Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile oleju w sprężarce chłodniczej

andrzej t 01 Maj 2008 10:59 1356 3
 • #1 01 Maj 2008 10:59
  andrzej t
  Poziom 10  

  Mam dobrą sprężarkę chłodniczą, trzy fazową, chcę ją uruchomić ale nie jestem pewien co do ilości oleju w niej. nie wiem ile powinno w niej być oleju. Następny problem to typ sprężarki tabliczka nie czytelna. Jest czytelna tabliczka na agregacie.Zamieszczam zdjęcia sprężarki i tabliczki agregatu. Może ktoś pomoże mi to rozszyfrować

  0 3
 • #2 01 Maj 2008 11:43
  jmk
  Poziom 28  

  Zależy co chcesz nia robić- przeznaczona była do czynnika R12- juz nie stosowanego- zakaz.
  Jesli chcesz uzywać jej jajo spreżarki powietrza- to uzywany był w niej olej mineralny np Shell22-12- dostepny w sprzedaży - ale jesli chcesz ja zastosować w chłodnictwie to olej musi byc dobrany do czynnika w układzie.
  Jeśli stała długo nie używana to po pierwsze- olej do wymiany , a czy ją warto zabudowywać i uruchamiać to zależy od szczelnosci układu tłok- cylinder i nie na zimno!!! tylko po rozgrzaniu sprężarki.
  Ile oleju- ten stary eksponat raczej potrzebował go dość sporo- nowe sprężarki potrzebują go niewiele.
  Prosta zasada jest taka że ma nie wyrzucać oleju rurką od tłoczenia- napełnić , uruchomić i poczekać aż olej pojawi się w minimalnych ilościach w tej rurce- i niech go jeszcze troch wyrzuci- jak przestanie to bedzie Ok!
  Jeśli był stary olej - to go wylej do naczynia i zobaczysz ile wylałeś- więc wlej podobna ilość- tylko na gorąco czyli po rozgrzaniu sprężarki i przed wylanie odpompuj wielokrotnir pompą próżniowa- dla USUNIĘCIA WILGOCI ze sprężarki i oleju- to ma sens jeśli ma być zastosowana w chłodnictwie- pod warunkami opisanymi wyżej.
  I to by było na tyle!

  0
 • #3 01 Maj 2008 12:05
  andrzej t
  Poziom 10  

  Sprężarka ta nie pracowała długo stoi u mnie ładnych kilka lat w suchym miejscu co rok ją puszcze na kilka chwil żeby się dosmarowała. Kupiłem ją żeby pobawić się z klimatyzacją ale zawsze brakowało na to czasu. W tym roku odświeżam temat i za to wezmę.Sprawdzałem prowizorycznie jej szczelność i wygląda na całkiem w niezłym stanie.

  0
 • #4 01 Maj 2008 13:08
  jmk
  Poziom 28  

  Przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM o czym napisałem.
  Wilgoć i towarzysząca jej korozja są stale obecne w życiu i tej sprężarce też.

  1