logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór kondensatorów do lampowego wzmacniacza SSB z GU, 2kV, 600-700mA, klasa AB1/AB2

slomka 28 Maj 2008 16:21 4191 11
REKLAMA
  • #1 5190812
    slomka
    Poziom 12  
    Posty: 26
    Mam taka małą GU chce ją zasilić napięciem 2kV prąd anodowy max 600-700mA. ma pracować w klasie AB1 albo AB2 Prostownik sie zrobi bez problemu, tylko nie wiem jakie kondensatory zastosować w filtrze elektrolity czy jakieś inne ustrojstwo???

    Na razie jest to faza przemyśleń i zbierania materiałów... i wydumałem że potrzeba mi będzie 5-12µ nie wiem czy dobrze... jak źle to podpowiedzcie...

    Pozdrawiam ToMeK

    Proszę poprawić temat (za dużo znaków zapytania, brak wielkiej litery na początku oraz literówka) oraz temat pod względem ortograficznym (przecinki, wielkie litery...).
    [air]
  • REKLAMA
  • #2 5190865
    artbi
    Poziom 19  
    Posty: 289
    Pomógł: 22
    Ocena: 45
    witam , elektrolity wystarczą można wstawić dławik w szereg dwu elektrolitów co by było zalecane , przy tak wysokich napięciach kondensatory są dostatecznym sposobem stabilizacji napięcia , pojemności powyżej 100 uF na pewno spełnia swą rolę choć były wzory na wyliczanie stabilizacji (pojemności elektrolitów)... pozdrawiam

    Popraw post (brak wielkiej litery na początku zdania, pisanie "ciągiem") w myśl p. 15 regulaminu.
    [air]
  • REKLAMA
  • #3 5198914
    slomka
    Poziom 12  
    Posty: 26
    no t już wiem coś na ten temat...
    Dziękuje za pomoc...
    serdecznie pozdrawiam.....

    No i mógł bym zamknąć, temat chyba że ktoś dorzuci jakiś pomysł jeszcze
  • #4 5203506
    Radiowiec 2
    Poziom 31  
    Posty: 2411
    Pomógł: 93
    Ocena: 235
    Nie piszesz jaka to lampa . Bo jak GU 29 ( piszesz że mała ) to napięcie anodowe maksymalne może być dla KF i UKF 750V . A Ty chcesz walnąć 2 KV ? Za dużo !!! Od razu gaśnicę naszykuj :)) Pozdrawiam !
  • #5 5203545
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 2336
    Pomógł: 334
    Ocena: 504
    artbi napisał:
    witam , elektrolity wystarczą można wstawić dławik w szereg dwu elektrolitów co by było zalecane , przy tak wysokich napięciach kondensatory są dostatecznym sposobem stabilizacji napięcia , pojemności powyżej 100 uF na pewno spełnia swą rolę choć były wzory na wyliczanie stabilizacji (pojemności elektrolitów)... pozdrawiam


    Jakiej stabilizacji? Jakie elektrolity? Przy 2kV? Łączenie kondensatorów elektrolitycznych szeregowo to dość ryzykowny zabieg, zwłaszcza przy ilościach większych od 2, ponieważ tolerancja parametrów (pojemności) kondensatorów elektrolitycznych sięga kilkudziesięciu procent i rozkład napięć na poszczególnych kondensatorach będzie nierówny. Dołączenie oporników równolegle do każdego z kondensatorów nieco zmniejsza ten problem, ale go nie rozwiązuje.

    Dodano po 12 [minuty]:

    slomka napisał:


    Na razie jest to faza przemyśleń i zbierania materiałów... i wydumałem że potrzeba mi będzie 5-12µ nie wiem czy dobrze... jak źle to podpowiedzcie...


    Czy zdajesz sobie sprawę, jak niebezpieczny jest taki zasilacz? W zasadzie ktoś, kto zdaje sobie z tego sprawę, nie powinien pytać o takie rzeczy...

    Kondensatory o pojemnościach rzędu kilku µF na napięcia kilka kV dość często pojawiają się na allegro. Mogą też nadać się kondensatory od kuchenek mikrofalowych.
  • #6 5204605
    slomka
    Poziom 12  
    Posty: 26
    Kolega OTLamp może powiedzieć ile przy 2kV i maX prądzie anody 700mA pojemności trzeba????

    jA wydumałem ze 12µF powinno wystarczyć.


    Mam trafo z mikrofali i jeden kondensator o pojemności 0,9µF ale wiem że to za mało. więc chce sie POSłUZYć elektrolitami TAKIMI które WYTRZYMAJĄ 400v.

