Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba A200, bios ATMEL AT93C46

12 Wrz 2008 19:12 3768 14
  • Poziom 9  
    A ja mam takie pytanie apropo układu AT 93C46, gdyż zaniosłem laptopa w celu wgrania biosu gdyż po upgradzie nie chciał mi się podnieść, no ale fachmen do którego poszłem nie potrafił zlokalizować kości biosu na płycie i uznał, że to ta kość Atmel AT93C46, i wylutował ją próbowal wgrać bios wcześniej ja kasując, lecz wyskakiwał mu komunikat że uszkodzona podczas próby wgrania biosu!!! No i z takim przeświadczeniem pojechałem do domu w celu zakupienia nowej takiej kości. Po przyjeździe do domu znalzłem pod karta express właściwy bios. Mam teraz pytanko zakladając ze teraz zaprogramuje własciwa kosc biosu to czy moj laptop sie podniesie czy po tym jak mi cos porobil z tym eepromem AT93C46 bedzie wielka kicha????
    Czy bylo cos w nim na tyle istotnego ze znowu mimo wgrania biosu laptop bedzie martwy??? I czy jest szansa ze mimo komunikatow na tym jego programatorze ze kasowanie przebieglo ok verfikacja ok a tylko podczas programowania kosci wyskakiwal komunikat ze pamiec uszkodzona, defakto nic tam nie zaszlo bo uzywal zlego programatora????
    Prosze o odpowiedz bo jestem wkurzony ze zamist zrobic sobie dobrze byc moze na cacy zalatwilem laptopa??!!
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    No, niezły fachowiec.
    Kość ATMEL AT93C46 jest od karty sieciowej. W niej jest np MAC adres karty.
    Laptop bez tego powinien wstać poprawnie.
    Jedynie możesz mieć problemy z zainstalowaniem sterowników do karty sieciowej i jej działaniem.
  • Poziom 9  
    jesli zmienie kosc biosu z sst 25VF080B ktora uszkodziła sie, na winbond 25P80VSIG podobno są to kości o tych samych parametrach, to czy moze miec to wpływ na działanie laptopa? czy musi byc tego samego producenta?
  • Poziom 9  
    podmiana biosu na innego producenta nie miała negatywnego wpływu na jego działanie ... chyba nie, bo pomimo ze laptopik juz sie podnosi - nie jest martwy to podczas podnoszenia sie wyskakuje
    "Realtek ... cos tam cos tam ... boot Agent
    Press Shift + F10"
    jesli nacisne te sekwencje to wchodze do stawien Karty sieciowej ale nic tam nie ma pusciutko i nic sie nie chce zmenic bo po powtrornym wejsciu jest jak pierwotnie!!!!
    jesli nic nie nacisne to
    (chyba podczas wykrywanie urządzeń) wywala mi error
    komunikacie
    ATAPI CD-ROM
    Fixed disc
    Mouse initialized
    ERROR
    System Configuraton Data Write Error

i na dole F1 Resume, i F2 wejscie do Biosu. Po wybraniu resume ładuje sie system.
    Pod windowsem karta sieciowa ma zerowy MAC, choc poprzednio miala normalny, da sie go wpisac i siec jest.
    Czy te błedy podczas uruchamiania to moze byc spowodowane tym ze zostala skasowana zawartosc tego eepromu Atmel 93C46 czy raczej cos z biosem nadal nie hallo??!!
    I jesli to faktycznie Atmel czy moze ktos mi podeslac plik, któym powinien byc on zaprogramowany ewentualnie poradzić co z tym zrobic!!!!
    Dziekuje z góry
  • Pomocny post

Podaj dokładną treść komunikatu błędu.
  • Poziom 9  
    PitD napisał:
    Podaj dokładną treść komunikatu błędu.

zmienilem troche tresc poprzedniego postu wiec moze to cos Ci powie
    bede wdzieczny za jakies rady
  • Pomocny post

