Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zastosować pompę z sterownikiem

tytanik1 05 Lis 2008 07:30 1724 6
  • #1 05 Lis 2008 07:30
    tytanik1
    Poziom 14  

Witam
    Właśnie zaczynają u mnie wykonywać nową instalację centralnego ogrzewania , chcę zakupić pompę firmy Pompa Grundfos UPS 25-40 + STEROWNIK SP-03 .Co prawda droga jest ale mam taką u rodziców w domu i dziła już chyba 8 lat bez najmniejszych zarzutów. Zastanawiam się tylko czy kupić pompę sterowana elektronicznie , i co to daję . Mój piec co nie jest zautomatyzowany ani nie ma żadnego sterownika wieć być może to dobre rozwiazanie . Czekam na wasze rady .

0 6
  • Fibaro
  • #2 05 Lis 2008 08:29
    Krzysztof10
    Poziom 19  

sterownik musi być , aby przy niskiej temperaturze pieca pompka darmo nie pracowała , chyba że ręcznie zamierzasz to kontrolować - czyli włączać i wyłączać
    następna sprawa to ciepła woda - ponieważ kiedy w piecu temp.. spada spada również temp.. wody w zbiorniku co jest efektem niepożądanym
    nie napisałeś jaki to piec ale przypuszczam że węglowy

1
  • Fibaro
  • #3 05 Lis 2008 09:08
    tytanik1
    Poziom 14  

Tak to piec węglowy. czyli rozumie że poprostu jej sterowanie zależne od teperatury wody, ale też rozumie że i tak pracuje pompka cały czas ( sterowanie polega na zmianie biegów pompki, no chyba że całkowicie wyłancza i załacza ) gdyż będe miał obieg wymuszony, i czy to nie ma żadnego wpływu. Jeszcze mam pytanie jesli chodzi o firmy pompek bo jest ich bardzo dużo, a różnica miedzy Grundfos a innymi jest adekwatna do dużej różnicy cenowej. (jakość do ceny ). A i pytanie czy do pompek do cyrkulacji wody w obiegu też taki sterownik jest, no chyba że te maja same wbudowane w sobie.

0
  • Fibaro
  • #4 05 Lis 2008 09:34
    niutat
    Poziom 36  

Witam, co do przełączania zakresów na pompce to trzeba tak ustawić wydajność aby zapewnić odpowiedni obieg w obwodzie, później już nie ma potrzeby tego zmieniać. Co do sterowania to może coś takiego?
    http://www.apar.pl/termostaty/tusc.html

0
  • #5 05 Lis 2008 21:29
    Krzysztof10
    Poziom 19  

pompka jest wyłączana całkowicie , a jeśli możesz zainwestować więcej to polecam sterownik różnicowy z podwójnym czujnikiem , jeden kontroluje wyjście z pieca drugi temperature w zbiorniku - w takim przypadku ciepła woda nigdy nie traci swojej temperatury ponieważ pompka działa tylko wtedy jeśli temperatura w c.o. jest wyższa od temp. ciepłej wody , takie rozwiązanie mam u siebie i jestem zadowolony

Dodano po 18 [minuty]:

http://www.allegro.pl/item461829783_termostat_regulator_sterownik_roznicowy_solarny.html

może coś takiego i cena całkiem przyzwoita tylko musisz zamówić z dwoma czujnikami bo ten w komplecie ma jeden

Dodano po 13 [minuty]:

http://www.allegro.pl/item466798370_roznicowy_regulator_temp_sterownik_solarny_itp.html tu masz jeszcze coś porządnego i niedrogo bez komplikacji

0
  • #6 05 Lis 2008 22:14
    tytanik1
    Poziom 14  

Nie wime czy dobrze rozumie czy ten sterownik obsługuje obydwie pompki od cyrkulacji i od centralnego czy tylko od centralnego

0
  • #7 06 Lis 2008 21:14
    Krzysztof10
    Poziom 19  

tylko od centralnego , nie mam cyrkulacji , ale gdybym miał robić to spiął bym obie pompki razem - załączane jednym sterownikiem , uważam że taki układ daje dużo dobrego
    1. w momencie grzania cyrkulacja równo grzeje wode i z lepszym efektem
    2.kiedy ogrzewanie ustaje cyrk. nie marnotrawi temperatury wody

chyba że koniecznie musisz mieć gorącą wode po odkręceniu kranu

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo