Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tablica rozdzielcza

04 Maj 2008 21:52 8211 12
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam takie pytanie. Czytając instrukcje instalacji tablicy rozdzielczej napotykam na taki punkt:
    "PRZEWÓD ZASILAJĄCY UMIESZCZANY JEST ZAWSZE NAD TABLICA"
    czy możecie mi powiedzieć czy to tylko kwestia standaryzacji czy jest to spowodowane innymi względami.
    pozdrawiam
  • Admin Elektroenergetyka
    Kolego wszystko zależy od tego jaka to tablica. Producent ma prawo wymagać a klient nie chcąc stracić gwarancji musi się dostosować.
    Zbyt mało informacji podałeś. Co to za tablica? jak wygląda? w jakich warunkach ma pracować? co zasila?
  • Poziom 10  
    To raczej kwestia standaryzacji... Jest raczej przyjęte że zasilanie płynie zawsze od góry. To tak samo jak z tym że w domu w gniazdkach 230 V przewód fazowy dajesz zawsze chyba z lewej(???) strony - czy jakoś tak. Kwestia późniejszej bezpiecznej eksploatacji tej tablicy czy gniazdek...
  • Poziom 12  
    To że przewód fazowy dajesz z lewej strony nie jest kwestią standaryzacji a przepisów. Poza tym są urządzenia które podłączając do gniazdka z fazą z prawej strony nie będą pracowały np niektóre nowe piece gazowe. Może to się dla niektórych wydać dziwne ale tak jest.
  • Poziom 10  
    Buliz - a po co są przepisy??? Nie po to żeby wprowadzać standardy???
  • Poziom 15  
    Kolego Buliz - proszę o podanie przepisu nakazującego montaż fazy z lewej strony gniazdka. W całej mojej karierze nie spotkałem sie z tym przepisem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    buliz napisał:
    To że przewód fazowy dajesz z lewej strony nie jest kwestią standaryzacji a przepisów. Poza tym są urządzenia które podłączając do gniazdka z fazą z prawej strony nie będą pracowały np niektóre nowe piece gazowe. Może to się dla niektórych wydać dziwne ale tak jest.

U nas jakoś nie działa a u germanców jest wsio ryba bo można wtyczka abarotno włożyć.
  • Specjalista elektryk
    A ja zadam pytanie . Po której stronie ma być faza w podwójnym gniazdku umocowanym poziomo!!!?
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Są jeszcze gniazdka w "funkcją niezmienności faz". Czyli np. coś takiego: http://www.ospel.pl/?k=1&s_id=20&p_id=804 .
    Tylko problem jest wtedy, gdy ktoś chce włożyć do niego 2 wtyczki kątowe...
    W stanach to jest chleb powszedni - wszędzie jest takie samo położenie styków, ale bolec uziemiający jest we wtyczce, a wtyczki są właściwie tylko proste.

Co do umiejscawiania fazy z lewej, to myślę, że jest to po prostu jedną z zasad fachowej roboty instalatorskiej i wskazuje na trzymanie porządku przez montera.

W Polsce takiego przepisu nie ma, ale o ile wiem, jest w którymś (którychś) kraju zachodnim.
  • Poziom 16  
    HeSz napisał:
    A ja zadam pytanie . Po której stronie ma być faza w podwójnym gniazdku umocowanym poziomo!!!?
    Pozdrawiam.

To zależy w którą stronę okręcisz :D ja zawsze daje fazę na lewą stronę porostu z przyzwyczajenia znam wielu elektryków których jak pytałem czemu nie dają fazy na lewą stronę patrzyli na mnie ze zdziwieniem:D To tak jak w starszych instalacjach na gniazdach siłowych na przykład dawali żółto-zielony na fazę itp. (oczywiście dzisiaj jest to raczej nie do przyjęcia.. ale są niektórzy zawodowcy) kwestia porządku...
  • Specjalista elektryk
    Dyskusja o fazie w gniazdku przypomina dylemat " w którą stronę należy mieszać herbatę - w lewo czy w prawo?". Bo przewody mogą wychodzić z różnych stron, względem czego jest "lewa" strona i temu podobne poglądy filozoficzne. Przepisu na to nie ma. Dobrze jest, jeżeli w całym obiekcie jest jednakowo ale... Można się "naciąć" gdy "ktoś" odwróci gniazdko bez odkręcania przewodów. Dlatego ZAWSZE, NAJPIERW SPRAWDŹ!
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    W polskiej literaturze już się spotkałem z takimi zaleceniami żeby przewód liniowy był podłaczony po lwej stronie gniazda. Co sie tyczy Europy to Niemcy stosują taką normę i każą ją respektować (pracowałem tam to wiem na co są uczuleni) Pozdrawiam.

Jak podchodzimy do gniazdka to stoimy najczęśćiej na podłodze a nie na suficie :|