Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przycisk start/stop na przekaźnikach/stycznikach

25 Sty 2010 21:41 12480 7
  • Poziom 15  
    Witam, mam do wykonania zadanie aby jednym przyciskiem wykonywać załączanie (np napięcia, oświetlenia - mało istotne) / rozłączanie. Dowolna ilość przekaźników, ale tylko jeden przycisk. Jeśli ktoś byłby na tyle miły mi to przedstawić i ewentualnie wytłumaczyć to będę bardzo wdzięczny.

PS:
    Znalazłem coś takiego, ale z racji mojej małej wiedzy w tej dziedzinie, nawet nie jestem w stanie powiedzieć czy to ten układ:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/uklad_zalaczajacy_8084.jpg

PS2:
    Mam nadzieję że teraz nie ma żadnych rażących błędów.
  • Poziom 12  
    Załączenie z podtrzymaniem
    Powinno pomóc i Google.
    Z magicznym key.
  • Poziom 15  
    Tak, pojedyncze naciśnięcie powoduje załączenie układu, drugie ma go wyłączyć.
  • Poziom 15  
    Tak, to jeszcze potrafiłem zrobić, ale zadanie polega na tym by użyć tylko jednego przycisku.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    mog123 napisał:
    zadanie polega na tym by użyć tylko jednego przycisku.

Właśnie tak działa układ z linku w Twoim pierwszym poście.
  • Pomocny post
    Poziom 12  

Dodano po 52 [sekundy]:

Układ 4017 pracuje jako dwójka licząca (przerzutnik typu T), wyjście 3 zmienia stan z każdym nacisnieciem przycisku. Elementy R1, C1 zapobiegają przedostaniu się na wejście zegarowe licznika impulsów powstałych podczas drgania styków przycisku. Dioda D1 zabezpiecza tranzystor przed wysokim napieciem samoindukcji powstałym w cewce przekaznika, dioda D2 nie jest konieczna >> zabezpiecza przed odwrotnym podłaczeniem zasilania. W zasadzie wartosc elementów na schemacie moze byc zmieniana w szerokim zakresie, proponuję np. tak:
    R1-100k
    R2-5,1k
    C1-100nF
    D1, D2 -1N4007
    T1-BC547
    U1-CD4017
    Układ zalecam zasilać z napięciem od 4( bez D2 min moze byc 3V) do 18V.
    Pozdrawiam i życzę miłego lutowania

Uwaga!!! na schemacie popełniłem błąd, zamiast 2 nózki należy połączyć 4 z nóżką 15, przepraszam za komplikacje wszystkich którzy wykonali układ z negatywnym rezultatem

Dodano po 4 [minuty]:

Mikrowyłącznik
    Układ ten pozwala na sterowanie (włącznie i wyłączanie) praktycznie dowolnego urządzenia za pomocą mikroprzełącznika (dołączając do wyjścia przekaźnik). Stan pracy układu jest sygnalizowany przy pomocy diody LED. Na wyjściu układu otrzymujemy napięcie dokładnie takie jak na zasilaniu, a w zależności od niego należy dobrać rezystor R4 w zakresie 1k do 3k. Elementy D1 i R4 montujemy tylko dla układu CD4049. Na jednym układzie CD40xx można wykonać maksymalnie 3 niezależnie działające wyłączniki, w innym wypadku należy pozostałe wyjścia CD40xx połączyć tak jak na rysunku1. Schemat ideowy został wykonany dla 1 wyłącznika , pozostałe należy wykonać analogicznie do niego. Struktura wewnętrzna układu CD4049 znajduje się na rysunku2.
    R1-1k
    R2-1M
    R3-2,2M
    R4-1-3k
    C1-47n
    D1-LED
    US-CD4009,CD4049,CD4069
    WŁ - mikrowyłącznik
  • Poziom 15  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) Problem można uznać za rozwiązany