Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System 2-way pod Genesis Four Channel

Rades 03 Cze 2008 13:16 3550 28
  • #1 03 Cze 2008 13:16
    Rades
    Poziom 9  

Szukałem dośc długo i nie znalazłem, zakładam więc nowy temat.

Szukam systemu na przód (2-drożny) do pracy pod wzmakiem Genesis Four Channel. W chwili obecnej z przodu siedzą: Vifa 16AWG i Vifa D20NC-05-06. Każdy z kanałów Genesisa zasila po jednym głośniku a za zwrotke w active robi Alpina 9855. Niestety dzwięk nie do końca mi pasuje: średnica jest dość ostra i sucha.

Muzyka jaką słucham to głównie smootch jazz, rock... - w każdym razie bez cieżkich brzmień i ton basu. Budżet to ok. 2000 pln (tylko nowe).

Dodam jeszcze że drzwi są dobrze wytłumione, wszystkie kable położone jak należy i są dobrej jakości.

Proszę o sugestie. Chcę skompletować listę kilku polecanych systemów, następnie przesłuchać każdy z nich i dokonać wyboru.

Z góry dzięki!

0 28
  • #2 03 Cze 2008 13:51
    djtommy
    Poziom 24  

moze cos z Focala albo Morela??

0
  • #3 03 Cze 2008 13:53
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zbyt poważny budżet aby polecać coś tak na wyrost , takie klocuszki trzeba dobierać osobiście (nausznie :D ) . Zasadniczą wadą jest to , że takie elementy trzeba obowiązkowo zainstalować w "środowisku" (samochód) w którym maja docelowo grać , żadne szafy demonstracyjne nie wchodzą w grę .
    Coś mniej "pospolitego" a z duszą POLK AUDIO , AUDIO DEVELOPMENT , PHD , zawsze to ryzyko bądź zysk w porównaniu do sławetnego FOCALA czy DLSa.
    P.S. z takim budżetem może warto "pomyśleć" o 3 way skoro odczuwasz braki w średnicy .

0
  • #4 03 Cze 2008 14:06
    djtommy
    Poziom 24  

Bardzo dobra propozycja od kolegi Sylwka :) 3way to bedzie cos w sam raz tym bardziej do jazzu :)ale tak jak mowi z takim sprzewtem to juz indywidualnie odsluchac musowo :)

0
  • #5 03 Cze 2008 14:11
    Rades
    Poziom 9  

Testy w samochodzie są jak najbardziej w planach. Żeby jednak nie wkładać tam nie wiadomo ilu głośników, chcę zawęzić listę do kilku faworytów bazując na opiniach forumowiczów którzy może mieli okazję słyszeć ten wzmacniacz w akcji z konkretnymi modelami głośników. Myślałem nad 3-way ale za dużo z nim zabawy. Średnica jest (chodzi o zamontowane Vify) i to sporo ale nie taka jak trzeba :-)

Pozdrawiam!

0
  • #6 03 Cze 2008 14:38
    wasylwek

Mam u siebie układ 3 way , akurat ja podszedłem do sprawy bardzo indywidualnie i... każdy przetwornik mojego układu pochodzi z innej stajni :D mianowicie tweter mam od PHD średniaka od Rainbow a kicka powierzyłem µDimension . Dużo ludzi odradza budowe 3 way bo nastręcza troche kłopotów ( i tu sie zgadzam) dogranie średniaka do pozostałych to nielada wyczyn... jednak wyszedłem z tego obronną ręką tak jak Ty każdy przetwornik zasilam osobnym kanałem wzmacniacza . Dodatkowo uzbroiłem sie w regulacje w postaci aktywnej zwrotnicy. Nie powiem , że jest tanio i łatwo ale primo już dawno wyrosłem z przecietnego dźwięku i konsekwentnie podążałem w kierunku hi endu a secundo za 2 tysie(zebrane już do kupy i dodatkowo omija Cie cały ten zgiełk z tłumieniem drzwi) da się coś z pewnoscia osiagnąć , mój sprzęt kompletowałem sukcesywnie , choć do dziś wloką się za mną "dołki" finansowe :D . Poczekaj może jeszcze na tzw. przedstawicieli firm z całą pewnością są osłuchani i podpowiedzą.
    P.S. niestety na temat genesisa niewiele powiem ... bo cały czas jest poza moimi możliwosciami :D .

