Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Kenwood KR-950B - przycichanie jednego kanalu...

10 Maj 2008 19:04 1883 12
  • Poziom 22  
    Witam,
    z problemem tym borykam sie juz od dluzszego czasu - mianowicie pojawiaja sie coraz czeciej szmery z jednoczesnym przycichaniem dzwieku w jednym z dwoch kanalow (model aplitunera podalem w tytule). Nie ma znaczenia, czy zrodlem jest wbudowany tuner, czy przesluchiwany jest sygnal z zewnetrznego podlaczonego do amplitunera zrodla.
    Pierwszym podejrzeniem byly potencjometry (balance oraz volume control), jednak podczas regulacji glosnosci badz balansu nie zauwazylem zadnych przyciszen ani szmerow o ktorych wczesniej pisalem. Te szmery i przyciszenia pojawiaja sie zwykle z nienacka i czasami niemal od razu (po kilku sekundach) ustaja, a czasami trwaja troche dluzej. To nieregularne wystepowanie utrudnia mocno zlokalizowanie zrodla tej usterki.
    Nie zauwazylem, zeby czestotliwosc wystepowania szmerow byla zwiazana ze stopniem nagrzania sprzetu.
    Zauwazylem - co byc moze jest istotne, ze czasami po zwiekszeniu aplitudy sygnalu ze zrodla zewnetrznego szmery szybciej ustepuja (mozliwe, ze podobnie jest w przypadku pracy tunera - pokrecajac galka - owe szmery i przycichania znikaja).
    Najczeciej bezposrednio po uruchomieniu sprzetu wystepuje wlasnie omawiany problem z tym jednym kanalem, jednak zwykle kiedy ustapi (np. po podgloszeniu - oczywiscie nie chodzi mi tutaj, ze po uzyciu potencjometru, bo nie koniecznie - dotyczy to rowniez podniesienia poziomu sygnalu np w podlaczonym komputerze) - wystepuje juz raczej z ta sama czestotliwocia.
    Ruszanie wzmacniaczem, potrzasanie nim nie wywoluje opisanych objawow. Moze to kwestia zimnych lutow (tylko teraz problem gdzie ich szukac i jak je zlokalizowac, skoro wystepuja tak nieregularnie i niespodziwanie...).
    Moze ktos spotkal sie z podobnym problemem i moze podzielic sie w jaki sposob go rozwiazal.
    Szczegolnie na wypowiedzi takich osob licze. Bede wdzieczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Siada jeden z kondensatorków sprzęgających. trudno określić który, możliwe, że traci swe właściwości ten w sprzężeniu z wrotnym w samej końcówce.. tak czy siak, trudno powiedzieć dokładnie "który" a bez sprzętu pomiarowego raczej nie da się określić który zdechł, więc zostaje wymieniać na pałę, ale ceny są niewielkie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 22  
    Wojtek, a czy miales do czynienia z podobna usterka i zawinily kondensatory? Bo moim zdaniem raczej to nie wyglada na kondensatory sprzegajace, bo przeciez rola tych kondensatorow jest odcinanie skladowej stalej, wiec jesliby nawet nawalily (wyschly), to nie spelnialyby swojej funkcji, wiec albo by nie tlumily skladowej stalej, albo tlumilyby cale pasmo (a tu szmery i przycichanie na calym pasmie tylko co jakis czas). Na jakims z zagranicznych forow znalazlem podobny problem - tez w Kenwoodzie (inny model), jednak podpowiedzi byly raczej w kierunku zimnych lutow, jednak problem pozostal nierozwiazany...
    A jesli bede mial mniej niz 80% pewnosci, to wolalbym na pale nie wymieniac, dlatego tak bardzo zalezy mi na tym, zeby wypowiedzial sie ktos, kto mial juz wczesniej podobny problem i (najlepiej) udalo mu sie go rozwiazac.

Jak sadze ma tu rowniez znaczenie to, ze kiedy sprzet gra "na wysokich obrotach", wowczas te szmery raczej nie wystepuja lub wystepuja stosunkowo rzadko...
    Troche mnie dziwi, ze na polskich forach nigdzie nie moge znalezc podobnego problemu (nawet nie koniecznie w dokladnie tym sprzecie), a juz nie wspomne jesli chodzi o rozwiazanie takiego problemu. Co prawda sprzetu tego nie posiadam od nowosci, ale raczej nie byl on uzywany w jakis specyficznych warunkach (sadzac po obudowie - sprzet wyglada niemal jak nowy, a przeciez ten model swoje lata juz ma - swoja droga niewiele ze wspolczesnych wzmacniaczy potrafi podobnie zagrac - glownie dlatego nie moge sie z nim rozstac)...
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Dokładnie takiej samej usterki nie miałem, ale spotkałem się z "pykaniem" i znikaniem dźwięku kompletnie. po prostu kondensator dostaje upływności, i na dużych napięciach jakoś tam trzyma i jest ok..ale jak sie "da na luz" to zaczyna świrować.. Natomiast, zaznaczam, że nie jestem do końca pewien!
  • Poziom 22  
    OK, dzieki wielkie - na pewno wezme ta rade pod uwage jak juz sie wezme za naprawe, jednak temat nadal pozostawie otwarty, bo byc moze ktos potwierdzi ta wypowiedz (winne kondensatory sprzegajace), badz wskaze inna przyczene, ktora moze za tym siedziec. Tak jak powiedzialem - w szczegolnosci cenne dla mnie sa informacje osob, ktore mialy podobny problem. Jednak oczywiscie wszystkie wypowiedzi osob z branzy docenie.

Jesli uda sie znalezc przyczyne i sprzet zostanie naprawiony - z przyjemnoscia dam znac na tym forum...
  • Poziom 22  
    Witam,
    amplituner, o ktorym mowa w tytule postu wylacza sie podczas podglaszania (przy okolo 15-20% przekrecenia galki od poziomu zerowej glosnosci). Jednoczesnie podczas tego wylaczenia slychac charakterystyczne "pykniecie" przekaznika jak podczas wlaczania (przekaznik rozlacza sie). W przypadku tego wylaczenia i po przekreceniu galka wstecz - po chwili znow przekaznik zalacza sie.

I tutaj chyba najwazniejsze, co jak sadze dla bardziej doswiadczonych w naprawach tego typu sprzetu moze miec kluczowe znaczenie. Otoz problem ten zaczal sie pojawiac od momentu, kiedy przez nieuwage zdejmujac obudowe przy wlaczonym sprzecie zwarlem nia dwa bolczyki przy wlaczniku (wiadomo co dalej - huk, blysk i wymiana bezpiecznika w sieci domowej - odziwo nie poszedl zaden bezpiecznik w aplitunerze).
    Tu jak sadze kolejny bardzo pomocny fakt - kiedy aplituner wlaczony jest przez dluzszy czas na FM lub AUX (oczywiscie glosnosc ustawiona ponizej tych 15-20%) wowczas juz sie nie wylacza przy podglaszaniu, natomiast po przelaczeniu na AUX (badz FM - nie ma to znaczenia - role odgrywa samo przelaczanie) - znow to samo - wylacza sie przy 15-20%. Oczywiscie na AUX rowniez sie wylacza.
    Czytalem na forum o podobnych objawach, ale sadze, ze u mnie jest o tyle klarowniejsza sytuacja, ze wiadomo co wywolalo ta usterke (zwarcie). Czy powodem tego moga byc kondensatory, bo w moim odczuciu wyglada to tak, jakby mialy one za mala pojemnosc (za duza uplywnosc) i rozladowywaly sie natychmiast po przelaczeniu na AUX, ale jak najbardziej moge sie mylic...? Jesli jestem na dobrej drodze, to teraz tylko kwestia tego, ktore kondensatory rozladowuja sie podczas przelaczania zrodla dzwieku - czy te sprzegajace?
    Na forum czesto w podobnych przypadkach pojawialy sie porady, ktore mowily o nieodpowiednich glosnikach (jesli o to chodzi, to u mnie jest na pewno z glosnikami OK, bo taki zestaw pracowal ladne pare lat).

Kolejna sprawa (jednak na tym juz w tej chwili mniej mi zalezy) po tym wypadku pojawily sie szumy na wyjsciu karty dzwiekowej laptopa (mniej mi zalezy, bo pewnie tego juz sie nie da wyeliminowac (nie jest to na pewno wina sterownikow, gdyz pojawilo sie to dokladnie po zwarciu oraz pod kontrola innego systemu operacyjnego jest podobnie).
    Owe szumy pojawiaja sie bezposrednio po uruchomieniu laptopa - jak tylko startuje BIOS...

Jednak najwazniejszy w tej chwili jest dla mnie I z opisanych powodow.
    Bede wdzieczny za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Witam,
    zaczne od przedstawienia sprzetu - jest to amplituner Kenwood KR-950B z przekaznikiem oznaczonym: AP2U 24VDC

OBIAWY:
    Po wlaczeniu amplitunera i przekreceniu galki glosnosci do ok 20% nastepuje rozlaczenie przekaznika i tym samym odlaczenie glosnikow, dopiero po przyciszeniu i odczekaniu kilku sekund znow sie zalacza (o ile poziom glosnosci jest nizszy niz te ok 20%). Tutaj od razu zaznacze, ze tak samo dzieje sie przy odlaczonych glosnikach, a poza tym sprzet ten funkcjonowal w tym zestawie ladne pare lat i jak dotad (do dnia, kiedy nastapilo zwarcie na wlaczniku) przekaznik nie rozlaczyl ani razu przez te kilka lat odkad mam aplituner (a czasmi galka glosnosci bywala przekrecona do ok 80% i przekaznik sie nie odzywal...).
    I teraz najdziwniejsze jak dla mnie - kiedy aplituner popracuje z minute lub dwie na danym zrodle (chodzi tutaj o FM, AM badz AUX), wowczas mozna juz podglaszac do woli i przekaznik nie rozlacza. I kolejna "ciekawostka" - w momencie przelaczenia ktoryms przyciskiem z sekcji INPUT SELECTOR problem znow sie pojawia taki, jak po wlaczeniu sprzetu - nawet jak w momencie przelaczenia galka glosnosci jest na wyzszym poziomie niz 15-20%, wowczas przekaznik natychmiast odlacza.