To oznacza brak możliwości zapisu konfiguracji.
    Zamieniłeś kość biosu i komputer nie jest w stanie zapisać w niej danych ( inny algorytm zapisu ).
    Poszukaj innego układu bardziej kompatybilnego z tym co był lub daj dokładnie taki sam. To jet błąd wynikający właśnie z zamiany kości.
  • Poziom 9  
    PitD napisał:
    Zamieniłeś kość biosu i komputer nie jest w stanie zapisać w niej danych ( inny algorytm zapisu ).
    Poszukaj innego układu bardziej kompatybilnego z tym co był lub daj dokładnie taki sam. To jet błąd wynikający właśnie z zamiany kości.

no ale jak zmieniam ustawienia w biosie czyli wylaczam sieciowke itp. czy kolejnosc bootowania to wszystko sie zapisuje w ustawieniach biosu

problem jest tylko z ta sieciowko bo jak na innmy lapku HP wchodze w takie opcje jak tu przez SHIFT+F10 to karta ma MAC adress i wiele innych jaichs wartosci a tu w Toshibie pustka, no i nie wiem czy to własnie wina biosu czy tego atmela

aha jesli to wina biosu to gdzie moge kupic taka kosc sst S08
    bo ten fachmen mi powiedzial ze jest bardzo ciezko je dostac!!!

sory za te molestowanie pytaniami ale sam sobie z tym nie poradze a nie chce znowy wylutowywac biosu skoro moze on jest dobry
  • Pomocny post

PitD napisał:

serekt napisał:

no ale jak zmieniam ustawienia w biosie czyli wylaczam sieciowke itp. czy kolejnosc bootowania to wszystko sie zapisuje w ustawieniach biosu

Ale to co ustawiasz to jest CMOS. Czyli ustawienia BIOS. To jest gdzie indziej pisane.
    A komputer nie może zapisać konfiguracji sprzętu którą pisze w kości BIOS.
    SST 25VF080B ma inny algorytm zapisu niż winbond 25P80VSIG.
    Porównaj specyfikację.
  • Poziom 9  
    PitD napisał:
    PitD napisał:

serekt napisał:

Ale to co ustawiasz to jest CMOS. Czyli ustawienia BIOS. To jest gdzie indziej pisane.
    Porównaj specyfikację.

Moze to i lepiej latwiej zaprogramowac bois niz te kosc atmel, tylko jeszcze jedna prosba moze ma pan namiary na kogos albo jakos firme gdzie dostane takie kosci bo cos ciezko cos znalesc w necie?
    A moze pan w jakims serwisie pracuje??
  • Pomocny post

Kość jest dostępna w Farnell-u
  • Poziom 9  
    Jeszcze mam jedno pytanko bo mam możliwość na szybko zmiany na kość MX25L8005, a pan pisał żebym porównał specyfikacje bo bo sst i winbond mają różne algorytmy zapisu, gdzie mogę pobrać secyfikacje tych trzech kości żeby popatrzeć w ich dokumentacje???

Aha a apropo kości Atmel czy wsad do niej to jest najprawdopodobniej jakiś standardowy czy typowy dla ustawień danego laptopa? No jesli tam jest zapisany MAC no to raczej inny dla kazdego lapka!!
    Ciżężko bedzie w takim razie o taki wsad żeby ponownie to zaprogramować??

Dzieki jeszcze raz

Dodano po 54 [minuty]:

PitD napisał:
    PitD napisał:

serekt napisał:

Porównaj specyfikację.

Kość na którą została zamieniona to Winbond 25P080V, czy to jakaś różnica??

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Dla ciebie najlepiej by było kupić uszkodzoną płytę do takiej Toshiby na dawcę :)
    Co do wsadu to spróbował bym wrzucić od innej sieciówki na takim samym układzie i powinno zagadać.

ps. Dużo specyfikacji jest na www.elenota.pl
    Zaglądnij.
  • Poziom 9  
    Teraz zmieniłem kość biosu na MX 25L800M20 i laptop wogóle nie reaguje na nic nawet na przycisk zasilania?
    Czy to możliwe, że przez nią czy coś uszkodziłem podczas rozbierania i składania go już n-ty raz?

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak laptop nie zainicjalizuje biosu to komputer nie wstanie.
    Czyli tak jak u ciebie. Udaje trupa.