Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz pod sprzet audio do domu

someone_23 10 Maj 2008 20:41 3047 40
  • #1 10 Maj 2008 20:41
    someone_23
    Poziom 13  

Witam potrzebuje kupic zasilacz pod domowe audio, mozecie cos doradzic? tzn bedzie to wszystko na napiecie 12V mam sprzet z auta, skrzynia na x-plod 300W i 2 x 16 ground zero titanium i wzmacniacz gz radioactive 4200 i chcialbym to zasilic z sieci, podpowiedzcie jak sie za to zabrac? jaki transformator kupic i gdzie? mostek itd?

0 29
  • Pomocny post
    #2 10 Maj 2008 20:58
    bydlak
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o te sprawy to trafo 9V 6A na allegro
    po wyprostowaniu masz w granicach ok 13V tylko napisz ile prądu to cudo pobiera i jakiej jest mocy bo trudno ocenić coś na podstawie typu.
    mogę podać Ci jak złożyć taki zasilacz.Jeśli chcesz.Mostek najlepiej 15A do takiego sprzętu no oczywiście zależy ile to prądu pobiera ale lepiej zastosować o wyższym prądzie ,bo podczas włączania następuje zwykłe zwarcie przy rozładowanych elektrolitach tyle że bardzo krótkie,jeśli zastosujesz mostek o małym prądzie prąd udarowy przepali diody i mostek masz do wymiany, elektrolit najlepiej 10000uF dla dobrego wygładzenia tętnień.

0
  • #3 10 Maj 2008 21:38
    someone_23
    Poziom 13  

prostownik podlaczony pod akumulator 5ah 12V zamyka skale 6A juz przy malej glosnosci i samym subwooferze, glosniki maja po ok 100W RMS subwoofer 300 W RMS w aucie na full glosnosci swiatla lekko przygasaly (akumulator 80Ah)

0
  • Pomocny post
    #4 10 Maj 2008 21:45
    karwo
    Poziom 22  

trafo owszem 9użV ale prąd to dużo większy coś około 20A i porządne kondensatory

pozdr

0
  • Pomocny post
    #5 10 Maj 2008 23:43
    telemah
    Poziom 27  

Trafo 9v ma za małe napięcie , kup takie jak do halogenów czyli 11,5v po prostowaniu i filtracji uzyskasz ok 15v jednak po obciążeniu napięcie zjedzie do 13,5-14 co jest bdb wartością gdyż w instalacji elektrycznej przy uruchomionym silniku jest ok 14v :!: a napięcie z pełni obciążonego trafa zawsze ciut przysiądzie - szczególnie przy takiej mocy odbiornika :!: stosując trafo 9v przy większym uderzeniu basu kondensatory choćby największe nie pomogą a napięcie zasilania siądzie do jakichś 10v co może się objawić zniekształceniami dźwięku w szczególności tonów niskich :!:

Ps. i warto zrobić prostownik z mocnych diód szybkich ! - wiele ich można odzyskać z zasilaczy impulsowych , dlatego że diody szybkie dysponują mniejszym spadkiem napięcia niż zwykłe prostownicze a co za tym idzie przy pełnym obciążeniu zasilacza odkłada się na nich niemal 3 razy mniej mocy niż na zwykłych prostowniczych co sprawia że się o wiele mniej grzeją !
    ale można też zastosować zwykły duuuuuży mostek koniecznie z zapasem
    gdyż producenci lubią wciskać ściemę :D

0
  • #7 11 Maj 2008 11:50
    someone_23
    Poziom 13  

bydlak napisał:
    Ja myśle że 10000uf wystarczy ,po co dawać większe filtry ,poza tym wzmacniacz na ktorym pisze 100000000watts to śmiech na sali najlepszy samochodowy ma 60W rms.Sredni wzmacniacz samochodowy przy pełnym wysterowaniu pobiera ok 3A,4 góra.

niestety musze Cie zaskoczyc ale ten wzmacniacz to zaden sredni, tylko juz troche wyzsza klasa, kosztuje 950 zl i realna moc to 600W do tego ma dwie oddzielne przetwornice pradowe. Dokladne oznaczenia: Ground Zero GZRA 4200 XII - (4 kanalowka) 2A to on pobiera juz przy wlaczeniu, wiec smieszne jest, ze 4A to obciazenie przy pelnym wysterowaniu, jesli dalej tak sadzisz to wytlumacz dlaczego swiatla przygasaly jak w aucie byla muzyka praktycznie na maks? akumulator jest duzy, bo zasila caly sprzet jaki jest w toyocie RAV4 - 80Ah, jak dobrze pamietam. Tzn jesli ktos ma kiepskie glosniki to moze i 4A wystarcza, aby zagraly one pelna moca, ale nie subwoofer Sony X-plod, ktory w RMS ma 300W i do tego glosniki przednie po 90W.

0
  • Pomocny post
    #9 13 Maj 2008 15:55
    telemah
    Poziom 27  

bydlak napisał:
    To daj 3x20000uf mostek 30A trafo,20A, 11V myśle ze takim napięciem jeszcze nie spalisz wzmacniacza.

co Wy z tym napięciem :?: .żaden transformator nie jest w 100% "sztywny" a już na pewno nie tak jak akumulator.W inst. samochodowej przy uruchomionym silniku jest nawet do 14,5v , dodatkowo każde niemal urządzenie zniesie bez żadnych problemów napięcie większe od zalecanego o 15% i mniejsze o 10% więc nie wiem w czym problem, 11v po filtracji i prostowaniu to ok 15,5v gdy obciążymy tenże zasilacz to napięcie spadnie nawet o 1v więc mamy 14,5v - czyli wartość jak najbardziej prawidłową.Przy trafie 9v otrzymamy po prostowaniu i filtracji ok 11,8 volta luzem a przy dużym okresowym obciążeniu napięcie przysiądzie o ten 1v więc mamy 10,8v na co wzmacniacz może odpowiedzieć przymulonym basem a nawet charczeniem niskich tonów i w tym przypadku nawet ogromne elektrolity nie pomogą gdyż ich pojemność w stosunku do pojemności akumulatora samochodowego jest po prostu śmieszna.

0
  • #10 13 Maj 2008 17:27
    someone_23
    Poziom 13  

tylko skad takie trafo?, a transformator 12V, 800W bedzie ok? udalo mi sie kupic kondesatory 2x0,18F za 40 zl :), niedlugo przyjdzie paczka i sprawdze czy warte byly zakupu w ogole ;)

0
  • Pomocny post
    #11 13 Maj 2008 17:32
    telemah
    Poziom 27  

Typowe trafo halogenowe ma dokładnie 11,5v i o takim właśnie mowa 12-voltowy też może być.

Pozdro :D

0
  • Pomocny post
    #13 13 Maj 2008 19:25
    bydlak
    Poziom 20  

Na allegro najlepiej kupić uszkodzony prostownik z rozruchem ,może tam byś taki transformator znalazł,
    do jelcza :) najlepiej ze starego prostownika to trafo wziąść,mają dobre prarametry tyle że te rdzenie IE trochę zakłócają ale nikt nie będzie przecież pchał zasilacza z wzmacniaczem samochodowym w jedną obudowę,też robiłem taki zasilacz trafo wziąłem z prostownika 15A.
    Ten transformatorek spokojnie możesz zastosować co dałeś link do niego.
    i wcale nie jest drogi.Teoretycznie transformator do wzmacniacza dobiera się tak żeby jego moc była 1,5 razy większa niż moc wzmacniacza.

0
  • Pomocny post
    #14 13 Maj 2008 20:44
    telemah
    Poziom 27  

someone_23 napisał:
    a moce? sa 11,5 V, ale niektore bardzo slabe bo np 60W o jakiej mocy szukac jak cos? ten transformator o ktorym wyzej pisalem moge miec za 100 zl, oplaca sie?
    http://allegro.pl/item363493611_wydajne_trafo_transformator_800_1000watt.html

Szczerze ?? :D

to trafo nie ma 800Watt a już na bank nie ma 1KW :!:

Ja ostatnio montowałem transformator w zasilaczu warsztatowym i też był na rdzeniu ciętym z blach był dosłownie minimalnie mniejszy i ważył 4,7 kg czyli raptem 0,8kg mniej niż ten transformator i miał on 200Watt mocy ! więc to ściema jakich mało

Powiem Ci jakiej wielkości jest trafo z rdzeniem ciętym które ma 700Watt
    bo tak się składa że mój sąsiad prowadzi usługi ziemno transportowe i na takim trafie można nawet ciężąrówkę odpalić wprost z prostownika.
    Z ciekawości kiedyś ważyłem ten prostownik i ważył "jedyne" 11kG
    a większość tego ważyło to trafo. Był to prostopadłościan o boku
    PONAD 20CM !! Te trafo na aukcji ma może z 400 Watt ale 800W czy 1KW nie ma w życiu !

Tu masz aukcje z rzetelnie opisanym sprzętem

http://www.allegro.pl/item362976312_transformator_1x25v_250_300w.html

dziwne że ten ma podobne wymiary waży tylko ok 0,5km mniej a ma 300W mocy a nie 800 czy 1KW :D

0
  • #15 13 Maj 2008 23:15
    someone_23
    Poziom 13  

ale warto kupic? tzn nie bralbym z tej aukcji tylko jeszcze jedna osoba z allegro posiada taki transformator i za taka sama kwote.

0
  • Pomocny post
    #16 14 Maj 2008 15:43
    telemah
    Poziom 27  

Warto..nie warto.... tak czy inaczej przy takim wzmaku trafo o mocy 300W
    to zabawka .Poluj na trafo minimum 500W

0
  • Pomocny post
    #19 15 Maj 2008 11:19
    bydlak
    Poziom 20  

Moim zdaniem mowi on prawde,to ma 4A więcej nie popatrz na te druciki :) przy wyprowadzeniach, mam trafo 15A to jego drut na wyprowadzeniach 12V miał średnicę ok 1,5mm,a to więcej nie ma niż 4A

0
  • #20 15 Maj 2008 20:35
    someone_23
    Poziom 13  

wyprowadzenia to sa te 2 grubsze przewody i wcale takiego malego przekroju nie maja, te 4 przewody to zasilanie, ktorymi mozna jeszcze regulowac napiecie.

0
  • #22 16 Maj 2008 17:55
    someone_23
    Poziom 13  

musze sie pochwalic, ze trafilem na naprawde niezle trafo :D dzis przesylka doszla, widac ze jest to sprzet robiony przez kogos, bo uzwojenie wtorne - wyjsciowe jest zmienione, zamiast normalnego drutu na rdzen nawiniety jest taki plaski drut grubosc ok 2 mm i szerokosc ok 5 mm wyglada naprawde masywnie, napiecie po wyprostowaniu mostkiem 14V, moc - sprzedawca napisal ze 70A i nie powiem, ze watpie, bo dzis przez przypadek zlaczyly mi sie kable wyjsciowe z mostka 10A i po 2 sek bylo pelno dymu i czerwone kable 2,5 mm2 ;) do tej pory czuje zapach spalonego mostka, a zasilacz tylko chwilke "pomruczal" ;)
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=359716882

0
  • Pomocny post
    #24 16 Maj 2008 20:29
    telemah
    Poziom 27  

No i o to się właśnie rozchodziło widzę że masz już odpowiedni transformator :D z tym że 70A to nie ma gdyż w najlepszym razie transformator na rdzeniu blach ma sprawność niecałych 80% (toroidy mają często nawet blisko 95% sprawności) ale tak czy owak trafo jest super no i ze sporym zapasem mocy :D

0
  • #26 19 Maj 2008 20:13
    someone_23
    Poziom 13  

witam ponownie, mam nieco duzy problem, bo zasilacz daje jednak za duze napiecie, bo rzedu 16V i jak podlaczam go przez akumulator i mostek zbudowany na diodach 10A to sie przewody zaczynaja grzac i tlic, podlaczylem woltomierz cyfrowy i na wyswietlaczu byl skok z 12V na 16,6V po kilku sekundach, mozna to jakos ograniczyc? stabilizacja na tranzystorze i 7815 chyba odpada? pewnie chwile by tylko dzialalo...

Dodano po 8 [minuty]:

chyba ze jest mozliwosc np sterowania napiecia wejsciowego, bo na pewno odwiniecie tego drutu nie wchodzi w gre, bo strace na indukcyjnosci...

Dodano po 55 [minuty]:

akumulator laduje sie do jeszcze wiekszego napiecia, bo 17,3V w tym momencie podlaczenie radia i wzmacniacza grozi ich uszkodzeniem.... Dlaczego napiecie wyjsciowe w stanie jalowym na mostku (14,5V) rozni sie tak, gdy jest on obciazony? nie powinno byc tak ze to napiecie spada, a nie rosnie od obciazenia?

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

http://allegro.pl/item364364336_regulator_pradu_napiecia_obrotow_gs3000.html

a moze ktos zrobi cos podobnego tylko tanszego? :) bo te elementy uzyte do budowy chyba nie sa az tak drogie?...

0
  • Pomocny post
    #27 19 Maj 2008 20:20
    telemah
    Poziom 27  

Ja bym odwinął kilka zwoi wszak musisz pozbyć się nadwyżki tylko niecałych 2 voltów

0
  • #28 19 Maj 2008 20:38
    someone_23
    Poziom 13  

tzn ten regulator bylby chyba lepszym wyjsciem, bo obnizylbym napiecie wejsciowe i mysle, ze trafo przestaloby sie tak grzac bez obciazenia, uzwojenie jest idealne, a nagrzewa sie tak, ze nie mozna go dotknac.

Dodano po 8 [minuty]:

przed chwila znow badalem ten zasilacz w stanie jalowym:
    wyjscia wtornego przed mostkiem daja napiecie 15,2V, a na wyjsciu mostka 14,1V, niby ideal a takie problemy ;/

sytuacja druga z obciazeniem:
    podczas podlaczenia akumulatora 5ah (do testu) napiecie przed mostkiem sie nie zmienilo, a na mostku wzroslo do 17,6V

0
  • #29 19 Maj 2008 20:57
    jeery 113
    Poziom 2  

moj pomysl na twuj problem jest taki trafko toroidalne do lamp halogenowych 200W,11.8Vco po mostku i kondensatorach(30000
    µ) da ci jakieś 16V i około16A i nic innego nie zrobisz

0
  • #30 19 Maj 2008 21:14
    someone_23
    Poziom 13  

ale trafo juz mam, nie bede kupowal kolejnego, skoro ten ma taka moc. Wystarczy tylko troche to podregulowac - zmniejszyc napiecie uzwojenia pierwotnego, co powinno zalagodzic dwa problemy: temperatura i napiecie wyj.

0