Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc w dobraniu mocy agregatu prądotwórczego.

01 Gru 2008 07:25 7666 17
  • Poziom 21  
    Witam wszystkich i dziękuję za zainteresowanie tematem. Mój problem a właściwie prośba polega na tym, że posiadam spawarkę (karta katalogowa w załączniku) i mam bardzo często potzrebę pracy w terenie gdzie nie istnieje możliwość podpięcia sie do sieci 230/400V. Zdecydowałem się więc na zakup agregatu prądotwórczego tylko przed zakupem chciałbym zasięgnąć opinii kolegów, którzy są troszeczkę bardziej "wgryzieni" w temat. Teoretycznie co wynika zresztą z załącznika pobór mocy wynosi 4kW dla 80A cosΦ 0,73 ale wiem też, że poprawna praca spawarki w dużej mierze zależy od "stabilnego zasilania". Stąd też moje pytanie i prośba o poradę. Z góry wielkie dzięki
    Załączniki:
  • Poziom 21  
    Może i to być, dzięki. Powiedz mi jeszcze jaka jest różnica pomiędzy zwykłym agregatem prądotwórczym a tym do spawarek zakładając że mają taką samą moc. Pozdrawiam i z góry dziękuję.
  • Poziom 33  
    Ta twoja spawarka jest inwerterowa czy transformatorowa?
    Jesli inwerter to agregat powinien mieć AVR, polecam zwykły agregat, bez udziwnień, np. taki:
    http://www.mojahonda.pl/agregaty-pradotworcze...azowe/niewyciszone-od-7-do-15-kva/ect7000f_gv

dawne oznaczenie to HONDA EC6500, jak dobrze poszukasz to używke w swietnym stanie juz za 3000zł można znaleźć, AVR w nich zrealizowany jest na specjalnie nawiniętym transformatorze i kilku mostkach diodowych, więc jest niezawodne, a w praktyce spisuje sie bardzo dobrze, stabilność prądu jest wystarczająca do większości zastosowań.

Agregaty spawalnicze są dużo droższe i według mnie obecnie nie warte zakupu, bo od spawania elektrodowego sie powoli odchodzi w dzisiejszych czasach. A do zwykłego agregatu z avr-em zawsze możesz podłączyć mały migomat lub tig-a i spawać wszystko, w terenie i praktycznie profesjonalnie.
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam taki oto sprzęt "migomat" i potrzebuję zakupić agregat prądotwórczy do zasilania wspomnianego sprzętu. Proszę o pomoc i radę w prostym języku gdyż nie jestem fachowcem w tej dziedzinie,
    Pozdrawiam K.
    Proszę o pomoc w dobraniu mocy agregatu prądotwórczego.
  • Poziom 33  
    Agregat co najmniej 4,5kVA do takiego migomatu, jak spawasz precyzyjnie większymi prądami to i 6kVA może być konieczny. Na tabliczce masz 5,5kVA, więc taki agregat powinieneś szukać, dobrze żeby miał AVR, wtedy nie będzie tak napięcie przysiadać. Chińszczyzny unikaj, najlepiej Honde.
  • Poziom 38  
    Do spawarki tylko diesel. Sam AVR nie da rady, jest za wolny, będzie gasł łuk, spawarka będzie świrować przy zapalaniu łuku i inne atrakcje. Biedna benzynka będzie sie szarpać jakby czkawkę miała. A jak benzyna to minimum 2 razy mocniejsza od mocy znamionowej spawarki, inaczej nie ma mowy o spawaniu.
  • Poziom 33  
    Nie przesadzajmy, przy migomacie nie jest aż tak źle. Ale wiadomo że diesel jest lepszy od benzyny pod wieloma względami, jednak ma dwie wady, jest dużo droższy i sporo cięższy.
  • Poziom 38  
    prez8s napisał:
    Nie przesadzajmy, przy migomacie nie jest aż tak źle. Ale wiadomo że diesel jest lepszy od benzyny pod wieloma względami, jednak ma dwie wady, jest dużo droższy i sporo cięższy.

Nie jest tak źle, jak to jest jakiś normalny agregat a nie honda "tylko na naklejce".
    Jak ktoś chce mieć sprzęt na lata to lepiej wziąć słabszego diesla jak mocniejszą benzynę. Spawarka to nie radyjko , szybko można zajechać agregat.
    Jak ktoś już porywa się na spawanie na agregacie to raczej nie ma na myśli spawania od święta na działce....
  • Poziom 33  
    To może napisz jakiego diesla byś polecił.
  • Poziom 19  
    Panowie do inwertera musi być AVR czy tylko powinien ?
  • Poziom 38  
    Einhell STE 5000, wyciszony, kółka, 2 lata gwarancji.
    Brak AVR, ale przy dieslu można się obejść.

Cytat:

Powinien ale nie musi, przy dieslu to w ogóle bez znaczenia bo nie przysiada jak benzyna.
  • Poziom 33  
    lubamet napisał:
    Einhell STE 5000, wyciszony, kółka, 2 lata gwarancji.
    ..

Żartujesz???? Einhell to taki sam badziew jak chińskie podróbki Hondy! Silnik w tym modelu to podróba Yanmar-a. Zobacz sobie na youtube jak taki odpala po paru latach, totalna porażka. Konkretny agregat z silnikiem diesla jest co najmniej dwukrotnie droższy od japońskiej/brytyjskiej benzynowej Hondy.

Dodano po 6 [minuty]:

alfaam napisał:

Zależy od mocy agregatu i poboru spawarki. Jeśli agregat jest ze 2 razy mocniejszy od spawarki to nie musi. Ale to też zależy od spawarki, przykładowo Gysmi nie wymagają aby agregat miał avr. Po za tym jest wiele rodzajów układów avr, jedne lepsze inne gorsze. Do spawarki to bardziej bym polecał jakąś Honde pokroju ECT7000 z avr na transformatorze, który jest bardzo szybki i niezawodny w przeciwieństwie do tranzystorowych.
  • Poziom 19  
    Na targach wystawiała się firma FOGO mają agregaty oparte na silnikach Hondy i VANGUARDA, może jakieś opinie ?
    Spawarkę mam Dedrę, elektronarzędzia moc do 1500W jaki przyjąć ws. zapasu.
  • Poziom 33  
    Fogo ma ceny dobre, jednak troche oszukuje, dają słabsze silniki do mocniejszych prądnic, przez co silnik bardziej dostaje w d...
    Dedra troche szarpie prądu, agregat 6kVA powinien być na styk, a nie lepiej byłoby ci sie rozejrzeć za używanym agregatem spawalniczym? Zdarzaja sie też, rzadko ale jednak, migomaty spalinowe.
  • Poziom 19  
    Jestem elektroinstalatorem. Agregat będę używał sporadycznie, a w połączeniu z spawarką tym bardziej. Dodatkowym bodźcem do zakupu agregatu jest myśl o zabezpieczeniu CO w razie ew. zimowych awarii. Zaskoczyłeś mnie z tym 6kVA myślałem o 3k, choć z tego co mi się kojarzy to przy niesprzyjających warunkach dedra potrafiła wybić "S" B16. Różnica w cenie między 3k, a 6,9k to 2500 netto. Co to za silniki ten VANGUARD ?
  • Poziom 33  
    Dedra bez problemu wybije i B20. 3kVA to będzie stanowczo za mało, będzie groziło uszkodzeniem spawarki albo prądnicy. Vanguard to silnik Briggs-a, są to chyba najlepsze silniki tego producenta, który plasuje sie zaraz za Hondą.