Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trójdiodowy prostownik jednopołówkowy

26 Sty 2009 22:14 5246 3
  • Poziom 9  
    Chciałem się przywitać, bo jestem tu (piszę) pierwszy raz.

Mam problem i pytanie zarazem.
    Jakie jest napięcie po wyprostowaniu 3-diodowym prostownikiem jednopołówkowym?

Muszę uzyskać napięcie DC max. 325V, tj. napięcie po wyprostowaniu sieci 230v "pełnym" prostownikiem, jednak maksymalnie mogę go obciążyć tylko 25A (takie zabezpieczenie jednej fazy w domu)
    Ja potrzebuję ok. 40A DC i ok. 320V więc myślałem że wyprostowanie jednopołówkowym każdej z 3 faz (trój diodowym prostownik jednopołówkowym) da mi zamierzony efekt, tj. ok. 320V i 40A.

Czy się mylę? Proszę o pomocne wypowiedzi.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    klausz45 napisał:
    Chciałem się przywitać, bo jestem tu (piszę) pierwszy raz.

Mam problem i pytanie zarazem.
    Jakie jest napięcie po wyprostowaniu 3-diodowym prostownikiem jednopołówkowym?

Muszę uzyskać napięcie DC max. 325V, tj. napięcie po wyprostowaniu sieci 230v "pełnym" prostownikiem, jednak maksymalnie mogę go obciążyć tylko 25A (takie zabezpieczenie jednej fazy w domu)
    Ja potrzebuję ok. 40A DC i ok. 320V więc myślałem że wyprostowanie jednopołówkowym każdej z 3 faz (trój diodowym prostownik jednopołówkowym) da mi zamierzony efekt, tj. ok. 320V i 40A.

Czy się mylę? Proszę o pomocne wypowiedzi.
    teoretycznie to jest poprawne, ale w praktyce niedopuszczalne ! ! !
    Zechciej zauważyć, iż stosując w każdej fazie prostownik jednopulsowy - jeden przepływ pulsu prądu przez prostownik na okres przebiegu napięcia sieciowego - spowoduje to przepływ znacznej wartości składowej stałej prądu w przewodach po stronie zasilania.
    Przecież w dodatniej połówce sinusoidy popłynie puls prądu jednokierunkowego a w ujemnej nie popłynie wcale (albo na odwrót, jak podłączysz katody - a nie anody - diod do przewodów sieciowych).
    W ten sposób masz "szansę" zniszczenia (spalenia przez przegrzanie się rdzenia magnetowodu) trójfazowego indukcyjnego licznika energii elektrycznej.
    Natomiast trójfazowy licznik elektroniczny ten fakt sobie odnotuje w swej pamięci wewnętrznej ZOBACZ - analiza asymetrii.
    I tak źle i tak nie dobrze ...
    Rozwiązaniem do przyjęcia jest stosowny trójfazowy transformator i takiej przekładni by dawał odpowiednią wartość napięcia przy zastosowaniu trójfazowego prostownika mostkowego - 6 diod (6 pulsów).
    Nie zapominaj też przy wyborze transformatora, iż jedna strona takiego transformatora musi być skojarzona w trójkąt - zamknięcie obwodu dla trzeciej harmonicznej prądu w samym transformatorze.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Myśle, że to będzie tak: (choć mogę się mylić:))

Jezeli masz 3 fazy w sensie 3 linie 230V (220 juz nie obowiązuje zmienili jakiś czas temu) napiecie bedzie takie jak przy jednej tylko wydajność prądowa się zwiększy dokładnie 3 razy.
    Bardziej skomplikowanie to wygląda jezeli masz gniazdo 3X380V jak do maszyn, bo wtedy fazy są przesunięte o 120 stopni.
    Zaleta: po wyprostowaniu małe tętnienia
    Wada: Trudniej wyliczyć wartość skuteczną
    Jednak układ jest prosty i można spróbować i zmierzyć co wyjdzie ;)

Może to ci pomoże:
    trójdiodowy prostownik jednopołówkowytrójdiodowy prostownik jednopołówkowy
    trójdiodowy prostownik jednopołówkowytrójdiodowy prostownik jednopołówkowy
    JEDNAK POWINNA BYĆ JAKAŚ SEPARACJA GALWANICZNA CZYLI TRANSFORMATOR BO CHYBA NAWET NIE MOZNA TAKICH URZADZEN (BEZ SEPERACJI) PODLACZAC ZE WZDGLĘDOW BEZPIECZENSTWA I WPROWADZANIA ZAKLOCEN DO SIECI. MYSLE ZE POWINNY BYC 3 TRAFA NAWET 1 DO 1 NIE ZMIENIAJACE NAPIECIA.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Jak znajdę chwilkę czasu to zrobię mostki i pomierzę napięcia.

Napięcie to potrzebuję do falownika ok. 6KW który chcę zbudować.
    Tranzystory IGBT 600V i kondensatory 400V już zamówiłem i dlatego nie mogę przekroczyć napięcia DC ok. 320V, tj. napięcie po wyprostowaniu 1-Fazy. Chociażbym podłączyć kondensatory szeregowo to i tak napięcie wyprostowane 3-fazowe to ok. 560V, a to już za dużo dla tych IGBT.

Jak nic nie wymyślę to pozostaje wymiana tranzystorów na wyższe napięcie, np. 1200V.

Pozdrawiam