    Pozdrawiam ToMeK
  • REKLAMA
  • #7 5204705
    Futrzaczek

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7824
    Pomógł: 538
    Ocena: 522
    slomka napisał:
    więc chce sie POSłUZYć elektrolitami TAKIMI które WYTRZYMAJĄ 400v.

    Pozdrawiam ToMeK

    Prosty rachunek podpowiada, że potrzeba takich kondów minimum pięć w szeregu. A w praktyce to z siedem-osiem. Nie znajdziesz takiej ilości identycznych kondensatorów. Poszukaj bezbiegunowych na >=2kV - za radą OTLamp'a - na Allegro. Użytkownik half_century_ago częstokroć takowe wystawia.
    Konto firmowe:
    F-TECH Michał Kurzela
    Zacisze 20B, Serock, 05-140 | Strona WWW: https://elektronika.top/
  • REKLAMA
  • #8 5204756
    tszczesn
    Specjalista - oldradio
    Posty: 2495
    Pomógł: 383
    Ocena: 184
    slomka napisał:
    Kolega OTLamp może powiedzieć ile przy 2kV i maX prądzie anody 700mA pojemności trzeba????

    jA wydumałem ze 12µF powinno wystarczyć.


    Uprzedzam tylko, że 12µF naładowane do 2kV może bez żadnego problemu zabić.

    A na Allegro można kupić kondensatory papierowe o pojemnościach rzędu 1µF/1kV i większe, bez problemu można zestawić z tego odpowiednią baterię. Pomocna jest tez wizyta na targowiskach typu warszawski Wolumen.
  • #9 5274887
    dipol
    Poziom 34  
    Posty: 2598
    Pomógł: 168
    Ocena: 259
    Witam -lampę gu 50 zasilamy napięciem nie większym niż 1200V(polskie max 1000V).gu29, 700v.
    Elektrolity można łączyć szeregowo dajemy rezystory 100k/2w równolegle do każdego k/elektrolitycznego połączonych w szereg
    Wzmacniaczy i zasilaczy trochę wykonałem i elektrolity się nie rozrywały,teraz są stosunkowo małe a duże pojemności.
    Należy dać układ który w momencie włączenia ogranicza prąd,dajemy w minusie prostownika do masy rezystor 10om/2w który po 30 sek (u mnie) jest zwierany przez układ czasowy schemat w/w układu w moich postach(zespół prostowników z automatyką mieści sie w obudowie od zasilacza komputerowego (1000v ;300v; stab. 150v ,stab. 12v; -120V
    Zasilacz do wzmacniacza SSB na 6p45c (600W)
    W latach 70 stosowało się kondensatory blokowe(innych nie było) i napięcia do 3kv na lampy gu13 gk71 itp
    Trafo od mikrofali się nie nadaje duży prąd jałowy nawet do0.5A,jak początkujacy zawodnik to na wszelki wypadek polisę na życie wykupić hi.
    Panowie mniej rozważań przy klawiaturze więcej praktyki
    OTL-wzmacniacze na KF to trochę inna bajka hihi.
    Powodzenia 73!!!

    Dodano po 12 [minuty]:

    fotki aktualnie budowanego wzmacniacza
    Przepraszam miały iść miniaturki a poszły duże zdjęcia może Administrator to sprostuje.
    Obudowa od starego komputera.
    Załączniki:
    • Wybór kondensatorów do lampowego wzmacniacza SSB z GU, 2kV, 600-700mA, klasa AB1/AB2 2008_0622Image0131.JPG (110.88 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wybór kondensatorów do lampowego wzmacniacza SSB z GU, 2kV, 600-700mA, klasa AB1/AB2 2008_0622Image0130.JPG (118.17 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wybór kondensatorów do lampowego wzmacniacza SSB z GU, 2kV, 600-700mA, klasa AB1/AB2 2008_0622Image0129.JPG (114.64 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wybór kondensatorów do lampowego wzmacniacza SSB z GU, 2kV, 600-700mA, klasa AB1/AB2 2008_0622Image0128.JPG (114.58 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #10 5275009
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 2336
    Pomógł: 334
    Ocena: 504
    dipol napisał:

    Elektrolity można łączyć szeregowo dajemy rezystory 100k/2w równolegle do każdego k/elektrolitycznego połączonych w szereg


    Wszystko można, nawet podłączać do sieci 230V, bo kto komu zabroni? A to, co się stanie po podłączeniu to już inna kwestia. Samo zbocznikowanie oporami każdego z kondensatorów nie gwarantuje równego rozkładu napięć, zwłaszcza podczas ładowania. Dlatego szeregowe łączenie większej ilości niż 2 jest już ryzykowne.

    dipol napisał:

    Wzmacniaczy i zasilaczy trochę wykonałem

    Wiemy, wiemy, twoje osiągnięcia były tutaj wielokrotnie wychwalane, ale niestety tylko w twoich postach :)
    dipol napisał:

    OTL-wzmacniacze na KF to trochę inna bajka hihi.


    A to mnie zaskoczyłeś, myślałem, że znowu odeślesz mnie do książki, z której sam powinieneś korzystać przed napisaniem jakiegokolwiek postu - "Lampy elektronowe" Hennela...
  • #11 5275503
    dipol
    Poziom 34  
    Posty: 2598
    Pomógł: 168
    Ocena: 259
    Kolego czy na pewno to ćwiczyłeś napisałem ze jest automatyka rezystor w minusie zasilacza (do masy) który po 30 sek jest zwierany i nie ma prawa nic sie stać a napięci równo się rozkładają wykonaj pomiary .
    A co ma do tego książka ja mówię o zasilaniu a nie lampach
    Pozdrawiam !73!
  • #12 5275547
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 2336
    Pomógł: 334
    Ocena: 504
    dipol napisał:
    Kolego czy na pewno to ćwiczyłeś napisałem ze jest automatyka rezystor w minusie zasilacza (do masy) który po 30 sek jest zwierany i nie ma prawa nic sie stać a napięci równo się rozkładają wykonaj pomiary .

    A co ci pomoże ten rezystor? Ten rezystor chroni jedynie diody prostownicze, ograniczając prąd ładowania. Tak jak pisałem wcześniej, nie ma pełnej gwarancji, że podział napięć zawsze będzie jednakowy. W konstrukcjach pracujących przy takim napięciu nie można sobie pozwolić na takie prowizorki, a tym bardziej doradzać je komuś. Widziałeś gdzieś takie rozwiązania w sprzęcie fabrycznym? Czemu w kuchenkach mikrofalowych stosują tradycyjne kondensatory rzędu 1uF 2kV? Przecież można połączyć szeregowo 5 sztuk elektrolitycznych 6.8uF 450V. Wyszłoby znacznie taniej. Tak samo we wzmacniaczach. Nigdy nie widziałem elektrolitów tam, gdzie były napięcia rzędu 2kV i więcej, za to tradycyjne bloki owszem.

    Wcześniej napisałeś
    dipol napisał:

    W latach 70 stosowało się kondensatory blokowe(innych nie było) i napięcia do 3kv na lampy gu13 gk71 itp


    Jak to nie było? Wtedy produkowano "elektrolity" na 500V, a nawet na 550V (dziś takich praktycznie się nie produkuje, maksymalne napięcie to 450V), a jednak ich nie stosowano - nie bez powodu.

    dipol napisał:

    ja mówię o zasilaniu a nie lampach
    Pozdrawiam !73!

    No ja też mówię o zasilaniu, więc co miał znaczyć ten tekst, że wzmacniacze KF to inna bajka?

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru kondensatorów do filtra zasilacza lampowego wzmacniacza SSB z lampą GU zasilaną napięciem 2 kV i prądem anodowym 600-700 mA, pracującego w klasie AB1 lub AB2. Uczestnicy zwracają uwagę, że elektrolityczne kondensatory o wysokim napięciu pojedynczo są rzadko dostępne, a łączenie ich szeregowo jest ryzykowne ze względu na nierównomierny rozkład napięć i dużą tolerancję parametrów. Zalecane jest stosowanie kondensatorów bezbiegunowych lub papierowych o wysokim napięciu (np. 1 µF/1 kV) i budowanie z nich baterii. W praktyce do uzyskania 2 kV potrzeba 5-8 kondensatorów połączonych szeregowo z rezystorami równoległymi dla wyrównania napięć. Kondensatory elektrolityczne o napięciu 400-450 V można łączyć szeregowo, ale wymaga to układu ograniczającego prąd rozruchowy (np. rezystor włączany na krótko po czasie). Uczestnicy podkreślają, że napięcie 2 kV jest bardzo niebezpieczne i wymaga odpowiednich środków ostrożności. Zasilanie lamp GU29 czy GU50 powinno być zgodne z ich maksymalnymi napięciami anodowymi (około 700-1200 V), a przekraczanie ich grozi uszkodzeniem lampy. Trafo z mikrofalówki nie jest zalecane do zasilania wysokoprądowego lampy GU. Wzmiankowano także kondensatory stosowane w kuchenkach mikrofalowych jako potencjalne źródło kondensatorów wysokiego napięcia o małej pojemności.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA