Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrowersyjny temat jakie macie zdanie?

zatronik1 31 Lip 2008 21:51 2937 25
    zatronik1
    Poziom 25  
    Prowadzę serwis TV i wielokrotnie spotykałem śie z pytaniem czy można coś zrobić z tym że dzwięk w TV w czasie reklam ma wyzszy poziom, Pewnego dnia pewien klient zaproponował sporą kwotę za rozwiązanie tego "problemu". Zadanie rozwiązałem ale zachęcony tym klient za jakiś czas stwierdził że było by jeszcze lepiej gdyby telewizor śie ściszał najlepiej do zera wówczas jak stwierdzłl (cytuję) ci co tam robią różne wygibasy wyglądaliby na tych którymi w istocie sa czyli pajacami.Dodał jeszcze że pełen komfort byłby gdyby telewizor przełaczał śie w czasie reklam na wyświetlanie jakichś ladnych kwiatków.Nie wypowiadając na razie własnego zdania ale uprzedzając pewne spodziewane wypowiedzi zdradzę że ten klient to uznany lekarz specjalista w srednim wieku.Co o tym myślićie?

klijet=klient

~kinga~
    badboy84
    Poziom 39  
    I ma racje, te 20min reklamy zaczynają być już irytujące. Ja przełączam zawsze na inny program jak są reklamy. Niedługo dojdzie do tego że w przerwie reklam będą puszczać film...
    edberg
    Poziom 30  
    Temat nie obcy. Do rozwiązania polecam kompresor dynamiki , który trzeba odpowiednio podpiąć i jako element wykonawczy zastosować tranzystor jako tłumik w pięty po między sygnał małej częstotliwości( wejście końcówki mocy) a masę.
    w5
    Poziom 15  
    To jest jawne chamstwo ze strony wszystkich telewizji. Oczywiście wykręcają się od tego, ale to fakt: reklamy są głośniejsze niż filmy.
    Stacje radiowe robią to samo (spikerzy i reklamy są głośniejsze niż muzyka).
    A robią to manipulując dynamiką sygnału (reklamy mają wzmacniany każdy cichy fragment i całość przez to jest głośniejsza - kompresja aż do przesady).

Tu były podobne tematycznie zagadnienia poruszane: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic127351.html
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zatronik1
    Poziom 25  
    No właśnie zrobiłem mniej więcej jak mówi Edberg ale może krok dalej?
    serwal
    Poziom 20  
    Jeszcze za czasów VHS były do kupienia magnetowidy które przerywały nagrywanie podczas reklam. Różnie to działało ale działało. Często ciekawe filmy były oglądane z VHS by pominąć wszystkie "przerywniki"
    Grzegorz S.
    Poziom 14  
    Dlaczego nie ma czegoś takiego do "telepatora" jak np. Adblock do Firefoxa?
    No dlaczego?! Mam (taką cichutką) nadzieję, że ktoś, kiedyś coś takiego wymyśli!
    Przetwornik
    Poziom 26  
    Grzegorz S. napisał:
    Dlaczego nie ma czegoś takiego do "telepatora" jak np. Adblock do Firefoxa?
    No dlaczego?! Mam (taką cichutką) nadzieję, że ktoś, kiedyś coś takiego wymyśli!

Ponieważ w Internecie panuje wolność słowa, a w "telewizji" jest kilka rodzajów cenzury.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Przetwornik
    Poziom 26  
    Do DVD powstało całe mnóstwo edytorów i ripperów omijających zabezpieczenia, wystarczy potem wrzucić strumień audio-video do np vegasa albo do VirtualDub i robimy co dusza gra. :)
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

elektrit napisał:
    W czasie trwania reklam znika logo nadawcy, może to jakoś wykorzystać, o ile się da....

Strzał w dziesiatkę.
    Pamiętasz: kropek by TVN, jak to było rozwiązane?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    w5
    Poziom 15  
    Wystarczy do przegrywania użyć programu typu "DVDFab Platinum" i możesz sobie zmodyfikować zawartość (usunąć reklamy, usunąć/dodać menu).

A "pchnąć" to można było igłę w gramofonie, a nie laser... :D
    jankolo
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    serwal napisał:
    Jeszcze za czasów VHS były do kupienia magnetowidy które przerywały nagrywanie podczas reklam. Różnie to działało ale działało. Często ciekawe filmy były oglądane z VHS by pominąć wszystkie "przerywniki"

Pod warunkiem że nadawca emitował specjalny sygnał na początku i na końcu bloku reklamowego.
    Fyszo
    Spec od GSM
    Ja wolę obejrzeć te 20min reklam niż płacić abonament i oglądać te same reklamy na publicznych kanałach. Wiem że to jest mój wybór, że muszę obejrzeć te reklamy żebym miał darmową telewizję. A ten lekarz niech zbiera podpisy za wycofaniem reklam z tv publicznej za ktorą płacą polscy obywatele w postaci abonamentu i dodatkowo w postaci czasu reklamowego.

PS. Przy analizie występowania loga nadawcy trzeba mocy PCta więc stawiamy stację obok tv i puszczamy wideo przez komputer?
    michcio
    Specjalista elektryk
    jankolo napisał:
    serwal napisał:

Pod warunkiem że nadawca emitował specjalny sygnał na początku i na końcu bloku reklamowego.

Ten system nazywał się VPS lub PDC. Stacja nadawała odpowiedni sygnał przed i po reklamie, a magnetowid na jej czas pauzował nagrywanie.
    Niestety żadna polska stacja nie nadawała i nie nadaje tego sygnału.

Co do głośności reklam - faktycznie są bardzo głośne, na granicy przesterowania. To ma na celu niby zwrócić uwagę odbiorcy, ale w 99% przypadków sprawia tylko, że widz zmienia kanał albo tez często po prostu zdenerwowany podświadomie tym wyłącza całkiem telewizor.

Reklamy coraz bardziej nachalne i denerwujące, a przede wszystkim coraz dłuższe, to prawda, że praktycznie film jest w przerwie pasma reklamowego. I chyba nie możemy nic na to poradzić, poza opłacaniem kanałów premium bez reklam.
    jankolo
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Wszystkie telewizje twierdzą że reklamy wcale nie są głośniejsze, tylko są odpowiednio dobrane proporcje tonów wysokich i niskich, a my wszyscy mamy po prostu omamy słuchowe.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kudlaty
    Poziom 16  
    No to masz chlopie ciezki orzech ale pomijając wszelkie flustracje przedmówców czy to TV cyfrowy? lub prosciej jeśli sygnał z dzwięku idzie w góre nie naciskając pilota to można to uznać za reklamę i wrzucić mu wizje z jakiegoś generatora. Czekam na DIY tego ;) obrazu nie zaanalizujesz mała mocą obliczeniową natomiast masz zależnośc foni od treści to możesz wykorzystać.
    Pozdrawiam
    w5
    Poziom 15  
    zatronik1 napisał:
    Pewnego dnia pewien klient zaproponował sporą kwotę za rozwiązanie tego "problemu". Zadanie rozwiązałem ale zachęcony tym klient za jakiś czas stwierdził że było by jeszcze lepiej gdyby telewizor śie ściszał najlepiej do zera...

A można prosić o schemat tego rozwiązania? Co konkretnie zrobiłeś?

==================================================

Sprawdzanie obecności logo (lub jego fragmentu w postaci wybranych kilku/kilkunastu pikseli) wcale nie musi wymagać mocy obliczeniowej PC.

Na mikrokontrolerach AVR robione są różne generatory sygnałów testowych video (nawet z napisami, itp), czy proste gry telewizyjne: http://www.sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2739.pdf albo lepsza https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1060540.html !

Więc "w drugą stronę", na podobnym sprzęcie powinno być możliwe wyłapanie fragmentu obrazu i stwierdzanie, czy średnia z niewielką odchyłką (z kilku kolejnych klatek lub lepiej sekund) jasność (i/lub barwa) się nie zmienia.
    Jakby to jeszcze połączyć z jakimś układem analizującym ścieżkę audio (stwierdzanie mniejszej rozpiętości dynamiki w reklamie), to mogło by się udać.

Tu jest nawet przykład starszego rozwiązania generatora kolorowego obrazu testowego: http://helios.et.put.poznan.pl/~akapluk/mgr/gen_test_pal%20tv.pdf !

Więc generować obraz można z łatwością (bez komputera PC), a analizować fragmentu nie?
    Fyszo
    Spec od GSM
    Generowanie a analizowanie to odrębne bajki.
    Jeszcze ADC potrzebny do przeróbki na cyfrowo. A skoro już mamy na cyfrowo to może kupić sobie matrycę '32 i zróbić telewizor cyfrowy - na avr oczywiście, najlepiej żeby Divx odtwarzał.
    w5
    Poziom 15  
    Wyłapanie ciągłej obecności jednej białej poziomej kreski z takich znaczków (po co analizować całość?) musi wymagać użycia skomplikowanych technik (nie da się na 1-2 µC)?
    Kontrowersyjny temat jakie macie zdanie? Kontrowersyjny temat jakie macie zdanie? Kontrowersyjny temat jakie macie zdanie?
    szpila_forever
    Poziom 15  
    nie wiem jak telewizje.
    Stacje radiowe nadają przed reklamami i wiadomościami ciąg DTMF. Jest to spowodowane regionalizacją w/w.
    Moze warto tu poszukać ?

pozdrawiam
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć.

Temat był już kilkakrotnie poruszany na elektrodzie i nikt nic mądrego nie wymyślił.

p.s. Ja już dawno zapomniałem o tym zjawisku. Nic takiego w moim TV nie występuje. Poziom dźwięku jest zawsze stały. Taki jak ustawię. Bez względu, czy to są reklamy czy coś innego. TV po prostu posiada funkcję AVL .
    Przetwornik
    Poziom 26  
    Taka opcja nazywa się często gęsto ReplayGain lub Normalizer.