Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości sieci energetycznej (PROJEKT)

Amela 23 Kwi 2008 20:35 3816 8
  • #1 23 Kwi 2008 20:35
    Amela
    Poziom 2  

Witam wszystkich miłośników tej dziedziny życia.
    Mam do wykonania projekt tegoż miernika w obudowie kalkulatorowej z transformatorem,mostkiem Gretza 100Hz i wyświetlaczem 3-cyfrowym.
    Częstotliwość, którą ma mierzyć to przedział od 0-99,9Hz.
    Profesor wspominał coś o podzespole XINEXS,a schematach w EAGLE.
    Wszystkim chętnym mi pomóc w jakikolwiek sposób BARDZO dziękuję z tegoż względu, że jestem kompletnie zielona w tej materii!!!
    Pozdrawiam***

0 8
  • #2 24 Kwi 2008 00:32
    tolo2
    Poziom 18  

Nie przejmuj się tym że jesteś kompletnie zielona,byłem dzisiaj po obiedzie na spacerze ....zielono kompletnie jest dookoła... ,to taka pora roku.Ale całkiem serio..fajnie że mamy coraz bardziej ambitniejsze kobiety,taki projekt wymaga wiedzy nie tylko teoretycznej,ale i praktycznej z tej dziedziny.Najlepiej by było gdybyś użyła swego wdzięku i porosiła o pracę czysto teoretyczną,tak przynajmniej bywało za moich czasów,jeżeli to nie wypali,to zaproponuj że przyniesiesz gotowe urządzenie wykonane przez kogoś jeżeli mu tak zależy na częstościomierzu sieciowym,ale na pewno niech ci daruje te wyświetlacze lampowe,a ja w tym czasie zobaczę czy nie mam czegoś podobnego w archiwum......

0
  • #3 24 Kwi 2008 04:50
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Ogłoszenia Elektronika i Biznes Elektronika.

0
  • #4 24 Kwi 2008 10:54
    Quarz
    Poziom 43  

A wujek Google na to, ZOBACZ.
    Częstościomierz cyfrowy to jest jeden z najprostszych mierników cyfrowych. Reszta to sprawa techniki i technologii wykonania.

Ode mnie tylko jedna podpowiedź: skoro ma mierzyć z rozdzielczością 0,1Hz to czas bramkowania trzycyfrowego licznika BCD musi wynosić 10 sekund.

0
  • #5 24 Kwi 2008 11:35
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Przy tych wymaganiach zastosowałbym metodę pomiaru małych częstotliwości. Polega ona na wykorzystaniu impulsów uformowanych z badanego przebiegu do bramkowania, a zliczaniu podlegają impulsy z wyjścia generatora wzorcowego. Przy częstotliwościach do 50 - 60Hz pomiar będzie równie dokładny, jak przy 99,9Hz.

Pzdr.

0
  • #6 24 Kwi 2008 11:49
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Zadanie można rozwiązać na kilka sposobów:

1. Powielacz częstotliwości razy 100 zrealizowany na układzie pętli fazowej 4046, potem zliczasz przez 1/10 s częstotliwość wyjściową generatora VCO pętli i wyświetlasz ją z przecinkiem między cyfrą dziesiątek i jednostek.

2. Pomiar okresu sygnału przy pomocy mikroprocesora np. Atmega8, program piszesz w języku Bascom (wystarczy wersja demo).
    Dokładnie mówiąc mierzysz czas 10 okresów sygnału wejściowego z rozdzielczością 0.1ms a potem obliczasz F=10/T z zaokrągleniem do 1 miejsca po przecinku.

3. Pomiar częstotliwości przez 10 sekund ale to wydłuża odstępy pomiędzy odczytami

Na wejściu powinien być filtr dolnoprzepustowy ustawiony gdzieś na 70 Hz by usunąć zakłócenia wysokoczęstotliwościowe, a za nim komparator z małą histerezą.

Odczyty częstotliwości można też po obliczeniu uśredniać by wyeliminować skokowe zmiany wskazań nma skutek jakichś zakłóceń.

0
  • #7 24 Kwi 2008 12:41
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Mariusz Ch. napisał:
    Witam.

Przy tych wymaganiach zastosowałbym metodę pomiaru małych częstotliwości. Polega ona na wykorzystaniu impulsów uformowanych z badanego przebiegu do bramkowania, a zliczaniu podlegają impulsy z wyjścia generatora wzorcowego. Przy częstotliwościach do 50 - 60Hz pomiar będzie równie dokładny, jak przy 99,9Hz.
    ale to jest pomiar okresu (czy pewnej ilości okresów - jeśli zastosować dzielnik częstotliwości) przebiegu wejściowego i wymaga zastosowania przelicznika; okres/częstotliwość... :cry:

Pozdrawiam

0
  • #9 24 Kwi 2008 13:50
    Amela
    Poziom 2  

:D
    uff, zdaje się, że dzięki Waszej pomocy i wiedzy uda mi się coś z tego zrobić.

0