Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie pięcioma przekaźnikami - jak to wykonać

M.A.G 04 Paź 2008 16:58 5642 34
  • #1 04 Paź 2008 16:58
    M.A.G
    Poziom 11  

W jaki sposób mam zbudować układ sterowania 5 przekaźnikami za pomocą 5 przycisków (niestabilnych) tak aby zadziałanie jednym przyciskiem załączało przypisany mu przekaźnik i jednocześnie wyłączało inny wzbudzony już przekaźnik.

0 29
  • #2 04 Paź 2008 20:18
    elkard
    Poziom 35  

Możesz takie zadanie wykonać w oparciu o przerzutniki RS.
    Tu masz taki przykład. Dałem tu tylko trzy przyciski, ale oczywiście można to dalej rozbudowywać.
    Możesz ten układ zbudować w programie Crocodile Clips i samemu przekonać się jak działa.

1
  • #3 04 Paź 2008 22:20
    tomaszgab
    Poziom 27  

Nic nie piszesz o sytuacji teoretycznej naciśnięcia dwóch jednocześnie przycisków.Chyba znalazłem rozwiązanie na samych przekaźnikach,jest to rozważnie teoretyczne tak więc muszę to wypróbować praktycznie.Jest i jeden warunek że przekażnik musi posiadać trzy styki pomocnicze NO ale takowe są w handlu.

0
  • #4 05 Paź 2008 14:19
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można to również zrobić w ten sposób:
    C1 -zerowanie układu w momencie włączenia zasilania (równolegle do C1 można podłączyć przełącznik zerowania w dowolnej chwili). Można także "uprzywilejować" dowolny przekaźnik w momencie załączania zasilania.

W przypadku zakłóceń w pracy, spowodowanych drganiami przełączników należy dołączyć równolegle do rezystorów R4÷R6 kondensatory 10n÷100n.

Napięcie zasilania - w zakresie dopuszczalnych dla C-MOS

Elementy wyjściowe (tranzystory i rezystory) - w zależności od przekaźników.

W przypadku wciśnięcia kilku przełączników równocześnie - układ działa na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" (jak w teleturniejach :D )

Ilość przekaźników oczywiście dowolna.

Pozdrawiam

0
  • #5 05 Paź 2008 17:13
    M.A.G
    Poziom 11  

Obydwa projekty są ciekawe jednak problem jest w tym, że nie mam możliwości wytrawienia płytki. Raczej szukał bym bardziej prostego w wykonaniu rozwiązania.

0
  • #6 05 Paź 2008 22:15
    tomaszgab
    Poziom 27  

Nie odpowiedziałeś ,naciskam jeden przycisk/trzymam/go i naciskam drugi przycisk.Czy jest taka sytuacja.

0
  • #7 06 Paź 2008 09:27
    chudybyk
    Poziom 27  

Najprostsza sprawa to zastosowanie przycisków typu ISOSTAT zblokowanych w rzędzie. Przełączanie przycisków realizuje się mechanicznie, więc przekaźniki można podpiąć wprost.
    Pozdrawiam!

0
  • #8 06 Paź 2008 10:45
    prezeswal

chudybyk napisał:
    Najprostsza sprawa to zastosowanie przycisków typu ISOSTAT zblokowanych w rzędzie

Idąc tym tokiem rozumowania, to jest jeszcze prostsze rozwiązanie: wystarczą same isostaty, po co te przekaźniki :?: :D
    Tyle, ze takie "porady" niewiele (albo nic) mają wspólnego z tematem (przełączniki miały co prawda mechaniczne, ale "niestabilne").

Ponieważ kol. tomaszgab nie może doczekać się odpowiedzi od kol elkard (może dlatego, że sprawa jest oczywista?) więc ja pozwolę sobie przedstawić moje zdanie na ten temat: dla przerzutników RS (na bramkach NAND) taka sytuacja (R=0 i S=0) jest stanem zabronionym i .... to tyle.
    Mój układ na przerzutnikach D dopuszcza sytuację zwarcia kilku przycisków jednoczesnie - opisałem to.

Kol. M.A.G : takie układy można z powodzeniem wykonać na płytkach uniwersalnych :D
    Pozdrawiam

0
  • #9 06 Paź 2008 14:45
    elkard
    Poziom 35  

prezeswal napisał:
    Ponieważ kol. tomaszgab nie może doczekać się odpowiedzi od kol elkard (może dlatego, że sprawa jest oczywista?) więc ja pozwolę sobie przedstawić moje zdanie na ten temat: dla przerzutników RS (na bramkach NAND) taka sytuacja (R=0 i S=0) jest stanem zabronionym i .... to tyle.

Oj przepraszam, nie zorientowałem się że jest to pytanie i jeszcze na dodatek do mnie. Przecież sprawa jest oczywista ?
    Kolego prezeswal, a cóż to takiego tragicznego stanie się gdy na wejściach R i S tego przerzutnika pojawią się zera logiczne ?

0
  • #10 06 Paź 2008 14:59
    prezeswal

Nic tragicznego się nie stanie (ja tylko zacytowałem stwierdzenie z teorii przerzutnika RS) :D

ps. ja to nazywam: układ zgłupieje :D

0
  • #11 06 Paź 2008 15:46
    M.A.G
    Poziom 11  

A gdybym taki układ zbudował na przekaźnikach bistabilnych? wydaje mi się że to chyba jest najprostszy sposób.

0
  • #12 06 Paź 2008 16:16
    twazny
    Poziom 26  

Najprostszy sposób to zastosować stare układy 580,590.Produkowane przez Cemi jako UL 1958,1959.
    Dodać po tranzystorze jeśli pobór większy niż 50mA.Zawierają wszystko co potrzebne.
    Były stosowane w programatorach starych telewizorów.

0
  • #13 06 Paź 2008 17:42
    tomaszgab
    Poziom 27  

M.A.G. napisałem ci że można zrobić to na samych przekaźnikach ale jedyny wada że można tak jak pisałem nacisnąć jeden przycisk/przytrzymać/ i nacisnąć drugi co powoduje włączenia dwóch przekaźników.

0
  • #14 06 Paź 2008 18:06
    M.A.G
    Poziom 11  

a no tak pytanie było, wiec uruchomienie 2 przekaźników naraz w niczym nie przeszkodzi i raczej taka sytuacja nie nastąpi. Czy w takim razie ten prosty układ sterowania samymi cewkami będzie dobry? czy coś należało by jeszcze tam zmienić?

0
  • #15 06 Paź 2008 20:05
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    W zasadzie moich autorskich rozwiązań nie publikuje na otwartym forum.
    Podaj maila prześlę rozwiązanie.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 06 Paź 2008 20:26
    prezeswal

A to jest mój pomysł (chyba autorski, ale opublikuję :D )
    Myślę, że nie pomyliłem się w rysowaniu - nie sprawdzałem tego układu "fizycznie" :

Kondensator trzeba oczywiście dobrać do przekaźnika
    Pozdrawiam

0
  • #17 06 Paź 2008 20:45
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Kolego prezeswal a co się stanie gdy przyciśniemy np. dwa przyciski ??.
    Pozdrawiam.

0
  • #18 06 Paź 2008 20:54
    prezeswal

Włączą się dwa przekaźniki.

M.A.G napisał:
    a uruchomienie 2 przekaźników naraz w niczym nie przeszkodzi i raczej taka sytuacja nie nastąpi

Dlatego wysłałem mój pomysł :D

0
  • #19 06 Paź 2008 21:11
    elkard
    Poziom 35  

Pomysł całkiem całkiem. Chodź nie mojego autorstwa tylko kolegi prezeswal. :wink:
    Tylko mała korekta. Należy jeszcze dodać po jednej diodzie. W przeciwnym razie po załączeniu któregokolwiek przekaźnika, kondensator C1 będzie cały czas naładowany poprzez styk pomocniczy danego przekaźnika. No i wiadomo... Poza tym chyba ok.

0
  • #20 06 Paź 2008 21:22
    M.A.G
    Poziom 11  

kolego prezeswal wyjaśnij mi jeszcze jakie zadanie spełnia 4 przekaźnik bo nie dokońca rozumiem.

0
  • #21 06 Paź 2008 21:30
    elkard
    Poziom 35  

Ja tylko jeszcze dodam że układ nadal nie pracuje prawidłowo. Należy dodać po jeszcze jednej diodzie od strony styku pomocniczego.

0
  • #22 06 Paź 2008 21:43
    prezeswal

Kol. elkard - dzięki za uznanie i słuszną poprawkę :D

Kol M.A.G .Ten przekaźnik odłącza zasilanie wszystkich przekaźników (poza sobą :D ) w momencie wciśnięcia któregoś klucza (lub kilku jednocześnie) na czas określony pojemnością kondensatora i rezystancją cewki. Wciśnięcie klucza musi być na tyle długie, aby kondensator zdążył się naładować , nie powinien więc być "zbyt duży",ale jednocześnie jego pojemność musi być wystarczająca dla zadziałania przekaźnika.
    Pozdrawiam

0
  • #23 07 Paź 2008 08:30
    M.A.G
    Poziom 11  

to już rozumiem. układ podoba się. Tylko jedna sprawa układ po odłączeniu zasilania nie będzie pamiętał swojego stanu. Można to chyba zrobić z powodzeniem na przekaźnikach bistabilnych jednocewkowych lub dwucewkowych?

0
  • #24 07 Paź 2008 14:41
    elkard
    Poziom 35  

Gdybyś chciał stosować przekaźniki bistabilne 2-cewkowe to może coś takiego. Układ jest prosty w swym działaniu. Po naciśnięciu którego kolwiek przycisku podawane jest napięcie na cewkę SET danego przekaźnika a poprzez cztery diody podawane będzie napięcie na cewki RESET pozostałych czterech przekaźników. Tylko że trzeba dać trochę tych diod.

0
  • #25 07 Paź 2008 15:26
    prezeswal

M.A.G napisał:
    układ po odłączeniu zasilania nie będzie pamiętał swojego stanu. Można to chyba zrobić z powodzeniem na przekaźnikach bistabilnych jednocewkowych lub dwucewkowych?

Czwarty przekaźnik ("zerujący") odłączając napięcie zasilania podaje je jednocześnie na swój wolny styk NO. Można to (chyba) wykorzystać do "resetu" przekaźników bistabilnych :?:

0
  • Pomocny post
    #26 07 Paź 2008 15:45
    elkard
    Poziom 35  

A może jaszcze coś na takiej zasadzie jak wcześniej zaproponowałeś, z kondensatorem do wytwarzania krótkiego impulsu resetującego ?

Dodano po 12 [minuty]:

Może należało by dać dodatkowy przekaźnik tak jak sugerujesz, bo wytworzenie impulsu dla pięciu cewek resetujących wymagało by kondensatora o większej pojemności itd. Tylko praktycznie to będzie szósty przekaźnik bo autorowi zależy na przełączaniu pięciu przekaźników. Zamiast tego dodatkowego przekaźnika można by też zastosować układ tranzystorowy, tym samym jeszcze zmniejszyła by się wartość tego kondensatora.

0
  • Pomocny post
    #27 07 Paź 2008 15:52
    prezeswal

Wydaje mi się, że masz rację. Te bistabilne przekaźniki - to dla mnie "nowa okoliczność w sprawie :D ".
    Zastanowię się, ale chyba nic sprytniejszego nie wymyślę :D
    Pozdrawiam

0
  • #28 09 Paź 2008 20:31
    M.A.G
    Poziom 11  

myślę, że najbardziej podobają mi się rozwiązania kolegi elkard na przekaźnikach dwucewkowych i kolegi prezeswal z dodatkowym przekaźnikiem:)

0
  • #29 09 Paź 2008 22:26
    tomaszgab
    Poziom 27  

M.A.G nie rozumiem, przekaźnik dwucewkowy.

0