Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyrzynarka do styropianu

adams987 30 Kwi 2008 12:09 13327 18
  • #1 30 Kwi 2008 12:09
    adams987
    Poziom 35  

Mam zrobić taki przyrząd i dobrze by było by można nim wycinać (bez przecinania i później klejenia) wzór wewnątrz arkusza (typowego 0,5m na 1m, grubości 2-3 cm). By się tak dało można zrobić w ten sposób że mocowanie drutu z jednej strony jest stałe z drugiej drut mocujemy motylkiem (połączenie które można łatwo szybko rozłączyć). Ma to na celu właśnie przebicie arkusza w wybranym miejscu wewnątrz arkusza by go nie rozcinać. Tak przebity drutem arkusz, można położyć na stole wyrzynarki, drugi koniec drutu wtedy zamocować do górnego ramienia , naprężyć i włączyć zasilanie. Naprężanie za pomocą ruchomego górnego ramienia i gumki , sprężynki itp. Coś jak na zdjęciu :

Wyrzynarka do styropianu

Jaki drut ???
    Oporowe druty z reguły stają się kruche po pewnym czasie nagrzewania (użytkowania). Może miedziany? stalowy?
    Chodzi o to by nie zmieniał się w zbyt kruchy, był też dostępny.
    Nie mam w tym temacie (właściwości mechaniczne drutów oporowych a i też miedzianych, czy stalowych -korozja) podczas takiego w sumie nie mocnego nagrzewania.

0 18
  • Pomocny post
    #2 30 Kwi 2008 12:31
    elkard
    Poziom 35  

Cytat:
    Oporowe druty z reguły stają się kruche po pewnym czasie nagrzewania (użytkowania).

Dobrej jakości drut oporowy, wcale nie musi być kruchy.
    Drut oporowy najczęściej uszkadza się , w miejscu podłączenia. Dlatego zaleca się jego potrójne złożenie i skręcenie, na jego końcach, tak ok. 3-4cm. Zmniejsza się wtedy temperatura w tych miejscach.

1
  • #3 30 Kwi 2008 12:44
    adams987
    Poziom 35  

Znaczy w tym przypadku drut ma temperaturę nie aż taką jak spirala grzejna (nie świeci nawet w ciemności).
    Więc podejrzewam że skrętka na końcu nie jest bezwględnie potrzebna ale oczywiście nie zaszkodzi.
    Natomiast by przebić arkusz lepiej nie robić na jednym końcu skrętki.
    Chyba że ktoś coś poradzi jak wyciąć wzór wewnątrz nie przecinając arkusza, ale nie widzę innej możliwości jak opinanie jednego końca np, tego na ramieniu , przebicie arkusza i ponowne zapięcie(zamocowanie) końca drutu do ramienia.
    Wtedy drut jeśli straci elastyczność i będzie kruchy może się łamać i kicha.

0
  • #4 30 Kwi 2008 22:12
    adams987
    Poziom 35  

A taki drut spawalniczy z migomata?

0
  • #5 30 Kwi 2008 22:35
    artis666
    Poziom 26  

Żeby nagrzać taki drut potrzebujesz bardzo dużego prądu, to juz nie drucik oporowy więc chyba odpada

0
  • #6 30 Kwi 2008 22:37
    elster
    Poziom 14  

Zastosuj zamiast drutu taśmę z kantalu - n.p. 3x0,3 lub 3x0,5. Będzie się łatwiej wycinać ( mniejsza powierzchnia krawędzi tnącej) i mniej rozciągać, niż okrągły drut, a poza tym większa będzie jej żywotność. Do zasilania wskazany transformator z regulacją napięcia, aby uzyskać temperaturę ok. 300 stopni. To dla materiału oporowego żadne obciążenie, a do cięcia styropianu z powodzeniem wystarczy.

0
  • #7 01 Maj 2008 11:38
    adams987
    Poziom 35  

Dziękuje za zainteresowanie .

elkard >> Masz może na myśli coś konkretnego (jaki stop, nazwa handlowa, lub z czego? np.spirala grzejna od.....)

artis666 >> Nie aż tak dużego , zapewne większego prądu niż przy drucie oporowym ale za to niskiego napięcia pewnie rzędu 1-2V. Chodzi tylko o to czy nie zmienia sie jego właściwości przy temperaturze około 300 stopni.

elster >> Nie wiem czy inny przekrój niż okrągły to dobre rozwiązanie , bo przy cięciu na wprost owszem , ale wycinaniu różnych kształtów jednak przekrój okrągły chyba jest najlepszy.

