Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wzmacniacza - pytanie

s1misza 27 Mar 2009 14:54 2222 5
  • #1 27 Mar 2009 14:54
    s1misza
    Poziom 11  

Witam,

Posiadam radio Kenwood KDC-W5641U, do którego podpięty jest wzmacniacz Blaupunkt Velocity VA-275 (2-kanałowy) dla tuby JBL.
    Kupiłem drugi wzmacniacz Blaupunkt Velocity VA-475 (4-kanałowy) i chcę do niego podpiąć przednie i tylne głośniki.
    Problem w tym, że w radiu mam tylko jedne wyjście RCA (sub/rear), które zajęte już jest przez wzmacniacz 2-kanałowy dla tuby.
    I moje pytanie, jak podłączyć drugi 4-kanałowy wzmacniacz? Co prawda w obu wzmacniaczach są wejścia Hi-Input oraz dołączone do nich kostki (podpięcie wyjść głośnikowych radia bezpośrednio do wzmacniacza) lecz z tego co wyczytałem w internecie nie jest to dobre rozwiązanie z powodu cichego i jakościowo znacznie słabszego dźwięku.

Więc podsumowując, radio ma jedną parę RCA (2 kanały) co daje rozwiązanie:
    - Hi-Input dla wzmacniacza 4-kanałowego;
    - wpięcie jakiejś rozdzielki w RCA radia (z 2 na 6 chinch)

Jakie rozwiązanie będzie poprawne?

0 5
  • #2 27 Mar 2009 15:00
    mskojon
    Poziom 31  

Rozdzielacz sygnału będzie najlepszym rozwiązaniem, ewentualnie podączenie subwoofera pod hi input.

0
  • #3 27 Mar 2009 15:06
    s1misza
    Poziom 11  

mskojon napisał:
    Rozdzielacz sygnału będzie najlepszym rozwiązaniem, ewentualnie podłączenie subwoofera pod hi input.

Co do subwoofera pod Hi-Input:
    wszystko fajnie, z tym, że drugi wzmacniacz jest 4-kanałowy a w RCA w radiu 2-kanałowe i wciąż brakuje mi dodatkowych 2-kanałów.

Jeśli zaś chodzi o rozdzielacz:
    Masz na myśli zwykłą przelotkę z 2 na 6 chinchy? Gdzie takie coś dostane? Są jakieś tego wady (np. przeciążenie przedwzmacniacza radia czy coś)?
    Jedna wada jaką widzę to to, że nie będę mógł sterować z radia balansem przód/tył, zgadza się?

0
  • #4 27 Mar 2009 15:31
    slavwek.ie
    Poziom 34  

Zgadza się.
    Rozgałęźnik typu "Y" znajdziesz na allegro, będziesz musiał jednak zastosować po 2 szt.
    Co do podpowiedzi kolegi mskojon, to podłączając wzmacniacz dla subwoofera pod Hi-input rozgałęzisz sygnał tylko dla 4-kanałówki.
    Wady takiego połączenia - utrata jakości, praktycznie nieodczuwalna na budżetowych głośnikach i dyskomfort psychiczny :)

0
  • #5 27 Mar 2009 16:34
    s1misza
    Poziom 11  

slavwek.ie napisał:
    Zgadza się.
    Rozgałęźnik typu "Y" znajdziesz na allegro, będziesz musiał jednak zastosować po 2 szt.
    Co do podpowiedzi kolegi mskojon, to podłączając wzmacniacz dla subwoofera pod Hi-input rozgałęzisz sygnał tylko dla 4-kanałówki.
    Wady takiego połączenia - utrata jakości, praktycznie nieodczuwalna na budżetowych głośnikach i dyskomfort psychiczny :)

No fajnie :)
    Ale skoro różnica z Hi-Input jest tak mało znacząca to nie lepiej mi subwoofer zostawić w spokoju pod RCA, a 4 kanałówkę podpiąć pod Hi-Input? Przynajmniej będę mógł sterować z radia balansem przód/tył.

Jak uważacie?

0
  • #6 27 Mar 2009 19:13
    mskojon
    Poziom 31  

Kolego, dźwięk z głośników przednich/tylnych na pewno będzie gorszej jakości przy podłączeniu przez przejściówkę. Natomiast gdy podłączysz przez przejściówkę subwoofer utraty jakości raczej nie usłyszysz. Dodatkowo regulując balans przód/tył będziesz mógł zwiększać/zmniejszać głośność subwoofera, a balans pomiędzy głośnikami przód/tył możesz ustawić na stałe na wzmacniaczu, tak jak będzie najlepiej brzmiało :)

0