Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD

04 Kwi 2009 13:01 8494 18
 • Poziom 25  
  Bardzo proszę o pomoc w naprawie monitora LCD firmy GATEWAY model FPD2185W. Monitor ten działał bardzo ładnie, jednak nagle na ekranie matrycy pojawiły się "duchy" - tzn np. po poruszeniu myszką pojawia się wiele śladów myszki...

  Monitor reaguje poprawnie, działa OSD, możliwe jest ustawienie właściwej rozdzielczości. Po rozebraniu monitora okazało się, że na płycie głównej spuchnięte były 3 kondensatory 470uF/16V (jeden już pęknięty u góry) - kondensatory zostały wymienione, jednak objawy uszkodzenia nie ustąpiły. Wymienione kondensatory nie były w wersji SMD.

  Czy taka wolna reakcja matrycy LCD może oznaczać jej uszkodzenie? Charakterystyczną cechą jest także ściemnienie obrazu oraz nieco przekłamane kolory (jakby nieco za duży kontrast). Duchy widoczne są nawet na logo GATEWAY po załączeniu monitora - można wówczas zauważyć idące pionowo na całej wysokości matrycy w miejscu logo różnokolorowe, blade linie.

  Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Leży odbiornik LVDS elektroniki matrycy. Proponuję podstawić nowy choć to dość precyzyjna i żmudna praca. Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź. W międzyczasie wymieniłem jeszcze wszystkie elektrolity w zasilaczu (8x470uF, 10uF/50, 47uf/35) - jeszcze mając nadzieję, że może jest to typowa bolączka tych monitorów. Jak się można było spodziewać, nie dało to żadnego efektu.

  Monitor działa w zasadzie poprawnie, jednak nadal są "duchy - pionowe linie i cienie od np. kursora myszki) i bardzo wolna reakcja matrycy.

  W monitorze pracuje matryca SAMSUNG LTM 210M2-L02.
 • Poziom 14  
  To nie odbiornik jest na bga ,lepiej go nie ruszać.
  Na boczek matrycy nie jest podawane napięcie >20Vpp.
  Przepalona jest ścieżka na szkle matrycy.
 • Poziom 25  
  Dziękuję za ciekawą sugestię. Spróbuję jeszcze dokładnie obejrzeć elektronikę matrycy oraz stan kabla (niby jest zabezpieczony jeszcze klejem, ale kto wie...). Na płytę główną są podawane z zasilacza napięcia +12V oraz +5V, jest tam też regulator dostarczający +3,3V. Spróbuję jeszcze poszukać tego napięcia >20V dostarczanego do matrycy (zakładam, że jest ono produkowane przez elektronikę matrycy) - może jest zbyt niskie?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  zhut napisał:
  To nie odbiornik jest na bga ,lepiej go nie ruszać.


  Powiem szczerze pierwsze słyszę aby w matrycy Samsunga był odbiornik LVDS na BGA postawiony. No i zastanawia mnie napięcie 20V, że niby skąd ono ?? Podrawiam
 • Poziom 25  
  Dziękuję serdecznie za wszelkie sugestie. Celem rozwiania ewentualnych wątpliwości pozwoliłem sobie zamieścić zdjęcia elektroniki matrycy LTM210M2-L02. Obawiam się, że odbiornik LVDS może jednak być w wersji BGA... Na płycie, poza pamięciami, znajdują się ponadto 2 szt. układów 5420CRZ P604BBF oraz (obok dławika oznaczonego jako C472) układ LTYZ 6B10. Bezpiecznik jest w porządku, nie widać wad lutowniczych ani przepaleń. Stan obecny monitora jest najprawdopodobniej konsekwencją wysadzenia 3 kondensatorów elektrolitycznych na zasilaniu płyty głównej.

  Treść obrazu po podaniu sygnału odwzorowywana jest poprawnie, kolorowy prostokąt RGB widoczny po załączeniu monitora jest idealny (kolory są poprawne), natomiast białe logo GATEWAY posiada w miejscu wyświetlenia pionowe, słabo widoczne linie [znajdujące się jak gdyby pod wyświetlanym obrazem], czasem też białe tło w tym logo posiada poziome linie - ale to sporadycznie. Raz na kilka załączeń w prawej stronie ekranu pojawia się pionowa, ciemna linia na całej wysokości i od niej około 10-15cm jak gdyby jej cień.

  Monitor ma stanowczo za małą jasność, ale poza statycznym tzn. wolnym wyświetlaniem obrazu reagauje na zmianę ustawień wyświetlania z poziomu karty graficznej.

  Jeszcze jedna sprawa: menu jest też czasem nieco "pocięte" poziomymi, bardzo cienkimi liniami i moim zdaniem ikonki oraz elementy menu także mają za małą jasność.

  Raz jeszcze proszę o pomoc w ewentualnym namierzeniu sprawcy zamieszania (mam wciąż nadzieję, że jednak nie jest to upalona ścieżka na szkle).

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD
  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD
  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD
 • Poziom 25  
  Podejrzewam, że układ LTYZ 6B10 jest regulatorem DC/DC, którego zadaniem jest dostarczenie napięcia AVDD. W mojej LTM210M2-L02 napięcie to, mierzone na wyjściu z układu wynosi ok. 14V - czy nie jest to nieco za mało?

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD

  Dokonałem ponadto pomiarów zasilania na elektronice matrycy - może to nieistotne, ale napięcie zasilania 5V, które na płycie głównej monitora ma wartość 4,99V, na elektronice matrycy [i na złączu LVDS] wynosi 4,67 V. Niby nieznaczna różnica (zaledwie 6% mniej), jednak nieco to dziwne.

  Dziękuję za sugestię (chociaż w mocno pesymistycznej wersji) użytkownikowi "zhut" - wszystko wskazuje na to, że na szczęście nie jest to odbiornik LVDS. Mam nadzieję, że monitor uda się naprawić.

  Raz jeszcze dziękuję wszystkim za chęć pomocy - naprawdę jestem mile zaskoczony Państwa życzliwością.
 • Poziom 14  
  Napięcia o których piszesz są ok.
  Spr. napięcie von przy r32 jest podpięte
  pod boczek matrycy (lewy skraj lewego fleksa -taśmy).
  Rozbierz matrycę, dobra lupa i znajdziesz ścieżkę.
 • Poziom 25  
  Sprawdziłem napięcie VON - wynosi ok. 13,5V. Matryca została rozebrana celem uzyskania dostępu do flexów bocznych. Niestety nie zauważyłem przerwy w ścieżkach... Zrobiłem zdjęcia problemu dotyczącego tego monitora:

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD

  Poświata od białych i kolorowych elementów obrazu:

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD

  Wolna reakcja matrycy na ruch kursora (trudne do sfotografowania):

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD

  Złącze z flexem bocznym - wygląda OK:

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD
 • Poziom 25  
  Po podłączeniu do monitora sygnału bardziej dynamicznego (film) obraz na matrycy wygląda następująco:

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD
 • Poziom 25  
  Matryca została przeze mnie bardzo dokładnie zbadana pod kątem wystąpienia przerw na drodze elektronika - fleksy - szkło matrycy. Niestety nie znalazłem żadnej przerwy... Pomierzyłem napięcia na niezaizolowanych okrągłych punktach fleksów bocznych - względem masy są tam napięcia ujemne rzędu 4,5V - 5V. Pomiar pozostałych punktów na tasiemce bocznej jest utrudniony, ponieważ sprawiają wrażenie, jak gdyby znajdowały się pod warstwą folii, a nie mam odwagi zeskrobać warstwy wierzchniej.

  Zauważyłem natomiast, że pionowe białe smugi pojawiające się na całej wysokości od wyświetlanych jasnych elementów znikają zupełnie po zmniejszeniu jasności do 60%. Ogólnie jasność samego obrazu jest nieco mniejsza - czym to może być spowodowane?

  Zastanawiałem się, czy ewentualnie uszkodzenie pamięci (2 x 4MB) mogłoby stać się przyczyną silnego zwolnienia reakcji matrycy (matryca ta jest zasilana napięciem 5V, a kondensator w linii tego napięcia był spuchnięty / pęknięty, więc szpilki z zasilacza mogły dostać się na elektronikę matrycy).

  Zmierzyłem wszystkie elektrolity SMD na płycie głównej (z wylutowaniem) i są w porządku. Mam nadzieję, że nie jest to jednak odbiornik LVDS (jest w technologii BGA, co mocno komplikuje jego ewentualne podstawienie). Monitor w tej chwili nadaje się jedynie do wyświetlania statycznych obrazów o umiarkowanej jasności - wówczas obraz wygląda w miarę w porządku.

  Zastanawiam się także nad podstawieniem jakiejś rozbitej matrycy z kawałkiem widocznego obrazu celem całkowitego upewnienia się odnośnie źródła uszkodzenia (myślę dzięki Państwa sugestiom że na 99,99% uszkodzona została elektronika matrycy). Czy podstawić można tylko taką samą matrycę, czy można pokusić się o dobór jakiejś innej?

  Raz jeszcze dziękuję wszystkim Państwu za okazaną pomoc i wdzięczny będe za dalsze sugestie
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Tego typu uszkodzenia matrycy są trudne do znalezienia. Najczęściej to wztasta oporność na połączeniu listwa-flexa-ścieżki na szkle-flexa z draiwerami wierszy. Są takie matryce w których to jest nagminne np. QD26HL02 stosowaną w TV LCD i w tym dziale opisane jak ten typ naprawić.
 • Poziom 25  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź - teza o braku napięcia podawanego na boczne flexy matrycy (lub zbyt niskiej jego wartości) wydaje się potwierdzać, co jest mimo wszystko dość optymistyczne...

  Zauważyłem jeszcze, że przetwornica w matrycy dość głośno (słyszane z 10cm od cewki) "tyrczy" - ale może te typy matryc tak mają :o. Produkuje ona napięcie 26,5V, ale nie dociera ono nigdzie do flexów....

