Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co zmienić: akumulatorki i ładowarkę

KaDoZa 07 Mar 2009 10:55 5063 14
  • #1 07 Mar 2009 10:55
    KaDoZa
    Poziom 8  

Drodzy Panowie, poratujcie słabą niewiastę w potrzebie:D
    Kilka lat temu kupiłam akumulatorki AA firmy Supreme Power(2500mAh), miały one mi służyć do aparatu cyfrowego. Ładowałam je w ładowarce Varty(Easy Energy Pocket Charger Type 57062 przeznaczonej do akumulatorków AA i AAA). Przez kilka pierwszych doładowań działały, a potem odmówiły posłuszeństwa i nawet kilkunastogodzinne ładowanie nic nie daje, aparat ledwo chce się włączyć. Może to wina ładowarki, ale akumulatorki AAA(też Varta) działają po niej dobrze. nie wiem, czy mogę kupić do tej ładowarki akumulatory innej firmy(jeśli tak to jakie Panowie polecają), czy lepiej kupić i jedno i drugie nowe(jakie?). Z góry dziękuję za pomoc:)

• #2 07 Mar 2009 11:44
    Desoft
    Poziom 13  

Mogę polecić Sanyo Eneloop. Bardzo dobre akumulatory, mają pojemność około 2000mAh i naprawdę tyle mają. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że po naładowaniu i pozostawieniu w aparacie na miesiąc lub dłużej nie "ubywa" im ładunku. Dokładnie to ubywa, ale bardzo powoli.
    Generalnie nie polecam akumulatorów o dużych pojemnościach.

• #3 07 Mar 2009 12:01
    KaDoZa
    Poziom 8  

Pięknie dziękuję :)
    Rozumiem też, że nie muszę kupować już innej ładowarki? Może powinnam, ale jakoś taka skąpa w kwestii pieniędzy się ostatnio zrobiłam.

• #4 09 Mar 2009 07:33
    Desoft
    Poziom 13  

Trudno znaleźć opis tej ładowarki... Taka jajkowata, żółta?.
    Jeżeli tak:
    To jest wolna ładowarka, ona nie uszkadza akumulatorów. Natomiast ma jedną wadę - ładuje bardzo długo.
    Te akumulatorki powinny być w niej ładowane przez 24godz.
    Te Eneloopy około 20godz.

Podłącz stare do ładowarki na 24godz (może być trochę dłużej) i sprawdź jeszcze raz ich przydatność.

• #5 09 Mar 2009 09:45
    KaDoZa
    Poziom 8  

dokładnie, to ta żółta, wyglądająca jak spore jajko;) no i niestety ładowałam te akumulatory do oporu po te 20 godzin, ale to i tak nic nie dało, aparat fotograficzny umierał po sekundzie :( no nic, przeznaczę je na baterię do budzika;)

• #6 09 Mar 2009 10:00
    arkolesz
    Poziom 26  

Ladowarka bez szalenstw ale calkiem dobra (choc faktycznie wolna). Akumulatorki za to ponizej krytyki. Do aparatu lepiej uzywac porzadnych i markowych ogniw, Sanyo Eneloop to calkiem dobry wybor. Tansze, w stylu Pentagram Infinity, tez by sie pewnie wystarczyly.

• #7 09 Mar 2009 10:07
    KaDoZa
    Poziom 8  

Dzięki, chociaż jeden wydatek odpada ;)

• #9 09 Mar 2009 14:55
    KaDoZa
    Poziom 8  

A czy istnieją jakieś zasady dotyczące ładowania po raz pierwszy akumulatorków? Bo jeśli chodzi o np. akumulatory do komórek, to zawsze chyba jakieś błędy popełniałam.

• #10 09 Mar 2009 15:43
    zetdeel
    Poziom 37  

Producenci zalecają doładowanie akumulatora "do pełna" przed pierwszym użyciem. Jest to możliwe tylko w ładowarkach z pełną automatyką> W prostych ładowarkach nie można określić końca ładowania, więc pozostaje tylko rozładowanie akumulatora w urządzeniu i naładowanie do pełna. W Twojej ładowarce prąd ładowania akumulatorów AA (R6) wynosi 180mA: czas ładowania określisz ze wzoru: Tład[h]=1,4x(Q[mAh]/180) (dla akumulatora AAA (R03) zamiast 180 podstawiasz 80), gdzie Q to pojemność akumulatora. Dla akumulatora 2500 mAh czas ładowania wyniesie 19,4 h.
    Staraj się rozładowywać i ładować akumulatory do końca - zapewni im to długie życie. Jeśli masz dwa komplety to w jednym z nich akumulatory wyraźnie zaznacz. Używaj i ładuj tylko w kompletach (nie mieszaj akumulatorów z różnych kompletów). Każdy akumulator podczas użytkowania traci stopniowo pojemność, jest to normalne zjawisko. Od użytkownika zależy jednak, jak szybko będzie ją tracił.

• #11 09 Mar 2009 16:38
    KaDoZa
    Poziom 8  

Serdeczne dzięki. Zwłaszcza za ten wzór :) nie jestem orłem z fizyki, ale bardzo przejrzyście to wyjaśniłeś, więc chyba sobie poradzę :)

• #12 15 Sty 2011 22:26
    mateusz3d2
    Poziom 9  

Pozwolę sobie odświeżyć temat. wzór na czas ladowania akumulatorków znalazlem taki 14*(X/(10*Y)) = t przy czym:
    X - suma pojemnosci wszystkich ladowanych akumulatorków (mAh)
    Y - wydajność ładowarki (mA)
    t - czas ładowania.

Mam ładowarkę 100 mA, i 4 aku po 2700 mAh.
    z obliczeń wynikających ze wczesniej podanego wzoru wynika ze musiałbym ładowac te aku 151 h.
    na opakowaniu ładowarki podany jest czas ładowania ale niestety tylko do 1600 mAh i wynisi on od 20 do 24 h.
    co robic? ile ładowac?

• #15 26 Sty 2012 17:51
    adamchmr
    Poziom 9  

Ale czy Q jest to suma pojemności ładowanych akumulatorów ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME