Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr - obrót 360 stopni

Chyllus 03 Sty 2009 13:51 2227 2
  • #1 03 Sty 2009 13:51
    Chyllus
    Poziom 17  

Witam.
    Poszukuję potencjometru obracającego się o pełne 360°, mogącego obracać się dowolną ilość razy.
    Chodzi o taki gdzie przy obrocie równym 360° mamy pełną rezystancję a gdy przekroczymy pełny obrót to zaczyna od zera.
    Spotkał się ktoś z czymś takim?
    Szukałem na TME ale nie mam pewności czy to co zakupię będzie dokładnie tym czego potrzebuję ;)

Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam

0 2
  • #2 03 Sty 2009 14:19
    riddyk
    Poziom 19  

Oj takich to nie znajdziesz jak chcesz, to znaczy z obrót o 360 stopni.

Są potencjometry z enkoderem które nie mają żadnych ograniczeń co do ilości obrotów tylko enkoder wielokrotnie zwiększa koszt całego potencjometru, i zamiast rezystancji mamy impulsy.

Są też potencjometry wielo obrotowe np. 10, 20 czy 30 obrotów.

Innym rozwiązaniem było by przerobienie potencjometru co w warunkach amatorskich może być bardzo trudne, ale nie niewykonywalne.

Jeżeli nie zależy Tobie na płynnej regulacji rezystancji potencjometru możesz spróbować przełącznika okrągłego kilku pozycyjnego.

0
  • #3 03 Sty 2009 14:35
    Chyllus
    Poziom 17  

Dziwię się że aż taki z tym problem :(
    Na TME są potencjometry ale 340 stopni bez blokady. W sumie taki by mi wystarczył ale cena 69.90 netto odstrasza.
    Jak zapewne można się domyśleć chcę za pomocą takiego potencjometru obliczać kąt wychylenia. No i sposób z potencjometrem wydał się najprostszy. Niestety trzeba będzie zastosować tarczę kodową lub coś w tym stylu.
    A czy kolega riddyk może podać jakieś linki do potencjometrów z enkoderem?

0