Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie tunera Diora AS-642

09 Paź 2002 16:13 30895 20
  • Poziom 15  
    Prosze o pomoc w przestrojeniu radia Unitra Diora AS-642
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    Nie pamiętam, ale jeśli w AS642 jest taka sama głowica jak w AS632 (GFE 105) to przestrojenie wygląda następująco (Rysunek jako załącznik):

Przestrojenie głowicy na pasmo 87.5÷108MHz

Poniżej podano procedurę przeróbki i przestrojenia głowicy GFE-105 na pasmo 87.5÷108MHz.
    1. Przed przestrojeniem należy sprawdzić prawidłowości pracy odbiornika (lub tunera) z głowicą GFE-105 na zakresie 65.5÷74MHz z dołączoną anteną i głośnikami (ze wzmacniaczem).
    2. Następnie należy wyłączyć urządzenie i odłączyć je od sieci. Po zdjęciu górnej pokrywy uzyskujemy dostęp do płytki tunera i głowicy UKF (Rys 1).
    3. Przed przestrojeniem należy sprawdzić dotychczasowe napięcie przestrajania dla toru FM występujące na kołku 4 głowicy . Ponieważ w urządzeniach, w których stosowano głowicę GFE-105 tor AM przestrajano agregatem pojemnościowym z dodatkowym potencjometrem, z którego uzyskiwano napięcie do strojenia FM, najprościej jest zmierzyć to napięcie dołączając woltomierz do suwaka tego potencjometru. Napięcie to dla skrajnych częstotliwości zakresu powinno wynosić:
    · +3V - dla 65.5MHz,
    · +25V - dla 74.0MHz.
    4. Teraz można przystąpić do wykonania przeróbek wewnątrz głowicy UKF. Po wyłączeniu urządzenia najpierw należy zdjąć pokrywkę z obudowy głowicy i wyciąć szczypami kondensatory C1, C9 i C13 zaznaczone na rysunku montażowym głowicy (rys.1) kolorem czarnym. Po wycięciu kondensatorów można przystąpić do zestrojenia głowicy.
    5. Po włączeniu należy zaprogramować odbiornik (tuner) tak, aby dla dwóch przycisków programów uzyskać krańcowe napięcia przestrajania: +3V i +25V. Dla napięcia strojenia +25V ustawiamy trymerem C14 górną częstotliwość heterodyny równą 108MHz + 10.7MHz = 118.7MHz, a dla napięcia +3V, cewką L5 dolną częstotliwość heterodyny równą 87.5MHz + 10.7MHz = 98.2MHz.Powyższe regulacje należy kilkakrotnie powtórzyć.
    6. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza wejściowego kilkakrotnie strojąc na maksimum wzmocnienia:
    · dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) - trymerami:C2 i C10,
    · dla dolnej częstotliwości zakresu (87.5MHz) - cewkami: L1 i L4.
    Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wskaźnika poziomu lub pomiaru napięcia, proporcjonalnego do poziomu sygnału z anteny, występującego na nóżce 13 układu UL1200.
    Jeżeli nie dysponujemy generatorem w.cz. i/lub licznikiem częstotliwości o zakresie do 120MHz, to należy znaleźć dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić tuner strojąc heterodynę i obwody wzmacniacza wejściowego głowicy na pokrycie zakresu i maksymalne wzmocnienie.
    Po zestrojeniu należy założyć pokrywkę głowicy i ewentualnie skorygować zestrojenie.
  • Poziom 17  
    Witam!

Czasem mogą być problemy z ARCz ( przyciąganie do mocniejszych stacji) wtedy należy zmniejszyć pojemność C17 na okolo 3.9p ( a czasem dziala dopiero przy 2.2p).

Pozdro RZezniol
  • IGE-XAO
  • Poziom 15  
    Dzięki wszystko działa
  • Poziom 11  
    Witam !
    posiadam tez taki tunner i mam taki maly problem . mianowicie plytka glowicy jest przylutowana do plytki calego ukladu . trzeba wylutowac kondensatory z glowicy a nie ma dostepu do spodu plytki glowicy poniewaz jest ona dolutowana do plytki calego ukladu. a wiec jakze mam sie pozbyc tych kondensatorow ?
    wyrwać je ?

(jestem amatorem) :)
  • Poziom 17  
    Może nie wyrwać ale odciać ... choć moim zdaniem to nieprofesjonalne zachowanie ... ja zawsze domontuje całą głowicę.

Ale pamietaj o jednym ... jak masz kondensator do wymiany na inny to wytnij poprzedni tak zebyś mógł sie przylutowac ponownie do jego nóżek.

Jak nie chcesz demontować głowicy to psiknij na rdzenie ferrytowe troszke WD bo mogą ci popękać podczas strojenia.
    Potem żeby je wymienic to będziesz musiał zdemontować głowicę.

Pozdro RZezniol

P.S.

Powodzenia w strojeniu :) ale kiedys musi byc ten pierwszy raz :P
  • Poziom 21  
    W AS 632 są kondensatory 16 pF - 2x i 20 pf w obw. wej., niestety po ich wymontowaniu- przecięciu(wylutowywanie głowicy nie ma sensu), nie pokrywa całego zkresu "wysokiego" UKF.Proponuję zamiast rdzenia aluminiowego w heterodynie zastosować ferrytowy, taki jak w dwóch pozostałych obwodach i ew zrezygnowanie z jednej stacji u dołu lub u góry zakresu [ok. 2 MHz gubimy].Czułość po zestrojeniu dobra. Końcówki plastikowe najczęściej nie obracają osi pot. dostrojczych- poluzowany plastik- kropla naniesiona w przecięcie pomaga radykalnie[uważać aby nie przykleić plastiku do obudowy potencjometru]. I to by było na tyle.
  • Poziom 10  
    Mam AS642 i mam taki problem. Dałem go jakiemuś szewcowi do przestrojenia, tzn. do zakładu elektronicznego! Przestroili i wiem że wymienili głowicę, i działa. Problem polega na tym że jak podziała tak z 10 min, to zaraz ucieka mi fala i muszę co chwilę go dostrajać! Tak dopiero po 3 godzinach wszystko działa jak należy! Proszę o pomoc w tej sprawie.
  • Poziom 35  
    Z opisu wynika, że to nie wina "fachowca" lecz tunera, a konkretnie zasilania warikapowego. Trzeba wymienić diodę zenera i kondensator w zasilaniu 33V (25V) dostarczającego napięcia do sterowania głowicy.
  • Specjalista AGD
    ten fachowiec to żeczywiście chyba był szewc jak wymienił głowićę to wcale się nie dziwię że się po czasie przestraja tuner poprostu te nowę głowice tak mają i to może być wina tej głowicy a nie tunera po 1 po co wymienał głowicę jak stara przestrojona chodzi o niebo lepiej niż każda inna
    po2 jeżeli coś się przestraja w tej głowicy to zanieś ją spowrotem do tego szefca niech on się męczy bo jak założył składaną głowicę polskiej produkcji to po prostu one sie tak odstrajają pod wpływem temperatury chyba że załozył głowice orginalną do radia samochodowego bo one pracują pewnie ale co to za fachowiec co w tym tunerze wymienia głowice na inne przeciesz wystarczy wyciąć 3 kondensatory i dobrze zestronić i tunerek chula jak mażenie nawet nie trzeba w wiekszości ruszać kondensatora z arcz tak że kolego liteon tuner pod pachę i do "szewca" wiem co muwię bo przestrajam radia już od 25 lat najpierw na dolne pasmo pużniej na górne i tego typu głowic przestoroiłem już chyba z kilkanaście tysięcy
  • Poziom 10  
    Jestem tzw amatorem. i nie chcę tracić zbyt wiele kasy na tego tunera. Zainwestowałem 50 zł na przestrojenie i co mam stracić następne 50 zł?? Wole zrobić sobie sam, bo podejrzewam, że już na tym etapie jak działa to nie jest takie trudne. Mam tunera AS642 i mam prośbę, mógłbym sie dowiedzieć jakim symbolem na płytce w tym tuneże jest zaznaczona ta dioda i kondesator?? I jeszcze jedna oprośba, na jaką mam wymienić?? Bardzo proszę o odpowiedź.

Dodano po 4 [minuty]:

Teraz pytanie do pana H jaworski. Jest takie powiedzenie, po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się, to teraz jak zaniosę go spowrotem do tego szewca, to znowu mnie skasuje 50 zł, a tyle to ten tuner ne jest wart.
    Więc mam pytanie co pan by zrobił na moim miejscu? Dało by radę pana zdaniem coś niedrogiego zrobić z tym tunerem?? Za odpowiedź z góry dziękuje!
  • Poziom 21  
    W/g mnie powinieneś zajżeć co naprawdę zamontował "szewc" - głowicę czy konwerter? Po drugie, jeśli wymienił głowicę to może odda Ci starą, a wtedy (jestem pewien) dasz sobie radę sam - opisów na Elektrodzie było setki.

andy_o
  • Poziom 10  
    Ja tego tunera przestrajałem gdzieś 2 lata temu! I dlatego się was pytam co mam z tym zrobić, jaki kondensator i diode zenera wymienić! i pod jakimi symbolami to się znajduje! Odpiszczie mi tylko na to! Proszę
  • Specjalista AGD
    Powiem tak każdy fachowiec na swoją naprawę udziela gwarancji ( ja udzielam ) to po 1
    Po 2 trzeba by wiedzieć co u ciebie było zrobione dlatego dobrze by było zobaczyć zdjęcie tej nowej głowicy
    Po 3 jak masz miernik to podłącz woltomierz pod środkowy odczep potencjometru zamocowanego na kondensatorze strojonym włącz ręczne strojenie i sprawdz jaki jest zakres strojenia powinien mieścić się w zakresie od 3v do 25v następnie z podłączonym miernikiem ustaw jakąś stację zapamiętaj jakie jest napięcie z dokładnością do 0,1v i zostaw tak na graniu jak stacja się i jak stacja się straci zobacz jakie jest napięcie jak się zmieniło to wina tego napiecia (wtedy trzeba by sprawdzić diodę ul1550 ona stabilizuje napięcia strojenia ) a jeżeli napięcie się ni zmieni to raczej uszkodzona jest głowica
    Co do nowej głowicy to głowice produkowane w polsce przez dziwne firmy często się rozstrajają po czasie w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic375994.html kolega podaje podobny przykład z przestrajaniem się głowicy
  • Poziom 1  
    Dzieki za ten przewodnik! Mimo iz jestem amatorem, poradziłem sobie i tuner gra ja talala!
    Pozdro
  • Poziom 14  
    ja mam as 500 wyciełem wszystkie kondziory przy cewkach i nic nie dziła :( hehe trzeba bedzie kupic nowa głowice

Dodano po 1 [minuty]:

ale ktos mi wsadził wczesniej głowice gfe110 i nie wiem co zrobic:(
  • Poziom 2  
    Czy przestrojenie DIORY AS-946A polega na tym samym ???
    pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Opis przestrojenia AS-946 tez jest na Elektrodzie. Siedzi w nim glowica GFE-112, trzeba dodatkowo jedna zworke przestawic przy procku no i dolozyc jeden wyswietlacz. Sam mam AS-952 (ten sam schemat) i uwazam go za najlepszy tuner jaki Diora wyprodukowala. Fabrycznie porzadnie zestrojone wychodzily no i synteza z krokiem 10 KHz. Poza tym glowica GFE-112 jest rewelacyjna jezeli chodzi o czulosc, w bloku w krakowie odbieram sobie czeskie stacje na kawalku kabla...
  • Poziom 13  
    mam AS 632 - glowica 105 .. przyniosl mi znajomy ..i poprosil zebym poprawil .. bo ktos juz probowal ozywic wyzsze pasmo na tym tunerku .. problem w tym .. ze skrajne napiecia przestrajania +2,5V do +19V .. w czym moze tkwic problem?

dzieki za pomoc !
    pozdrawiam
    krzysztof
  • Poziom 2  
    Ja będąc osobą która się nie zna na elektronice [jestem informatykiem], nie był bym sobą gdybym nie znalazł innego i być może łatwiejszeo sposobu na przestrojenie Tunera AS-642.
    Mianowicie w głowicy nieco poniżej kondensatora C9 który mamy usunąć, mamy coś w rodzaju antenki [taki mały wystający metalowy pręcik].
    I to właśnie on moim zdaniem jest elementem dzięki któremu nie musimy usuwać kondensatorów.
    Jeden z kabli idących z anteny [chodzi o ten cienki żółty] odcinamy przy samym końcu żeby w miarę możliwości był jak najdłuższy i przylutowujemy do ten małej "antenki" w głowicy.
    Potem normalnie musimy wyregulować napięcia tymi "trymerami" czy jak na to mówicie i wszystko działa super.
    Ja po 10 minutach strojenia na "oko" ponieważ nie posiadam voltomierza, wyregulowałem sobie tunerek tak jak chciałem.
    W tym momencie łapie zakres od ok 89 Mhz do 107 Mhz i tyle mi wystarczy.
    Niektórzy mogą uznać ten sposób za zupełnie głupkowaty, ale nie przeszkadza mi to. Piszcie co o tym sądzicie.
  • Poziom 23  
    Grac moze i gra ale jestem pewny ze nie osiagnales maksimum czulosci tego tunera i mozesz miec problemy z nieco slabszymi stacjami.