Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiekszyc zasieg pilota od alarmu samochodowego

mario_mar 30 Kwi 2004 18:14 9625 15
  • #1 30 Kwi 2004 18:14
    mario_mar
    Poziom 10  

Czy da sie w łatwy sposób zwiekszyc zasieg pilota od alarmu samochodowego.Pozdrawiam

1 15
  • #2 30 Kwi 2004 18:54
    Romulus
    Poziom 15  

W pewnym stopniu można ten zasięg zwiększyć, przedłużając antenę odbiorczą w centralce alarmowej.

1
  • #3 03 Maj 2004 08:56
    Preskaler
    Poziom 37  

Cześć!
    Są w zasadzie trzy sposoby zwiększenia tego zasięgu (mogą być zastosowane równocześnie to wtedy znacznie zasięg się zwiększy). Pierwszy - tak jak napisał Romulus - antena (także w nadajniku), drugi -zwiększenie czułości odbiornika i trzeci - zwiększenie mocy nadajnika.
    Pozdrawiam!

0
  • #4 09 Maj 2004 00:38
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

No tak, ale nie kazdy jest tak madry jak Kolega Preskaler...

Ja bym - idac za ciosem - zasugerowal postawienie samochodu na jakims znacznym wzniesieniu i powycinaniu wszystkich krzakow... W tym przypadku, nie jest potrzebna ingerencja w sprzet.

Kiedys na Elektrodzie byla szansa, na znalezienie ciekawych wskazowek, ale dzieki takim ludziom... Mozna conajwyzej poczytac PIERDOLY, ktore kompletnie niczego nie wnosza.

Pozdrawiam.

-1
  • #5 09 Maj 2004 00:56
    marian-48
    Poziom 21  

Preskaler napisał:
    Cześć!
    Są w zasadzie trzy sposoby zwiększenia tego zasięgu (mogą być zastosowane równocześnie to wtedy znacznie zasięg się zwiększy). Pierwszy - tak jak napisał Romulus - antena (także w nadajniku), drugi -zwiększenie czułości odbiornika i trzeci - zwiększenie mocy nadajnika.
    Pozdrawiam!

:arrow: yes2mike popieram w całej rozciągłości Twój post. Zadam kol Preskaler tylko dwa pytania;
    1- wytłumacz mi w jaki sposób ( na konkretnym przykładzie) można zwiększyć czułość odbiornika?
    2- w jaki sposób można zwiększyć moc nadajnika?
    ..proszę podejdż poważnie do tych moich zapytań.
    Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć konstruktywnie na moje pytania to proszę Ciebie bardzo nie pisz więcej takich br..ni.

0
  • #6 09 Maj 2004 01:09
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

... Tymbardziej, jezeli nawet nie wie jaki to jest alarm... Ja w peugeocie mam w kluczyku i jakos slabo widze jakakolwiek mozliwosc "zwiekszenia mocy nadajnika".
    Z odbiornikiem jest podobnie... Gdzies sobie siedzi, ale cholera wie gdzie.

Bardzo jestem ciekawy, czy Preskaler w ogole widzial na oczy normalny alarm samochodowy... Nie wspomne o bezstresowej zmianie czulosci, a w pilocie - zwiekszenia mocy nadajnika tak, zeby nie trzeba bylo pozniej leciec do sklepu po baterie, po 4 "kliknieciach"... (to tak w skrocie, pomijam brak schematu).

Wiec: Powszechnosc pogladu nie dowodzi o jego slusznosci.

0
  • #7 09 Maj 2004 10:46
    Gienio
    Poziom 13  

yes2mike napisał:
    No tak, ale nie kazdy jest tak madry jak Kolega Preskaler...

Ja bym - idac za ciosem - zasugerowal postawienie samochodu na jakims znacznym wzniesieniu i powycinaniu wszystkich krzakow... W tym przypadku, nie jest potrzebna ingerencja w sprzet.
    .

Szanowny kolego to jest forum dla elektronikow, z tego typu tekstem idz na forum dla lesnikow.

yes2mike napisał:

Kiedys na Elektrodzie byla szansa, na znalezienie ciekawych wskazowek, ale dzieki takim ludziom... Mozna conajwyzej poczytac PIERDOLY, ktore kompletnie niczego nie wnosza.

Dokladnie tak, czytaj wyzej.
    Wracajac do tematu, na tak zadane pytanie, wskazowki sa wlasciwe.
    Najprostszym rozwiazaniem bedzie dorobienie lepszej anteny do odbiornika.
    To na pewno zwiekszy zasieg i to znacznie.

0
  • #8 09 Maj 2004 11:15
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Dorobienie lepszej antent nie oznacza jej przedłużenia bo to pogorszy sprawę ,ma ona być dopasowana do długości fali.Większość alarmów jest na 433MHz i antena ma mieć 17cm.Jest zapewne gdzieś pod pólką kawałek przewodu o takiej długości ale w nadwoziu które działa jak klatka Faradaya dość dobrze ekranując i zmniejszając zasięg.Dobrym sposobem byłobo wyprowadzić kabelkiem koncentrycznym ją na zewnątrz lub choć na szybę ale zachować długość.I nie wiem co na Preskalera tak naskoczyliście ,podał ogólne zasady zwiększenia zasięgu ,a niby skąd ma wiedzieć jaki kto ma alarm i gdzie zamontowany?Technicznie wchodzi w grę chyba tylko wyprowadzenie anteny odbiorczej ale zwiększanie czułości i mocy oczywiście daje zwiększenie zasięgu ,tutaj chyba tylko w teorii ale zasada jest słuszna.

0
  • #9 09 Maj 2004 17:27
    elektryk
    Poziom 42  

marian-48 napisał:
    2- w jaki sposób można zwiększyć moc nadajnika?
    Np podnieść napięcie na tranzystorze który w pilocie można nazwać dumnie końcówką mocy wcz. Pozostaje jeszcze problem późniejszej regulacji pilota a także taka mała wskazówka że inżynierowie którzy projektowali ten alarm na coś takiego już wpadli.

0
  • #10 10 Maj 2004 11:04
    wloc
    Spec od samochodów

Panowie zeby alarm samochodowy dostal homologacje to ogolne przepisy mowia ze zasieg pilota powinien byc odraniczony do 10m zeby niebylo mozliwosci nagrania sygnalu choc wiemy ze przy alarmach zmiennokodowych niejest to takie proste to jednak przepisy dotyczace homologacji zostaly z poprzedniej ery

0
  • #11 10 Maj 2004 12:09
    klopacinski1
    Poziom 14  

No to z innej beczki TVN Turbo program TOP GEAR czy jakos tak
    ich metoda to (ja sprawdziłem i działa) przyłozyc pilota do głowy (nie myslcie ze głupek jakis zemnie sam w to niewiezyłem).
    Moze ma ktos realne wyjasnienie tam tez sie zastanawiali nad tym ktos wysunoł propozycje ze leci to oczyma;]

0
  • #12 10 Maj 2004 19:37
    mmgryc
    Poziom 22  

A może zaczynasz działać jak jedna wielka antena nadawcza?? W odwrotnąstronę jest jak złapiesz wyjście antenowe radia, czszegulnie w sarszych OR tak było. Ja nad radyjkiem Amator 3 jak przejadę ręką jak nad skanerae ze "startreka" to mi sie stereo załancza a poziom sygnału jest na max. Gdzie przy dobranej antenie (fabrycznej) poziom jest 2/3 max!!!

0
  • #13 10 Maj 2004 20:24
    Preskaler
    Poziom 37  

Szanowni Koledzy!
    Zamiast się gorączkować, radzę dokładnie przeczytać postawione na samym początku pytanie. Nie ma tam nic na temat - jak przerobić pilota radiowego (tutaj konkretny typ) aby jego zasięg zwiększyć do (np.) 50 m?
    Teraz postaram się odpowiedzieć na następne pytania. Jak zwiększyć moc nadajnika? 1) Zaprojektować i zbudować nowy o większej mocy. 2) Zwiększyć napięcie zasilające i zmienić tranzystor mocy na silniejszy. 3) Dorobić tzw. "dopał". Teraz drugie pytanie - jak zwiększyć czułość odbiornika? 1) Kupić (lub przestroić posiadany) wysokoczuły odbiornik superheterodynowy i przystosować go do pilota. 2) Zaprojektować i wykonać odbiornik o wysokiej czułości. 3) Dołożyć do oryginalnego odbiornika stopień wzmacniacza antenowego.
    Odpowiadając wprost na postawione na wstępie pytanie - twierdzę, że nie jest to łatwe zadanie i o jego realizację mogą się pokusić tylko zaawansowani elektronicy!
    Pozdrawiam!

0
  • #14 10 Maj 2004 21:48
    marian-48
    Poziom 21  

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym zasięg skutecznego oddziaływania nadajnika (pilota) na odbiornik (centralka) jest prercyzyjne zestrojenie na zadaną częstotliwość tych dwóch urządzeń. W pilocie jest przestrajany obwód rezonansowy - trymer. Takie zestrojenie potrafi dość zmacznie zwiększyć zasięg.

0
  • #15 11 Maj 2004 07:25
    Kriso
    Poziom 10  

pozatym zalezy wiele od warunkow bo sa miejsce gdzie z odleglosci 2 metrow mooj pilocik niee reaguje :)

0
  • #16 11 Maj 2004 07:34
    mkos1
    Poziom 29  

Cóż - obudowa pilota jest taka a nie inna więc na przestrajanie się nadajnika może mieć i wpływ jak go trzymamy.
    ja mam u siebie jakiegoś Legendforda i w zależności jak stoję względem auta to zdarza się, że nawet miałem zasięg do 100m na nówkach bateriach ale i może się zdarzyć, że raptem i będzie tylko 10m.

0