Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitoring dwóch sklepów - dobór sprzętu, opinie

23 Feb 2009 12:38 6902 7
  • Level 9  
    Witam!

Jestem nowy na tym forum i jest to mój pierwszy post.

Potrzebuję założyć monitoring w dwóch sklepach A i B. Każdy ze sklepów ma około 70m kwadratowych i są one w formie prostokątu w tym sklep B jest piętrowy. Więc łącznie wychodzi około 210 m kwadratowych. Sklepy są obok siebie, mają wspólne biuro, w którym będzie stać rejestrator.

Na początku nie znając jeszcze tematu monitoringu wybrałem najtańszy sprzęt. Jednak mam już takie zboczenie, że zanim coś kupie to muszę o tym czymś poczytać i rozeznać się w temacie. Po ponadtygodniowym doktoryzowaniu się w temacie CCTV szybko doszedłem do wniosku, że jakość = cena. Przebudowałem więc szybko swój wcześniej wybrany sprzęt monitorujący. Oto co wybrałem:

1. Rejestrator AVC-787/CPD-507
    2. 8 kamer kopułkowych kolorowych 420 linii 1/3" przetwornik sony lub sharp
    3. 2 kamery z obiektywami tele 480 linii lub 420 linii przetwornik 1/3"
    4. Dysk 500GB zaprojektowany do rejestratorów.
    5. 2 zasilacze buforowe
    6. Zasilacz UPS

W sklepie A planuję założyć 3 kamery kopułkowe do ogólnego poglądu co się dzieje w sklepie, do tego jedna kamera z obiektywem tele skierowana na wejście do rejestracji twarzy wchodzących do sklepu.

W sklepie B na parterze też 3 kopułki oraz jedna skierowana na wejście. A na pietrze sklepu B 2 kopułki.

Monitoring ma być przede wszystkim zabazpieczeniem przed kradzieżami. Ma służyć też do identyfikacji złodzieja gdy coś ukradnie (stad kamery skierowane na wejście) oraz jako ewentualny dowód w sadzie. Wiem o tym, żeby zbudować dobry monitoring trzeba nieźle zapłacić. Jednak w obliczu kryzysu nie mogę sobie pozwolić na szaleństwa, więc szukam czegoś w miarę średniego lub przeciętnego w niewygórowanej cenie. Chciałbym nagrywać obraz w rozdzielczości 720x576. Wolę mieć mniej klatek ale zeby obraz był lepszej jakości.

Mam więc w wiązku z tym kilka pytań:
    1. Jakie są Wasze opinie na temat tego sprzętu który sam dobrałem? Może byście coś zmienili (ale mniej więcej w tej cenie)
    2. Czy rozdzielczości kamer nie są za małe, żeby zobaczyć co się dzieje na sklepie i żeby rozpoznać twarz z kamery na wejściu?
    3. Czy rejestrator AVC 787/CPD-507 ma możliwość nagrywania róznych rozdzielczości dla różnych kamer?
    4. Czy może lepiej kupić rejestrator na 8 kamer i zaoszczędzone pieniądze na rejstratorze 16 kamer przeznaczyć na lepsze kamery? (mniej ale lepszej jakości)

Z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Jeśli coś będzie nie jasne to będę na bieżąco odpowiadał na pytania.

Pozdrawiam
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Level 32  
    klatki to jedno a rozdzielczośc to drugie ,jesli stosujesz słabe kamerki to musisz zmienić obiektywy żeby zawęzić kąt widzenia (czyli obiekt musi zajmowac duży procent obrazu ) a i tak byłbym za tym zeby kamerki miały po 520 lini ja osobiście dałbym kompakty z przyzwoitymi obiektywami ,a rejestrator z H.264.z poglądowych kamer szerokokątnych nic nie powiększysz ani nie rozpoznasz
  • OptexOptex
  • Level 21  
    "Jako ewentualny dowód w sądzie... ".
    To przede wszystkim polecam lekturę Normy Polskiej dot. CCTV. Bo jako dowód w sądzie będzie mogło służyć nagranie spełniające warunki owej Normy. W innym przypadku każdy będzie mógł powiedzieć, "że nie spełnia" i jako dowód jest do kitu.
  • Level 9  
    Poszukałem i znalazłem rejestrator BCS DVR-1604LNH-S. Jest on w akceptowalnej dla mnie cenie czyli do 3000zł i ma już kompresję h.264. Czy ktoś może spotkał się z tym rejestratorem? Z tego co przeczytałem w internecie to opinie o firmie BCS są na ogół pozytywne. A nad kamerami to się jeszcze zastanowię. Na dzień dzisiejszy wiem, że kamery monitorujące wejście będą na 520 linii, a reszta (poglądowe) pozostaną na 420 linii.
    Quote:
    z poglądowych kamer szerokokątnych nic nie powiększysz ani nie rozpoznasz
    Z poglądowych kamer nie chcę rozpoznawać twarzy. Chcę aby rejestrowały to co dzieje się na sklepie. A twarze będę rozpoznawał z kamer ustawionych na wejściu. Będą w nich obiektywy tele ustawione tylko na drzwi, więc około 75% kadru kamery będzie stanowić osoba wchodząca. Przy budowie tego monitoringu chciałbym uzyskać w miarę przyzwoity efekt, ale nie zadłużać się przy tym na kilka pokoleń. Dlatego postanowiłem ustawić po jednej kamerze na sklep tylko na wejście. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie. A jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.

Poszukałem w internecie i informacji o tym rejestratorze BCS DVR-1604LNH-S i jest on produkowany przez firme dahua. Czy ktoś miał styczność z tym sprzętem? Według tego artykułu jest to niezły rejestrator. Ale może ktoś ma inne doświadczenia.
  • Level 15  
    Witam,

pamiętaj, że kamera patrząca na wejście (czyli w domyśle pod światło, chyba, że to sklep bez szyb), będzie oślepiana przez światło z zewnątrz. Aby to zniwelować, potrzeba minimum BLC, a najlepiej kamer z WDR. Zwróć na to uwagę.

Pozdrawiam.
  • Level 12  
    Właśnie projektowaliśmy taki system dla sklepu z AGD.
    Maja sporo kamerek, ktore nic nie dają. Każdego tygodnia są kradzieże.
    1. Najważniejszy jest dobór obiektywu....
    Dla obrazu szerokokątnego 2.5 mm nie więcej. Ale mając tak małą rozdzielczość należy ograniczyć obszar dla jednej kamery.
    2. Kamery muszą mieć czarne osłony. Dobierz model, gdzie nie widać w którą stronę skierowany jest obiektyw.
    To bardzo ważne. W przeciwnym wypadku łobuzy szybko będą wiedzieć gdzie mogą kraść.
    3. Zrezygnuj z dobrej kompresji na rzecz lepszej rozdzielczości kamer. Lepiej mieć mniej nagranych ujęć, ale w lepszej jakości pozwalającej na identyfikację złodzieja.
    4. Ostatni drobiazg to Minimalne natezenie swiatła (czułosc) - w niedoświetlonych miejscach min. to 0,4 lx , F1.2 (50 IRE)
  • Level 10  
    Ja ten rejestrator zmienił bym choćby na jakiś Aper bo ten to chyba zbyt duży wynalazek a co do tego postu z ciąganiem sie po sądach to bym nie przesadzał pracuje w firmie która zakłada monitoringi od 17 lat i nie miałem takiej sytuacji aby sprawa poszła aż do sądu no chyba ze ten sklep jest w Proszkowie albo Wołominie bez obrazy dla innych mieszkańców a co do kamer na wejście to proponuje Bosch VDC-455 naprawde dobra kamera
  • Level 9  
    Patrzyłem na kamery z WDR ale są drogie, a ja mam ograniczony budżet na monitoring więc nie mogę szaleć. Wejście do sklepu nie jest od razu z zewnątrz, przed drzwiami jest około 2 metrowy przedsionek. Nawet w słoneczny dzień jest on zacieniony. dodatkowo zamierzam kamery patrzące na wejście dać nie prostopadle do drzwi tylko z boku pod kątem 45 stopni do drzwi. Z moich obserwacji większość klientów wchodząc do sklepu obraca głowę patrząc w środek sklepu i kamera pod katem 45 stopni będzie ich ładnie nagrywać, więc chyba obejdzie się bez kamery z WDR. Ewentualnie kupię obiektywy z automatyczną przesłoną. Pozostanę też chyba przy tym rejestratorze Dahua. Rejestratory Apera są jak dla mnie za drogie. Jest tam jakiś związek Dahuy z BCS więc może nie jest z jakością aż tak źle. Ewentualnie wezmę jeszcze pod uwagę AVC 787/CPD-507. A kamerki wezmę kopułki 520 - 550 TVL przetwornik sony z kątem widzenia około 90 stopni, chociaż jak przeglądam oferty to prawie nie ma takich kamer z obiektywem 90 stopni. Sklepy są dobrze oświetlone, jest w nich jasno więc kamery nie muszą być super czułe. Na noc też jest włączane nocne oświetlenie więc nie jest zupełnie ciemno. Nagrywanie będzie w pełnym PALu. Z rejestratorem dahua będzie to 6 kl/s wiec chyba wystarczy.

Jeszcze sprawa sądów. Po kradzieży policja pyta się czy nie mamy monitoringu. Więc jak by był to by sobie obejrzeli zagranie i może by rozpoznali złodzieja, bo niektórzy to recydywa i policja pewnie ich zna. Wydaje mi się wiec, że jak policja już zatrzyma złodzieja to sprawa z urzędu trafi do sądu, więc nagranie może posłużyć jako dowód, że to właśnie ta osoba ukradła. Do tego mogą jeszcze dojść zeznania ekspedientki, że ta osoba była u nas w sklepie.

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem, napisałem e-maila do kilku firm za ile mógłbym u nich kupić wszystkie części potrzebne d mojego monitoringu. Mam nadzieję, że w ciągu miesiąc uda mi się już uruchomić monitoring. Oczywiście postaram się napisać jak sprawuje się monitoring.

Ciągle jednak liczę na to , że może ktoś jeszcze podsunie jakiś pomysł lub radę.