Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5102 - lewy kanał ciszej gra

Szyft 31 Jan 2009 15:36 3991 12
 • #1
  Szyft
  Level 2  
  Mój problem polega na tym, że sygnał na wyjściu lewego kanału jest przytłumiony i kolumna gra ciszej od prawej. Poza tym głośnik niskotonowy w lewej kolumnie nie działa prawidłowo, niezależnie od tego pod który kanał we wzmacniaczu ta kolumna jest podpięta. Wymiana głośnika nic nie dała. Prawa kolumna gra dobrze, podpięcie jej pod lewy kanał powoduje tylko pojawienie się pierwszego problemu, gra poprostu inaczej. Mam więc dwa problemy, proszę o jakąkolwiek pomoc.
 • Helpful post
  #2
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Miałem przypadek zwartego kondensatora 3,3n w płytce regulacji barwy. Co do głośnika ta na czym polega to nie działanie prawidłowe?
 • #3
  Szyft
  Level 2  
  Niskotonowy głośnik w lewej kolumnie poprostu "pierdzi". Nawet po podłączeniu do prawego wyjścia we wzmacniaczu.
 • #4
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Skoro "pierdzi" a wymiana nic nie dała to może jest jakaś nieszczelność między głośnikiem a obudową lub sama obudowa jest nie szczelna.
 • #5
  Szyft
  Level 2  
  Możliwe, że chodzi o to, ale nie bardzo wiem w jaki sposób to sprawdzić i się upewnić. Czy taka nieszczelnośc może być zauważona gołym okiem?
 • #6
  Ziutas Gracjas
  Level 11  
  Może sprawdź czy głośnik jest prawidłowo dokręcony do obudowy (jeśli w ogóle możesz zajrzeć do środka i to sprawdzić).
  Natomiast ja chciałbym się dołączyć do tematu. U mnie sprawa wygląda tak. Przy podłączeniu kolumn pod wyjścia 'przód' lewa kolumna nie działa, pokrętło balans (lewo/prawo) utwierdza w przekonaniu że być może końcówka mocy jest spalona. Jednak po podłączeniu kolumn do wyjść 'tył' grają obydwie. Przy przekręcaniu pokrętła balans w prawo coraz głośniej grają obydwie kolumny,a przy przekręcaniu w lewo stopniowa sygnał w kolumnach zanika ale pod sam koniec obrotu znowu się pojawia w obydwu kolumnach. Co powinienem sprawdzić? Gdzieś już czytałem o podobnym problemie że to może być wina awarii w układzie symetrycznego zasilania. Czy to może być wina zasilania?
 • #7
  Shery
  Level 13  
  Ja miałem niedawno identyczny problem, zmień bezpieczniki na końcówkach mocy, najlepiej wszystkie (4szt po dwie na jedną końcówkę) na nowe, koszt jakieś 50gr za sztukę.
 • #8
  siwy_watt
  Level 14  
  A jeżeli nie pomorze wymiana bezpieczników, to proponowałbym wymienić końcówkę mocy 2N3055, Ewentualnie szukać usterki w głośniku.
  Jakich głośników używasz do tego Radmora ??


  Może zostawmy jednak regiony geograficzne w spokoju...
  Regulamin p.15
  (dj-MatyAS)
 • #10
  Ziutas Gracjas
  Level 11  
  Dzięki Shery, strzał w dziesiątkę. Wymieniłem bezpieczniki, bo faktycznie obydwa w lewym kanale były przepalone. Niby wszystko wróciło do normy. Radio słychać w obydwu kolumnach, jednak po przęłączeniu na "wejście uniwersalne" ogólnie coś jest nie tak. Nie grają poprawnie te kolumny. Czy to może być wina przełącznika funkcyjnego? A same kolumny to ZG 15-C Tonsila (15W, 8om)
 • #11
  Shery
  Level 13  
  Sprawdziłbym czy na magnetofonowym gra tak samo jak na uniwersalnym, pokręciłbym przełącznikiem jeśli wydaje ci się że to jego wina,tam się czasem wyrabia ten mechanizm, ja u siebie troszkę go musiałem "poprawiać" dokręcając do obudowy.
  Może kilka słów co jest nie tak z dźwiękiem ?
  Żaden ze mnie mechanik ale może pomoże to zdiagnozować problem bardziej doświadczonym kolegom.

  2N3055 nie zmieniaj jeśli grają, rozmawiałem na temat zmiany tranzystorków w końcówkach z Panem który siedzi w Radmorach sporo czasu i dowiedziałem się że można tylko pogorszyć jakość dźwięku.

  Tak właściwie to ZG 15-C Tonsila, nie wiem czy to nie za mało ciut na Radmora?
 • #12
  Ziutas Gracjas
  Level 11  
  Z teoretycznego punktu widzenia jest to za mało, Radmor wzmacnia po 25 Wat na stronę, ale ja nie rozkręcam potencjometru wzmocnienia dalej jak do połowy. A z dolegliwości wzmacniacza odkryłem luzy przy gniazdach przyłączeniowych dla kolumn, dlatego wydawało mi się że czasami nie grał któryś kanał (wystarczyło musnięcie wtyczki). Na chwilę obecną grają poprawnie, chociaż zastanawiam się czy dźwięk nie jest zniekształcony przez mniejszą moc kolumn w stosunku do mocy wzmacniacza
 • #13
  Shery
  Level 13  
  25W przy 4omach -> 12-13 przy 8omach...
  Ten lewy kanał w Radmorze coś lubi wywalać, minęło 6-8 miesięcy (???) a u mnie bezpiecznik na lewym znowu do wymiany.
  Czemu zawsze lewy :D:?: