Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor LCD ACER typ nieznany, problem z zasilaczem.

JStan 14 Cze 2008 14:11 5681 7
  • #1 14 Cze 2008 14:11
    JStan
    Poziom 16  

Witam!!

W pracy posiadamy maszyne do testowania węży w samochodowych układach chłodzenia, maszyna wyposarzona jest w dedykowany komputer zabudowany w szafie sterowniczej. Panel LCD to Acer, niestety nie wiem jaki model, nie znalazłem tej informacji w menu system, spróbuje jeszcze sprawdzić czy nie przedstawia się podczas uruchamiania przed BIOSem, jednak wyglądem panela z przyciskami i diodą sygnalizująca działanie jest identyczny z tym modelem http://www.allegro.pl/item379436840_monitor_acer_al1715_17_.html (link nie narusza regulaminu, nie chce nic sprzedać poprzez allegro) tylko że ten niema wbudowanych głośników. Po 2 dniach monitor ten przestał funkcjonować, serwis zmienił go na nowy lecz stary został. Ostatnio dowiedziałem się że jest on na zapleczu i czeka nie wiadomo na co, rozkręciłem i zabrałem do domu płytke zasilacza widoczną na zdjęciach. Znalazłem już jedną(z dwóch) zwartą podwójną diode schotky'ego w obudowie TO220 zmieniłem więc obie. Zasilacz ma dostarczac napięć tak jak na naklejce na górze wypisano, brak jest zarówno 12V jak i 5V oraz wysokiego napięcia z przetwornicy do świetlówek. Napięcia te napewno nie występują na stałe tylko po podaniu jakiegoś impulsu włączającego prace przetwornicy, wmontowałem układ spowrotem w monitor i nic, słychać tylko pstrykanie co jakaś sekunde. Jest tam mały transoptor który kto wie czy własnie nie jest odpowiedzialny za włączanie. Tak czy siak jakieś napięcie na stale powinno być obecne. Nie mam niestety schematu więc może ktoś pomoże mi podpowiedzią skąd go zdobyć lub co jeszcze warto sprawdzić. Chwytam sie za miernik i posprawdzam jeszcze wszystko.

Monitor LCD ACER typ nieznany, problem z zasilaczem. Monitor LCD ACER typ nieznany, problem z zasilaczem.

Pozdrawiam i licze na pomoc. Oczywiście zrewanżuje się.
    Janek

0 7
  • Pomocny post
    #2 14 Cze 2008 16:51
    guard10
    Poziom 28  

Witam janku mam jakis schemat Acera moze pomoze C w naprawie moge przeslac mailem Wojtek

Dodano po 2 [minuty]:

Im sory za mala literke w Twoim imeiniu i brak i w: CI :

0
  • Pomocny post
    #3 14 Cze 2008 23:04
    lisek
    Spec od monitorów

Napisz :
    jaki scalak / lub scalaki masz na płytce?

0
  • Pomocny post
    #4 15 Cze 2008 03:22
    Lazer
    Poziom 23  

Skoro słychać pstrykanie to oznacza, że przetwornica zasilacza pracuje na zwarciu i trzeba dalej szukać uwalonych elementów. Miernik w dłoń i szukać ... żeby nie wprowadzało cię w błąd przy szukaniu musisz wylutować trafo, które masz na środku i oraz trafo HV od świetlówek czyli po lewej na pierwszej fotce. Jak znajdziesz wszystkie uszkodzone elementy i wymienisz na nowe to po wlutowaniu traf powinien normalnie odpalić... Ten monitor nie ma regulowanej jasności świecenia świetlówy więc na blok HV idzie tylko 12V ... Po podłączeniu zasilania powinieneś mieć wszystkie napięcia na wyjściach z tej płyty zasilacza, oczywiście po wyeliminowaniu wadliwych elementów...

Masz prosty zasilacz modułowy ze zintegrowanym inwerterem. W moim SONY SDM-P82 sam inwerter ma więcej wyprowadzeń niż u ciebie z tego zasilacza :D

0
  • #5 15 Cze 2008 13:57
    JStan
    Poziom 16  

Witam ponownie!!

guard10 dzięki za schemat ale niestety nic do mnie nie dotarło, spróbuj jeszcze raz na jstan(malpa)o2.pl, dzięki serdeczne!!

lisekp na płytce jest jeden w obudowie DIP8 o symbolu:
    9960D
    450193
    i jest on w obwodzie inwertera, natomiast na bottom płytki jest dwa scalaki SO8, jeden też w obwodzie inwertera i ma symbol:
    0Z9RRAG
    42186931T
    0501A1
    i jeszcze jedne, ten już jest przed trafem zasilacza i steruje mosfetem który załacza jedno z uzwojeń pierwotnych, ma on symbol:
    SG6841S
    KA213400452E
    not katalogowych tych układów scalonych nie znalazłem :-(

Lazer własnie to pstrykanie jest nawet cześciej niż napisałem jakieś 2x na sekunde, znalazłem posta o naprawianiu zasilaczy komputerowych i próbowałem po kolei wszystko posprawdzać, jest tu duża analogia ale nie do końca, nie wiedzialem co oznacza to pstrykanie, teraz już wiem.

Generlanie tak, napięcie sieciowe poprzez dławiki dociera do mostka, za mostkiem jest 320V, na dwóch środkowych odczepach trafa jest 320V na lewym(patrząc na zdjęcie) pojawia się jakieśtam(nie pamiętam jakie) napięcie w takt tego pstrykania, tak więc wydaje mi się że układ ten SGxxx działa i mosfet tez jest w porządku, teraz ak jak mówisz wylutuje trafo i poszukam bo to pewnie coś za nim. Mam jeszcze pytanie, na prawym odczepiez kolei napięcie(względem tego obok) wynosi 0V, odczep ten sterowany jest transoprotem który znalazlem na elenocie(wpisac 817B),czyżby to było jakieś sterowanie włączaniem przetwornicy?? Właśnie po czym sie dowiem że pracuje poprawnie oprócz braku pstrykania?? 5V i 12V jest na stałe czy po uruchomieniu jej z zewnątrz?? Aha i regulacja podświetlania chyba jest bo w działającym modelu, który pracuje w maszynie zauważyłęm że podczas autokonfiguracji się rozjsania.

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź!!

Dodano po 54 [minuty]:

Jeszcze raz ja, sory za pisanie posta pod postem, mianowicie trop był dobry bo tak jak napisałem w pierwszym poście odrazu zaczałem szukac wad wśród dwóch diód podwójnych gdyż w zasilaczach komputerowych często one były winowajcami. I tak jak napisałem zmieniłem je obydwie, chociaż tylko jedna była uszkodzona. Nie zauważyłem jednak że tamte były w wersji izolowanej TO220 a ja miałem wyjęte z jakiegoś zasilacza wersje nieizolowane... Oczywiście radiatory połączone były z układem przez co pomimo sprawnych elementów nadal było zwarcie. Właśnie założyłęm podkładki izolujące i dystanse pod śruby, niema przejścia. Po podłączeniu do sieci już nic nie pyka i gdzieś tam na złączu jest napięcie 5V, na tych gdzie powinno być 5 i 12 jest jakieś 2,6V myśle że wszystko sie wyjaśni po podłączeniu do matrycy. Bo wszystkiei nne elementy które były podejrzane a mogłem je sprawdzić sprawdziłem, tak jak pisał kolega wylutowując trafo, czasem nawet badany element.

Pozdrawiam, jutro dam znać czy ruszyło.
    Janek

0
  • Pomocny post
    #6 15 Cze 2008 14:07
    Lazer
    Poziom 23  

Transoptor spełnia zadanie zabezpieczenia. Jeśli po stronie pierwotnej jest napięcie i wszystko działa jak należy on sam sam wysterowuje ci nogę scalaka ew. tranzystora (u ciebie scalak od strony druku) zależnie od konstrukcji i przetwornica działa prawidłowo. Po stronie wtórnej masz na 100% jakiś element na zwarciu (dioda, tranzystor, kondensator)

Strony pierwotnej nie masz się co chwytać bo działa skoro próbuje się wzbudzić ale przywarty element ją wyłącza bo zanika "sygnał powrotny" na transoptorze. Jak by go nie było to uniosła by się chmura siwego dymu z trafo...

0
  • Pomocny post
    #7 16 Cze 2008 08:15
    lisek
    Spec od monitorów

9960D (ob. SO-8) > to polowy 2xN chanel zamiana na IRF7303
    *napędza trafo WN
    popatrz typwe rozwiązania inwertorów było na forum

0Z9RRAG to scalak inwertora konstrukcja zblizona do 0Z960
    *też pisałem na forum
    pin. 11/12 i 19/20 (ndrv_b, ndrv_d) ma być prostokąt 5V
    pin.18 CT piła ampit.ok.4-5V
    pin.5 zasilanie Vc może tutaj zanika Tobie nap.!!!
    pin.9 FB sprzęż. zwrot. z lamp....

0
  • #8 17 Cze 2008 13:53
    JStan
    Poziom 16  

Dzięki za pomoc, Tobie lisek za szczegóły dotyczące układów scalonych, poczytałem troche z ciekawości o tym o czym pisaleś.

Tak jak napisałem w poście powyżej(dodano) poprzez nieuwage zamiast izolowanych założyłem nieizolowane diody podwójne bo takie akurat miałem. Jak sie przy sprawdzaniu okazało radiatory połączone sa z płytką przez co nadal miałęm zwarcie, po założeniu przekładek wczoraj rano podłączyłem zasilacz do monitora którego dioda na przednim panelu migała na zielono, już dobry znak. Wzial spowrotem zasilacz do domu i pomyślałem że to musi być coś z tym i diodami prostowniczymi, sa one cienkiej jakości(wyciagnięte ze starych zasilaczy ATX) i miały rozbiezne napięcia przewodzenia(starałem się założyć najbardziej zblizoną pare). Zminiłem więc jedną z tych cienkich diod na starą, tą sprawną, tak by współpracowała z nową która miała podobne do niej napięcia przewodzenia. Okazało się że napięcia 5 i 12V się pojawiły(wcześniej pulsowało 2,5 i 6V) a po założeniu do monitora ten wystartował poprawnie i do dziś działa. Temat więc zamykam i dzięki za pomoc, gdyby nie moja nieuwaga obeszło by się bez zawracania gowy ale najważniejsze że nabrałem nowego doświadczenia(dioda diodzie nie równa i zwracac uwage na izolacje)

Pozdrawiam
    Janek

0