logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

AMD Athlon 2500XP Barton nie działa na 3200XP na Abit NF7-S - co robić?

pablosky 17 Kwi 2004 20:16 2056 10
REKLAMA
  • #1 599421
    pablosky
    Poziom 2  
    Posty: 2
    mój sprzet:

    procesor: AMD Athlon 2500Xp Barton
    płyta główna: Abit NF7-S
    pamięci: Kingston HyperX cl 2 (2X 256)
    grafika: Asus GF 5600
    dysk twardy: Maxtor 80G SATA (2 sztuki)


    Moze to wydawac się dziwne ale za nic ten procek nie chce ruszyć na 3200. Bios ładnie sie podnosi, post IDE i... kursor w lewym górnym rogu - trup. Normalnie powinien kontroler Sata pokazac moje maleństwa a tu nic kursor, mogę zapomniec o windowsie. Pamięci ustawione na OPTIMAL, zadnych innych zmian. Kazde ręczne ruszenie szyny na 200 kończy sie w ten sam sposób. to dziwne bo u brata na gorszych kościach, tej samej płycie i dyskach IDE nie ma żadnego problemu (kości ustawione w dual).
    Prosze o pomoc , jestem na granicy zdemolowania tego sprzetu. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
  • REKLAMA
  • #2 600077
    kazik70
    Poziom 28  
    Posty: 1375
    Pomógł: 53
    Ocena: 73
    Jaką masz zasiłke???
  • REKLAMA
  • #3 600198
    pablosky
    Poziom 2  
    Posty: 2
    w sumie juz naprawiłem, głupi błąd z napięciami. puściłem na 1.85v i poszło elegancko, tylko teraz nie moge szyny więcej jak 200 puścić. jest spox, ale wiem że mozna dalej...no i te pamięci (napięcie nie da sie więcej jak 2.9v) i tylko standardowe ustawienia
  • REKLAMA
  • #4 601577
    BIGOLSEN
    Poziom 31  
    Posty: 1495
    Pomógł: 151
    Ocena: 45
    Kiedy kupiłem swego Bartka , to na dzień dobry puściłem go na 182 x 13 , przy napięciu 1.9v. Działał stabilnie tylko godzinę , ( chłodzenie wentylator 7200obr/min + miedziany radiator ) . Przy niższym napięciu na tej samej płycie nie wstawał wcale . Po dłuższym namyśle stwierdziłem , że cała wina leży po stronie podwyższonej szyny systemowej do 182 Mhz . Ten typ procesora prawidłowo działa tylko na szynie kręconej o kilka procent . Na pewno ktoś go podkręci na wyższej szynie , ale może się okazać , że po niedługim czasie komp zacznie " świrować " , a wtedy to już tylko wymiana proca . Znacznie prościej i bezpieczniej jest podnieść mnożnik , który jest odblokowany i bez problemu można go na tej płycie zmienić . Z taktowaniem szyny bywa różnie . Czasem uszkodzi się tylko jakieś drobne urządzenie w kompie , ale czasem padnie coś poważnego , a to już pokaźna strata .
    Pozdrawiam .
  • #5 601617
    music
    Poziom 28  
    Posty: 1787
    Pomógł: 94
    Ocena: 263
    Mój Barton 2500 chodzi sobie non-stop na magistrali 200MHz i nie ma żadnego problemu. Dla eksperymentu (po dwóch piwkach) powolutku puściłem go na 214MHz i zrobiłem 3DMarka co by go dobrze obciążył. Temperatura 48-50 stopni, ale podobno płyta kłamie z tą temperaturą. W związku z tym, że jestem bardzo płochliwy to chodzi z powrotem na 200MHz.

    Płyta: MSI K7N2-Delta
    Pamięć: 2*256MB DDR400 KINGMAX
    Wiatrak: CoolerMaster 2500Obr.

    Siedze w pracy bo wrzuciłbym zrzut z WCPUID.

    Aha. Dodałbym, że nie podnośiłem napięć.
  • #6 601656
    szymon1982
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 2
    To jak sie bedzie krecil twoj proc zalezy od tego jaka masz serie. Chodzi tu o oznaczenie zaczynajace sie od AQXEA....., lub AQZEA... i potem 4 pierwsze cyfry oznaczajace w ktorym tygodniu ktorego roku zostal on wyprodukowany. Ja ma np AQXEA3003...., czyli 30 tydzien 2003 roku i idzie 11x220 przy std. napieciu 1.65V, i przy coolerze Spire Whisperrock 4 prz 30 min pracy na 100% grzeje sie do 45 stopni.
  • REKLAMA
  • #7 602483
    Edzioman
    Poziom 14  
    Posty: 117
    Pomógł: 4
    Nia każdy procesor ktęci się do granic możliwości! Musisz mieć po prostu model który udało Ci się podkręcić do tylu ile może. Nic więcej, nic na siłe :o
  • #8 603954
    rabor
    Poziom 11  
    Posty: 19
    Ja mam Bartona 2500XP z 20 tygodnia 2003 roku i chodzi od nowości na FSB 200MHz i mnożniku x11. Maksymalny mnożnik jaki udało mi się ustawić to 12,5. Na 13 nie ruszał. Na wentylatorku Vulcano 7+ procek ma 45 stopni. Napięcia wcale nie zmieniam cały czas jest 1,65V. Maksa jakiego udało mi się z niego wyciągnąć to 11X216 czyli 2376MHz
  • #9 615226
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 615509
    gienas
    Poziom 12  
    Posty: 49
    6
    Panowie nie każda płyta da się ładnie krecić najlepsze płyty do OC to Abit i Chaintech. Mnie hamują moje pamiątki nijak nie chcą ruszyć na fsb 200mhz i na razie jadę asynchro :D,a Abit na temperaturze oszukuje ok 10 do 15 stopni i najlepiej zmienic bios.Tu jest mnóstwo info o płycie którą i ja mam AbitNF7 bez S http://forum.tweak.pl/viewtopic.php?t=30376
  • #11 621949
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    szymon1982 a co oznacza AXDA2500AQXEA3271 ?? dotychczas wszystkie biosy dxdiagi i CPUId rozpoznaje to jako 2600XP/256 cache ..
    Pomogłem? Kup mi kawę.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy uruchomienia procesora AMD Athlon 2500XP Barton na płycie głównej Abit NF7-S z magistralą 200 MHz podniesioną do 3200XP (wyższe taktowanie). Po podniesieniu FSB do 200 MHz system nie przechodzi POST IDE, zatrzymując się na migającym kursorem i nie wykrywając dysków SATA. Przyczyną okazały się niewłaściwe napięcia procesora i pamięci RAM Kingston HyperX CL2, które ograniczają podkręcanie. Ustawienie napięcia CPU na 1.85 V pozwoliło na stabilną pracę przy FSB 200 MHz, ale dalsze podnoszenie szyny kończy się zawieszeniem systemu. Dyskusja wskazuje, że stabilne podkręcanie Athlona Barton zależy od konkretnej serii procesora (oznaczenia typu AQXEA...), jakości chłodzenia oraz ograniczeń płyty głównej i pamięci. Zalecane jest podnoszenie mnożnika zamiast FSB, gdyż zbyt wysokie taktowanie magistrali może prowadzić do niestabilności i uszkodzeń sprzętu. Płyty Abit NF7-S i Chaintech są polecane do overclockingu, jednak nie każda pamięć RAM pozwala na wyższe napięcia. Temperatura procesora podczas podkręcania utrzymuje się w granicach 45-50°C przy dobrym chłodzeniu. Wskazano również, że BIOS płyty może zaniżać odczyty temperatury, a zmiana BIOS-u może poprawić stabilność.
REKLAMA