Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siec kablowa na multiswitshu - pare konkretnych pytan

echolon 29 Sie 2008 17:26 1525 3
 • #1 29 Sie 2008 17:26
  echolon
  Poziom 9  

  Witam

  Jestem na etapie modernizacji domowej sieci kablowej (SAT + CATV).
  W sumie już prawie wszystko jest dla mnie jasne i oczywiste jednak wgłębiając się w różne wątki omawiane na tym forum jak i wypowiedzi kol. KONDENSATORA mam pewne wątpliwości :)

  Sprawa jest następująca.
  Obecnie działa u mnie (od 12 lat) sieć na podstawie multiswitsha 5/4. Do niego są podłaczone 2 konwertery (zez) i kablówka. Kablówka przy wejściu jest wzmacniana wzmacniaczem budynkowym TERRA HA 126 http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_budynkowy_ha-126_terra_R82303.htm
  4 wyjścia są odpowiednio doprowadzone do 4 TV w domu.
  Kable koncentryczne zostały wówczas nie wszędzie fachowo ułożone (przez moją niewiedzę). Generalnie obraz jest ok, ale na jednym to mam strasznie słaby sygnał


  Mój projekt

  Nowa instalacją będzie się opierać na multiswitchu SPS 9982 NF niemieckiej firmie SPAUN (9/8 - zez na hotbirda i astre 19,2)
  http://www.spaun.de/files/96bee_en_spaun_cat_en_page012-013.pdf
  Jego miejscem docelowym będzie strych. Antenę satelitarną zainstaluje na kominie obejmami taśmowymi. Kable (8 stuk) do konwerterów będą miały po 15-19m długości.

  Kablówka jest doprowadzona do budynku na wysokości 1 pietra, wchodzi pod ocieplenie i biegnie w dół do parteru i tam przechodzi przez mur (pokój TV). Wewnątrz budynku kablówka jest wzmacniana w.w. wzmacniaczem i biegnie do góry na strych do multiswitsha.
  By tą niepotrzebną pętle i stare i zapewne uszkodzone kable ominąć chciałbym się bezpośrednio na zewnątrz do niej podłaczyć, zanim wchodzi pod ocieplenie.
  Jestem ostatnim odbiorcą kablówki tzn. ze z powodu słabego sygnału już dalej się ją rozdzielić nie da wiec musze to jak najlepiej rozwiązać.

  Dodatkowo do multiswitsha będą podłączone modulatory systemu CCTV (poziom wyjsciowy 100dBuV) Będzie od 8-10 kanałów, sumowane rozgałęźnikami firmy AXING. Jeżeli przykładowo będzie 10 kanałów to będą sumowane rozgałęźnikami 1/6 i 1/4)

  I ostatecznie chciałbym jeszcze podłaczyć antenę radiowo. Będzie ustawiona na Wrocław (90km). Tymczasowo mam ją na strychu, prowizorycznie ustawioną, widzi nadajnik przez dachówki i odbiór jest w porządku. Niestety cześć interesujących mnie stacji ma polaryzacją pionową wiec pobawię się jeszcze ustawieniem pod kontem 45stop (antena 5 elementowa dipola). Najchętniej bym ta antenę na strychu a nie na maszcie zainstalował, ponieważ montując ja na maszcie miał bym potem poważny problem z instalowaniem zwodu odsuniętego (nie chce podłączać masztu do odgromówki, ponieważ metoda z zwodem jest zdecydowanie lepsza). Ale co jak dokładnie będzie to się jeszcze okaże, musze po testować.


  I takie pytania mnie męczą:

  1. Gdzie dostane porządny koncentryk z 100% CU i PE ???
  kol. KONDENSATOR coś wspominał o czeskich kablach, które stosuję, tylko gdzie je kupić ?
  ja tylko TRISET-11 znalazłem. http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny...1_pe_total_cu_1_65-7_2-10_100m__E1029_100.htm

  2. Jakie F’ki zaciskane polecacie ? cabel-cony ?

  3. Czym się najlepiej podłączyć do kablówki na zewnątrz ? cabelconami i potem czym zaizolować ?
  Już doczytałem na forum ze sama rurka termokurczliwa nie będzie najlepsza, ponieważ ani nie jest tak naprawdę wodoszczelna ani odporna na UV.
  Wiec czym to zabezpieczyć?

  4. Czy zostawić ten w.w. wzmacniacz budynkowy TERRY czy lepiej cos lepszego kupić ?
  Ten model wzmacnia od 47Mhz i jak wyczytałem z licznych postów kondensatora takie często wzmacniają już od 1 Mhz, psując przy tym jakość sygnału.
  Wzmacniacza w multiswitshu (aktywna terestryka) raczej nie będę mógł używać, ponieważ będzie mi potrzebny kanał zwrotny a ten jest tylko dostępny w pasywnym wejściu.

  5. Po zsumowaniu 8-10 modulatorów zostaną mi 2 kable +kablówka +antena UKF.
  W jaki sposób takie cos najlepiej do multiswitsha podłączyć? Początkowo myślałem ze przez rozgałęźnik 1/4 (firmy AXING) ale teraz wcale nie jestem taki pewien.

  6. Wyczytałem również ze radio w rozwiązaniu jednoprzewodowym wcale nie jest takie dobre, ale dla czego ?
  Radio musze tylko do 2 odbiorników doprowadzić, może w takim razie osobnym kablem?

  7. Czy dla anteny UKF będzie potrzebny jakiś filtr pasmowy i wzmacniacz ?
  W końcu chcę łapać stację oddalone o 90km (mieszkam na Opolszczyźnie przy granicy czeskiej, pow. Nyski, i chce złapać wrocławskie nadajniki.

  8. Zwrotnice- obecne, zakupione kiedyś w OBI przepuszczają w obu gniazdkach pełne pasmo.
  Mam zamiar wymienić je na 3 i 4 wyjściowe gniazdka firmy AXING. http://www.axing.com/katalog_en/dosen9.html i http://www.axing.com/katalog_en/dosen8.html
  o dziwo zwrotnica z serii basic-line ma mniejsze tłumienie niż z serii premium-line http://www.axing.com/katalog_en/dosen7.html
  Bardzo mi zależy na kanale zwrotnym (11Mhz) w celu łatwiej obsługi rejestratora CCTV wiec zwrotnice bez kanału zwrotnego mnie nie interesują. Znacie przypadkiem jakieś ciekawsze propozycje czy ta jest w sam raz ?

  10. W pokoju TV, kablówka przechodzi przez DVD. Wyczytałem ze jednak lepiej te uładzenia przez odgałęźnik podłączyć, ale czy to ma naprawdę sens ? Pogorszenia sygnału nie zauważyłem.


  Mam nadzieje, że uzyskam cenne odpowiedzi :)

  Pozdrawiam
  Krzysiek

  0 3
 • Napad.pl
 • #2 01 Wrz 2008 13:00
  echolon
  Poziom 9  

  Nikt nie jest wstanie udzielić mi odpowiedzi na te pytania, chociaż na niektóre ?

  0
 • Napad.pl
 • #3 01 Wrz 2008 15:25
  kolo
  Poziom 20  

  Są koszulki termokórczliwe z klejem ! jak kilka warstw zrobisz to będzie ok. Ja sam często smaruję kabel silikonem a potem koszulkę termokurczliwą nakładam i podgrzewam to daje 100% szczelności. Reszta tj. jaki wzmacniacz, anteny itd. to najpierw trzeba troszkę pomierzyć posprawdzać i dopiero na tej podstawie podejmować decyzję o zakupach. Jeśli za wzmacniaczem Terry masz sygnał ok. to nie ma potrzeby stosować nic dodatkowo. Dobre kable koncentryczne mają w Dipolu http://www.dipol.com.pl/eshop/items.php?category=1200&group=1204&subgroup=1346
  Modulatory łączysz w szerg i na początku dwie anteny + zwrotnica. Kablówką też wchodzisz w zwrotnicę. To tak teoretycznie bo jeśli nie znamy wyników pomiarów poziomów sygnału to tylko możemy teoretyzować. Do anteny ukf może być potrzebny wzmacniacz ale na początek należy sprawdzić poziomy sygnałów poszczególnych dostępnych stacji radiowych. Ja osobiście często stosuję filtry wycinające pasmo GSM szczególnie w instalacjach w miastach gdzie sieć BTS-ów jest gęsta , daje to pozytywne rezultaty. Jeśli chodzi o zwrotnice to polecam Alcada , Telkom Telmor i AMS. Nie kupował bym tych urządzeń w supermarketach tam najczęściej jest dziadostwo bo oni nie znają się na tym co zamawiają. Zyczę powodzenia.

  0
 • #4 02 Wrz 2008 21:22
  dipol
  Poziom 33  

  Zwykły silikon puszcza wilgoć robi się sylikonem dekarskim i wtedy jest ok.Dobry jest do uszczelniania żel znajdujący się puszkach służących do naprawy kabli telekomunikacyjnych ziemnych KM1--3.Koszulki termokurczliwe z klejem sie nie nadają gdzie jest wilgoć zawsze się woda po jakimś czasie dostanie.
  73!

  0