logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Schemat robota z Atmega8, L298, RS232 i czujnikiem IR Sharp – co poprawić?

ohouapss 27 Paź 2008 22:21 1806 5
REKLAMA
  • #1 5674502
    ohouapss
    Poziom 10  
    Posty: 17
    Jakiś czas temu wrzuciłem tu projekt sterownika silników do robota na bazie l298.
    Teraz chciałbym uzupełnić działający sterownik o "móżdżek". Wybrałem atmega8, chcę w przyszłości komunikować się z nim przez rs232 i podłączyć jakieś czujniki (na pewno ir sharpa). Będę wdzięczny za rzucenie okiem na mój schemat - jestem informatykiem, więc wiedzę elektroniczną mam ograniczoną.
    Załączniki:
    • ucatmega2.pdf (16.68 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 5674559
    mariann
    Poziom 39  
    Posty: 3470
    Pomógł: 549
    Ocena: 646
    Witam
    Proponował bym dołożyć kondensatory elektrolityczne do stabilizatora. Nie zaszkodzi, a pomóc może.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 5674603
    ohouapss
    Poziom 10  
    Posty: 17
    Dzięki. Dorzuciłem 100n pomiędzy gnd i vcc na wyjściu stabilizatora. Wrzuciłem też 100n pomiędzy vcc i gnd w max232 - słusznie? Zresztą z tymi kondensatorami mam kłopot - np. czy pomiędzy vcc i gnd przy nóżkach atmegi też warto wrzucić 100n? Bo na schematach tego nie widzę, ale zależy mi na stabilnej pracy.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 5674720
    MirekCz
    Poziom 35  
    Posty: 2220
    Pomógł: 330
    Ocena: 62
    stabilizator potrzebuje oprócz 100n jeszcze większych kondensatorów rzędu 10-100uF (zależnie od obciążenia, najlepiej zobacz w przykład z dokumentacji)

    Pomiędzy wszystkie pary pinów vcc/gnd wszystkich układów scalonych powinieneś wsadzić kondensator 100nF. Dotyczy to procka, L298, max232 itd.
    Oczywiście przy L298 przyda się też jakiś większy elektrolit na wejście zasilania silników - tak ok. 47uF.
  • REKLAMA
  • #5 5674805
    ohouapss
    Poziom 10  
    Posty: 17
    Dziękuję.
    To nowa wersja schematu. Czy takie wstawienie kondensatorów jest ok? To powinny być elektrolityczne, tak jak zaznaczyłem?
    A - i jeszcze - czy rezystor podciągający przy resecie jest ok? To nie będzie kolidowało z programowaniem ISP?
    Załączniki:
    • ucatmega2.pdf (17.53 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #6 5675067
    MirekCz
    Poziom 35  
    Posty: 2220
    Pomógł: 330
    Ocena: 62
    Wygląda ok.
    Tylko na schematach nie rób dziwnych kombinacji typu linie pod kątem i odwrócone znaki GND.
    GND zawsze na dole, VCC u góry, wszystkie linie pod kątem 90stopni - to naprawdę ułatwia czytanie rysunku.
REKLAMA