logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak obliczyć spadki napięć w obwodach trójfazowych?

hubator 12 Lut 2009 17:02 5447 1
REKLAMA
  • #1 6140091
    hubator
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Otóż zbliża się koniec sesji a mi została do zaliczenia elektrotechnika. Dostałem zadanie do zrobienia w domu dzięki któremu moge ją zaliczyć.

    Jak obliczyć spadki napięć w obwodach trójfazowych?
    Trzeba obliczyć spadki napięć na przewodach. Odbiorniki są symetryczne a w przewodzie zerowym nie płyną prądy.

    Obliczenie rezystancji przewodu jest banalne ze wzoru

    R=l/s*ro więc R=100/2,5*56 i wychodzi 0,71

    następnie liczę Prąd wpływający do pierwszego odbiornika ze wzoru
    P=√3×Up×Ip×cosFi
    czyli podstawiamy jedną trzecią mocy
    2500=√3×(230-Ip×R/2)×Ip×0.891
    (230-Ip×R/2)-->napięcie przewodowe minus spadek napięcia na przewodzie na przewodzie
    2500=√3(230-0,35Ip)×Ip×0.891
    2500=230√3-0.35√3Ip×Ip×0.891
    2500=400-0,54Ip²
    Ip²=3888
    Ip=62,3A

    Czy to jest dobrze? I co mam zrobić dalej
  • REKLAMA
  • #2 6145983
    hubator
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Obliczenia te są poprawne jednak przypuszczam iż jest to prąd pozorny a to od prądu czynnego zależą spadki napięć. po dyskusjach z kolegami doszliśmy do tego iż można obliczyć impedancje pierwszego odbiornika stosując kilka wzorów
    W gałęzi mamy rezystor i cewke więc
    Jak obliczyć spadki napięć w obwodach trójfazowych?
    Pn=U²÷R
    więc
    2500=(230)²÷R /×R
    2500R=52900 /÷2500
    R=21 Ω

    następnie
    XL÷R=tgφ zgodnie z trójkątem
    tgφ=30°=√3÷3
    XL÷R=√3÷3
    3XL=√3R
    XL=7√3

    z=21+j7√3

    prosze o pomoc w dalzych obliczeniach
REKLAMA