  Obawiam się, że nie obejdzie się bez "zeskrobania" folii z punktów pomiarowych na flexach celem znalezienia oporu i jego przekrosowania. Natychmiast postaram się napisać o efektach poszukiwań - mam nadzieję, że mój upór w chęci naprawy tej matrycy przyda się ewentualnie dla Państwa w przypadku natknięcia na podobną usterkę (postaram się zamieścić dokładne zdjęcia)
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Są typy matryc gdzie flexy z drajwerami wierszy są przyklejone tylko do szkła a drugi koniec wisi w powietrzu i te chyba nie uda się naprawić. Te które mają listwę drukowaną to są szanse naprawić przez połączenie drutem tych ścieżek które nie wytrzymały prądu dotyczy to masy i zasilania. W jeszcze starszych typach matryc to połączenie listwy głównej z flexami drajwerów kolumn połączone było z listwą wierszy dodatkową flexą zaciskaną w złączu ale producenci aby uprościć produkcję i ją zautomatyzować to połączenie wykonali ścieżkami po szkle gdzie w rogu jej za dużo miejsca na ścieżki nie ma.
 • Poziom 11  
  Witam!
  Miałem identyczny problem ze swoim monitorem. Problem tkwił w połączeniu tak jak pisali koledzy już wyżej. Na brzegu matrycy u góry jest bardzo delikatne połączenie cienkim nie izolowanym przewodzikiem. Jest to zaznaczone na zdjęciu:

  Gateway FPD2185W duchy na matrycy, bardzo wolna reakcja LCD

  Producent specjalnie zalewa te połączenie białą masą, aby nic się z nim nie stało, ale jak widać w moim przypadku - zawodzi. Moja matryca tak jak Twoja miała baaaaardzo wolną reakcję. Zwróć dokładnie uwagę na to połączenie, myślę że to na 99% w nim tkwi problem, jeśli nie od strony druku czy samego połączenia, to może niestety już samo podłączenie do matrycy.
  Dodam iż u mnie poprawienie tego właśnie połączenie naprawiło wszelkie problemy z wolną reakcją matrycy.

  Pozdrawiam, Jakub.
 • Poziom 25  
  Rzeczywiście - po dokładnym obejrzeniu prawego (patrząc od tyłu matrycy tzn. jej elektroniki) szklanego narożnika, na którym znajdują się ścieżki prowadzące do fleksów bocznych, zauważyłem coś na kształt "spienienia" jednej ze ścieżek.

  Wszyscy Państwo, którzy zwrócili uwagę na tą prawdopodobną przyczynę usterki mieli rację :)

  Co ciekawe efekt ten jest zupełnie niewidoczny podczas obserwacji ścieżek z góry (ścieżki są metalizowane i pokryte czarnym lakierem i dla widoku z góry wyglądają zupełnie w porządku). Dopiero widok nieco pod kątem ujawnił nierówności na powierzchni ścieżki. Po delikatnym potarciu tej ścieżki miękkim pędzelkiem rozsypała się ona na pewnym odcinku w proch... Pozostaje obejście tej ścieżki (potrzebna jest do tego rzeczywiście porządna lupa) i zrobienie mostka. W planach mam do tego celu użyć bardzo cienkiego, emaliowanego drutu nawojowego. Natomiast w mojej matrycy nie było tego połączenia przewodem (prawdopodobnie upalanie się tej ścieżki należy do swego rodzaju specyfiki tych matryc). Czy można prosić jeszcze o podanie pomiędzy jakimi punktami został fabrycznie poprowadzony ten przewód? Z góry dziękuję
 • Poziom 11  
  Niestety jest mały problem, ponieważ monitor jest już skręcony :) Ale myślę, że w tym tygodniu napewno zrobię Ci dokładne zdjęcie tego połączenia, co i jak, ponieważ niestety ale muszę jeszcze raz rozkręcić monitor z tego względu, że mam na matrycy pionowe paski. Wyglądają tak jakby w tej kolumnie matrycy brakowało podlączenia jednego z kolorów. Matryca reaguje odpowiednio tylko np. z dwoma kolorami w tej kolumnie. Mam takich pasków 8 :) Na początku było 5 ale coś się dzieje, że problem się powiększa. Moim zdaniem to albo podłączenie elastycznych taśm do matycy, albo do płytki sterowania widocznej na zdjęciu powyżej.
  Może macie jakieś sugestie jak naprawić problem tego typu?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!
  Pozdrawiam, Jakub!
 • Poziom 25  
  Matryca niestety została uszkodzona :( - jeden z bocznych fleksów uległ nieznacznemu odklejeniu i na matrycy są obecnie widoczne jasne, kolorowe pasma lub niemal jednolity kolor niebieski. Po dociśnięciu fleksa do szkła obraz się pojawia, jednak jest to stan nietrwały...

  Monitor zmuszony będę niestety przeznaczyć "na części".

  Raz jeszcze dziękuję serdecznie za okazaną pomoc.