Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porada - jakie ogrzewanie zastosować

04 Kwi 2009 17:33 5430 22
 • Poziom 9  
  Witam

  Chciałbym się poradzić mądrzejszych jakie zastosować ogrzewanie w mieszkaniu zaprezentowanym na szkicu poniżej.

  1 - jest to niby kuchnia z instalacją wodną, i kominem zbiorczym (tzw. sztajger).
  2 - przedpokój
  3- pokój z kominem podzielonym na dwie osobne komory wylotowe

  nie ma możliwości zastosowania pieca gazowego (brak takowej instalacji)

  mieszanie jest na 2 piętrze w starym familoku, powyżej jest strych i dach....

  Rozmawiając z kominiarzem na temat ogrzanie tych pomieszczeń, stwierdził że kocioł co nie przejdzie, ze względu że musi być na niego wydzielone pomieszczenie min. 12m3 (metrów sześciennych) co znacznie pomniejsza pomieszczenie nr 1 czy 3, poza tym byłby problem z podpięciem się pod wspólny komin gdyż powinien być wydzielony indywidualny (co by się wiązało z jego zrobieniem obok istniejącego).

  Zaproponował zamiast kotła co, piec kuchenny który będzie wykorzystany do ogrzania mieszkania i nie potrzebuje wydzielonego pomieszczenia, z tym że w kominie w pomieszczeniu nr 1 musiałbym zrobić wsad żaroodporny - co nie jest tanie (ok 7-10 m rury).

  ostatnio żona wspomniała coś na temat możliwości ogrzania tych pomieszczeń kominkiem, z tym że bojler na ciepłą wodę musiałby już chodzić na prąd co też w zimie podnosi koszty.

  a oto mniej więcej schemat mieszkania (całoś to ok 37m2, z czego powierzchnia mieszkalna 18m2):

  Porada - jakie ogrzewanie zastosować

  wymiary kominów podane są od strony pomieszczeń wg długości ścianek,z czego w wymiarze nr 5 znajdują się wspomniane dwie komory wylotowe

  jeszcze odnośnie pomieszczeń:

  1 - wstępnie ma tam powstać wzdłuż ściany przy kominie na 3/4 jej długości ścianka która by wydzielała dwa pomieszczenia - przy kominie kotłownia (problem z kotłem co - bo nie będzie to 12m3 tylko ok 3-4m3) oraz dalej łazienka z wc (na mieszalniku).

  jeżeli chodzi o rozmieszczenie kaloryferów to docelowo mają być pod oknem w pomieszczeniu 1 i 3, w pomieszczeniu 2 przy drzwiach wejściowych oraz w pomieszczeniu 1 (w zabudowanej już łazience) jak na obrazku poniżej


  co byście poradzili w tej sprawie, przyzna na temat " piecy kuchennych" nie mam pojęcia (czy faktycznie potrafią ogrzać takie mieszkanie), ogrzewanie elektryczne odpada (koszty na pewno dużo większe niż w przypadku innych możliwości). Osobiście co by mi bardzo pasowało ze względu że z węglem nie mam problemu jak i wiem że bojler może pod niego być podpięty bez problemowo.

  schemat mieszkania po planowanym zabudowaniu:

  Porada - jakie ogrzewanie zastosować

  jeżeli coś napisałem niejasno lub niezrozumiale to przepraszam - proszę sprecyzować to postaram się jak najszybciej wyjaśnić..

  z góry dziękuję za wszelkie rady
 • Pomocny post

  Moderator na urlopie...
  Takie, czy takie piece, czy kotły muszą być (jako że jest to ostatnia kondygnacja) podłączone do osobnego komina.
  Piszesz, że nie ma instalacji gazowej. A czy w budynku jest gaz? Jeżeli tak, to kocioł z zamkniętą komorą spalania rozwiązuje problem. Potrzeba tylko 6,5 m3 kubatury. Chyba najbardziej rozsądne rozwiązanie, skoro piszesz o grzejnikach.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  To, że kominiarz chce dać do komina nr 1 wkład żaroodporny świadczy o tym, że jest on w fatalnym stanie. Czy ktoś z lokatorów poniżej użytkuje ten komin ? IMHO jeśli mieszkasz na ostatniej kondygnacji to taniej i bezpieczniej będzie dołożyć własny komin np. dwuścienny żaroodporny niż remontować ten "wspólny". Co do kotła gazowego z zamkniętą komorą to byłby to dobre rozwiązanie (jeśli budynek ma przyłącze gazowe), jednak moc w mieszkaniu nie może przekroczyć 4kW.
 • Pomocny post

  Moderator na urlopie...
  Co to znaczy " ...nie może przekroczyć 4 kW"?
  Zastanawiam się jaki przekrój ma ten komin Nr 1. Wydaje mi się jednak, że o wiele za mały, żeby włożyć do niego wkład żaroodporny aby nadawał się do odprowadzenia spalin z kozy czy pieca stałopalnego.
 • Poziom 9  
  Witam

  Odnośnie instalacji gazowej - nie ma jej w budynku jak i całym osiedlu :)

  Co do stanu komina - nic kominiarz na ten temat nie gadał, a wkład sugerował założyć ze względu że piec co który ewentualnie miałby ogrzewać mieszkanie musi mieć własny komin (nie wspólny) - choć znam bardzo wiele rodzin na tym osiedlu co są podłączone (c.o.) do takowego komina (nr 1).

  odnośnie użytkowania komina przez innych lokatorów poniżej - będę to wiedział jutro. W grę wchodzi w sumie jedno mieszkanie bo na parterze jest firma i na 90% grzeją gazowo (butle).

  przekrój komina ścianki zew to 38x23 choć leży przy ścianie nośnej i w nią wchodzi dokładne wymiary także podam jutro.


  a takie pytanie z innej beczki - czy podłączając mały kocioł co, załóżmy 6kW pod komin nr1 biorąc pod uwagę że mieszkanie poniżej też korzysta z tego komina (stary piec kuchenny) - kaflok podpięty pod komin 2, nie robiąc wsadu ani budować dodatkowego komina, a wentylację podłączyć z zewnątrz - można tak ???
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Proponuję przeczytać "Rozporządzenie" Link. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie stawiane dotąd pytania. Np. :

  § 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
  1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
  2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
 • Pomocny post

  Moderator na urlopie...
  Do wiliambonawentura IMHO
  To co podałeś jako przykład, dotyczy TYLKO i wyłącznie kotłów gazowych. Dla innych rozwiązań - NIE DOTYCZY.
  Można również bez ograniczenia mocy "wyrzucać" spaliny w pozostałych budynkach - niemieszkalnych

  Do rijkaard
  Jeżeli ten komin (sztajger) jest wolny, to można go wykorzystać dla kotła CO stałopalnego i to bez konieczności instalowania wkładu żaroodpornego.
 • Poziom 9  
  Witam

  Co do kominów:

  1 wymiary wewnętrzne 40x40 z tym że obok jest drugi komin (zapewne identyczny) w środku są łączone otworami 15x15. Mają wspólny wylot.

  komin będący w moim pionie używa sąsiad poniżej, natomiast ten sąsiedni - sąsiadka obok i sąsiad pod nią. Wszyscy mają podłączone piece kuchenny i nimi grzeją jak i ważą obiady....

  z parteru nikt z niego nie korzysta

  2 - wymiary wewnętrzne 15x17. Jedną komorę używa kobita z sklepu zoo na parterze, druga z tego wynika jest wolna (chyba że sąsiad poniżej boi się powiedzieć czy ma w pokoju jakieś ogrzewanie)..

  czyli rozumie że skoro ktoś korzysta z tego komina to nie mogę się podpiąć z stałym kotłem co. (a co by się działo jakbym się podpiął) ???
  Komin nr 1 ciągnie bardzo dobrze. Jest dodatkowo jest podniesiony na dachu o 4 cegły w górę...
 • Pomocny post

  Moderator na urlopie...
  Gdybyś się podpiął do tego komina, to możesz sobie narobić biedy. Albo komuś, łącznie z tą najgorszą.
  Kominiarz musi wydać decyzję co do tego tematu.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  rijkaard napisał:
  czyli rozumie że skoro ktoś korzysta z tego komina to nie mogę się podpiąć z stałym kotłem co. (a co by się działo jakbym się podpiął) ???
  Komin nr 1 ciągnie bardzo dobrze. Jest dodatkowo jest podniesiony na dachu o 4 cegły w górę...


  A gdzie są w tym wszystkim kanały wentylacyjne ?
 • Poziom 9  
  witam

  cóż kanał wentylacyjny w takim wypadku by trzeba zrobić i wyprowadzić na dach co znowu zwiększa koszty :) ale to już inna bajka.

  z tego co widzę najlepszym rozwiązaniem jest instalacja pieca kuchennego z płaszczem wodnym + w/w wentylacja i powinno być git.

  dziś kominiarz który odpowiada za ten rejon nic nie mówił na temat wsadu do komina w takim rozwiązaniu.

  dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem i pomoc
 • Poziom 32  
  rijkaard napisał:
  z tego co widzę najlepszym rozwiązaniem jest instalacja pieca kuchennego z płaszczem wodnym + w/w wentylacja i powinno być git.


  Na dniach wchodzi w życie nowe "Rozporządzenie", które m.in. pozwala na montowanie w kuchni kotła na paliwo stałe do 10kW.

 • Moderator na urlopie...
  William Bonawentura napisał:
  Na dniach wchodzi w życie nowe "Rozporządzenie", które m.in. pozwala na montowanie w kuchni kotła na paliwo stałe do 10kW.

  Skąd takie wiadomości ?
 • Poziom 32  
  mirrzo napisał:
  Skąd takie wiadomości ?


  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Link

  Zmiany mają na celu dostosowania do rozporządzeń UE. Pojawia się np. możliwość podłączenia kotła na paliwo stałe do układu ciśnieniowego (z buforem ciepła lub wężownicą schładzającą)
 • Poziom 22  
  No to TERAZ SIĘ ZACZNIE ! Bitwa na posty,mądrości i interpretację przepisów !
  Będzie się działo... :D

 • Moderator na urlopie...
  Oj, może masz rację, ale warto znać te przepisy

  Dodano po 11 [minuty]:

  Jak czytałem, już mi się nieco "lasowało"
  Teraz to będzie wesoła twórczość ... i nie pogadasz
 • Poziom 9  
  Witam ponownie.

  A więc postanowione że będzie tam piec kuchenny, wszystkie innego dodatki z nim związane jak wentylacja itp są już pochytane tylko kwestia wyboru piec.

  znalazłem jak na razie jeden...

  http://www.kalvis.pl/index.php?akcja=strony&s=26

  z tego co się orientuje moc grzewcza w zupełności wystarczy. Teraz tylko pytanie bo przyzna,m szczerze że szukam i nie umie znaleźć...

  czy jest jakaś konkurencja dla kalvis'a ??

  ewentualnie macie może jakieś swoje propozycje ???

  najważniejsze jak w pierwszej odpowiedzi - piec kuchenny z płaszczem wodnym......

  dziękuję bardzo z góry
 • Poziom 9  
  a czy kocioł na paliwa stałe to to samo co piec kuchenny - tu i tu widzę płytę grzewczą ale czy kominiarz dopuści takie urządzenie bez wydzielonego pomieszczenia lub mniejsze niż 12m3 ???
 • Poziom 9  
  ok dziękuję - w takim układzie Termet ze swoim Central23 odpada :(