Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przekaźnika/tranzystora

30 Gru 2008 23:17 1152 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Jestem nowy na forum i uprzejmie proszę o wybaczenie za proste dla Was pytanie.
    Potrzebuję urządzenia (im taniej tym lepiej - koszt pomiędzy 0,1 a 1,5pln) tranzystora, przekażnika lub co innego, który włączałby obwód po zaniku określonego poziomu napięcia w obwodzie sterującym. Napięcie zanika, DUŻY obwód włączony i odwrotnie. Najlepiej gdyby urządzenie działało na napęcie 1,5 v lub mniejsze, rozważam też zastosowanie baterii 12 V z rezystorem. Bateria musi być bardzo małych rozmiarów. W moim urządzeniu napięcie będzie malało do progu blisko 0 co 2-3 dni przez kilka godzin. Jeśli ktoś może mi pomóc, napiszcie na domariusza(malpa)WytnijTo.wp.pl lub/i tutaj. Pozdrawiam, Mariusz.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 36  
    Sprecyzuj od jakiej wartości napięcie maleje i przy jakiej wartości powinien zadziałać układ oraz jakie obciążenie ma obwód, który będzie załączany po zaniku/spadku napięcia w obwodzie kontrolowanym.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Obciążenie będzie bardzo niewielkie, muszą sobie przypomnieć jak to się liczy (nie robiłem tego od liceum). W głównym obwodzie będzie tylko dioda plus ewentualnie miniaturowy głośniczek do sygnalizacji dźwiękowej i/lub przerywacz (też będę takiego szukał).
    Przekaźnik ze stykami normalnie rozwartymi byłby dobry - problem w tym, że potrzebuję przekaźnik bardzo małych rozmiarów. W obwód sterujący włączę rezystor nastawny w celu regulacji napięcia progowego, które włącza/wyłącza obwód główny.
    W google nie tak łatwo znaleźć stosowny przekażnik. Mam nadzieję też, że nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie, ze względu na rozmiar - tranzystory itp. są o wiele mniejsze - ale może się mylę.
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich serdecznie!
    Jeszcze trochę sprecyzuję moje pytanie:
    Jestem tu nowy, znalazłem ten portal szukając pomocy w zaprojektowaniu prostego schemaciku na moje (a raczej brata potrzeby). W załączeniu znajduje się schemat poglądowy - chodzi o pomoc w wybraniu układu scalonego (lub zaprojektowanie schematu), który działałby tak: dioda świeci przy przekręceniu potencjometru prawie do maximum jego rezystancji. W normalnych warunkach rezystor (symuluje on tutaj właściwe środowisko pracy) będzie przewodził stopniowo zwiększając rezystancję, a po przekroczeniu pewnej granicy (być może włączę tu faktycznie potencjometr do regulacji) dioda zapala się. Rozważałem użycie bramki NOT lub NAND - układ UCY7404 lub UKŁAD SCALONY 74HC132 /6xNAND/. Błędnie podłączając pierwszy układ UCY7404 chyba coś tam przepaliłem, albo w ogóle nie mam pojęcia jak to podłączyć, POMÓŻCIE proszę - dla Was to dziecinnie proste!
    Mariusz.
    (Założenia: zasilanie najlepiej 3-4,5V, koszt całości nie większy niż 2-3 złote)