Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mikrofala samsung M1736N - tacka nie kręci się

05 Lis 2008 16:32 4686 14
 • Poziom 9  
  Witam. Jak w temacie, tacka się nie obraca. Wypiąłem silnik ST-16(EX73MAAA), ale nie ma na nim , ani w nim śladu uszkodzenia mechanicznego, czy elektrycznego. Jak stwierdzić, jego sprawność, lub nie ? Może przyczyna leży przed silnikiem ? Jaki opór powinno wykazywać uzwojenie dobrego silnika ? Czy te silniczki synchroniczne są nietrwałe ?
 • HELUPOWER

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  'Siada'/ przerwy uzwojenie, sprawdż omomierzem wartość 1_2kOhm (o ile pamiętam) :P
 • Poziom 15  
  Sprawdź czy napięcie jest na przewodach zasilających silnik (musi być włączone grzanie abyś mógł to zmierzyć) jeśli jest 230v to na sto procent uszkodzenie jest w silniku :D
 • HELUPOWER
 • Poziom 9  
  Predator-dzięki za wartości oporu. Miernik ustawiony na 20k pokazuje 0,12 więc chyba za mało ? A co do zasilania, to jest to silniczek opisany na 21V AC, więc chyba nie będę nawet próbował zasilać go z sieci. Ale dzięki za wszelkie sugestie.

  Dodano po 4 [godziny] 3 [minuty]:

  A może ktoś wie, gdzie takie ustrojstwo można dostać ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jeżeli to jest na 21 V ,to jest połaczony szeregowo z wentylatorem i tam szukaj przerwy.
 • Poziom 9  
  Ale wentylator działa. Z tego wnioskuję, że skoro na obwodzie jest napięcie, a silnik wykazuje mniejszy opór niż powinien, to najprawdopodobniej jest zwarcie między uzwojeniami silnika. Dobrze kombinuję ? Tylko że wizualnie nie widać miejsca, ale rozumiem, że nie musi być widać. Ponawiam więc pytanie, czy ktoś wie gdzie mozna zdobyć taki silniczek, ?
 • Specjalista AGD
  Oporność jest mniejsza, bo silniczek jest na niższe napięcie. Zasilanie silniczka jest zrobione z odczepu uzwojenia wentylatora. (To nie jest połączenie szeregowe jak pisał Cezet.Uzwojenie cewki wentylatora jest wykorzystane jako autotransformator). Sprawdź czy nie odpalił się drut przy stykach wentylatora (częste uszkodzenie). Można zastosować zwykły silniczek na 230 V ale trzeba przełączyć jeden przewód przy wentylatorze.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  No faktycznie źle napisałem;silniczek jest zasilany z odczepu na wentylatorze.Ale to przecież bardzo proste zmierzyć napięcie na silniczku i wszystko jasne.
 • Poziom 9  
  Andrzej G - mam prośbę, gdybyś mógł wkleić schemacik podpięcia tego zamiennika na 230V byłbym wdzięczny. A czy ktoś zna symbole silniczka synchronicznego do mikrofali(żebym wiedział czego szukać) na 230V ?
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  zibi186 napisał:
  Andrzej G - mam prośbę, gdybyś mógł wkleić schemacik podpięcia tego zamiennika na 230V

  Tu nie potrzeba schematu. Po prostu jeden przewód od silniczka idzie do styków wentylatora (środek). Przełączasz ten przewód na boczny styk. Nie wiem dokładnie jak to wygląda w Twojej mikrofali. Ja analizując połączenia elektryczne wiem gdzie podłączyć. Ale możesz to zrobić doświadczalnie. Po prostu jak przyłączysz z niewłaściwej strony to nie będzie działał (nic się nie uszkodzi).
  Szukając silniczka musisz znaleźć taki by ośka pasowała do sprzęgła. Powinna być taka sama jak w starym silniczku.
 • Poziom 9  
  Andrzej -dzięki za info. Jest jeszcze jeden szczegół- podłączyłem silnik na zewnątrz mikrofali i obserwowałem pracę włączając ją. Okazuje się, że silnik nie jest zupełnie "martwy", tylko nie potrafi się zdecydować, w którą stronę się kręcić. Wewnątrz mikrofali tacka stała nieruchomo, a na zewnątrz chwytając za ośkę czuć, że raz mocniej a raz słabiej ale ciągnie tyle że nie w jedną stronę, tylko w czasie jednego załączenia mikrofali - raz w jedną raz w drugą. Może jednak to nie silnik ? Co powoduje, że przy każdym załączeniu mikrofali silnik zmienia kierunek obrotów(przy sprawnym urządzeniu oczywiście) ?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Wewnątrz tego napędu oprócz silniczka jest też przekładnia zębata zmniejszająca obroty, zaś startuje on raz w jedną a raz w drugą stronę i jest to jego naturalna praca. Zastosować zamiennik można ale należy się liczyć że ośka w tym zamienniku może mieć inną długość i nie będzie pasować.
  Proponuję kupić oryginalny nowy silniczek w serwisie Samsunga. Numer jego katalogowy DE31-10154A cena około 35 zł.
 • Specjalista AGD
  Silniczki tego typu już tak mają, że kierunek obrotów jest zupełnie przypadkowy. Aby uzyskać zawsze ten sam kierunek stosuje się specjalne blokadki np. w programatorach.
  Miałem niedawno też taki przypadek, że pod obciążeniem silniczek nie chciał sie kręcić, a na zewnątrz działał.
 • Poziom 9  
  Samsu 100- dzięki za konkretne namiary. Z nr. katalogowym znalezienie części będzie dużo łatwiejsze.
  M1736N- Silniczek tacki , to nie pierwszy problem, jaki miałem z tą mikrofalą. Wcześniej wysiadło sensorowe sterowanie i mikrofala zaczęła żyć własnym życiem. Tyle, że wtedy poradziłem sobie sam przerabiając sterowanie na mikrostyki. Koszt w porównaniu z nową folią sensorów-śmiesznie mały, a trwałość chyba większa. Jeżeli kogoś interesują szczegóły proszę o kontakt. Temat silniczka się chyba wyczerpał, wymiana na nowy powinna załatwić sprawę. Dzięki wszystkim za informacje.