Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora bateriami słonecznymi

Punkxp 01 Mar 2009 13:20 18414 17
  • #1 01 Mar 2009 13:20
    Punkxp
    Poziom 15  

Witam wszystkich i mam prośbę w imieniu znajomego co się dość tak orientuje w elektryce i technicznych zagadnieniach.
    Chciałby zbudować tanim kosztem darmowe ładowanie akumulatora przez panele słoneczne do łódki oraz do stawiku by można było oczyszczać wodę oraz oświetlać teren nie płacąc za to energetyce, a jak wiadomo ceny coraz bardziej idą w górę.
    Potrzebuje sposobu z czego by zbudować takie panele lub skąd takie załatwić, ma już przetwornice 12V na prąd 230 i chciałby też podobne zastosować do swojego warsztatu by mógł podłączyć jakąś wiertarka, światło jednym słowem nie duże wymagania jeśli chodzi o zużycie energii.

0 17
  • #2 01 Mar 2009 13:35
    Krzyś33
    Poziom 25  

Jeśli twój znajomy się orientuje to powinien wiedzieć że to nie takie proste. Masz kilka możliwości .M in. ze złomowanych (ale sprawnych!) tranzystorów mocy (odcinasz delikatnie górną część obudowy, łączysz kilkaset sztuk szeregowo-równolegle) kupujesz kilkaset kalkulatorów z modułem solarnym, demontujesz je i robisz z nich jeden duży panel , albo kupujesz gotowy panel za kilka -m kilkanaście tysiaków. Wszystkie sposoby raczej drogawe.Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
  • #4 01 Mar 2009 15:35
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 06 Mar 2009 14:04
    Punkxp
    Poziom 15  

Ale nie duże to ma być bo do ogrodu to coś tak ok 33 do 60W znajomy więcej do ogrodu nie potrzebuje bo to ma iść do stawika, zasilanie i małe podświetlenie oświetlenie stawika.
    Chyba że np można jakiś nieduży wiatrak zbudować bo tam u niego też dość tak wieje to by się nadawało.
    Dzięki już za te rady, jeśli macie jeszcze inne propozycje to piszcie.

0
  • #7 08 Mar 2009 10:47
    marcino2000
    Poziom 24  

Montaż solary się nie kalkuluje wogóle. Jak coś to postaw wiatrak, albo jeśli przez stawik przepływa woda to może jakąś mini turbinkę.

0
  • #8 08 Mar 2009 18:11
    Punkxp
    Poziom 15  

Jeszcze jedna prośba, potrzeba jakiś zestaw by można było ładować akumulator do łódki, bo silnik jest elektryczny chyba 90A czy coś podobnego znaczy ładowanie akumulatora podczas pływania po jeziorze.
    Niektórzy używają ogniw słonecznych co byście polecali.

0
  • #9 08 Mar 2009 20:15
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Punkxp napisał:
    Jeszcze jedna prośba, potrzeba jakiś zestaw by można było ładować akumulator do łódki, bo silnik jest elektryczny chyba 90A czy coś podobnego znaczy ładowanie akumulatora podczas pływania po jeziorze.
    Niektórzy używają ogniw słonecznych co byście polecali.
    Zasilanie jak trolejbusu!!!

0
  • #10 08 Mar 2009 20:36
    marcino2000
    Poziom 24  

to musisz mieć naprawdę dużą łódkę i zasobny portfel:D panel co ma 130W ma wymiary 1500x670x42 i kosztuje kolo 3000zł + regulator ładowania. Poza tym to 90A to mi się trochę dużo wydaje. Sprawdź dokladnie dane silnika i akumulatora.

0
  • #11 08 Mar 2009 23:53
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Zostają jeszcze pagaje i odwrócenie silnika na pracę prądnicową

0
  • #12 07 Kwi 2009 01:19
    zelazny59
    Poziom 10  

ja bym proponował zakup małego panela 50W za ok 1250 zł połaczenie przez diodę z akumulatorem 90Ah i juz jakieś ładowanie jest ok 2A srednio w roku jest 1000 h słonecznych wiec masz 2000Ah czyli 20 naładowan akumulatoe\ra .
    zastosuj oswietlenie na ledach 1 góra 2 waty na jeden punkt oswietleniowy to narazie wystarczy taki mały kroczek ale zawsze . Wiatraka nie polecam droższy od paneli a na 95 % powierzchni kraju produkcja prądu 10 razy mniejsza niz paneli.
    No chyba że naprawde mocno u ciebie wieje ale wiatrak to 3000 zł i koniecznośc zainstaowanie duzo wiekszych akumulatorów

0
  • #13 07 Kwi 2009 12:28
    marcino2000
    Poziom 24  

Bzdury opowiadasz kolego, wiatrak można sobie praktycznie ze śmieci zrobić. Popatrz jaką moc będzie miał wiatrak za 3000zł, kilka kikanascie razy większą od tego panela. 50 W to wiatrak zabawka daje. Pozatym to nie będzie stawiane do celów komercyjnych gdzie każda ilość wyprodukowanej energii się liczy, tylo do użytku domowego. Poczytaj na temat solarów i wiatraków to dowiesz się że solar w naszym położeniu geograficznym ma bardzo małe szanse się zwrócić , a wiatr wieje prawie cały czas.

0
  • #14 14 Kwi 2009 20:28
    mar56
    Poziom 11  

Moim skromnym zdaniem,bardziej od wiatraka sprawdzi sie panel fotowoltaiczny,choc nie jest to maly wydatek.Wiatry nie wszedzie wieja w iloosci wystarczajacej do produkcji pradu,poza tym o ile nie zrobisz tego wiatraka wlasnymi rekami ,tylko bys chciał go nabyc to zaplacisz o wiele wiecej niz panel.Wogole przy tych cenach energii kazdy rodzaj produkcji pradu we wlasnym zakresie jest malo oplacalny nalezy go traktowac jako hobby,choc w dluzszej perspektywie panele fotowoltaiczne stanieja

0
  • #15 15 Kwi 2009 21:11
    marcino2000
    Poziom 24  

moim zdaniem wiatrak jest bardziej opłacalny w naszym położeniu geograficznym, wystarczy spojrzeć ile jest komercyjnych elektrowni tego typu w polsce, z tego co się orientuje to wiatrowych jest kilkadziesiąt-kilkaset a słonecznej ani jednej (nie licząc tych wspomagających tylko gospodarstwa domowe). Koszt produkcji jednej jednostki energii elektrowni słonecznej jest dużo wyższy niż wiatrowej. Wiatrak w dobrym miejscu się zwróci, panele fotowoltaiczne niestety nie - przynajmniej tak wynika z moich obliczeń. Najbardziej efektywnym źródłem energii i tak pozostanie elektrownia wodna.

0
  • #16 28 Kwi 2009 18:04
    Mcgiver
    Poziom 12  

Witam!
    Ja z kolei zastanawiałem się nad budową ładowarki na baterie słoneczne do mojego Laptopa!
    Wiecie jak to jest w terenie gdzie nie ma gniazdka elektrycznego a bateria już jest na wyczerpaniu :(( niestety moja bateria ma bardzo małą pojemność i starcza na max 1 i 1/2h pracy.
    Słońce jest wszędzie oczywiście jak jest ładna pogoda :)

Problem mój polega na tym że nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić jak ją zbudować.
    Zasilacz do laptopa podaje na wyjściu 20V 3.25A a bateria ma pojemność 2200mAh i napięcie 14.4Volta DC.

Czyli rozumiem ze potrzebuje tyle baterii słonecznych aby wytworzyć 20V ale ile wtedy będzie Amperów? nie mam pojęcia bo na aukcjach tego nie podają!

Czy ktoś z was ma pomysł na taką ładowarkę?
    Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością!

0
  • #17 13 Sty 2010 09:21
    06061947
    Poziom 28  

Bo wielkość prądu, zależy głównie od słoneczka, a wszystko od powierzchni baterii i sposobie ich /ogniw/ połączenia.
    To tak w uproszczeniu.
    GW

0
  • #18 06 Lut 2010 14:04
    911676
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów