Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuje schematu termostatu cyfrowego

bialykiel 24 Lip 2008 22:15 2828 9
  • #1 24 Lip 2008 22:15
    bialykiel
    Poziom 14  

witam uzytkownikow forum i kieruje pytanko czy ktos moze mi polecic jakiegos linka do schematu termostatu cyfrowego zebym mogl nim sterowac grzalka w wytrawiarce i zeby na wyswietlaczu byly 2 temperatury obecna cieczy i jaka jest usstawiona szperajac nalaczach znalazlem cos takiego https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...+cyfrowy&sid=f2452deb07c952d8e279806804638619 ale to jest tylko polowa mojego termostatu jaki jest mi potrzebny mzoe sluzyc do pokazywania aktualnej temperatury roztoru a nastepny uklad do regulacji temperatury grzalki akwarystycznej pozdrawiam czekam na odppowiedzi i cenne porady

cos w tym stylu mie interesuje http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=47147

0 9
  • #2 24 Lip 2008 22:30
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Bierzesz jakiegoś niedużego procka do tego dokładasz wyświetlacz LCD 2x16 znaków, czujnik cyfrowy bądź analogowy i jakiś przekaźnik do sterowania obciążeniem. I cała filozofia.
    Nie napisałeś czy chcesz to sam robić czy co. Schemat jak chcesz mogę narysować ale czy oprogramujesz to sobie ?

--
    pozdrawiam

0
  • #3 25 Lip 2008 11:06
    bialykiel
    Poziom 14  

a czy trudno jest cos takiego zaprogramowac a czy mozna zrobic z qwyswietlaczem wersje analogowa czy nie bardzo jasne ze bym chcial sam sie podjac zrobienia takiego czegos a jaki to moze byc koszt ??

0
  • #4 25 Lip 2008 12:56
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Procesor (ATMEGA8) to koszt 8zł do tego wyświetlacz ze 25zł, czujnik analogowy ze 4zł (LM35) cyfrowy 6zł (DS18B20). Przekaźnik 16A/250V (RM83P-12V) jakieś 8zł. Oprócz tego jeszcze kilka drobnych elementów za powiedzmy 5-6zł i zasilacz za 20zł. Czyli powiedzmy, że za 70zł kupisz wszystkie elementy. Jak nie ma programatorka to masz jeszcze dodatkowy wydatek około 20-25zł . Na początek ściągniesz sobie wersję demonstracyjną BASCOMa (do 4kB kodu) i to wszystko. Oczywiście conieco będzie Cię to nerwów kosztowało ale powinieneś dać radę. Jak będziesz miał problem z płytką to Ci zaprojektuję a przy programie pomogę

--
    pozdrawiam

0
  • #5 25 Lip 2008 13:40
    bialykiel
    Poziom 14  

a czy zasilacz moge zastapic zasilaniem z prostownika do ladowania akumulatorow na 12v bo akurat taki mam w swojej intsalacji a masz moze taki podobny termostat zlozony ?? i czy moglbys mi kilka fotek podeslac zwlaszczA WYSIETLACZA JAK SIE ON PREZENTUJE JA PLanuje mojh wsadzic do obudowy po radiu samochodowym tylko niewiem czysie zmiescia jaki ten programator musi byc i wyswietlacz nie bedzie dobry z radia samochodowego ??

0
  • #6 25 Lip 2008 19:54
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Jeśli dasz mostek Graetz'a i jakiś kondensator do filtrowania napięcia plus obowiązkowo oczywiście stabilizator na 5V to możesz dać. Wyświetlacza z radia nie wykorzystasz. Jest to niezwykle mało prawdopodobne. Co do wyświetlaczy to masz link http://www.seguro.pl/sklep/?podkat=86.. Znajdziesz tam różne wyświetlacze głównie mam na myśli 2x16 znaków. Cała konstrukcja oczywiście zmieści się do radia samochodowego. Urządzenie będzie wielkości dwóch płytek wyświetlacza. Jedna to oczywiście wyświetlacz a druga to reszta. Schematu nie mam ale mogę zrobić. Programator jaki proponuję to STK200/300. Schemat tego programatora znajdziesz w pliku pomocy do BASCOMa. A jak chcesz od razu widzieć schemat to kliknij na link: http://stud.wsi.edu.pl/~sikrolb/schematy-programator_stk200.html

--
    pozdrawiam

0
  • #7 26 Lip 2008 12:07
    bialykiel
    Poziom 14  

a czy moglbys mi podeslac schemat tego termostatu lacznie z stabilizatorem na 5v zeby przerobic napiecie z prostownika i wyglad sciezek a jesli chodzi o programator ten nie bedzie lepszy a czy zaprogramuje namoim kopmie bo on jest troche stary procek 200mhz i 64 ramy i niewiem czy takie wymagania wystarcza ???

[Link do aukcji usunięto. Regulamin, punkt 10.11. Dodatkowo proszę o poprawienie pisowni wszystkich postów w tym temacie. Na forum stosujemy polska czcionkę i przyjęte zasady pisowni. Mariusz Ch.]

0
  • #8 29 Lip 2008 21:44
    bialykiel
    Poziom 14  

to czekam na schemat i jesli to bedzie mozliwe z zaprojektowanym wygladem sciezek najlepiej juz w lustrzanym odbiciu

0
  • #9 30 Lip 2008 17:30
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam po dłuższej przerwie.

W załączniku zamieściłem schemat urządzenia oraz projekt PCB. Projekt jest w Protelu a także w PDFie.

Moje uwagi:

R1 to rezystor 0.5W. Wartość dotyczy wyświetlacza z zielonym podświetelniem. Prąd wynosi wtedy około 80mA i jest to wartość bezpieczna. W sprzedaży są wyświetlacze (niebieskie podświetlenie), które mają wbudowaną tylko jedną diodę. Wartość tego rezystora powinna być wtedy zwiększona do około 100Ω.
    Kondensator C1 na PCB należy dać na leżąco. Co prawda jego takie ułożenie nieco utrudnia dostęp do potencjometra P1 (regulacja kontrastu) ale regulacja jest właściwie jednorazowa więc nie powinno być problemu.
    US1 również należy dać na leżąco. Przewidziano pod nim pole masy do chłodzenia stabilizatora.
    Jako przekaźnik przewidziano przekaźnik RM83P-12V (~250VAC/16A) choć może okazać się za wysoki. W sprzedaży są przekaźniki o identycznym rozstawie wyprowadzen lecz niższe a przez to o mniejszym prądzie załączania. Wybór należy do Ciebie od biedy zawsze możesz dać go na kablach.
    Początkowo chciałem zrobić płytkę na SMD ale nie wiem jak Ci idzie lutowanie takich elementów a co ważniejsze czy masz do nich dostęp.

Jeśli masz jakieś uwagi to pisz.

--
    pozdrawiam

Jeśli chcesz robić płytki to lepiej spod PROTELa niż PDFa. Spod PDFa wyjdą nieco mniejsze !!!

0
  • #10 02 Sie 2008 10:37
    bialykiel
    Poziom 14  

a dalo by rade przerobic ten termostat zeby mozna bylo podlaczyc do niej lutownice oporowa przeznaczona do stacji lutowniczej?? i czy mozna zwiekszyc zakres temperatury jaka ona oblugje do jakis 600 stopni

[Ignorowanie polecenia poprawy postów skutkuje zamknięciem tematu. Mariusz Ch.]

0