No i moje pierwsze podejrzenie padlo na ten wlasnie przekaznik. Co o tym myslicie? Czy opisane wyzej objawy moga wskazywac na uszkodzenie tego przekaznika, czy raczej nie pasuja one do uszkodzenia przekaznika?

I jeszcze jedno pytanie - poszukiwalem na necie i niestety bez rezultatu czegos na temat tego przekaznika, poniewaz w sklepie powiedziano mi, ze ten symbol im nic nie mowi i ze potrzebuja danych typu "na jaki prad i na jakie napiecie ma ten przekaznik byc". No wiec na napiecie pewnie 24V - wnioskuje, pozostaje jeszcze na jaki prad. No i czy nie sa potrzebne jeszcze jakies parametry? Bo przeciez przekaznik, to nie rezystor...

Bede wdziczny za wszelkie wypowiedzi w temacie.
    Pozdrawiam.

Proszę się zapoznać z Regulaminem Forum.
    Regulamin p.11 i 15
    Używając klawiszy "zmień" oraz "pisownia" proszę poprawić swój post i jego tytuł.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 22  
    Ponawiam pytanie...
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Na pewno to nie jest przekaźnik. Prawdopodobnie masz uszkodzoną końcówkę mocy, lub układ zabezpieczenia który to Ci steruje tymże przekaźnikiem.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Najpierw sprawdź czy na wyjściu końcówki mocy nie pojawia się napięcie stałe. Jeżeli wszystko jest jak należy, zabierz się za układ protektu - powymieniaj kondensatory elektrolityczne wchodzące w jego skład.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Widocznie kręcąc gałką głośności wchodzi na wzmacniacz mocy jakaś składowa stała z przedwzmacniacza. Sprawdź DCV na wyjściu - najlepiej bez obciążenia regulując Volume nawet bez sygnału wejściowego. Jeśli "protect" wyłącza Ci wyjścia, to pomiaru dokonuj bezpośrednio na wyjściu końcówek mocy. Jeśli masz, to podrzuć schemat, albo link do schematu. Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Z koncowka jest jak sie nalezy (czego zreszta sie spodziewalem, bo objawy jak dla mnie zdecydowanie nie wskazuja na uszkodzenie koncowki). Kondensatory wchodzace w sklad protektu juz wymienilem (przynajmniej wszystkie w okolicy przekaznika w sekcji PROTECTION, ktore wygladaly podejrzanie oraz wszystkie te, ktore maja pojemnosc okolo 100u i te wieksze (1000u i 2200u - te dwa wydawaly sie byc wylane i juz zaschniete). Male wygladaja w porzadku. Jednak usterka nie ustapilo (nic sie nie zmienilo w tej kwestii).

Zauwazylem jeszcze jedna "ciekawa" rzecz - jesli aplituner pracuje dluzszy czas i zostanie wylaczony na FM, wowczas po wlaczeniu aplituner mozna normalnie uzywac - nie rozlacza sie po podgloszeniu, natomiast problem znow sie pojawia po przelaczeniu na jakiekoliwek inne zrodlo sygnalu przelacznikiem z sekcji INPUT SELECTOR - slychac "buchniecie" w glosniku i najczesciej wystepuje rozlaczenie przekaznika (jesli galka przekrecona jest jak pisalem wczesniej na moc powyzej 15-20%)...

Proszę się zapoznać z Regulaminem Forum.
    Regulamin p.11 i 15
    Używając klawiszy "zmień" oraz "pisownia" proszę poprawić swój post i jego tytuł.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 22  
    Skladowej stalej nie ma wyjsciu koncowek mocy (czego sie zreszta spodziewalem, bo jak dla mnie objawy nie za bardzo pasuja na uszkodzenie koncowki, bo przeciez po minucie cichego grania - normalnie mozna podlaszac - nawet na maksa i nie rozlacza). Zauwazylem tez, ze owo rozlaczanie jest najbardziej dokuczliwe w momencie przelaczenia zrodla dzwieku przyciskami z sekcji INPUT SELECTOR (slychac "buchniecie" wtedy w glosnikach - im wieksza glosnosc ustawiona, tym glosniejsze "buchniecie" - i wowczas - jesli glosnosc ustawiona jest powyzej tych 15-20%, czasami nawet mniej - przekaznik rozlacza sie...