Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar prądu AC

isper 27 Apr 2004 11:39 4329 7
Tespol
 • #1
  isper
  Level 11  
  Jak mierzyć prąd aby np AVR np 2313 mógł z tego skorzystać? Otóż bym zrobił sterowane obciążanie silnika 3f, około 11kW, tak aby utrzymać "stały" prąd obciążenia. Chodzi o silnik młynka w którym to sterowqany byłby napływ materiału mielonego. Trzeba zmierzyć prąd silnika i reagować zasypem, do tego służyłby siłownik pneumatyczny, ale to nie takie ważne - pomiar prądu - tani - prawdziwy jest mi potrzebny, help me
 • Tespol
 • #2
  Tdv
  Level 34  
  Przekładniki prądowe -> przetwornik I/U -> prostownik liniowy -> przetwornik A/C.

  Ewentualnie rezystory o niewielkiej wartości i pomiar spadku napięcia na nich też za pomocą prostownika liniowego itd.
 • Tespol
 • #3
  fantom
  Level 31  
  To ja moze jeszcze dodam ze ewentualnie bipolarny czujnik Hall-a ale chyba najprosciej jest to zrobic rezystorem.
 • #4
  szymtro
  Level 30  
  tylko nie zapomnij że silnik w trójkącie pracuje między fazowo więc trzeba by jednak jakieś przekładniki. Swojego czasu był jakiś projekt(chyba w EP) i tam elementem pomiarowym był kawałek drutu nawinięty na małym transformatorku(3 szt). to chyba było by najlepsze rozwiązanie bo można sobie dowolnie modyfikować przebiegi(prostownik albo nie). Oryginalne uzwojenia nie były zdejmowane atylko te parę zwoi było dodane.
 • #5
  KEN
  Level 14  
  A ja bym zastosował przetwornik firmy „LEM” który działa jak przekładnik prądowy na którego wyjściu mamy prąd proporcjonalny (oczywiście znacznie mniejszy kilkadziesiąt mA) do prądu w obwodzie silnika! Ten mały prądzik puszczamy przez odpowiednio dobrany rezystor, na którym odkłada się napięcie proporcjonalne do tegoż prądu. I to właśnie napięcie następnie jest prostowane przez tgz. „prostownik idealny” wykonany bodajże z dwóch wzmacniaczach operacyjnych, paru oporniczów i diod. Właśnie w takie systemy pomiaru prądu stosuje się w falownikach.
  Wydaje mi się że jak byś zastosował zwykły rezystor mocy o małej rezystancji w obwodzie silnika i odkładające się na nim napięcie byś wyprostował mostkiem prostowniczym uzyskał byś podobny efekt. No i musisz to puścić przez jakiś optotranzystor żeby zapewnić izolację galwaniczną miedzy siecią a uP.
 • #6
  isper
  Level 11  
  Dziękuję za pomysły, rozwiązanie jakie wybiorę - jeszcze nie wiem, ale już myślałem jak określać położenie wskazówki amperomierza :? temat jest trudny ale warty rozpracowania i to jak najniższym kosztem bo na pewno wielu "konstruktorów" sterowników mogłoby na tym skorzystać. Z pewnością rozwiązanie z indukcyjnym pomiarem prądu jest najbezpieczniejsze i w tym kierunku będę zmierzać.
 • #7
  projektavr
  Level 16  
  Bede bardzo wdzieczny za schemat sprawdzonego prostowanika dwupolowkowego liniowego o ktorym byla mowa wyzej z gory dzieki :)
 • #8
  katarcza
  Level 12  
  Jakieś sukcesy na tym polu??

  KWT