Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marshall JCM800 - 2 pytania do schematu

05 Sie 2008 00:04 6423 24
  • Poziom 17  
    Witam. Projektuję PCB do przedwzmacniacza JCM800. Na załączonym schemacie brak jednak regulacji MASTER VOLUME. Czy wstawienie potencjometru 25KΩ bezpośrednio między wyjście a masę będzie optymalnym rozwiązaniem?

I jeszcze jedno pyt.: Jaka powinna być wartość napięcia w miejscu oznaczonym na schemacie jako "+" ?

• Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ja wstawiłbym potencjometr 22kΩ log zamiast rezystora 15kΩ na wyjściu, albo nawet zamiast obu rezystorów 10kΩ i 15kΩ na wyjściu. W punkcie + według mnie powinno być pomiędzy 200V a 250V. Układ powinien dobrze pracować w tym zakresie napięć. Na pewno nie może byc tam więcej niz 300V. Rozumiem że obie duotriody to 12AX7 ?
  • Poziom 25  
    Jeśli można spytać - skąd kolega Stork wziął schemat? Nie jest to przedwzmacniacz wyciągnięty z wzmacniacza JCM800, tylko coś stanowiącego odrębną całość, tak jakby priorytetem było użycie tylko 2 lamp. Pytam z czystej ciekawości, nie widziałem nigdy czegoś takiego...

Dlaczego nie może być więcej niż 300V? We wzmacniaczach gitarowych często podaje sie tam ok. 360-380V (vide Marshall JCM800 właśnie)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 31  
    sabringer napisał:

Dlaczego nie może być więcej niż 300V? We wzmacniaczach gitarowych często podaje sie tam ok. 360-380V (vide Marshall JCM800 właśnie)

Bo lampa 12AX7 ma maksymalne dopuszczalne napięcie andodowe 300V. Oczywiście można założyc pewien spadek napięcia na rezystorze 10kΩ w gałęzi zasilania, ale ja jednak 300V nie przekraczałbym, głównie ze względu na ostatnią triodę w układzie wtórnika katodowego oraz fakt, że spadek na rezystorach pojawi się dopiero po rozgrzaniu lamp (gdy popłynie prąd w obwodach lamp), a wczesniej moze być pełne napięcie zasilania na anodach. Oczywiście ta uwaga nie ma sensu, jesli zastosuje sie opóźnione włączanie napiecia anodowego.
  • Poziom 17  
    Źródło schematu:

https://tremolo.elektroda.pl/tematykanf.php?ver=&plik=Przedwzmacniacze/JCM%20800%20Marshal%20

Są dwie wersje: JCM800 A oraz JCM800 B. W wersji B nie ma regulacji Presence jest za to Sweep. Czy spełnia on podobną funkcję co korekcja Presence?

Zastosuję lampy 12AX7.

Nie przewiduję opóźnionego załączania napięcia anodowego więc zdecyduję się na 250V stabilizowane diodami zenera.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Stork napisał:

Nie przewiduję opóźnionego załączania napięcia anodowego więc zdecyduję się na 250V stabilizowane diodami zenera.

Dodaj do tych diodek tranzystor, choćby BF459 i przykręć go przez mikę do chassis. Trudniej będzie taki układ upalić :)
    PS. Nie zapomnij o paście termoprzewodzącej i izolacji śrubki.
  • Poziom 17  
    Dzięki. Właśnie taki miałem zamiar.

Intryguje mnie jeszcze jedna kwestia: Czy w tym układzie wystarczającym rozwiązaniem dla zasilenia grzejników będzie układ prostownika bez stabilizatora czy lepiej wykorzystać układ ze stabilizatorem widoczny w załączniku? Jeśli by użyć układu z LM7812 to czy zamiast diody na wejściu mogę użyć mostka prostowniczego bez konieczności dodatkowych zmian ?

• Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Stork napisał:
    Dzięki. Właśnie taki miałem zamiar.

