Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Whirlpool AWT 2074 - działa tylko wirowanie

paulitto23 24 Maj 2008 19:50 5153 11
  • #1 24 Maj 2008 19:50
    paulitto23
    Poziom 9  

Witam
    Mam taki problem z pralką Whirlpool AWT 2074.
    Ma ok. 7 lat. To jest pierwsza poważniejsza awaria.
    Genralnie działa tylko wirowanie - ustawiane ręcznie na programatorze.
    Pralka pobiera wodę jak się ją do tego zmusi, ale płukanie już nie działa, kręcąc programatorem silnik nie startuje tylko cichawo buczy, pralka nie pierze, działa w niej jedynie pobieranie wody, wyrzucanie wody i wirowanie.
    Po włączeniu programatora - cicho buczy w okolicach silnika i tylniej ścianki na dole.
    Jestem lajkonikiem w tych klimatach, ale rozkręciłem obudowę i nie stwierdziłem, by gdzieś były widpoczne jakieś ślady okopceń, czy nadtopień. Wszystkie wtyczki były raczej podłączone.
    Blokada klapy działa.
    Pod plastikową klapką z włącznikami i programatorem było trochę "dziadostwa" typu stary proszek, oczyściłem to. W środku było trochę widać miejsc gdzie kapało, ale nie były to jakieś straszne wycieki. Z pralki nigdy woda sama nie uszła. Plastikowe osłony wewnątrz - założone na poszczególne podzespoły były w całości.
    Czy po tych objawach można coś już powiedzieć czy trzeba dalej wykluczać pewne podzespoły, po prostu nie chcę dać się naciągnąć pseudo fachowcowi, bo nie znam nikogo kto się tym niedaleko mnie zajmuje i nigdy nie korzystałem z takich usług.
    I jeszcze jedno pytanko, jeżeli wiadomo co to jest, to ile to może kosztować plus robocizna. Ewentualnie co powinienem jeszcze sprawdzić, czy pomierzyć.
    Będę wdzięczy za jakąkolwiek pomoc.
    pozdrawiam

paulitto23

0 11
  • Pomocny post
    #2 24 Maj 2008 20:55
    eeban
    Specjalista AGD

Pralka pobiera wodę jak się ją do tego zmusi, ale płukanie już nie działa,

co to znaczy zmusi >>do sprawdzenia sitko elektrozaworu ,kran dopływowy

0
  • #3 24 Maj 2008 21:49
    paulitto23
    Poziom 9  

Może niedokładnie się wyraziłem - przepraszam - ale tak mi to wytłumaczyła Żona :D

Pralka po włączeniu buczy, i nie ma jakby siły popchnąć silnika do obracania, ona sama po chwili pobierze wodę, ale już nie zakręci bębnem. Po ręcznym pstrykaniu programatorem, dochodzi się do momentu wylewania wody - wtedy wyleje sama, po wylaniu wody, sama po chwili pobierze wodę, ale już nie kręci bębnem i znowu trzeba ręczenie "popychać" programator, przejdzie się cały program prania (tzn. przejdzie na zasadzie pstrykania ręcznego) - mamy wylanie wody i dojdziemy do wirowania - wirowanie działa. Poza wirowaniem, w trakcie tego ręcznego przesuwania programatora, już nie kręci bębnem.
    To nie stało się nagle ale w ostatnim czasie coraz większe przerwy następowały pomiędzy pobraniem wody, a obracaniem bębna.
    Teraz już w ogóle nie kręci bębnem sama. Tylko jak się ręcznie ustawi na programatorze wirowanie - to wtedy wiruje.

jeśli chodzi o kran dopływowy - to mamy na myśli ten z instalacji ?? więc jest sprawny, odpinałem wąż i woda leci.

0
  • #4 24 Maj 2008 21:54
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Programator sam nie idzie?

-1
  • #5 24 Maj 2008 22:22
    schnauzerman
    Specjalista AGD

prawdopodobnie uszkodzony napęd programatora

0
  • #6 25 Maj 2008 01:03
    paulitto23
    Poziom 9  

Zakładając uszkodzenie napędu programatora - to wynikiem tego jest także to że pralka nie pierze? że poza wirowaniem nie kręci bębnem ? "popychając" programator ręcznie - bęben nie rusza, jedynie wirowanie się włączy ręcznie...

0
  • #7 25 Maj 2008 08:05
    schnauzerman
    Specjalista AGD

w programatorach mechanicznych ruchy rewersyjne uruchamia napęd programatora

0
  • #8 25 Maj 2008 09:31
    paulitto23
    Poziom 9  

Na programatorze pod spodem jest naklejka z napisami:

EC 4774.01 B 461973080331
    220-240V 50-60Hz T.70 6/00/09

na silniczku z boku nadruk
    03:33 B*
    23/02/00

a na spodzie silnika wybity jest napis chyba "siebie" i "F10" po przeciwnych stronach. silniczek ma metalową, okrągłą obudowę.

I wystarczy jeżeli go wypnę i zapodam zasilanie i tak stwierdzę że nie działa? czy mogę się zdziwić :D i czymś mnie zaskoczy ...

0
  • #9 25 Maj 2008 15:44
    sumrako
    Poziom 16  

możesz tak zrobić. A czy jak się włączy wirowanie to pralka wiruje bez końca i czy też się nie obraca programator (jego silniczk)

0
  • #10 25 Maj 2008 15:47
    paulitto23
    Poziom 9  

Pralka sama się zatrzymuje po wywirowaniu, zwalnia obroty bębna i staje, sama kończy ten etap na zakresie stop. Po minucie odblokowuje się blokada klapy. i koniec. Problem jest tylko że tak powiem z właściwym praniem.
    i żeby doprecyzować - wirowanie nie włącza się samo, trzeba na nie ustawić ręcznie programator.

0
  • #11 25 Maj 2008 17:26
    sumrako
    Poziom 16  

A czy grzeje grzałka? Według mnie to ona po nabraniu wody chce ją zagrzać i czeka na sygnał od termostatu że woda ciepła i można prać.

0
  • #12 26 Maj 2008 17:30
    paulitto23
    Poziom 9  

Witam ponownie
    Chciałbym wszystkim Wam podziękować za okazaną pomoc.

Rozwiązanie problemu "rozwaliło" mnie na tyle, że nie mogłem opisać tego już wczoraj.
    Po ostatnim remoncie - wymiana okna w łazience - przestawieniu i ponownym podłączeniu pralki, odrobinę, a z czasem coraz bardziej, skręcił się wąż doprowadzający wodę, stało się to w tak niedostępnym miejscu, że "gołym" okiem było to niewidoczne.
    Ale po Waszych postach rozgrzebałem ją na części pierwsze, złożyłem, ustawiłem ponownie we właściwym miejscu i tak siedziałem i szukałem jeszcze raz dziury w całym i postanowiłem zacząć od abc - rzeczy oczywistych i najprostszych - czyli zasilania wodą :D
    jak widać okazało się to strzałem w "10tkę". praleczka śmiga i pierze aż miło
    Z tego wszystkiego znalazłem jeszcze aktualną (do lipca 2008 r>) 7 letnią gwarancję na silnik i coś jeszcze plus "rdzawe" blachy za cenę dojazdu i robocizny serwisu, ale nie wiem czy jest to warte tej kasy ... bo troszkę rdzy na klapie się pojawiło i z boku, kwestia oczyszczenia, dobrego podkładu i białego spray`u

tak że jeszcze raz dzięki :D

0