Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z płaszczem wodnym i piecem

_dozer 11 May 2008 13:50 1001 1
    _dozer
    Level 2  
    Mam pytanko dotyczące połączenia płaszcza wodnego i pieca. Mam zamiar zakupić piec o mocy 24-26kw oraz kominek z płaszczem wodnym o podobnej mocy. Planuje podłączyć wszystko w obiegu gdzie podczas palenia w kominku piec zostaje odciążony. Do tej pory ciągle słyszę iż najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zasobnika z dwoma wężownicami. Są to zasobniki do systemów solarnych. I oczywiście jest to bardzo dobre i korzystne rozwiązanie. Jednak mankament istnieje w tym iż takie zasobniki do tej pory widziałem ponad 300 litrowe, a zarazem piec jak i zasobnik będzie stał na piętrze gdzie wytrzymałość stropu nie jest w stanie tego zasobnika utrzymać. Moje pytanie czy jest możliwość podłączenia w bezpieczny sposób pieca i kominka z zasobnikiem mniejszej pojemności z jedną wężownicą lub czy ktoś zna małe zasobniki z dwoma wężownicami?
    jaruśjaruś
    Level 18  
    Witam. Problem prawidłowej eksploatacji kotłów tkwi zawsze w odpowiedniej temperaturze wody powracajacej do kotła tj 65deg . Można zbudować układ dwóch źródeł tj kocioł + kominek pracujących na jedną wężownice z dwoma zaworami termostatycznymi trójdrogowymi na powrocie kotłów w układzie podmieszania i dwoma pompami. Wybór źródła ciepła polega tylko na załączeniu odpowiedniej pompy lub pomp. Oczywiście kotły muszą mieć własną automatykę regulacji temperatury wody wychodzącej z poszczególnych kotłów. To tak w najmniejszym skrócie.