Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte GA-7VAXFS USB 2.0 dymek "To urządzenie może dz

13 Cze 2008 01:45 2258 12
  • Poziom 14  
    Witam. Posiadam płytę główną Gigabyte GA-7VAXFS i ze specyfikacji sprzętu wynika, że posiada ona 6 portów USB 2.0.
    Jednak podczas podłączania sprzętu wyskakuje dymek :
    "To urządzenie może działać szybciej".
    Mam dwa porty z tyłu obudowy oraz dwa na przodzie podłączone pod F_USB na płycie.
    Instalowałem sterowniki do USB 2.0 VIA_USB2_V270p1-L-M i to nic nie pomogło.
    W Biosie USB 2.0 mam ustawione na Enabled.
    W czym może jeszcze tkwić problem?
  • SterControl
  • Poziom 26  
    Ten dymek się pojawia przy podłączaniu do tylnych czy przednich gniazd ?
    Spotkałem się z przypadkami, że kiepski ("cienki") kabel usb powodował zainicjowanie pracy urządzenia nim podłączonego w trybie usb 1.1 zamiast możliwego 2.0. Miałem wtedy spory problem z zainstalowaniem drukarki - jakiegoś nowego HP (dziś już modelu nie pamiętam - skutek numerowania w postaci 4 cyfr, 3 jeszcze mogłem spamiętać :D ).
    Notorycznie ma to również miejsce w gorszych obudowach (celowo nie piszę "tańszych", bo nie zawsze cena odzwierciedla jakość), gdzie kabelki do przedniego panelu to po prostu druciki, nawet nie skręcone ze sobą a więc nie trzymające żadnych parametrów impedancyjnych - jak tu więc się spodziewać że obsłużą 480 Mbit/s ?
  • Poziom 28  
    Miałem kiedyś tę płytę główną, i również miałem wyżej opisywany problem. Nie jest to wina kabla, po prostu nie wszystkie usb na tej płycie są 2.0
  • SterControl
  • Poziom 14  
    Zarówno przy podłączaniu pendrive'a jak i mp3 (bez żadnego kabla) do złącza na przodzie obudowy jak i z tyłu powoduje wyskoczenie tego komunikatu (transfer przy przesyłaniu danych jest bardzo niski - bardzo długo sie przesyła).
    Sprawdzałem wszystkie cztery porty i wszystkie są 1.1.
    A dziwne jest to, że jak kliknę na dymek to pokazuje mi, że posiadam 6 złączy USB 2.0 (HI-SPEED).
    Załączam print screena menadżera urządzeń.
    Może tam się ktoś doszuka rozwiązania.
    Jeszcze dodam zdjęcie z EVERESTA:
  • Poziom 26  
    Wygląda na to, że przyłapaliśmy na łgarstwie producenta płyty. Dla wszelkiej pewności sprawdź jeszcze, co jest w BIOSie w zakładce "Integrated Peripherals" pod pozycją "USB 2.0 Controller" - powinno być "Enabled". Apropos - używasz oryginalnych sterowników do tej płyty, czy może ściągnąłeś aktualne wersje ?
  • Moderator Samochody
    Przecież widać, że kontroler EHCI (USB 2.0) jest obecny i aktywny... W przypadku XP SP2 nie powinno być nawet konieczności instalowania sterowników do tego kontrolera.
  • Poziom 26  
    :arrow: tzok
    Możesz być pewien, że widziałem załączone obrazki i właściwie zinterpretowałem ich zawartość. Jeśli jednak w menedżerze urządzeń wszystko jest OK, a mimo to nie działa jak należy, to jaki sposób zostaje oprócz sprawdzenia po kolei istotnych ustawień ?

:arrow: brzoza900
    Przeinstalowałbym na wszelki wypadek zestaw sterowników "VIA 4in1" (na przykład stąd).
    W odpowiedzi na potencjalną krytykę - przypuszczam że to nic nie da, ale lepsza taka rada niż żadna :D .
  • Moderator Samochody
    Złącza USB 2.0 na płycie do podłączenia do front panelu są żółte (taka uwaga widnieje w instrukcji).

Płyta jest na KT400 więc nie VIA 4in1 (do KT333) lecz VIA Hyperion...

Jeśli masz XP SP1 lub nowszy nie potrzebnie instalowałeś sterowniki do USB 2.0, to mogło tylko spowodować dodatkowe komplikacje:
    Cytat:
    USB - VIA VT6202 (Win2000 only. For Windows XP, please download SP1 or SP2 from Internet Explorer's "Windows Update".)
  • Poziom 16  
    Te sterowniki umiejętnie zainstalowane (czyli bez użycia instalatora) nigdy nie powodują komplikacji, nawet na systemie z sp3:) A oto mały screen.

VIA VT83C572
    PCI TO USB CONTROLLER
    FEATURES
    * Universal Serial Bus Interface
    - USB specification v.1.0 compatible
    - Intel UHCI (Universal Host Controller Interface) v.1.1 register compatible
    - Legacy keyboard and PS2 mouse support
    - Root hub and two down stream function ports
    - Integrated physical layer transceivers
    - Normal and low power operating mode
    - Operable in both USB-aware (Windows-95 and NT) and USB legacy BIOS support
    - Inter-operable with major USB peripherals
    * PCI Interface
    - PCI specification v.2.1 compliant
    - Supports advanced PCI commands
    - Multi-level data FIFOs with full scatter and gather capabilities
    * 0.5um high speed low power CMOS process
    * Single chip 100-pin PQFP device

Jedyna szansa to mostek południowy VT8235 - z niego powinno być choć jedno USB 2.0 - a oto co pisze VIA:
    The new VIA VT8235 South Bridge has been designed from the ground up to incorporate the essential features of the 'Total Connectivity' era. First to market innovations include 8X V-Link interface, integrated support for six USB 2.0 ports for peripheral connectivity 40 times faster than USB 1.1, and ATA-133 support, the fastest parallel IDE interface available. Additional features integrated into the South Bridge include a VIA 10/100Mbps Ethernet MAC, integrated PCI support, 6 Channel Surround Sound AC-97 audio, and MC-97 modem support.

Czyli według instrukcji jak kolega już wcześniej wspomniał masz na płycie złącza usb 2.0 - oznaczone kolorem żółtym. Tylko one są w standardzie high-speed. A oto link do instrukcji - przydaje się ją przeczytać zanim zadasz pytanie na forum. http://www.fujitsu-siemens.co.uk/rl/servicesu...s/Motherboards/GigaByte/Ga7vaxfs/7vaxfs_u.pdf

• VIP Zasłużony dla elektroda
    To ja się podepnę pod ten temat z małym off.
    Mam płytę na której jest tylko USB 1.1 i jak podłączam urządzenia z USB 2.0 to mi wyświetla taki sam komunikat.

I tu pytanie czy da się go całkiem wyłączyć ?
    W przypadku braku miejsca na dysku to da się to zrobić w rejestrze.
    A tutaj to nie wiem jak ?
  • Poziom 14  
    Mam płytę GA-7vaxp, też miałem te problemy, nie wiem z czego to wynika, ale jedynie dwa złącza na na tylnym panelu faktycznie pracują na mojej płycie jako USB 2.0.
    Natomiast te podpinane do płyty tylko jako USB 1,1 .
    Zobacz na swojej płycie myślę że będzie podobnie.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 16  
    :arrow: PitD - na szybko pozbycie się info o błędach - właściwości systemu>zakładka zaawansowane>raportowanie błędów>odhacz raportowanie błędów system operacyjny i po kłopocie.

:arrow: Paweł1964 - proponuję najpierw przeczytać instrukcję do płyty kolegi, a potem proponować złote środki na wszystko bo u mnie tak działa.
    Akurat się tak składa że u kolegi jest dokładnie odwrotnie i co Ty na to?Proponuje najpierw przeczytać cały temat a potem dawać rady...
  • Poziom 14  
    Witam ponownie.
    Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem, ale nie miałem dostępu do komputera.
    Na płycie głównej złącza do podłączania USB mają kolor żółty więc powinno być to USB 2.0.
    Jednak nawet po instalacji VIA Hyperion nie ma poprawy.
    Tego 4in1 nawet nie instaluje skoro mówicie, że to nie będzie pasowało do mojego chipsetu.
    W BIOS'ie mam ustawione USB 2.0 na Enabled.
    Dodam, że podczas włączania komputera (po naciśnięciu przycisku Pause\Break żeby móc przeczytać co tam pisze) wyświetla mi, że mam 3 porty USB 1.1 i jeden port 2.0.
    Jednak w praktyce nie mam żadnego USB 2.0.
    Poza tym do podłączenia front panelu mam złącza żółte zatem wszystkie porty na przodzie powinny być USB 2.0.
    Zatem w czym jeszcze może tkwić problem?
    Poprawiłem TONI_2003