logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Akumulator żelowy. Możliwe podłączenie kilku urządzeń?

Nohope20 07 Maj 2008 21:06 3441 7
  • #1 5116606
    Nohope20
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam. Potrzebuje na dzielce podlaczyc kilka rzeczy, gdyz nie posiadam tam dostepu do pradu. Czy mozliwe jest podlaczenie 2-3 urzadzen pod jeden akumulator ( urzadzenia przerobione pod 12 V) ? I w jaki sposob lub czym rozdzielic prad do poszczegolnych urzadzen ? Prosze o odpowiedz.
  • #2 5116665
    Lukalago
    Poziom 26  
    Posty: 1160
    Pomógł: 30
    Ocena: 72
    Podłącz te urządzenia równolegle pod akumulator.
    Pytanie tylko, na ile ci taki akumulator wystarczy... może lepiej użyć samochodowego dużej pojemności.

    []
  • #3 5116721
    Nohope20
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Użytkować będę sporadycznie, więc raczej powinien wystarczyć. A takie akumulatory ładuje się zwykłym prostownikiem czy jest inny sposób?

    []
  • #4 5116795
    szon
    Poziom 19  
    Posty: 631
    Pomógł: 31
    Ocena: 197
    Witam ładujesz normalnie tzn. dobierając prąd w zależności od pojemności akumulatora (0.1 pojemności akumulatora)
  • #5 5116826
    Nohope20
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Dzikeuje za odpowiedz. Jeszcze mnie nurtuje takie pytanie. Kiedy akumulator sie czesto rozladowuje to jest jakis limit ladowania go ? Czy w ogole mozna czesto ladowac akumulator jest szybko sie rozladowuje ?
  • #6 5116829
    soft.sc
    Poziom 17  
    Posty: 142
    Pomógł: 15
    Ocena: 4
    Akumulator żelowy ma jedną przykrą cechę. Nie można dolać elektrolitu, dlatego zalecane ładowanie jest trochę inne niż w przypadku pozostałych akumulatorów kwasowych. Powinno się odbywać z ograniczeniem prądu i górnego napięcia. Najlepiej ładować prądem 0,1C i ograniczyć napięcie do 14,1V-14,4V przy ładowaniu cyklicznym i 13,6-13.8V przy doładowaniu ciągłym.
  • #7 5118402
    ronwald
    Poziom 27  
    Posty: 876
    Pomógł: 85
    Ocena: 68
    Czas życia baterii ograniczony jest również cyklicznością (ładowaniem i rozładowaniem ). Dla baterii żelowych, dedykowanych ""solarom"", gwarantowanych pełnych cykli (100%) może być w granicy 500. Baterie VRLA zaledwie 200 - 250 cykli.
    Musisz wiedzieć, iż zwiększając prąd rozładowania maleje ładunek jaki możesz odebrać z baterii. Spowodowane jest to mocą czynną, która tracona jest w baterii, rośnie w funkcji prądu.
  • #8 5118420
    Lukalago
    Poziom 26  
    Posty: 1160
    Pomógł: 30
    Ocena: 72
    No i stało się, teraz wątek bedzie ciągnął sie przez parę lat :D

Podsumowanie tematu

✨ Możliwe jest podłączenie kilku urządzeń przerobionych na 12 V do jednego akumulatora żelowego poprzez połączenie równoległe. Należy jednak uwzględnić pojemność akumulatora, aby zapewnić odpowiedni czas pracy. Akumulatory żelowe ładujemy prostownikiem, dobierając prąd ładowania na poziomie około 0,1 pojemności akumulatora (0,1C). Ładowanie powinno odbywać się z ograniczeniem prądu i napięcia: dla ładowania cyklicznego napięcie powinno wynosić 14,1-14,4 V, a dla doładowania ciągłego 13,6-13,8 V. Akumulatory żelowe nie wymagają uzupełniania elektrolitu, co wpływa na sposób ich ładowania. Częste rozładowywanie i ładowanie wpływa na żywotność baterii, która dla akumulatorów żelowych dedykowanych systemom solarnym wynosi około 500 pełnych cykli, natomiast dla baterii VRLA około 200-250 cykli. Wzrost prądu rozładowania zmniejsza efektywną pojemność akumulatora z powodu strat mocy czynnej.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA