Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie SMD

07 Paź 2002 15:16 17616 25
  • Poziom 17  
    Powiedzcie mi tak szczerze czy musze koniecznie kupic stacje na gorace powietrze, czy jakims ekwiwalentem bedzie tutaj lutownica gazowa z dysza goracego powietrza... A tak pozatym chetnie przyjme kazda rade odnosnie llutowania i rozlutowywwania SMD w telefonach.
    Z goory dzieki
    PZDR
    Wojtek
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To zależy co serwisujesz. Ja ( telefony nie komórkowe, faksy itp. ) radzę sobie bez tego. Zamiast lutownicy gazowej proponuję opalarkę po tuningu.
    U mnie tuning polega na niezależnej regulacji ciągu i temperatury + odpowiednie dysze - własnoręcznie zwijane najczęściej z puszek po sprayach. To jest i tak tańsze niż naprawdę przyzwoita lutownica gazowa.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 23  
    Gazówką to można rynny lutować :)
    A tak poważnie zastanów się jaka jest temperatura na końcu płomienia i jak ją kontrolować ? Co byś nie kombinował (opalarka to dobry pomysł) najważniejsza jest stabilizacja temperatury. Dobrze jakby jeszcze była regulacja wydmuchu. Widziałem zwęglone płyty po gazówkach...
  • Poziom 22  
    do pepe : mowa jest o lutownicy gazowej z końcówką która dmucha gorącym powietrzem , takiej używam i jest super - oczywiście nie do wszystkiego .
    ale tanio i nie trzeba inwestować jeśli jest to potrzebne od czasu do czasu .
    A ja pierwsze elementy SMD ciągałem na dwie transformatorówki, podgrzewając jednocześnie z obu stron, ale było to 10 lat temu i ich gabaryty wcale daleko nie odbiegały od elementów przewlekanych.
  • Poziom 17  
    Jak rozwiazales kwestie regulacji?? THANX (wiem ze sam sobie powinienem poradzic...:( (ale tepy jestem)
    z zewnątrz zwykła opalarka. Silnik jest w niej włączony między odczepy
    spirali - ja go odłączyłem - kable wyprowadziłem oddzielnie. Silnik mam
    podłączony do zasilacza z regulacją napięcia co 1 V tym dobieram nawiew.
    Spirala grzejna jest podłączona do ściemniacza do światła ( trochę się on
    grzeje, bo ściemniacz jest do 600W, a spirala ma 1,5 kW ! - tak reguluje
    temperaturę. Dobranie optymalnych parametrów wymaga trochę
    eksperymentów. Aktualnie chcę dorobić stabilizacje temperatury
    elektroniczną, ale największy problem jest z czujnikiem - albo platynowy,
    albo termopara. Nasadki robię z cienkich blach stalowych. Najczęściej
    wykorzystuję opakowania po sprężonym powietrzu. Tne to zwykłymi nożyczkami,
    na opalarce mocuje zwykłą opaską jak do węży. Trochę gimnastyki i można
    wylutować bez rzadnych stat np. czipset z płyty PC. Końcówki bardziej
    złożone ( kwadratowe ) robie deformując kułko, a w środek wkładam kwadrat z
    blachy z dorobionymi uszami przekutymi grubą igłom, przez te uszy i przez
    zewnętrzną część przekładam druty ze spinaczy. Detale obramiam małymi
    obcinaczkami - jest trochę gimnastyki - ale warto.

Acha nasadkę kiedyś zrobiłem z blachy aluminiowej i jak przesadziłem z temperaturą to cała spłyneła. I jeszcze jedno blacha się "wypala" ( farba itp. ) - dobrze jest ją wcześniej przed użyciem opalić np. nad gazem.
  • Poziom 23  
    zhu: wiem o czym mowa - chcę tylko zauważyć że większość układów BGA ma ograniczoną wytrzymałość na zbyt wysoką temperaturę. Testowane w praktyce - 20 stopni więcej i po scalaku.
  • Poziom 22  
    do pepe: nie przesadzaj , w sprawie profesjonalnej stacji rozlutow. napisałem do jednego z większych w kraju dystrybutorów , opisałem problemy , odpowidział telef. że pół miasta ŁODZI w serwisie działa wg mojego opisu , tzn. natańsza stacja lut. + lutownica gazowa z dmuchawą na gorące powietrze
    co do temp . ja to sprawdzam na palec jak pali to zmniejszam dopływ gazu i oddalam od elementu , nie zdarzyło mi się uskodzić element . zrsztą napisaałem że używam to czasami , wtedy kiedy nie mam innego wyjścia , a na codzień używam zwykłej lut. transform. z dużą ilością kalafonii .
    pozdrawiam all .
  • Spec od GSM
    witam wszystkich, należy sie zastanowic ile kosztuje hotair i kiedy sie zwróci. obecnie NET852 kosztuje około 1100 a i za 1000 sie wyrwie. Cyfrowy wyswietlacz temperatury, wychyłowy miernik siły wydmuchu, regulacja temp i wydmuchu. Lutola taka zwraca sie po zrobieniu srednio 10 - 14 telefonów, to naprawde nie jest dużo (kiedys za dongle maxima do siemensow płacili 4000 przy cenie simlocka nawet 50 zl to trzeba było zrobic 80 szt i ludzie kupowali) dosyc profesjonalna samoróbka kosztuje około 700 bez obudowy (kompresor, grzałka , potencjometry, trafo ...) Dajcie sobie spokój, lepiej kupic nowa. A teraz na pocieszenie sama taka lutola nie wystarczy, jeszcze bedzie potrzebna zwykła grzałka grotowa za 300 (z NDN bo juz nie licze lepszej z firmowym grotem) z grotem powlekanym ceramicznie, chociaż polecam stacje lutująco-rozlutowujaca 988 tez z NDN za 1300 jest ok. Jak to juz kupicie a chcecie naprawiac gsm to jeszcze bedzie potrzebne sito do uBGA ale to jest tanie 150zl.
  • Poziom 23  
    zhu:Przesadzam? Ile np. "szklanych" flashów udało Ci się skutecznie lutować ? :wink: To co piszę wynika tylko z moich doswiadczeń, a wierz mi qpe tego kiedyś w powietrze wywaliłem...
    Serwisy działają różnie - sam wiesz pełna demokracja. Nie zamierzam nikogo przekonywać. Podkreślam - to co piszę to tylko rada :)

ps. Nie posiadam NETa - mam od 2 lat własny patent za ok. 650zł :) Szkoda mi go zmieniać skoro działa.
    NET 852 można juz kupić za 900.
  • Spec od GSM
    pepe z temp masz całkowita racje niech chłopcy wymienia opalarka procesor w eryicssonie nr t28. Powiem tylko tyle przy temp na wyswietlaczu 320 stopni C pali sie. 290 wytrzymuje.
  • Poziom 19  
    Cześć
    pepe napisał:
    NET 852 można juz kupić za 900.

Gdzie go można kupić za te dziewięć stów :?:
  • Poziom 14  
    Kupiłem Net 852 w gsm unlcking tylko mam problemik może ktoś ma jakąś instrukcje opis jak lutować układy bga próbowałem i coś mi nie wychodzi.Wzmacniacze pa wymiania się bez problemu.
  • Poziom 11  
    Jest jeszcze filmik instruktazowy do tygo, zapytaj sie ich powinni miec wprawdzie lektor mowi chyba po koreansku ale wystarczy ze popatrzysz

--WIWY
  • Spec od GSM
    Musisz miec jeszcze topnik najlepiej kalafoniczny. Polecam topnik w żelu firma niemiecka ale nie pamietam jak sie nazywa. Bez topnika rozwalisz kulki pod uBGA. Nokia temp grzania 375 stopni. Siemens 320 Ericsson 300. Bez topnika nie wylutujesz procesora w ericssonie bo przy 300 cyna sie nie roztopi, a powyżej walnie scalak. Tponiki spirytusowe sa dobre ale nie do hotair, bo odparowuja za szybko. Siła wydmuchu niecałe 3.
  • Spec od GSM
    niecałe 3 na potencjometrze, nie na wychyleniu.
  • Poziom 27  
    czyli cconta w noki mozna 375 potraktowac a jak sobie radzis z ponownym wlutowanien tego ukladu chodzi i o ustawienie i odtworzenie kulek jak bys mogl to jakos lopatologicznie opisac
  • Spec od GSM
    są specjalne sita koszt 120 zł sito + masa. Chyba Macmalud ma to też. Link powyżej w poscie wiwy. Porada tylko taka żeby dobrze docisnąc sito do układu, bo kulki zpierdzielą.
  • Poziom 2  
    Witam!!!
    Ja natomiast lutuje takie komponenty stacja metkala oraz pace do wymiany BGA. Nie bedziemy sie oszukiwac profesjonalny sprzet ale i cena calkiem niezla okolo 35 tys zl.
  • Spec od GSM
    jest dobra pasta do uBGA firmy KOKI - do kupienia na stronie www.pbtechnik.com.pl. Koszt 10 cm 56 zł. Miałem tą co dostałem razem z sitem - to powiem tylko dzień do nocy. KOKI jest super
  • Spec od GSM
    Jak bym tak dokładnie robił jak oni to bym to wymieniał z 15 minut. Nie trzeba aż takiej sterylności
  • Poziom 33  
    dziur napisał:
    Musisz miec jeszcze topnik najlepiej kalafoniczny. Polecam topnik w żelu firma niemiecka ale nie pamietam jak sie nazywa. Bez topnika rozwalisz kulki pod uBGA. Nokia temp grzania 375 stopni. Siemens 320 Ericsson 300. Bez topnika nie wylutujesz procesora w ericssonie bo przy 300 cyna sie nie roztopi, a powyżej walnie scalak. Tponiki spirytusowe sa dobre ale nie do hotair, bo odparowuja za szybko. Siła wydmuchu niecałe 3.

gdzie ten topnik można kupić ??
    jaka cena ??
  • Poziom 2  
    ja sobie radze z smd lutownica weller 25W ale to sa te w obudowie so lub co najwyzej tej kwadratowej ale z duzym rastrem a w telefonach to sa raczej z BARDZO malym.