Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutowanie SMD

07 Oct 2002 15:16 17769 25
  • Level 17  
    Powiedzcie mi tak szczerze czy musze koniecznie kupic stacje na gorace powietrze, czy jakims ekwiwalentem bedzie tutaj lutownica gazowa z dysza goracego powietrza... A tak pozatym chetnie przyjme kazda rade odnosnie llutowania i rozlutowywwania SMD w telefonach.
    Z goory dzieki
    PZDR
    Wojtek
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    To zależy co serwisujesz. Ja ( telefony nie komórkowe, faksy itp. ) radzę sobie bez tego. Zamiast lutownicy gazowej proponuję opalarkę po tuningu.
    U mnie tuning polega na niezależnej regulacji ciągu i temperatury + odpowiednie dysze - własnoręcznie zwijane najczęściej z puszek po sprayach. To jest i tak tańsze niż naprawdę przyzwoita lutownica gazowa.
  • Level 23  
    Gazówką to można rynny lutować :)
    A tak poważnie zastanów się jaka jest temperatura na końcu płomienia i jak ją kontrolować ? Co byś nie kombinował (opalarka to dobry pomysł) najważniejsza jest stabilizacja temperatury. Dobrze jakby jeszcze była regulacja wydmuchu. Widziałem zwęglone płyty po gazówkach...
  • Level 22  
    do pepe : mowa jest o lutownicy gazowej z końcówką która dmucha gorącym powietrzem , takiej używam i jest super - oczywiście nie do wszystkiego .
    ale tanio i nie trzeba inwestować jeśli jest to potrzebne od czasu do czasu .
  • TermopastyTermopasty
    A ja pierwsze elementy SMD ciągałem na dwie transformatorówki, podgrzewając jednocześnie z obu stron, ale było to 10 lat temu i ich gabaryty wcale daleko nie odbiegały od elementów przewlekanych.
  • Level 17  
    Jak rozwiazales kwestie regulacji?? THANX (wiem ze sam sobie powinienem poradzic...:( (ale tepy jestem)
    z zewnątrz zwykła opalarka. Silnik jest w niej włączony między odczepy
    spirali - ja go odłączyłem - kable wyprowadziłem oddzielnie. Silnik mam
    podłączony do zasilacza z regulacją napięcia co 1 V tym dobieram nawiew.
    Spirala grzejna jest podłączona do ściemniacza do światła ( trochę się on
    grzeje, bo ściemniacz jest do 600W, a spirala ma 1,5 kW ! - tak reguluje
    temperaturę. Dobranie optymalnych parametrów wymaga trochę
    eksperymentów. Aktualnie chcę dorobić stabilizacje temperatury
    elektroniczną, ale największy problem jest z czujnikiem - albo platynowy,
    albo termopara. Nasadki robię z cienkich blach stalowych. Najczęściej
    wykorzystuję opakowania po sprężonym powietrzu. Tne to zwykłymi nożyczkami,
    na opalarce mocuje zwykłą opaską jak do węży. Trochę gimnastyki i można
    wylutować bez rzadnych stat np. czipset z płyty PC. Końcówki bardziej
    złożone ( kwadratowe ) robie deformując kułko, a w środek wkładam kwadrat z
    blachy z dorobionymi uszami przekutymi grubą igłom, przez te uszy i przez
    zewnętrzną część przekładam druty ze spinaczy. Detale obramiam małymi
    obcinaczkami - jest trochę gimnastyki - ale warto.

Acha nasadkę kiedyś zrobiłem z blachy aluminiowej i jak przesadziłem z temperaturą to cała spłyneła. I jeszcze jedno blacha się "wypala" ( farba itp. ) - dobrze jest ją wcześniej przed użyciem opalić np. nad gazem.
  • Level 23  
    zhu: wiem o czym mowa - chcę tylko zauważyć że większość układów BGA ma ograniczoną wytrzymałość na zbyt wysoką temperaturę. Testowane w praktyce - 20 stopni więcej i po scalaku.
  • Level 22  
    do pepe: nie przesadzaj , w sprawie profesjonalnej stacji rozlutow. napisałem do jednego z większych w kraju dystrybutorów , opisałem problemy , odpowidział telef. że pół miasta ŁODZI w serwisie działa wg mojego opisu , tzn. natańsza stacja lut. + lutownica gazowa z dmuchawą na gorące powietrze
    co do temp . ja to sprawdzam na palec jak pali to zmniejszam dopływ gazu i oddalam od elementu , nie zdarzyło mi się uskodzić element . zrsztą napisaałem że używam to czasami , wtedy kiedy nie mam innego wyjścia , a na codzień używam zwykłej lut. transform. z dużą ilością kalafonii .
    pozdrawiam all .
  • Level 32  
    witam wszystkich, należy sie zastanowic ile kosztuje hotair i kiedy sie zwróci. obecnie NET852 kosztuje około 1100 a i za 1000 sie wyrwie. Cyfrowy wyswietlacz temperatury, wychyłowy miernik siły wydmuchu, regulacja temp i wydmuchu. Lutola taka zwraca sie po zrobieniu srednio 10 - 14 telefonów, to naprawde nie jest dużo (kiedys za dongle maxima do siemensow płacili 4000 przy cenie simlocka nawet 50 zl to trzeba było zrobic 80 szt i ludzie kupowali) dosyc profesjonalna samoróbka kosztuje około 700 bez obudowy (kompresor, grzałka , potencjometry, trafo ...) Dajcie sobie spokój, lepiej kupic nowa. A teraz na pocieszenie sama taka lutola nie wystarczy, jeszcze bedzie potrzebna zwykła grzałka grotowa za 300 (z NDN bo juz nie licze lepszej z firmowym grotem) z grotem powlekanym ceramicznie, chociaż polecam stacje lutująco-rozlutowujaca 988 tez z NDN za 1300 jest ok. Jak to juz kupicie a chcecie naprawiac gsm to jeszcze bedzie potrzebne sito do uBGA ale to jest tanie 150zl.
  • Level 23  
    zhu:Przesadzam? Ile np. "szklanych" flashów udało Ci się skutecznie lutować ? :wink: To co piszę wynika tylko z moich doswiadczeń, a wierz mi qpe tego kiedyś w powietrze wywaliłem...
    Serwisy działają różnie - sam wiesz pełna demokracja. Nie zamierzam nikogo przekonywać. Podkreślam - to co piszę to tylko rada :)