Intryguje mnie jeszcze jedna kwestia: Czy w tym układzie wystarczającym rozwiązaniem dla zasilenia grzejników będzie układ prostownika bez stabilizatora czy lepiej wykorzystać układ ze stabilizatorem widoczny w załączniku? Jeśli by użyć układu z LM7812 to czy zamiast diody na wejściu mogę użyć mostka prostowniczego bez konieczności dodatkowych zmian ?

Polecam wersję ze stabilizatorem. Pierwszy schemat jest nieco patologiczny - na straty na rezystorze szeregowym mozna sobie pozwolić w zasilaniu anodowym, gdzie kilka woltów nikomu różnicy nie zrobi. Wariant ze stabilizatorem jest dużo lepszy. Prostownik dać pełnookresowy, Graetz może być. Napięcie między wejściem a wyjściem stabilizatoramusi wynosić minumum 3V. Aha, żarzenie podłączasz między nóżki 4 i 5, nóżka 9 wisi w powietrzu :) I jeszcze jedno "aha", masę układu żarzenia połącz z masą reszty wzmacniacza.
  • Poziom 17  
    Ok. Dzięki za sugestie!
  • Poziom 17  
    Katalog podaje dla ECC83 max. napięcie anoda-katoda 300V oraz 550V przy zimnej katodzie, a więc z powodzeniem można zastosować napięcie zasilające w okolicach 350V.
  • Poziom 17  
    A jakiej mocy powinny być transformatory zasilające. Chcę użyć dwóch sieciówek 230/12V i połączyć równolegle uzwojenia wtórne. Biorąc pod uwagę że w zasilaczu użyję diod zenera oraz tranzystora, napięcie na wejściu mostka graetza powinno wynieść około 220VAC. A może lepiej zastosować inne przełożenie drugiego transformatora?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    kolu$ napisał:
    Katalog podaje dla ECC83 max. napięcie anoda-katoda 300V oraz 550V przy zimnej katodzie, a więc z powodzeniem można zastosować napięcie zasilające w okolicach 350V.

Może dla ECC883 katalog tak faktycznie podaje (zalezy jeszcze od producenta lampy), ale dla lampy 12AX7 takich danych nie widziałem. Ja nie ryzykowałbym napięcia 350V, ale wybór oczywiście należy do autora tego tematu.
    Odnosnie transformatora zasilającego to zależy czy ma on zasilać tylko ten przedwzmacniacz czy końcówke mocy również? Jeśli tylko przedwzmacniacz to z powodzeniem 30W transformatory wystarczą. Połaczone raczej szeregowo, a nie równolegle, tzn wyjscie 12V jednego na wejscie drugiego 12V drugiego. Tylko czy nie lepiej użyc jakiegoś jednego gotowego transformatora, nawet z demontażu z jakiegos radia i dowinąć do uzwojenia żarzenia troche zwojów, zeby uzyskać około 12V AC ? Oczywiście jeśli to ma byc transformator tylko do przedwzmacniacza.
  • Poziom 24  
    Odnośnie ECC83, bo widzę że koledzy kręcicie, napięcia graniczne (prosto z katalogu):
    Ua(max) =550V
    Ua0(max) =300V
    -Us(max) = -50V
    Ponadto aplikacja i "tradycja napięciowa" marshalli wskazuje na to, iż preamp najpewniej zasilany będzie napięciem 250V.

Pozdrowienia
    Airnox
  • Poziom 17  
    Rzecz w tym że nie tak łatwo dostać transformator o którym mówisz. Zasilać chce tylko sam przedwzmacniacz i żarzenie jego dwóch duotriod. Czy 30W to nie przesada? Robiłem już układy z dwiema 12AX7 i pierwszy transformator miał około 8W a drugi 4W. Układ pracuje sprawnie ale tam napięcie zasilania wynosi 200VDC zatem nie mam pewności czy w przypadku potrzeby uzyskania napięcia wyższego o 50V to rozwiązanie zda egzamin.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Stork napisał:
    Rzecz w tym że nie tak łatwo dostać transformator o którym mówisz. Zasilać chce tylko sam przedwzmacniacz i żarzenie jego dwóch duotriod. Czy 30W to nie przesada? Robiłem już układy z dwiema 12AX7 i pierwszy transformator miał około 8W a drugi 4W. Układ pracuje sprawnie ale tam napięcie zasilania wynosi 200VDC zatem nie mam pewności czy w przypadku potrzeby uzyskania napięcia wyższego o 50V to rozwiązanie zda egzamin.

Więc z transformatora 'anodowego' odwiń nieco zwojów na uzwojeniu niskonapięciowym. Ile? Kombinuj :) Zwiększysz w ten sposób przekładnię, czyli uzyskasz wyższe napięcie.
  • Specjalista - konstrukcje gitarowe
    kris8888 napisał:

Może dla ECC883 katalog tak faktycznie podaje (zalezy jeszcze od producenta lampy), ale dla lampy 12AX7 takich danych nie widziałem. Ja nie ryzykowałbym napięcia 350V, ale wybór oczywiście należy do autora tego tematu.

Chiałbym zauważyć, że to co podaje katalog, jest napięciem anoda-katoda, a nie napięcie zasilania. Zawsze tylko część napięcia zasilania odkłada się na lampie, pozostała część na rezystorze anodowym (lub, w przypadku wtórnika, katodowym).
    Jeśli ktoś się jeszcze boi, to niech sobie przeanalizuje jakie napięcie anoda-katoda dostaje trzeci stopień w Dual Rectifierze ;)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Zgadza się i tak jak napisałem już wczesniej to napięcie anoda-katoda ustali sie dopiero po nagrzaniu lamp, gdy zacznie płynąć przez nie prąd. Wczesniej będzie pełne napiecie zasilania. Tak jak ktoś wczesniej zauważył, ECC83 wytrzymuje na zimno napięcie anoda-katoda 550V, ale nie wiem czy 12AX7, mimo że to odpowiednik, tyle tez wytrzyma. Zdażył mi się przypadek, że inna lampa (ECC85) miała przebicie "na zimno" przy napięciu około 400V. Teoretycznie nie powinno miec to miejsca, jednak w przypadku niedoskonałej próżni w lampie może to wystąpić.

Odnosnie trafa zasilającego, skoro to ma być tylko do przedwzmacniacza, to jednak próbowałbym zastosować jakieś małe trafo z rozbiórki jakiegoś starego radia lampowego, którego nie da się już "ożywić." Mam kilka takich traf, może dlatego takie rozwiązanie wydaje mi się prostsze. Dość dobre jest na przykład takie małe trafo 30-watowe Zatry TS30/1/676. Od czasu do czasu mozna takie trafa lub radia na części z sprawnym trafem namierzyc na Aledrogo.

Dwa trafa szeregowo to raz że więcej miejsca zajmują, a dwa więcej ryzyka potencjalnych zakłóceń od pola EM z tych traf.
  • Poziom 15  
    w marshallu napięcie w punkcie (+) jest 390V a za rezystorem 10k jest 348
    na anodzie V1 245, V2 296, V3 182V
    A trafo zasilające ma mieć 320 VAC - tyle że to dla wersji z końcówką mocy 50W.
    Ale jestem bardzo ciekaw jakie rezultaty będą przy zasilaniu 250V - właśnie planuje to sprawdzić na swoim.
  • Poziom 12  
    hmmm ja trochę taki off topic zrobie... w preampie lampowym Alembic F-2B "oryginalne" napięcie anodowe wynosi 314VDC.. tyle,że zbite jest rezystorem o wartości 100kOhm...hmm.. jak myślicie, ile ono wynosi? lampa to oczywiście duotrioda ecc83 :)
  • Admin Grupy Retro
    _-Gilmour-_ napisał:
    hmmm ja trochę taki off topic zrobie... w preampie lampowym Alembic F-2B "oryginalne" napięcie anodowe wynosi 314VDC.. tyle,że zbite jest rezystorem o wartości 100kOhm...hmm.. jak myślicie, ile ono wynosi? lampa to oczywiście duotrioda ecc83 :)

Jeśli ta ECC83 pracuje w mniej-więcej katalogowym punkcie pracy (Ia=1...1,2mA) to spadek napięcia na tym rezystorze można bez problemu policzyć :D
  • Poziom 43  
    U mnie przed 10kOm było 370V a za około 300V. Wzmacniacz chodził nieźle - nieco inny układ ale też preamp Marshalla. Na rezystorze katodowym też zawsze coś spadnie jakieś kilka woltów.