Podejrzewam, że może nikt nie robił takich doświadczeń z drutem od migomata , czy zwykłym miedzianym (tu kłopot z b.niskim napięciem ), ale drut oporowy (są różne stopy) na pewno ma szersze zastosowanie więc może ktoś ma doświadczenie z drutami oporowymi i wykorzystaniem ich w takim w sumie banalnym, prymitywnym przyrządzie.
    Ja chciałbym ten drut odczepiać i boje się o jego kruchość. Gdzie można też dostać takie coś w niewielkich (jeden , dwa metry) ilościach.

0
  • Pomocny post
    #8 02 Maj 2008 13:24
    elkard
    Poziom 35  

Cytat:
    elkard >> Masz może na myśli coś konkretnego (jaki stop, nazwa handlowa, lub z czego? np.spirala grzejna od.....)

W tej chwili nie mogę konkretnie odpowiedzieć o jaki drut miało by chodzić.
    Ale w moim miejscy pracy stosujemy druty oporowe, do zgrzewania foli PE. Najczęściej w formie płaskownika, ale również o przekroju okrągłym.
    Po tych wolnych dniach, mogę dokładniej zorientować, jakie one są. Generalnie są dobrej jakości.
    Podaj ew. jakiej długość potrzeba do Twojej wyrzynarki....

0
  • #9 02 Maj 2008 14:11
    adams987
    Poziom 35  

Dzięki za zainteresowanie, chodzi mi o około 40-50cm drutu ( no i na zapas kilka czyli w sumie np 2m)

0
  • Pomocny post
    #10 02 Maj 2008 22:18
    elster
    Poziom 14  

Najczęściej spotykany i używany materiał oporowy to kantal. Może występować pod innymi nazwami handlowymi - np. polska mutacja miała nazwę baildonal od nazwy producenta. Jeśli miałby być wykorzystany drut od jakiejś spirali, to raczej o większej mocy (np. od wkładu grzejnego do pieca akumulacyjnego). Drut o średnicy mniejszej niż 1 mm będzie wyginał się na wszystkie strony oraz znacznie wydłużał, co powoduje konieczność stosowania naciągu do kompensacji (mówiąc prosto - sprężynkę naciągająca drut). Z tego powodu też sugerowałem użycie materiału oporowego w postaci taśmy, co z powodzeniem w wielu rozwiązaniach stosuję. Jedna rada: spróbuj zdobyć taśmę lub drut pokrytą teflonem albo gotowe odcinki poteflonować. Polega to na pomalowaniu preparatem PTFE w sprayu i utwardzeniu powłoki w piecu. Efektem jest znacznie mniejsze oblepianie "noża" ciętym lub zgrzewanym materiałem i zwiększenie jego trwałości.

0
  • #11 04 Maj 2008 13:32
    adams987
    Poziom 35  

Jak na zdjęciu myślę zrobić jakiś naciąg drutu a przekrój okrągły chyba lepszy do wycinania różnych kształtów (do dekoracji ) , taśma do cięcia po liniach prostych zapewne jest lepsza , ale to ma być dla kółka teatralnego by mogli sobie robić dekoracje w tani sposób z styropianu (2cm grubości przede wszystkim , czasem może coś z grubszego styropianu).
    Taki drut z teflonem chyba byłby b.dobry by łatwo się wycinało i nie oblepiał się styropianem.

===============================================
    Może ktoś ma taki drut z teflonem to chętnie kupiłbym z 2 metry. A może inne sugestie, bo ja jestem zielony w temacie cięcia styropianu.

[Posty scaliłem. Mariusz Ch.]

0
  • #12 04 Maj 2008 22:58
    elster
    Poziom 14  

Jeśli masz zwykły drut oporowy - możesz go wysłać do poteflonowania n.p. do firmy, z której usług ja nieraz korzystam:www.tepol.pl.

0
  • #13 05 Maj 2008 11:47
    adams987
    Poziom 35  

W kilku miejscach w internecie znalazłem taką samą informację:

"Drut oporowy używany w urządzeniach gospodarstwa domowego, np. kuchenkach, opiekaczach, suszarkach, zmywarkach i pralkach. Dostępny w 2 gatunkach: Kanthal D oraz Nikrothal 80. Kanthal D jest praktycznie odpowiedni do wszystkich urządzeń grzejnych. Do wolno wiszących spirali należy użyć Nikrothal 80."
    Czyli Nikrothal 80 jest mniej kruchy???

0
  • #14 05 Maj 2008 16:28
    puszak
    Poziom 28  

Ja w podobnej maszynie używałem drutu stalowego z linki rowerowej pojedyncze włókno) spisywał się dobrze.
    Pozdrawiam.

[]

0
  • #15 06 Maj 2008 15:23
    PawełS1717
    Poziom 17  

Z drutem miedzianym eksperymentowałem i taki odcinek 20cm drutu fi 2mm nagrzewał się do czerwoności w kilka sekund przy napięciu 0k 2V i 150A więc nie polecam. Ja pracowałem na takiej maszynie samorubce było to tak: drucik taki zwykły oporowy 0,4 mm po odpowiednim naprężeniu nie naginał sie i wytrzymywał b. długo. Zasilane to było z transformatora ok 50W napięcia nie pamiętam ale regulacja temperatury drucika odbywała się przez odpowiednie umiejscowienie kabla transformatora na dość długo rozpiętym drucie oporowym który zarazem służył za drut roboczy.
    Drut nie robił się kruchy nawet po długim użytkowaniu

Pozdrawiam

1
  • #16 06 Maj 2008 21:36
    adams987
    Poziom 35  

Serdeczne dziękuje koledze " Elkard " za bezinteresowną pomoc , za wysłanie drutu oporowego. Jedyne co w tej sytuacji mogę zrobić to napisać , że jest to wzór do naśladowania.
    Dodam, że kolega pomógł w ten sposób młodzieży która nieodpłatnie wystawia kilka razy w roku sztuki teatralne w Domu Kultury dla dzieci , młodzieży szkolnej a nawet starszych.

0
  • Pomocny post
    #17 06 Maj 2008 23:27
    elkard
    Poziom 35  

Cieszę się że mogłem pomóc. :D
    Pozdrawiam.

0
  • #18 08 Maj 2008 22:18
    adams987
    Poziom 35  

Tnie jak masło, nie jest kruchy (nic nie stracił ze swych właściwości mechanicznych) . Tylko kto wie czy to że trochę (minimalnie) się do niego (do drutu) przykleiło to za niska temperatura, czy za wysoka , czy po prostu zawsze coś się do niego przyklei. Ewentualnie czy zrobić coś takiego jak lekkie podgrzanie do 60-80 stopni by wtedy oczyścić łatwiej drut?
    Jak go czyścić lepiej?

Dodano po 6 [minuty]:

Bo tak myślę ze można po włączeniu zasilania ustawić minimalne napięcie by płynął około 1A (to może być te 80 stopni) i wtedy może sam po jakimś czasie wypali (wytopi ) te pozostałości z cięcia , a w czasie cięcia (kilka sekund wcześniej) ustawić wyższe napięcie do cięcia.
    Probowałem przy prawie 4,5A (tak akurat mi wyszedł prąd na odcinku który zastosowałem) i był dość gorący ale ciął jak masło.
    Mogę jedynie sugerować się wielkością prądu bo temperatury nie zmierzę.
    Chyba że zobaczyć jak tnie przy ponad 5A oraz czy tnie poniżej 4A i co się dzieje czy się oblepia czy nie.

1
  • #19 18 Maj 2008 00:27
    adams987
    Poziom 35  

Powiem na razie krótko , działa zajebiś......
    Sam nie wiedziałem że są różnie techniki wycinania, i opalania, ( drut nie dotyka , a tnie a wręcz nie tnie a topi).
    Mogą teraz robić , cuda , bo sam nie miałem pojęcia jak ciekawie można "ciąć " styropioan.

Ważna rzecz to, zapewnić szeroki zakres regulacji napięcią

0