Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przewód na silnik 11 kw

26 Lip 2008 14:27 24579 35
  • Poziom 10  
    Witam
    Jaki będzie odpowiedni przewód na silnik 11kw ,czy 4x2,5mm wystarczy?
  • Poziom 18  
    Kabel 4x2.5 powinien do tego silnika wystarczyć.
  • Poziom 17  
    Witam
    No cóż Ja bym się nie zgodził z poprzednią wypowiedzią
    Po pierwsze to już kabel powinien mieć pięć żył
    Po drugie Co z prądem rozruchowym !
    Ja osobiście bym zastosował minimum 5 x 6 mm2
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Nie bardzo jestem fachowcem w tym temacie :/ dlatego moje pytanie :do czego 5 przewód i o jaki prąd rozruchowy chodzi?
  • Poziom 19  
    Odpowiedź konkretna i na temat:

Zakładam, że silnik pracuje w gwieździe, nie wykorzystujemy N, podłączamy PE, czyli:

4x4mm2 dla rurki elektroinstalacyjnej, maksymalna długość przewodu to około 90 metrów.
    Dla przewodów ułożonych bezpośrednio na ścianie lub na podłodze, wystarczy 4x2,5mm2, ale maksymalna długość to około 50 metrów.

Jeżeli silnik ma rozruch trójkąt-gwiazda, to niestety będzie więcej żył. Jeżeli chcesz silnik mieć dalej to musisz dać większy przekrój...

W rozdzielni powinien być przewód 6mm2.

Przekrój i długość przewodów zagwarantują (jeżeli zabezpieczenia będą poprawnie dobrane) poprawną pracę silnika i zabezpieczeń.
  • Poziom 17  
    Cytat:

Zakładam, że silnik pracuje w gwieździe, nie wykorzystujemy N, podłączamy PE,

Hmmm To chyba jakaś nowa teoria
    Zawsze uważałem że do trójkąta nie jest potrzebny przewód N
    Cytat:

dlatego moje pytanie :do czego 5 przewód i o jaki prąd rozruchowy chodzi?

Piąty przewód o którym pisałem to ochrona, czyli inaczej uziemienie
    Prąd rozruchowy występuje w momencie rozruchu silnika Wartość jego może sięgać kilkunastu amperów Czas pracy prądu rozruchowego zależy od czasu kiedy silnik rozpędzi się do nominalnych obrotów
    Jeśli się mylę poprawcie
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Hmmm To chyba jakaś nowa teoria
    Zawsze uważałem że do trójkąta nie jest potrzebny przewód N

A czy napisałem inaczej? Zaznaczyłem, że nie wykorzystujemy N'a, czyli nie wiem po co Ci pięć żył - to Ty mi zasugerowałeś takie zaznaczenie sprawy, bo zrozumiałem tak:

U, V, W, N, PE czyli jest Twoje pięć żył i wskazałem, że N jest zbędny... czyli zostają cztery żyły...

Po za tym... wreszcie trójką czy gwiazda, bo piszesz o trójkącie, ja o gwieździe... ;)
  • Poziom 26  
    Kobra napisał:
    Po pierwsze to już kabel powinien mieć pięć żył
    Nie ma takiej potrzeby, sam silnik do pracy potrzebuje jedynie trzech zyl fazowych, czwarte jest PE.
  • Poziom 17  
    Cytat:

A czy napisałem inaczej?

Owszem tak

Pomyliłeś chyba pojęcia
    Gwiazda (o której pisałeś) wymaga pięcioprzewodowego zasilania
    Trójkąt tylko cztero
    Tak czy inaczej Ochrona jest wymagana I niestety Ludzie o tym zapominają
  • Moderator Robotyka
    kiecio napisał:
    Witam
    Jaki będzie odpowiedni przewód na silnik 11kw ,czy 4x2,5mm wystarczy?

Wróżki wyjechały na wakacje. Może jakieś dane z tabliczki? Np. In? Un?
    Prąd rozruchowy może mieć wartość nawet 10xIn (często to jest kilkaset amper, a nie kilkanaście). Przy ciężkim (długim rozruchu) jest to poważne obciążenie dla sieci.
    Mniej jak 4mm2 to raczej bym nie dawał. Sam widziałem kiedyś jak silnik 11kW, podłączony na próbę przewodami 1,5mm2 zagotował na nich izolację po dwóch minutach.
  • Poziom 26  
    Kobra napisał:
    Gwiazda (o której pisałeś) wymaga pięcioprzewodowego zasilania
    Wymaga trzech faz i PE (lub PEN), tak samo jak trojkat.
  • Poziom 10  
    jeśli jest to 11kw to ma prąd znamionowy ok.23 ampery,średnio przyjmuje się 5-6 amp na mm2 a więc 4mm2 może przy pełnym obciążeniu silnika robić się ciepły
    zalecam 6mm2
    silnik prawdopodobnie powinien być połączony w trójkąt poprzez przełacznik gwiazda-trójkąt a więc nie ma stycznika do sterowania i nie potrzebna jest 5 żyła przewodu (niebieski)
    przewód 6mm2 spokojnie wytrzyma prąd rozruchowy na gwieździe (ale po rozpędzeniu trzeba przełaczyć na trójkąt bo na gwieździe ma 1/3 mocy)
    ale trzy fazy i uziemienie owszem
  • Poziom 10  
    SZYMKA10 napisał:

silnik prawdopodobnie powinien być połączony w trójkąt poprzez przełacznik gwiazda-trójkąt

to czyli moge podłączyć go w T/G nawet jka mam oznaczenia 290/500v ?
  • Poziom 13  
    Jak wyżej
    Madrik napisał:

Wróżki wyjechały na wakacje. Może jakieś dane z tabliczki? ...

Silnik nie zawsze wymaga przełączania G/T, do czego to ma służyć, czy rozruch ciężki, jakie jest zasilanie.
    Przy określaniu przekroju znaczenie ma również jak będzie ułożony przewód, jak zabezpieczony silnik... (w większości przypadków na silnik 11kW spokojnie wystarczy 4x4).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Mam u "siebie" kilka 11kW z rozruchem bezpośrednim i nie stanowi to żadnego problemu.
    Poza tym mam wrażenie że niektórzy traktują to forum jak dla jasnowidzów i rozpoczyna się zbędna dyskusja.
    Wystarczy dobrze zadać pytanie. Mam silnik typ.... mocy ... itp stoi w odległości .....od rozdzielni, rozruch.... (np lekki), przewody będą ułożone .... (np. w rynience) itd.
    Odpowiadając na zadane pytanie - jeżeli chodzi o obciążalność prądową - przewód 4x2,5 w niektórych wypadkach jest niewystarczający, lepiej dać 4x4.
  • Specjalista elektryk
    Panowie, zauważcie że jest to silnik 500 V, a więc prąd znamionowy ok 17 A.
    Przewód z obciążonymi trzema żyłami, ułożonymi w powietrzu w temperaturze obliczeniowej otoczenie 30°C o przekroju żył 2,5mm^2 ma obciążalność długotrwałą 25 A a dopuszczalną gęstość zwarciową 1.sekundową 143A/mm^2. ( wn PN EN 60364-5-523:2001 i katalogu Telefoniki)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    JK60 -
    Cytat:
    Mam u "siebie" kilka 11kW z rozruchem bezpośrednim i nie stanowi to żadnego problemu.
    U "siebie" - to chyba znaczy w firmie gdzie pracujesz.../własna trafo stacja / a nie podłączonych do sieci publicznej. Jeśli zaś chodzi o przewód do tej 11KW, to zdecydowanie 4x4, nawet jeśli jest on na 500V. Norma normą, a życie i zdrowy rozsądek swoje...Tak przy okazji...ostatnio widziałem jak taki silnik /11KW, 400V/ pobierał z sieci podczas pracy prawie 40A...oczywiście wcześniej "fachowiec" ustawił termik na max-42A.Światło przygasało,...ale chodził....aż się oczywiście spalił...
  • Specjalista elektryk
    Akrzy74 napisał:
    JK60 -
    Cytat:
    U "siebie" - to chyba znaczy w firmie gdzie pracujesz.../własna trafo stacja / a nie podłączonych do sieci publicznej. Jeśli zaś chodzi o przewód do tej 11KW, to zdecydowanie 4x4, nawet jeśli jest on na 500V. Norma normą, a życie i zdrowy rozsądek swoje...Tak przy okazji...ostatnio widziałem jak taki silnik /11KW, 400V/ pobierał z sieci podczas pracy prawie 40A...oczywiście wcześniej "fachowiec" ustawił termik na max-42A.Światło przygasało,...ale chodził....aż się oczywiście spalił...

Moje posty dotyczą elektryków a nie patałachów, którzy ustawiają zabezpieczenia termiczne "tak żeby nie wybijało".
  • Poziom 39  
    Ale jak odróżnić patałacha /ogrodnika :D /, od elektryka patałacha - taki nowy zawód elektroogrodnik... :D .Często takie rozumowanie "żeby nie wybijało" można spotkać w kopalni... :cry: - przyjdzie inny, zdiagnozuje i naprawi...
  • Poziom 26  
    Jaka dlugosc ma miec ten kabel? 4x2,5mm² od biedy moze byc ale proponuje dac 4x4mm², bedzie z delikatnym zapasem.
  • Poziom 13  
    Akrzy74 napisał:
    U "siebie" - to chyba znaczy w firmie gdzie pracujesz.../własna trafo stacja / a nie podłączonych do sieci publicznej.

Oczywiście że tak, a ten silnik 11kW to ma pracować w kuchni w budynku mieszkalnym jako wentylatorek. Pisałem wcześniej, mało danych (gdybym był jasnowidzem to dziś odbierałbym ok 37 baniek), a odpowiedź na tak zadane pytanie padła już wielokrotnie.
  • Poziom 10  
    Ponieważ silnik jest dosyć stary to i z tabliczki znamionowej ciężko sie czegoś doczytać,ale podaje kilka szczegółowych danych :
    TYP S1-160-L-3
    Ip- 44
    290/500V 50 ?
    0,80 ? 311/18,1 ?
    960 1/min B-3
    tam gdzie znak zapytania to nie mogłem sie doczytać :/
    Silnik będzie napędzał 2 piły tarczowe o średnicy 630cm
    Jaki prąd to nie wiem,mogę tylko powiedzieć że będzie pracował w prywatnym gospodarstwie domowym na przewodzi o długości jakieś 50-60m.
    W chwili obecnej na połowie odcinka mam przewód bodajże 4x1,5mm (aluminium) a druga połowa 4x2,5mm (miedź) (silnik 5,5kw chodzi bez problemu ) teraz wymiana na 11kw i stąd te pytania :
    -jaki przewód
    -jakie zabezpieczenia
    -ile amperowy przełącznik no i czy połączenie na G czy T lub G/T
    No chyba teraz te dane wystarczą a jeszcze bezpieczniki... przed licznikiem mam B25 a za C25
    A teraz proszą o jakieś opinię
  • Poziom 13  
    Z tymi zabezpieczeniami to za dużo nie powalczysz.
    Silnik 500V w sieci 400V, na razie spróbuj bez większych inwestycji jak będzie pracował. Może już ktoś próbował i się wypowie.

Z tego co się dowiedziałem to bez przezwajania nic z tego nie będzie, nowy 11kW z tymi obrotami to koszt rzędu 2000zł

[uzupełniam dla jasności] Z nowym lub przezwojonym silnikiem:

Na początek wymień zabezpieczenia przed licznikiem na C25 . Na dłuższą metę musisz zwiększyć przydział mocy bo przy rozruchu nie będziesz mógł korzystać z innych urządzeń.
    Przełącznik G/T, przewód Cu 4x2,5 ale od styczników do silnika 7x (dla spokoju dałbym 4x4)
  • Poziom 10  
    A przełącznik ile amperowy i czy na pewno G/T ?
  • Poziom 13  
    A wiec tak dane z tabliczki to będą
    TYP S1-160-L-3
    Ip- 44
    290/500V 50 Hz
    cos φ 0,80 31,1/18,1 A
    960 1/min B-3

wygląda to na silnik kopalniany nie miałem jeszcze do czynienia z takimi ale z tego co pamiętam ze szkoły to silnik ten przy zasilaniu z sieci 230/400V będzie się kręcił ale będzie słabszy czyli będzie miał mniej niż 11kW

Nie zgodzie się z sugestią JK60 wymiany za licznikiem bezpiecznika na zwłocznego C25 bo jest coś takiego jak stopniowanie zabezpieczeń i po co ci dwa razy C25 jeden za drugim i nigdy nie wiesz który pierwszy zadziała.

A co do przezwajania to koszt u nas to z przesyłką i wymianą łożysk wyniósł by gdzieś około 1500 albo mniej
  • Poziom 10  
    Czyli przełącznik 25A spokojnie wystarczy na ten silnik,bo mi sprzedawca w sklepie elektrycznym zaproponował na ten silnik 63A za 160zł :D :D a taki 25A kosztuje 80zł czyli ładnie bym sie nakręcił :/
    Silnik jest dosyć stary i z tego co widzę jest mostkowany w gwiazdę i widocznie tak dawniej pracował, czyli według opinij @Daj bez obaw mogę zastosować przełącznik Gwiazda/Trójkąt ?
    A jeżeli chodzi o zabezpieczenie B25 które mam przed licznikiem to przy włączeniu silnika 5,5kw to coś w nim jakby skwierczy :/
  • Poziom 28  
    Do obliczania zabezpieczeń i przekroju przewodu polecam programik Suwak3.Od 0,06 do 355kw.
  • Poziom 13  
    Sory troch się rozpędziłem na tabliczce jest że silnik pracuje na napięciu 290/500V czyli pasmo fazowe jest obliczone napięcie znamionowe 290 V a przy zastosowaniu przełącznika Y/Δ i zasilani z sieci 3x400 V na każdą z faz silnika po podłączeniu w Δ będzie przychodzić napięcie 400 V więc raczej tego nie wytrzyma i się spali

Wynika z tego ze nie można stosować w tym silniku przełącznika Y/Δ