0
  • #7 04 Cze 2008 09:05
    Rades
    Poziom 9  

Poczytalem sobie troche historie Twojego audio kolego Sylwku i muszę przyznać że to dobrze przemyślana konstrukcja - kawał dobrej roboty.

Ja już jednak podjąłem dezycję - nie idę w kierunku 3-waya. Jestem więcej niż pewien że zadowoli mnie dobry system dwudrożny.

Ponawiam więc prośbę o propozycje konkretnych modeli które warto odsłuchać :-)

0
  • #8 04 Cze 2008 09:27
    wasylwek

Polecam Ci moją drogę :D tzn. różne firmy bo np. taki Focal jeżeli kick mi odpowiadał (byłem w stanie nawet sie zapożyczyć by kupić k2 power) to wysokie zdecydowanie mi nie odpowiadały to samo sadzę o DLS (oczywiscie zestawy które mam na myśli to te średniej klasy, okolice 1000 zł bo wyższych z "oczywistych wzgledów nawet nie brałem pod uwagę ) . Jeżeli miałbym cos doradzić to kick basów szukałbym wsród czegoś od Niemców ( bo choc nie lubię za bardzo narodu :D to jedno trzeba im przyznać ... potrafią budować zarówno wzmacniacze jak i przeteworniki , wysokie natomiast bardzo przypadły mi od Włoskich producentów AD , PHD (te ręcznie robione jedwabne perełki oferują miodzio doznania) . Jeszcze raz dodam na koniec "własnouszne" próby to jedyna droga do oczekiwanego sukcesu .
    Wracając do budżetu na przykładzie mojego subwoofera IT MDS-10 kosztował mnie 500 zł .... nie zamieniłbym go na takiego za 2 tysie (nie mam na myśli ekonomiki ) bo oferuje w swojej grze ten... pazur :D którego konsekwentnie poszukiwałem .

0
  • #9 04 Cze 2008 09:53
    Rades
    Poziom 9  

Lenistwo mi mówi "kup gotowy klocek i nie baw się w takie duperele" ale mam poważne obawy że będzie tak jak piszesz - dalej będzie syf jak nie "na dole" to "na górze".

Zapewne więc pójdę po rozum do głowy i skorzystam z Twojej rady :-)

0
  • #10 04 Cze 2008 10:29
    stefciob
    Poziom 17  

A możesz dokładniej opisać jak ten activ jest robiony, znaczy sam go wykonywałeś czy stroił ktoś. Może warto podjechać na jakieś pomiary, akurat vifa 16AWG ma całkiem przyjemną średnice. Te woofery akurat bym zostawił, może warto zmienić tweeter u jednego znajomego świetnie zgrywa się ten woofer z u-dimension xt2 ale zrobione pasywnie. Może to też być cześciowo wina radia. Jeżeli możesz trochę wydać na systemik i jednak byś chciał zmienić cały system to polecam micro-precision 5.16 i do tego tweeter scan-speaka (trochę ponad budżet wychodzi koło 2300, ale może da się wyrwać nieco taniej ), bardzo fajne połączenie no i lubiące się z genesisem :)

0
  • #11 04 Cze 2008 10:56
    Rades
    Poziom 9  

Ha! O takie porady mi właśnie chodzi :-) Czy chodzi o Scan-Speak D2904/600000?

Co do zestrojenia - zczytam obecną konfigurację i wieczorkiem wrzucę ja w ten wątek.

0
  • #12 04 Cze 2008 11:35
    stefciob
    Poziom 17  

Tak właśnie o tego scana mi chodziło. Tego micro-precision 5.16 mam sam i z wyjątkiem lotusa reference jest to głośnik o najprzyjemnijeszym kicku jaki słyszałem, bardzo szybki i dokładny, ale trzeba posłuchać bo nie każdy taki lubi. Najlepiej podjechać do jakiegoś członka proa teamu, ja polecam jak zwykle audiomanie na radzymińskiej, bo sam tam stroje swoją hondę.

0
  • #13 04 Cze 2008 17:52
    slavwek.ie
    Poziom 34  

Witam.

Cytat:
    Niestety dzwięk nie do końca mi pasuje: średnica jest dość ostra i sucha.

Cytat:
    za zwrotke w active robi Alpina 9855

Sugerował bym podmienić jednostkę główną na coś innego, bo sądzę że wina może leżeć po stronie Alpiny

Gram u siebie na tym samym zestawie Vify i dźwięk bardzo mi pasuje (zwłaszcza średnica i detaliczna góra)

0
  • #14 04 Cze 2008 20:32
    Rades
    Poziom 9  

Cytat:
    Gram u siebie na tym samym zestawie Vify i dźwięk bardzo mi pasuje (zwłaszcza średnica i detaliczna góra)

A czym to napędzasz? Zwrotki są pasywne? Jeśli tak to takie z prawdziwego zdarzenia czy kondensator mundorf w torze tweetera? I w końcu: jakie auto?

Dodano po 6 [minuty]:

Teraz parę słów o tym jak skonfigurowana jest zwrotka aktywna. Midbass tnę od góry przy 2kHz filtrem 12bB/oct, tweeter natomiast od dołu na 5kHz też 12dB/oct. Tweeter gra na -2dB w stosunku do midbassu.

Taka konfiguracja powstała na drodze bardzo czasochłonnych eksperymentów odsłuchowych.

0
  • #15 04 Cze 2008 21:24
    wasylwek

Midbas od góry przy 2kHz tweter od dołu na 5kHz TEORETYCZNIE zagubiłeś pasmo 3kHz i to w paśmie WYBITNIE średniotonowym od 2 do 5 kHz w tym paśmie ucho ludzkie jest najbardziej wyczulone (fizjologia) może dlatego masz taki niedobór w średnicy ?
    Swoja drogą szacunek dla Ciebie jeżeli potrafisz "wyczuć" -2dB , dla mnie to troche zawiłe , choć trochę działam w CA , ale nic to wydaje mi się , że "broi" ta dziura 2-5 kHz głośniki masz bardzo dobre więc spokojnie powinny obsłużyć 2 way . Ale skoro już "ślęczałeś" nad strojeniem to na pewno dążyłes do optimum więc nie wiem dokładnie co mógłbym jeszcze dodać , zmień czestotliwość "podziału" .
    P.S. też jestem za "ustawianiem" na słuch jakoś uważam , że muzyka gra dla mnie a nie dla stosu przyrządów :D zawsze mnie dziwią posty o gatunek muzyki jaki słucha zainteresowany , śmieszne to troche podejście , uważam , że do samochodu wrzucam każdą muzykę a zadaniem sprzetu jest ją odtworzyć bez względu na preferencje .

0
  • #16 04 Cze 2008 21:35
    crazy_88
    Poziom 42  

Dls jako midbassy są całkiem sympatyczne tweeter zaś odradzam ładnie sie komponują z wysokim tonem morela np model mt23 itp.

0
  • #17 05 Cze 2008 00:40
    Rades
    Poziom 9  

Składa się to pomału w całość a mianowicie wszyscy psioczą na tweetery - coś w tym musi być :-)

Tak jak wspomniałem tę "dziurę" w granicach 3kHz ustawiłem na zasadzie wielu godzin słuchania i sam szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę teorię, dziwię się że tak wyszło. W Mondku (bo to takie właśnie mam pudło rezonansowe) midbass jest w miarę wysoko, dzięki czemu średni zakres częstotliwości jest w nieźle przekazywany słuchaczowi. Jeśli dołożymy jeszcze tweeter, który też swoje chce pokrzyczeć, to wydaje mi się że może dojść do sytuacji że w okolicach 3-5kHz będzie małe podbicie i stąd może brać się ten rozjazd w częstotliwościach cięcia. Poza tym filtr jest 12dB/oct wiec częstotliwości z zakresu 2-5kHz pojawiają się ale są mocniej tłumione, dzięki czemu pasmo się wyrównuje. Tak to sobie tłumaczę :-)

Mam też podejrzenia że to co słychać to też charakterystyka samej Alpiny.

A z tym wkładaniem i słuchaniem czegokolwiek to jest nie za dobrze :-( Mam taką płytkę wydaną przez kręgi związane z Proa Systems - Acoustic Room ileś tam. Po włożeniu tego cuda do Alpki zaczynam wierzyć że moje CA coś potrafi. Chwilę potem Celline Dion swoim krzykiem wierci mi dziury w głowie :-( Massakra!

BTW - strasznie ciężko znaleźć zakład CA który pozwoli mi na posłuchanie kilku zestawów zamontowanych w aucie. Może ktoś z forumowiczów poleciłby kogoś kto ma takie możliwości?

0
  • #18 05 Cze 2008 01:00
    tplewa
    Poziom 38  

Wywal to 9855 bo to do niczego sie nie nadaje. Jeszcze jak sie wylaczy te wszystkie udziwnienia to jako tako cos tam gra. Ale robienie na niej podzialu czy opoznien to jest tragedia.

Najlepiej zrob to pasywnie i zagra calkiem inaczej...

0
  • #19 05 Cze 2008 06:37
    Rapcio
    Poziom 17  

Rades napisał:
    Szukałem dośc długo i nie znalazłem, zakładam więc nowy temat.

Szukam systemu na przód (2-drożny) do pracy pod wzmakiem Genesis Four Channel. W chwili obecnej z przodu siedzą: Vifa 16AWG i Vifa D20NC-05-06. Każdy z kanałów Genesisa zasila po jednym głośniku a za zwrotke w active robi Alpina 9855. Niestety dzwięk nie do końca mi pasuje: średnica jest dość ostra i sucha.

Muzyka jaką słucham to głównie smootch jazz, rock... - w każdym razie bez cieżkich brzmień i ton basu. Budżet to ok. 2000 pln (tylko nowe).

Dodam jeszcze że drzwi są dobrze wytłumione, wszystkie kable położone jak należy i są dobrej jakości.

Proszę o sugestie. Chcę skompletować listę kilku polecanych systemów, następnie przesłuchać każdy z nich i dokonać wyboru.

Z góry dzięki!

a ja zapraszam do posłuchania PHD znajdę też pewnie jakiegoś referencyjnego Impacta, a lada chwila będę też miał Macrom EXT w wersjach 2 i 3-way oraz pewnie German Maestro :D

a jak sie uprzemy i jest dostęp to można odsłuch zrobić na aucie i będziesz wiedział czego szukać a co odrzucić, zawsze to krok do przodu w poszukiwaniach :ok:

0
  • #20 05 Cze 2008 07:36
    slavwek.ie
    Poziom 34  

Rades napisał:

A czym to napędzasz? Zwrotki są pasywne? Jeśli tak to takie z prawdziwego zdarzenia czy kondensator mundorf w torze tweetera? I w końcu: jakie auto?

Podział całkowicie aktywny, napęd Axton C602 w biampingu, dawca sygnału P 9600, Mundorfa w torze tweetera zostawiłem, auto Golf MkIII

Wartości podziału nie podam, bo nie pamiętam, ale jeśli potrzebujesz to nie ma sprawy. Tweetery przefazowane.

0
  • #21 05 Cze 2008 12:27
    stefciob
    Poziom 17  

Bez pomiarów możesz sobie gdybać czy te pasmo (w sensie 3-5 khz), jest w twoim samochodzie podbite czy nie :( Ale jednak próbowałbym zmienić najpierw sam tweeter i myśle że jak dobrze zagadasz to znajdzie się zakład w Warszawie, który odostępni pare tweeterów do odsłuchu.

0
  • #22 05 Cze 2008 22:23
    Rades
    Poziom 9  

Cytat:
    Wartości podziału nie podam, bo nie pamiętam, ale jeśli potrzebujesz to nie ma sprawy.

Bardzo chętnie poznam tę konfigurację :-)
    Cytat:
    Tweetery przefazowane.

Czy ja dobrze rozumiem - przefazowane są względem wooferów? Jaki jest tego cel?

0
  • #23 08 Cze 2008 13:18
    slavwek.ie
    Poziom 34  

Cytat:

Czy ja dobrze rozumiem - przefazowane są względem wooferów? Jaki jest tego cel?
    Przefazowanie którejkolwiek z pary głośników ma wpływ na ich brzmienie. Najbardziej "słyszalne" jest przefazowanie Subwoofera, zmieniając mu fazę możemy zaobserwować jego zbliżenie lub oddalenie os słuchacza a czasem poprawę basu.
    Ja przefazowałem tweetery, bo według mnie zagrały "szerzej" i delikatniej.

0
  • #24 10 Cze 2008 12:38
    Rades
    Poziom 9  

Dziś zakupiłem Clariona HX-D2. Po podłączeniu okaże się czy Alpina 9855 powinna powędrować w ludzi ;-p i jak sobie naprawdę radzą moje Vify.

0
  • #25 10 Cze 2008 16:14
    slavwek.ie
    Poziom 34  

Rades napisał:
    Dziś zakupiłem Clariona HX-D2
    pogratulować...

Zdecydowanie jakość brzmienia powinna się poprawić.
    Cytat:
    Wywal to 9855 bo to do niczego sie nie nadaje

tplewa opisywał kiedyś (jak dobrze pamiętam) swoje zmagania z tym radiem..
    Moim skromnym zdaniem Vify to naprawdę dobry zestaw. Co mnie przekonuje do tych głośników - naturalność jaką grają.

0
  • #26 21 Cze 2008 12:59
    Rades
    Poziom 9  

Clarek siedzi już na miejscu Alpiny. Wnioski z pierwszych odsłuchów są zdecydowanie na niekorzyść Alpiny. Co prawda HX-D2 to najwyższa półka ale nie spodziewałem się że różnica jest aż tak porażająca. Teraz już wiem że to 9855 psuło mi brzmienie a głośniki przy nowym odtwarzaczu dopiero pokazały na co je stać.

Temat jednak pozostaje bo nie jest to jeszcze ten dżwięk o który mi chodzi. Szczególnie góra - tweeter na 100% do wymiany.

Podsumowując - jeśli zależy Ci na muzyce a nie na "umc umc" i bajerach typu delfinki i elektrychny panel, nie kupuj Alpine 9855 i pokrewnych - to wywalanie kasy w błoto!

0
  • #27 21 Cze 2008 17:53
    slavwek.ie
    Poziom 34  

Rades napisał:
    Teraz już wiem że to 9855 psuło mi brzmienie a głośniki przy nowym odtwarzaczu dopiero pokazały na co je stać.
    wiedziałem, że to Alpine robi bałagan..

Opisz jeszcze ci ci nie pasuje w brzmieniu góry Vify?

0
  • #28 23 Cze 2008 10:21
    Rades
    Poziom 9  

Nie jestem fachowcem więc nie potrafię opisać brzmienia jak należy :-) więc wybaczcie ewentualną niefortunność poniższych wypowiedzi.

Pierwsza sprawa to sybilanty - świszczą i syczą. Po włożeniu Clarka (poza ogólną poprawą) góra stała się bardzo wyraźna i jak dla mnie poprawna ale środek (w okolicach "uderzeń pałeczek perkusji o talerz" i instrumentów dętych oraz wokali) dźwięk dalej jest nienaturalny i suchy. Przy Alpine było to momentami wręcz nie do zniesienia i miałem czasami wrażenie że powstaje jakiś rezonans mocno drażniący uszy, z Clarkiem jest lepiej ale dalej sucho, głównie sucho. No i te sybilanty...

0
  • #29 01 Lip 2008 22:39
    Rades
    Poziom 9  

Wyszukałem ostatnio zestaw MB Quart QSF 216 Nano. Można go kupić na ebay już za ok. 2300 (w Polsce prawie 3600). Czy ktoś słyszał te głośniki na żywo? Słyszałem i czytałem sporo dobrych opinii na temat tego systemu.

0