Zawsze można wybrać sobie swoją przeróbke i przemontować układ. Potencjometr wyjsciowy rpzed końcówką dorabiał zawsze do każdego pieca Ediemu van Halenowi jakiś znajomy elektronik.
  • Poziom 10  
    Ten preamp nie pochodzi z marshalla jcm800 ale najprawdopodobniej z jcm2000 dual lead:
    http://www.prowessamplifiers.com/schematics/Marshall/Jcm_2000-Channel_A.html
    http://www.prowessamplifiers.com/schematics/Marshall/Jcm_2000-Channel_B.html
    Normalnie jest sterowany przekznikami ale te schematy sa uproszczone

oryginalny wygląda tak
    http://www.prowessamplifiers.com/schematics/Marshall/Jcm_2000-Poweramp.html
  • Poziom 11  
    Witam robiłem niedawno dokładnie taki sam przedwzmacniacz, testowałem go na ECC83 i napięciu 200V na (+) (wiecej nie mialem) z zasilacza warsztatowego.
    1 za MASTER VOLUME odpowiada potencjometr 1M, na schemacie ten w pierwszym stopniu (ten najbardziej po lewej).
    2 Wzmacniał już gdy podałem na (+) 100V ale łatwo się przesterowywał przy małym sygnale wejściowym (z generatora).
    Przy 200V (+) osiągał już całkiem niezłe parametry.
    Przy 14Hz na wejściu zaczynał dobrze wzmacniać przy 16Hz mial juz prawie tak duże wzmocnienie jak przy 30Hz, 50Hz, 200Hz itd, aż do 7kHz potem wzmocnienie jest jeszcze minimalnie większe do 30kHz ale to już poza pasmem akustucznym.
    Sinusoida wejściowa i wyjściowa są niemal że identyczne tyle ze wyjściowa ma większą amplitudę :wink: róznią się też tym że wyjściowa jest przesunięta w fazie
    Chcę jeszcze przetestować go na sygnale prostokątnym, żeby sprawdzić czy napewno dobrze bedzie wspolpracował z przesterem.
    3. Odradzam kombinowania z tym rezystorem 15K na koncu, jeżeli tam dasz potencjometr to w skrajnych pozycjach tam bedzie "22kΩ" i zeroΩ czyli zwarcie a tego robić nie wolno na wyjściu bo upalisz! Tylko wejście może być zwarte do masy żeby wyciszyć szumy.
    O ile sie nie myle to potencjometr Presense odpowiada za to ile sygnału odzie do koncowki. Mozna sie pobawic potencjomertami:
    -MASTER VOLUME
    -presense
    Jak rozkrecisz mastera a zmniejszysz presense to sygnal bedzie cichy ale bardzo klarowny i wyrazisty.
    Jak zmniejszysz mastera a rozkrecisz presense to bedzie cichy i łagodny
    Jak rozkręcisz oba to dostaniesz pełną moc.
  • Poziom 22  
    Witam.Potencjometr "gain" to jest ten w drugim stopniu <1Mom> i nim
    reguluje się wysterowanie następnych stopni. Potencjometr "master volume"
    lub "volume" reguluje wysterowanie końcówki mocy. Wzmacniacze Marshall'a
    w większości nie posiadają pot. "volume", bo mają pracować na przesterowanej końcówce mocy. Przy pomocy potencjometra "gain-1Mom"
    można ustawić 2-3 brzmienia. Pozdrawiam- Zygmunt.