Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Częstościomierz 1Hz - 1 GHz

krzysztofh 15 Feb 2017 11:54 20205 80
e-mierniki
 • Częstościomierz 1Hz - 1 GHz

  Jakiś czas temu popełniłem miernik do pomiaru częstotliwości i okresu w zakresie od 1 Hz do 1 GHz i po przygotowaniu dokumentacji postanowiłem go pokazać.
  Miernik dysponuje dwoma zakresami 1 Hz – 70 MHz i drugi 70 MHz– 1 GHz. Tak na prawdę na wyższym zakresie można dokonać pomiaru też niższych częstotliwości, tylko taki pomiar będzie okupiony mniejszą dokładnością wyświetlania.
  Konstrukcja miernika oparta jest o układy dyskretne. Zaraz posypie się lawina krytyki że bramki już dawno wyszły z mody i bez mikrokontrolera się nie da. Otóż da się, chociaż w moim projekcie został zastosowany jeden Atmega 8, ale został zastosowany do celów sterowania zakresami, przełączaniem pracy miernika oraz wizualizacji aktualnych jego nastaw.
  Tak naprawdę o dokładności miernika nie stanowi użycie mikrokontrolera itp., tylko zastosowanie dobrego wzorca częstotliwości.
  W moim projekcie został użyty wzorzec TCXO 10MHz 1 ppm (firmy Geyer), który jest najdroższym elementem miernika.
  Zasada pomiaru jest taka sama jak przypadku podobnych konstrukcji, czyli trzeba policzyć ile okresów sygnału wzorca zmieści się w okresie częstotliwości badanej.
  Sygnał pomiarowy jest podawany na wzmacniacz wejściowy oparty o układ LT1016 ( schemat wzmacniacza został zaczerpnięty z projektu generatora MFG 9001 firmy ELV Elektronik AG), a w przypadku większego zakresu na prescaler SAB 6456. Dalej sygnał trafia na selektor wyboru wejścia oparty o szybkie bramki NAND. W dalszej kolejności sygnał jest dzielony zespołem dzielników, które otrzymują sygnał z przełączników HCC4053, a te z kolei są sterowane Atmegą.
  Sygnał z wzorca częstotliwości jest podawany na wejście przerzutnika podwójnego przerzutnika typu D, który jest odblokowywany na czas pomiaru podzielonym sygnałem pomiarowym. Zliczone okresy sygnału wzorca są przekazywane do zespołu wyświetlaczy sterowanych typowymi układami HCC 4543.
  Zasilacz miernika, który nie został zaprezentowany w projekcie to układ nie wymagający opisu, zbudowany na transformatorze i dwóch stabilizatorach 7805 i 79L05 z uwagi na mały pobór prądu w gałęzi ujemnej.
  Całość została umieszczona w metalowej obudowie po starym mierniku, który już okazał się nieprzydatny. Z resztą mam taki drugi całkiem sprawny. Trzeba było tylko obudowę odświeżyć, zrobić nowy front panel i tył. Jedynym elementem obudowy, którego nie wykonałem samodzielnie była nakładka z laminatu z opisami wykonana technika laserową. Aby sensownie całość umieścić w środku trzeba było tez wykonać konstrukcję nośną. Sygnał 10MHz pochodzący ze wzorca częstotliwości został wyprowadzony na tylną ściankę obudowy. Aby nieco zmniejszyć pobór prądu przez miernik, można byłoby zastosować wyświetlacz ciekłokrystaliczny, ale jak preferuje wyświetlacze LED bo są bardziej czytelne w każdych warunkach oświetleniowych.
  Płytka zasilacza oraz płytka z wyświetlaczami i mikroswitchami jest jednostronna, a pozostałe płytki są, wykonane w technologii dwustronnej.
  W załącznikach znajdziecie schematy, wzory płytek oraz wsad do Atmegi.

  Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz Częstościomierz 1Hz - 1 GHz

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  krzysztofh
  Level 29  
  Offline 
  Has specialization in: elektroenergetyka
  krzysztofh wrote 1543 posts with rating 901, helped 100 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • e-mierniki
 • e-mierniki
 • #3
  pier
  Level 23  
  Piękna robota.
  Też mi się marzy czestościomierz ale nie taki duży.
  Można wiedzieć jaką metodą Robisz płytki ewentualnie czym drukujesz. A swoją drogą płytki wyszły Ci piękne.
 • #4
  M. S.
  Level 34  
  Czy kolega ustalił już czułość miernika?

  Niestety tam gdzie występują spore częstotliwości rozmiar ma znaczenie. Ciężko będzie do f-miarki doprowadzić mały sygnał o dużej częstotliwości za pomocą kabla. Pomóc może brak kabla i możliwość operowania miernikiem przy obwodzie, którego częstotliwość jest mierzona.
  Moje rozwiązane jest takie:
  Częstościomierz 1Hz - 1 GHzZdjęcie101..001.jpg Download (732.54 kB)Częstościomierz 1Hz - 1 GHzZdjęcie101..001.jpg Download (684.38 kB)
 • #5
  lombard1
  Level 13  
  Projekt fajny, ze wzgledu na zastosowanie elementów dyskretnych.
  Zliczanie częstotliwości przez mikrokontroler,
  wg. mnie może powodować niedokładności (mam na myśli niedoskonałość oprogramowania).
  Co było na przeszkodzie, żeby ten miernik miał 8 cyfr ?


  MAT_ ZAJ wrote:
  ........
  Obudowę wykonywałeś sam, czy to coś gotowego/odzysk?

  A kolega chyba nie doczytał opisu do końca, przecież jest napisane, że obudowa z odzysku.
 • #6
  robig
  Level 21  
  Świetna maszyna, tylko patrzeć i podziwiać jak stare kosteczki pracują. W jakiej technologii kolega cynował płytki, chemia czy stop Lichtenberga? Wyszło super.
 • #8
  Freddy
  Level 43  
  To jest fabryczna obudowa. Widać, że koledzy młodzi :0.
 • #11
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Często na fabrycznych (bo na innych to rzadkość) PCB gdzie głównie były układy TTL, było sporo tantali. Czasem 1 na 1-2 IC.
  Tu widzę 100n SMD, ale czy tantale by pomogły?
  Bardzo podoba mi się pomysł jak i wykonanie.
 • #12
  Freddy
  Level 43  
  Górny zakres pomiarowy jest uzależniony od użytego preskalera.
 • #14
  krzysztofh
  Level 29  
  pier wrote:
  Piękna robota.
  Też mi się marzy czestościomierz ale nie taki duży.
  Można wiedzieć jaką metodą Robisz płytki ewentualnie czym drukujesz. A swoją drogą płytki wyszły Ci piękne.


  Płytki robię metoda fotochemiczną. Cynowanie stopem Lichtenberga - łatwo, szybko i przyjemnie.

  Dodano po 38 [minuty]:

  jankazik wrote:
  Autor nic nie napisał o czułości miernika. Dowiemy się jakie są minimalne poziomy napięć mierzonych częstotliwości ?


  Miernik zrobiłem już dość dawno, choć dokumentacja foto jest całkiem świeża dla potrzeb prezentacji. Prawdę mówiąc nie pamiętam dokładnych danych dotyczących czułości. Teoretycznie prescaler ma czułość wejściowa 10 mV (nota katalogowa), a czułość toru niższego powinna być nie gorsza niż 30 mV.
  Jak znajdę trochę czasu, co u mnie jest z tym różnie zrobię pomiary.

  Jeżeli chodzi o górny zakres to jest przyjęty zakres 1GHz, bo taki wynika z noty układu SAB6456 i trudno mi powiedzieć jaki jest faktyczny bo nie dysponuje obecnie takim sygnałem aby to zweryfikować. Wartość częstotliwości po preskalerze jest na tyle mała, że teoretycznie, z punktu widzenia dalszego toru sygnałowego mógłby by być wyższy.

  Dodano po 4 [minuty]:

  PiotrPitucha wrote:
  Witam
  Dodam tylko do tych zachwytów niesmak ostatnich zdjęć...
  Stosowanie podstawek do preskalera jest równie grubiańskie jak puszczanie sygnału w.cz. dytem....
  Pozdrawiam

  Faktycznie tu lepiej by było nie stosować podstawki, natomiast jakie widzisz rozwiązanie dla sygnału z gniazda do pcb? Odległość to ok 1,5 cm.
  Obecnie w tym torze sygnał jest podawany przez kondensator 100n bezpośrednio z gniazda na pin pcb.
  Generalnie technika w.cz. nie jest moją specjalnością.
 • #15
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Do głowy przychodzi mi dwa rozwiązania, widziałem płytki prescalerów projektowane tak, że są lutowane bezpośrednio do gniazda i dopiero obniżona częstotliwość kablami do reszty układu. Drugie rozwiązanie to kable ekranowane, są dostępne dobrej jakości kable przyłączeniowe do anten WiFi średnicy około 3mm.
  Twój sposób nie jest zły, ale na tych częstotliwościach 100nF to zbyt wiele,zobacz na PDF od prescalera tam raczej daje się pF i końcówki kondensatora powinny być proste bez zagięć i pętelek.
 • #16
  krzysztofh
  Level 29  
  Jak mnie najdzie chęć to może zrobię nowa płytkę toru wejściowego i mógłbym bez problemu ja tak zaprojektować aby ja dolutować do obu gniazd. Na razie może wymienię tylko ten kondensator na mniejszy i jakiś styrofleks.
 • #17
  JaroPC
  Level 16  
  Aż miło popatrzeć na to dzieło. Obudowa jak widzę została odzyskana z jakiego Meratronika.
 • #18
  krzysztofh
  Level 29  
  JaroPC wrote:
  Aż miło popatrzeć na to dzieło. Obudowa jak widzę została odzyskana z jakiego Meratronika.


  Dokładnie to jest obudowa z miernika Meatronika licznika ze wstępnym ustawianiem C554. Nowe elementy to przód i tył. Reszta po regeneracji.
  Ten miernik oryginalnie w kolorze zielonym (góra, dół i boki) oklejone okleina z tworzywa. Jako, że już była nieco podstarzała, oderwałem ją przeszlifowałem i pomalowałem na czarno. Reszta to aluminium. Wszystko widać więc nie będę się rozpisywał.
 • #19
  M. S.
  Level 34  
  Quote:
  Jak mnie najdzie chęć to może zrobię nowa płytkę toru wejściowego


  W takim razie pomyśl o umieszczeniu prescalera w sondzie pomiarowej. A do miernika doprowadź kablem częstotliwość już podzieloną i wzmocnioną przez prescaler.
 • #21
  emil
  Level 16  
  Witam.

  Wydaje mi się, że ten podwójny tranzystor U440 można zastąpić z powodzeniem tranzystorami BF245, BF256 bez "parowania" pod względem napięcia Vgs ponieważ drugi tranzystor (Q301B) pracuje jako typowe źródło prądowe o wartości kilku mA. Pierwszy tranzystor (Q301A) jest wzmacniaczem o dużej impedancji wejściowej i małej wyjściowej potrzebnej do wysterowania wzmacniacza U101.
 • #22
  eurotips
  Level 38  
  Zabudowałbyś w środku np tester kwarców to chociaż raz na rok by się przydał a tak wieczny przydaś do wycierania kurzu.
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  MACIEJUS_gd
  Level 11  
  krzysztofh wrote:
  Jeżeli chodzi o górny zakres to jest przyjęty zakres 1GHz, bo taki wynika z noty układu SAB6456 i trudno mi powiedzieć jaki jest faktyczny bo nie dysponuje obecnie takim sygnałem aby to zweryfikować. Wartość częstotliwości po preskalerze jest na tyle mała, że teoretycznie, z punktu widzenia dalszego toru sygnałowego mógłby by być wyższy.

  Dodano po 4 [minuty]:

  PiotrPitucha napisał:
  Witam
  Dodam tylko do tych zachwytów niesmak ostatnich zdjęć...
  Stosowanie podstawek do preskalera jest równie grubiańskie jak puszczanie sygnału w.cz. dytem....
  Pozdrawiam


  Faktycznie tu lepiej by było nie stosować podstawki, natomiast jakie widzisz rozwiązanie dla sygnału z gniazda do pcb? Odległość to ok 1,5 cm.
  Obecnie w tym torze sygnał jest podawany przez kondensator 100n bezpośrednio z gniazda na pin pcb.
  Generalnie technika w.cz. nie jest moją specjalnością.


  Poziom wykonania bardzo wysoki, ale ...
  tor w.cz. mocno odstaje poziomem od reszty.
  Przede wszystkim złącza BNC (a lepiej zmienić na SMA) powinny być wlutowane bezpośrednio do płytki, 1GHz to już nie jest prąd stały.
  ścieżki na PCB powinny być zamienione na dopasowane linie mikropaskowe albo koplanarne, wszystkie elementy w torze w.cz. powinny być SMD możliwie małych rozmiarów.
  Należałoby również dopasować impedancję linii w.cz. do impedancji preskalera w całym zakresie.
  Stosowanie podstawek to zupełna pomyłka, należałoby wybrać obudowy SMD możliwie małe.
  Niestety zaprojektowanie płytki w.cz. wymaga specjalistycznego (drogiego) oprogramowania, albo żmudnych ręcznych obliczeń.
  Pozdrawiam.
  Elemac
 • #26
  Tremolo
  Level 43  
  Podoba mi sie. Szczególnie bezposrednie wejscie ze zlacza na pcb. Jak radzi sobie z wieloma harmonicznymi albo sygnałem zmieszanym z dwu różnych f?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Razi brak ekranowania. Projekt ladnie wyglada. Sprawdz jak z dokladnoscia. Przy okolo 1MHz i więcej pcb są a całe w puszkach.
 • #27
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Widzę mądrze pomyślany wzmacniacz mega wysokiej impedancji na wejściu miernika. Takie rzeczy nie biorą się z przysłowiowej d...y tylko są efektem dużego doświadczenia. Być może przyda Ci się do spraw związanych z radiem, gdzie zakazane jest wtrącanie obcego obciążenia, to zajrzyj pod linka Budowa woltomierza w.cz Podoba mi się wyświetlacz przez co miernik wygląda jak prawdziwy przyrząd. P.S. Co do wzorca nie jestem za. Ja mam MC-56 na zwykłym kwarcu tyle, że miernik ten ma możliwość kalibracji i ostatnio długo porównywałem z testerem Marconi 2965. Odchyłki są takie, że jak już, to sto razy lepszym rozwiązaniem od TXCO jest możliwość kalibracji miernika, który można już nazwać laboratoryjnym.
 • #28
  krzysztofh
  Level 29  
  Hektar Zahler wrote:
  Widzę mądrze pomyślany wzmacniacz mega wysokiej impedancji na wejściu miernika. Takie rzeczy nie biorą się z przysłowiowej d...y tylko są efektem dużego doświadczenia.


  Przedwzmacniacz nie jest moim autorskim projektem, tylko został zaczerpnięty z projektu generatora MFG 9001 firmy ELV Elektronik AG. który jestem na etapie budowy.
 • #29
  User removed account
  User removed account  
 • #30
  jankazik
  Level 16  
  krzysztofh wrote:

  Przedwzmacniacz nie jest moim autorskim projektem, tylko został zaczerpnięty z projektu generatora MFG 9001 firmy ELV Elektronik AG. który jestem na etapie budowy.


  Skąd masz soft do procesora sterującego ?