ps. Nie posiadam NETa - mam od 2 lat własny patent za ok. 650zł :) Szkoda mi go zmieniać skoro działa.
    NET 852 można juz kupić za 900.
  • Level 32  
    pepe z temp masz całkowita racje niech chłopcy wymienia opalarka procesor w eryicssonie nr t28. Powiem tylko tyle przy temp na wyswietlaczu 320 stopni C pali sie. 290 wytrzymuje.
  • Level 19  
    Cześć
    pepe wrote:
    NET 852 można juz kupić za 900.

Gdzie go można kupić za te dziewięć stów :?:
  • Level 14  
    Kupiłem Net 852 w gsm unlcking tylko mam problemik może ktoś ma jakąś instrukcje opis jak lutować układy bga próbowałem i coś mi nie wychodzi.Wzmacniacze pa wymiania się bez problemu.
  • Level 11  
    Jest jeszcze filmik instruktazowy do tygo, zapytaj sie ich powinni miec wprawdzie lektor mowi chyba po koreansku ale wystarczy ze popatrzysz

--WIWY
  • Level 32  
    Musisz miec jeszcze topnik najlepiej kalafoniczny. Polecam topnik w żelu firma niemiecka ale nie pamietam jak sie nazywa. Bez topnika rozwalisz kulki pod uBGA. Nokia temp grzania 375 stopni. Siemens 320 Ericsson 300. Bez topnika nie wylutujesz procesora w ericssonie bo przy 300 cyna sie nie roztopi, a powyżej walnie scalak. Tponiki spirytusowe sa dobre ale nie do hotair, bo odparowuja za szybko. Siła wydmuchu niecałe 3.
  • Level 32  
    niecałe 3 na potencjometrze, nie na wychyleniu.
  • Level 27  
    czyli cconta w noki mozna 375 potraktowac a jak sobie radzis z ponownym wlutowanien tego ukladu chodzi i o ustawienie i odtworzenie kulek jak bys mogl to jakos lopatologicznie opisac
  • Level 32  
    są specjalne sita koszt 120 zł sito + masa. Chyba Macmalud ma to też. Link powyżej w poscie wiwy. Porada tylko taka żeby dobrze docisnąc sito do układu, bo kulki zpierdzielą.
  • Level 2  
    Witam!!!
    Ja natomiast lutuje takie komponenty stacja metkala oraz pace do wymiany BGA. Nie bedziemy sie oszukiwac profesjonalny sprzet ale i cena calkiem niezla okolo 35 tys zl.
  • Level 32  
    jest dobra pasta do uBGA firmy KOKI - do kupienia na stronie www.pbtechnik.com.pl. Koszt 10 cm 56 zł. Miałem tą co dostałem razem z sitem - to powiem tylko dzień do nocy. KOKI jest super
  • Level 32  
    Jak bym tak dokładnie robił jak oni to bym to wymieniał z 15 minut. Nie trzeba aż takiej sterylności
  • Level 33  
    dziur wrote:
    Musisz miec jeszcze topnik najlepiej kalafoniczny. Polecam topnik w żelu firma niemiecka ale nie pamietam jak sie nazywa. Bez topnika rozwalisz kulki pod uBGA. Nokia temp grzania 375 stopni. Siemens 320 Ericsson 300. Bez topnika nie wylutujesz procesora w ericssonie bo przy 300 cyna sie nie roztopi, a powyżej walnie scalak. Tponiki spirytusowe sa dobre ale nie do hotair, bo odparowuja za szybko. Siła wydmuchu niecałe 3.

gdzie ten topnik można kupić ??
    jaka cena ??
  • Level 2  
    ja sobie radze z smd lutownica weller 25W ale to sa te w obudowie so lub co najwyzej tej kwadratowej ale z duzym rastrem a w telefonach to sa raczej z BARDZO malym.