewno 5VSB jeszcze potrzeba i w nie których płytach nie potrzeba -12V w mojej jest wymagane posiada 3 porty RS232. Ogólnie 5VSB jest cały czas a po zwarciu PSON do masy muszą pojawić się napięcia 5V 3.3V 12V sygnał PG i w niektórych płytach -12V i -5V zależnie od modelu.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy zasilacza ATX zasilanego 12V do płyty głównej miniITX, który ma na celu zasilanie różnych komponentów, w tym dysków i napędów optycznych. Autor projektu wykorzystał stabilizatory impulsowe LM2576T-ADJ do uzyskania napięć 5VSB, 3.3V oraz 5V, a także przetwornicę MC34063 do -12V. Uczestnicy rozmowy poruszają kwestie dotyczące konstrukcji płytki, w tym użycia przelotek, oraz zabezpieczeń nadnapięciowych. Wskazują na alternatywy dla zasilaczy PicoPSU oraz omawiają zastosowanie linii -12V, która jest potrzebna w niektórych płytach głównych i kartach rozszerzeń. Pojawiają się również pytania o maksymalne obciążenie linii oraz sprawność zasilacza, a także o możliwość zastosowania nowszych stabilizatorów, takich jak LM2596.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA